
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2018 р. м. ХарківСправа № 2040/5661/18Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Старосуда М.І.
суддів: Яковенка М.М. , Лях О.П.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Міністерства оборони України на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.09.2018, суддя Горшкова О.О., вул. Мар'їнська, 18-Б-3, м. Харків, 61004, повний текст складено 12.09.18 по справі № 2040/5661/18
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства оборони України , Харківського обласного військового комісаріату
про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив суд:
- визнати противоправною відмову Харківського обласного військового комісаріату скласти висновок щодо виплати ОСОБА_1 допомоги і не подання висновку і документів у 15 денний строк з дня реєстрації документів до Міністерства оборони України;
- зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат протягом 15 днів з дня набрання чинності рішення по справі за цим позовом подати висновок і документи ОСОБА_1 до Міністерства оборони України для виплати ОСОБА_1 допомоги;
- зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат протягом 20 днів з набрання чинності рішення по справі за цим позовом надати суду звіт про виконання рішення;
- зобов'язати Міністерство оборони України розглянути висновок і документи подані Харківським обласним військовим комісаріатом і призначити ОСОБА_1 допомогу 440500 (чотириста сорок тисяч п'ятсот) гривень - 250 мінімальних прожиткових мінімумів для працездатної особі встановлених законом на 1 січня 2018 року;
- зобов'язати Міністерство оборони України протягом двох місяців з набрання чинності рішення по справі надати звіт про призначення ОСОБА_1 допомоги 440500 (чотириста сорок тисяч п'ятсот) гривень - 250 мінімальних прожиткових мінімумів для працездатної особі встановлених законом на 1 січня 2018 року.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 12.08.2018р. позовні вимоги задоволено частково.
Визнано противоправною відмову Харківського обласного військового комісаріату скласти висновок щодо виплати ОСОБА_1 допомоги і не подання висновку і документів у 15 -денний строк з дня реєстрації документів Міністерству оборони України.
Зобов'язано Харківський обласний військовий комісаріат подати розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" за формою, встановленою Додатком 13 до "Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей", затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року № 530.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Відповідач, Міністерство оборони України, не погодившись із вказаним рішенням суду першої інстанції в частині задоволення позову, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції змінити мотивувальну частину рішення суду першої інстанції та скасувати рішення в частині задоволення позову та прийняти постанову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт, з посиланням на ст.16 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей" зазначив, що інвалідність позивачу встановлено у 2012 році, тобто після спливу тримісячного строку з дня звільнення зі служби, тому позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Отже, апеляційний розгляд даної категорії справ, прийнятих у спрощеному позовному провадженні, має здійснюватися в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Витягом із протоколу № 595 від 03.04.2012 р. Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України встановлено, що захворювання позивача пов'язані з виконанням інтернаціонального обов'язку військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії.
Відповідно до довідки до акту огляду МСЕК Серія 10 ААА № 622772 позивачу встановлено з 23.07.2012 р. IIІ групу інвалідності, у зв'язку з захворюванням, що пов'язане з виконанням військових обов'язків при проходженні військової служби у місцях, де велися бойові дії.
20.12.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Харківського обласного військового комісаріату з заявою щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням IIІ групи інвалідності, внаслідок контузії та захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
Листом від 22.01.2018 р. № 126/ВСЗ Харківський обласний військовий комісаріат повідомив позивача про те, що підстав для складання та подання висновку щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги немає, оскільки ІІІ група інвалідності встановлена йому понад тримісячний термін після звільнення з строкової військової служби.
Не погоджуючись з рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду із зазначеним позовом.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що Харківський обласний військовий комісаріат в порушення вимог Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Порядку № 975 допустив протиправні дії щодо відмови у складанні документів та не направлення їх до Міністерства оборони України для прийняття рішення з питання виплати позивачу одноразової грошової допомоги.
Колегія суддів частково погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.
Відповідно до ч.1 ст.16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Відповідно до ч.1 ст.12 Закону "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
Згідно з підпунктом 2 пункту 1 статті 3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.
Пунктом 9 статті 16-3 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі по тексту - Порядок № 975).
Відповідно до пункту 3 Порядку №975, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть; у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Колегія суддів зазначає, що на час подання позивачем заяви про виплату одноразової грошової допомоги було визначено, що моментом виникнення права є дата встановлення інвалідності, а тому застосуванню до спірних правовідносин підлягає законодавство, яке діяло на момент первинного встановлення позивачу 3 групи інвалідності - 23.07.2012р., а саме: Закон України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 р. № 2011-ХІІ, в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і деяких інших осіб" № 328 від 3 листопада 2006 року, яка діяла з 1 січня 2007 року до 1 січня 2014 року (далі - Закон №2011-ХІІ) та Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. N 499 (далі - Порядок №499).
Пунктом 7 Порядку № 499 передбачено, що керівник уповноваженого органу подає в 15-денний строк з дня реєстрації документів головному розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 3 і 4 цього Порядку.
Головний розпорядник коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів на їх підставі рішення про призначення одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або в разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Отже, відповідно до Порядку № 499 Харківський обласний військовий комісаріат подає лише висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги та не наділений повноваженнями на самостійне визначення наявності/відсутності в осіб права на призначення чи відмову в призначені одноразової грошової допомоги у зв'язку із інвалідністю, або залишення їх заяв без реалізації.
З наведених вище обставин колегія суддів вважає необґрунтованими доводи апелянта про відсутність підстав для подання розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо можливості призначення позивачу одноразової грошової допомоги.
Однак, суд першої інстанції як на підставу часткового задоволення позову помилково послався на Порядок № 975, оскільки в даному випадку до спірних правовідносин застосуванню підлягає Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. N 499.
З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга в частині зміни мотивувальної частини рішення суду першої інстанції підлягає задоволенню, оскільки в даному випадку Харківський обласний військовий комісаріат відповідно до пункту 7 Порядку № 499 подає в 15-денний строк висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги але не наділений повноваженнями на призначення чи відмову в призначені одноразової грошової допомоги.
Таким чином, колегія суддів, переглянувши у межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції не вірно встановив фактичні обставини справи, а тому мотивувальна частина рішення суду підлягає зміні з підстав, викладених в даній постанові, тобто відповідний висновок подається згідно пункту 7 Порядку № 499.
Відповідно до ч.1 ст.317 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, приймаючи рішення про часткове задоволення позову, неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи та неправильно застосував норми матеріального права, що є підставами для зміни мотивувальної частини судового рішення.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Міністерства оборони України задовольнити частково.
Мотивувальну частину рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.09.2018р. по справі № 2040/5661/18 змінити в частині підстав для часткового задоволення позову.
В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.09.2018р. по справі № 2040/5661/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)М.І. Старосуд Судді(підпис) (підпис) М.М. Яковенко О.П. Лях