Рішення № 78363944, 23.11.2018, Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
23.11.2018
Номер справи
342/1150/17
Номер документу
78363944
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 342/1150/17

Провадження № 2-а/342/16/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2018 року м. Городенка

Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Ничик Г.І.,

за участю: секретарів судового засідання Петруняк Н.А., Сьомкайло І.-М.І., представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городенка справу за позовом ОСОБА_3 до Тлумацького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання незаконними дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов’язання провести відповідний перерахунок,

В С Т А Н О В И В:

Позивачка ОСОБА_3 03.11.2017 р. звернулась в суд з адміністративним позовом до Тлумацького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання незаконними дій та зобов’язання провести перерахунок пенсії, Позовні вимоги мотивувала тим, що з 30.03.2010 року перебуває на обліку в Тлумацькому об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723- XII в розмірі 90% від суми місячного заробітку. До виходу на пенсію працювала на посаді начальника відділу доходів, фінансів галузей виробничої сфери та розрахунків за енергоносії. За час роботи на зазначеній посаді їй було нараховано та виплачено: в 2008році – 2067,43 грн. матеріальної допомоги на оздоровлення, 411,52 грн. індексації заробітної плати, 6218,27 грн. винагороди (пост. № 212); у 2009 році - 2086,22 грн. матеріальної допомоги на оздоровлення, 1851,39 грн. індексації заробітної плати; всього на загальну суму 12634,83 грн. На зазначені види виплат нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується довідкою фінансового управління Городенківської районної державної адміністрації від 28 вересня 2017 року № 282/04-23/30. Однак, при призначенні пенсії Управлінням Пенсійного фонду України в Городенківському районі (правонаступником якого є відповідач - Тлумацьке об’єднане управління ПФ), такі виплати не були враховані, внаслідок чого пенсія виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути. 09.10.2016 року позивачка звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та винагороди за період з 2008 по 2009р. Проте, в такому перерахунку листом від 20.10.2017 року № 86/С-15 їй було відмовлено. Просить визнати незаконними дії відповідача щодо відмови у зарахуванні до сум, з яких позивачці обчислено розмір пенсії, виплачені суми допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та винагороди державному службовцю за період з 2008р. по 2009 р. на загальну суму 12634,83 грн. та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії за віком як державному службовцю починаючи з 09.10.2017 р., з розрахунку 90% від суми заробітної плати з урахуванням до заробітної плати (з якої нараховується пенсія) нарахованих та виплачених в 2008-2009 роках матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та винагороди згідно довідки фінансового управління Городенківської районної державної адміністрації від 28.09.2017 року № 282/04-23/30. В позові покликається на ч.1 ст. 37,ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» ( в редакції, чинній на момент призначення пенсії), ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці», ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та правові позиції Верховного суду в постановах від 14.05.2013 р. в справі № 21-125а13 та від 03.06.2014р в справі № 21-134а14.

В судовому засіданні представник позивачки позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві; подав до суду підтвердження з фінансового управління Городенківської РДА про видачу позивачці ОСОБА_3 довідки про нараховану заробітну плату за період 01.03.2008р. по 28.02.2010 р. за № 282/04-23/30 від 28.09.2017 р. Суду пояснив, що винагорода ОСОБА_3 в розмірі 6218,27 грн., зазначена в довідці про заробітну плату за період з 01.03.2008р. по 28.02.2010 р., була виплачена як державному службовцю за сумлінну безперервну працю в органах державної влади. Із неї проведено утримання збору на загальнообов’язкове пенсійне страхування. Посилання відповідача на те, що виправлення в довідці про заробітну плати дати про закінчення періоду роботи є однією з підстав для відмови в позові не заслуговує на увагу, так як органи Пенсійного фонду наділені повноваженнями витребування інформації, однак такого не було зроблено.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення заявлених позовних вимог заперечила, просить відмовити в повному обсязі. Покликається на те, що 30.03.2010 року позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». На звернення ОСОБА_3 від 09.10.2017р. про перерахунок пенсії їй було надано обґрунтовану відповідь про відсутність підстав для включення в заробіток для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації. Статтею 33 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, (який втратив чинність на підставі Закону від 10.12.2015 № 889-УІІІ, крім пунктів 10 і 12 статті 37 цього Закону) визначено складові заробітної плати державних службовців, а саме: посадовий оклад, премії, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі та інші надбавки. Порядок обчислення заробітної плати для призначення пенсій державним службовцям визначався постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 (із змінами), яка діяла на момент призначення пенсії позивачу як державному службовцю та втратила чинність з 23.09.2016 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622.

Постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.03.2000 (із змінами), в абзаці 1 пункту 1 визначено розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу”, визначався за вибором того, хто звернувся за пенсією за 60 календарних місяців роботи підряд або за 24 місяці роботи перед зверненням за пенсією. Згідно пункту 3 цієї Постанови № 865 (із змінами), яка діяла на момент призначення пенсії позивача, до розрахунку заробітку для обчислення пенсії включаються: посадовий оклад, надбавка за ранг, вислугу років під час призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом, ураховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії. Включити в заробіток для обчислення розміру пенсії державному службовцю матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію та матеріальну допомогу згідно Постанови № 212 (без розшифрування, яка це винагорода), що відображені в довідці, виданій фінансовим управлінням Городенківської районної державної адміністрації Івано-Франківської області від 28.09.2017 № 282/04-23/30, яка має виправлення дати про закінчення періоду роботи відсутні підстави. З часу призначення пенсії з 30.10.2010 р. минуло шість місяців, тому представник вважає, що відповідач пропустила строк звернення до суду. Форма довідки для призначення пенсії на момент звернення позивачки за призначенням пенсії не передбачала таких граф, які зазначені в довідці, що подана для перерахунку пенсії. Звертає увагу на те, що позивач перебуває за кордоном, оскільки заперечення направлене позивачу повернуте відповідачу без вручення з відміткою про невручення.

Суд, заслухавши осіб, які брали участь в справі, дослідивши та оцінивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, дійшов наступного.

Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» - справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу;

Провадження в справі за позовом ОСОБА_3 до Тлумацького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання незаконними дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов’язання провести відповідний перерахунок відкрите 06.11.2017 р.

Згідно положень ч. 3 ст. 30 КАС України - справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.

Частинами 1, 2 статті 2 КАС України визначено завдання адміністративного судочинства. Згідно ч.1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси. Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Одними з основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.4 ч.3 ст. 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.

Доказами в адміністративному судочинстві відповідно до ч.1 ст.72 КАС України є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Відповідно до ч.3 ст.77 КАС України - докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Так, позивачка з 30.03.2010 року є пенсіонером. По виходу на пенсію їй було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України ”Про державну службу”, ця обставина сторонами не оспорюється, тому з урахуванням положення ч. 3 ст. 78 КАС України не потребує доказування.

Статтею 3 Конституції України передбачено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.

Згідно з ст. 33 Закону України «Про державну службу» оплата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов’язків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.

У ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003р. № 212 затверджений «Порядок видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов’язків». Позивачці відповідно до зазначеного Порядку, на підставі подання начальників відділів фінансового управління Городенківської РДА, в 2008 р. була виплачена заробітна плата, в яку входить грошова винагорода 6218,27 грн., а також матеріальна допомога на оздоровлення – 2067,43 грн., індексації заробітної плати - 411,52 грн.; у 2009 році - матеріальна допомога на оздоровлення 2086,22 грн., індексації заробітної плати1851,39 грн.; всього на загальну суму 12634,83 грн.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, грошова винагорода за сумлінну працю, а також індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч.1 ст. 66 цього Закону (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин – стаття 41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Позивачка звернувся до Тлумацького управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням всіх виплат, по яких було проведено нарахування та сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, проте, в такому перерахунку листом від 20.10.2017 року № 86/С-15 їй було відмовлено.

Однак, відповідачем при розрахунку пенсії не включено до складу заробітної плати позивачки винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов’язків, матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати, внаслідок чого пенсія виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути.

