
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
06 грудня 2018 року № 826/17222/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В., при секретарі Грабовському В.А. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи адміністративну справу
за позовомГоловного управління Держгеокадастру у Київській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві провизнання протиправною та скасування постанови від 04.10.2018р. ВП №56589025,за участі:
представника позивача - Чурпіта Ю.М.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Головне управління Держгеокадастру у Київській області (далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови від 04.10.2018р. ВП №56589025 про накладення штрафу у розмірі 10 200,00грн.
Ухвалою суду від 14 листопада 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження та призначено справу до судового розгляду.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю постанови від 04.10.2018р. ВП №56589025 про накладення штрафу у розмірі 10 200,00грн., оскільки позивач листом від 10.07.2018р. №8-10-0.61-10877/2-18 повідомив відповідача про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/19769/16 від 28.09.2017р.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача будь-яких пояснень з приводу заявлених позовних вимог до суду не надав.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
04 жовтня 2018 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві Диких О.В. прийнято постанову ВП №56589025 про накладення на Головне управління Держгеокадастру у Київській області штрафу у розмірі 10 200,00грн. за невиконання станом на 04.10.2018р. виконавчого листа виданого 15.03.2018р. Окружним адміністративним судом міста Києва у справі №826/19769/16.
Не погоджуючись з оскаржуваною постановою, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Преамбулою Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016р. № 1404-VІІІ (далі по тексту - Закон № 1404-VІІІ) передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Пунктом 1 частини 1 статті 3 Закону №1404-VІІІ визначено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Відповідно до частини 1 статті 18 Закону №1404-VІІІ, виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно з частиною 3 статті 18 Закону №1404-VІІІ, виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Відповідно до частин 1, 2 статті 63 Закону №1404-VІІІ за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Статтею 75 Закону №1404-VІІІ визначено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Як вбачається з матеріалів справи, відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві 13.06.2018р. відкрито виконавче провадження №56589025 з виконання виконавчого листа виданого 15.03.2018р. Окружним адміністративним судом міста Києва у справі №826/19769/16 про зобов'язання Головне управління Держгеокадастру у Київській області скасувати державну реєстрацію земельних ділянок, які розташовані в межах Шпитківської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, з кадастровими номерами з 3222488200:05:006:5204 по 3222488200:05:006:5275 включно.
Листом Головне управління Держгеокадастру у Київській області від 10.07.2018р. №10-0.61-10877/2-18, яке отримано Управлінням державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві 11.07.2018р., повідомлено відповідача, що державна реєстрація земельних ділянок з кадастровими номерами 3222488200:05:006:5204 по 3222488200:05:006:5275 скасована, а тому позивачем виконано рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/19769/16.
Як зазначає представник позивача, постановою відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві від 13.08.2018р. на позивача накладено штраф у розмірі 5100,00грн. за невиконання рішення суду.
Позивач 21.08.2018р. звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про скасування зазначеної вище постанови відповідача від 13.08.2018р. про накладення штрафу у розмірі 5100,00грн.
Як вбачається з Комп'ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» ухвалою суду від 25.09.2018р. відкрито провадження у справі №826/13470/18 за позовом Головного управління Держгеокадастру у Київській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу у розмірі 5 100,00грн. від 13.08.2018 у виконавчому провадженні № 56589025.
Станом на момент прийняття рішення у справі, судове рішення у справі №826/13470/18 не прийнято.
Листом Головне управління Держгеокадастру у Київській області від 20.08.2018р. №8-10-0.221-13041/2-18 повідомило відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві, що державна реєстрація земельних ділянок з кадастровими номерами 3222488200:05:006:5204 по 3222488200:05:006:5275 скасована, а тому позивачем виконано рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/19769/16.
Вказаним листом позивач просив також закрити виконавче провадження з підстав виконання рішення суду.
Відповідачем повторно 04.10.2018р. накладено на позивача штраф у розмірі 10200,00грн. за невиконання рішення суду та зобов'язано боржника виконати рішення протягом десяти робочих днів.
Позивачем на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/19769/16 надано також ухвалу суду від 17.09.2018р. у зазначеній справі, згідно якої ТОВ «ЛА ВІЛЛА» відмовлено в задоволенні клопотання про повторне накладення на Головне управління Держгеокадастру у Київській області штрафу за невиконання рішення суду від 28.09.2017р. у справі №826/19769/16.
З тексту вказаної ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.09.2018р. вбачається, що підставою відмови у задоволені такого клопотання було те, що Головне управління Держгеокадастру у Київській області скасувало державну реєстрацію земельних ділянок з кадастровими номерами з 3222488200:05:006:5204 по 3222488200:05:006:5275 та виконало постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 вересня 2017 року в адміністративній справі №826/19769/16.
Крім того, позивачем до матеріалів справи були надані докази повідомлення відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/19769/16, а саме: лист від 19.10.2018р. №8-10-0.61-15848/2-18, який отримано відповідачем 19.10.2018р.
Відповідач будь-яких пояснень щодо заявлених позовних вимог до суду не надав.
Таким чином, позивач зазначив, що ним виконано рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/19769/16 до винесення відповідачем постанови про накладення штрафу від 04.10.2018р. ВП №56589025.
Отже, у зв'язку з виконанням позивачем рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/19769/16 до винесення відповідачем постанови про накладення штрафу від 04.10.2018р. ВП №56589025, оскаржувана постанова відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві від 04.10.2018р. ВП №56589025 є протиправною та підлягає скасуванню.
Вказана правова позиція також викладена в постанові Верхового Суду від 21.11.2018р. у справі №373/436/17.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує на користь позивача здійснені ним документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1762,00грн. з Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління Держгеокадастру у Київській області (03115, м. Київ, вул. Серпова, 3/14, код ЄДРПОУ 39817550) задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві від 04.10.2018р. ВП №56589025 про накладення штрафу у розмірі 10200,00грн.
Присудити на користь Головного управління Держгеокадастру у Київській області (03115, м. Київ, вул. Серпова, 3/14, код ЄДРПОУ 39817550) здійснені ним документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1762,00грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні) з бюджетних асигнувань Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві (01001, м. Київ, провулок Музейний, будинок 2-Д, код ЄДРПОУ 34691374).
Згідно з частиною шостою статті 288 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення.
Рішення суду, відповідно до ч. 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону № 2147-VIII, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя В.В. Амельохін