
Справа № 487/1344/17
Провадження № 2/487/297/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.11.2018 року Заводський районний суд м. Миколаєва у складі:
головуючого-судді Кузьменко В.В.,
при секретарі Полінкевич К.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Заводського районного суду м. Миколаєва цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів,
В С Т А Н О В И В:
07.03.2017 року директор Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1, в якому просив стягнути з ОСОБА_1 кошти субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 7833 гривні 73 копійки, мотивуючи тим, що дана грошова допомога була виплачена надміру внаслідок подання відповідачем документів з недостовірними відомостями, а саме те, що відповідач ОСОБА_1 не задекларував дохід (під ознакою доходів “105” частина доходів від операцій з продажу або обміну об'єктів рухомого майна), який йому було нараховано в першому кварталі у 2014 році в сумі 50000 гривень. Відповідач відмовляється повернути грошові кошти в добровільному порядку.
Заочним рішенням Заводського районного суду м. Миколаєва від 19.04.2017 року позов Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів задовоено. Стягнуто з ОСОБА_1, який проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради 7833 (сім тисяч вісімсот тридцять три) гривні 73 копійки кошти субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, які перерахувати на р/р 35419032032971, ОКПО 03194499 МФО 826013 ГУДКСУ в м. Миколаєві Миколаївської області. Стягнуто з ОСОБА_1, який проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 в дохід держави судовий збір в сумі 1600 (одна тисяча шістсот) гривень.
21.07.2017 року ухвалою Заводського районного суду м. Миколаєва дане рішення було скасовано.
06.03.2018 року відповідач надав суду відзив, у якому просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що в акті про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги від 10.11.2016 року прізвище заявника, який нібито надав недостовірну інформацію значиться Нестеренко, а його прізвище – ОСОБА_1, тому вважає, що даний акт є неналежним доказом щодо предмету доказування.
В судове засідання представник позивача не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити. Не заперечував проти винесення заочного рішення судом.
Відповідач в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, в якій просив у задоволенні позову відмовити та справу слухати без його участі.
Дослідивши надані матеріали, суд приходить до наступного
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 перебував на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Заводського району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, як отримувач субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, про що свідчить заява про призначення житлової субсидії № О-439 від 28.04.2015 року (а.с.4).
Постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 р. (в редакції постанови КМУ від 22.09.1997 р. № 1050) затверджене Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, (далі Положення №848), яким визначені умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Відповідно до п.п.7,8,12 Положення №848, субсидія розраховується та призначається, виходячи: - з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги; - з розміру середньомісячного сукупного доходу вказаних осіб. До сукупного доходу не враховуються сплачені особою аліменти, доходи від розміщення депозитів, оплата праці членів виборчої комісії, а також осіб, які залучаються до роботи в комісії, у тому числі в день голосування, дні встановлення підсумків голосування та результатів виборів, допомога громадських та благодійних організацій, допомога на поховання, одноразова допомога, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, вартість безоплатно отриманих санаторно-курортних путівок, протезно-ортопедичних виробів, засобів реабілітації, суми, які виплачуються в порядку відшкодування шкоди, заподіяної працівникові за ушкодження його здоров'я, що повязане з виконанням ним трудових обовязків, грошове забезпечення, інші виплати особам, які беруть (брали) безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції, та/або членам їх сімей.
Відповідно до п.13 Положення №848, для призначення житлової субсидії в органі праці та соціального захисту населення громадянин заповнює заяву та декларацію про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, за певними затвердженими формами.
З матеріалів справи вбачається та судом встановлено, що відповідно до заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, відповідачу ОСОБА_1 за рішенням комісії було призначено житлову субсидію в травні 2015 року в сумі 161 гривні 21 копійки, з червня 2015 року по вересень 2015 року в сумі 169 гривень 66 копійок, щомісяця, з жовтня 2015 року по жовтень 2015 року в сумі 441 гривні 69 копійок, з листопада 2015 року по лютий 2016 року в сумі 974 гривні 04 копійки, щомісяця, в березні 2016 року в сумі 1001 гривні 52 копійки, в квітні 2016 року в сумі 1719 гривень 12 копійок, згідно копій відомостей щодо розрахунку субсидій.
Відповідно до п.20 Положення №848, надання раніше призначеної субсидії припиняється, зокрема, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення. Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Згідно із ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Як вбачається з матеріалів справи, Акт про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги від 10.11.2016 року, на який як на доказ посилається позивач, складено на ОСОБА_3. Відповідачем по справі є ОСОБА_1.
Інших доказів, які б свідчили про надання ОСОБА_1 невірної інформації про доходи позивачем суду не надано.
Відповідно до ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно ст. 76 ЦПК України, письмовими доказами є будь-які документи, акти, довідки, листування службового або особистого характеру або витяги з них, що містять відомості про обставини, які мають значення для справи.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 76, 81, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 30 днів з дня його проголошення безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.
Згідно з п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 перехідних положень ЦПК України апеляційна скарга подається учасниками справи до Миколаївського апеляційного суду через Заводський районний суд м. Миколаєва.
Суддя Заводського районного суду
м. Миколаєва В.В.Кузьменко