Статтею 33 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Згідно ч.1 ст.35 вказаного Закону державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Як вбачається із копії довідки фінансового управління Городенківської районної державної адміністрації від 28 вересня 2017 року № 282/04-23/30 про нараховану заробітну плату за період 01.03.2008р. по 28.02.2010 р., поданої ОСОБА_3 до Тлумацького УПФУ для перерахунку пенсії, їй в 2008р. нарахована заробітна плата 32240,23 грн., в 2009р. – 28291,95 грн., яка включає індексацію, матеріальну допомогу, виплату згідно Постанови КМУ № 212. При цьому вказано, що на всі виплати, включені у довідку, нараховувались страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Зазначена довідка містить виправлення дати закінчення періоду роботи. Для підтвердження достовірності надання такої довідки є повторно видана 06.11.2018р. довідка № 242/04-23/68 про заробітну плату ОСОБА_3 за період з 01.03.2008р. по 28.02.2010 р.

В своїй постанові від 03 червня 2014 року Верховний Суд України, усуваючи неоднакове застосування норм матеріального права, вважає, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. З самого визначення поняття пенсії випливає, що щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу. Цей вид виплат не є строковим, а тому не може бути призначений на певний строк. У цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки, це суперечить самому визначенню та суті пенсії. Тому виплату пенсії не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки, це б обмежувало право особи на отримання пенсії, яка повинна виплачуватись постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або строку виплати пенсії.

З врахуванням позиції ВСУ, викладеної у постанові від 03.06.2014 року (справа № 21-134а14 ), виплати перерахованої позивачу пенсії слід здійснювати і надалі.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 про визнання незаконними дій відповідача щодо відмови у зарахуванні до сум, з яких позивачці обчислено розмір пенсії, виплачених сум допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та винагороди державному службовцю за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, за період з 2008р. по 2009 р. на загальну суму 12634,83 грн. слід задовольнити.

Ч.2 ст. 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Так як судом визнаються незаконними дії відповідача щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_3, суд вважає, що слід зобов'язати відповідача здійснити з 09.10.2017 р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з розрахунку 90% від суми заробітної плати з урахуванням до заробітної плати (з якої нараховується пенсія) нарахованих та виплачених в 2008-2009 роках згідно довідки фінансового управління Городенківської районної державної адміністрації від 28.09.2017 року № 282/04-23/30 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та винагороди. Для повного захисту порушених прав позивачки суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог, конкретизувавши, що винагорода їй була виплачена, як державному службовцю за сумлінну безперервну працю в органах державної влади.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача слід стягнути з Державного бюджету України 640 грн. витрат по оплаті судового збору.

На підставі викладеного, відповідно до ст.ст.3, 22 Конституції України, Закону України «Про державну службу», Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення», керуючись ст.ст. 9, 241-246, 250,293, 295, 297, 77 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 - задовольнити.

Визнати незаконними дії Тлумацького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у зарахуванні до сум, з яких ОСОБА_3 обчислено розмір пенсії, виплачені суми допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та винагороди державному службовцю за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, за період з 2008р. по 2009 р. на загальну суму 12634,83 грн.

Зобов'язати Тлумацьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити з 09.10.2017 р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з розрахунку 90% від суми заробітної плати з урахуванням до заробітної плати (з якої нараховується пенсія) нарахованих та виплачених в 2008-2009 роках сум матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та винагороди державному службовцю за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, згідно довідки фінансового управління Городенківської районної державної адміністрації від 28.09.2017 року № 282/04-23/30.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тлумацького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_3 судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Городенківський районний суд Івано-Франківської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Місце проживання позивача ОСОБА_3 - АДРЕСА_1.

Місцезнаходження відповідача - Тлумацького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області - вулиця Данила Галицького, 15, м. Тлумач, Івано-Франківська область код ЄДРПОУ 40385951.

Повне судове рішення буде складене 05.12.2018 р.

Суддя: Ничик Г. І.