
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
05 грудня 2018 року м. Київ № 640/20161/18
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Скочок Т.О., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
Товариства з обмеженою відповідальністю «Рамінтек ЛТД»до Приватного виконавця ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, - В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Рамінтек ЛТД» (код ЄДРПОУ 41291124, місцезнаходження: 03039, м. Київ, просп. Голосіївський, 7, кв. 227) з позовом до приватного виконавця ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1), в якому просить:
- визнати протиправними дії приватного виконавця Гонорова Павла Васильовича (номер посвідчення №0050, видане 20.06.2017) під час здійснення виконавчих дій 20.11.2018 р. у виконавчому провадженні № 57551621 щодо протиправного проникнення на територію ТОВ «Рамінтек ЛТД» (за адресою: Київська область, Вишгородський район, м. Вишгород, «Карат» промисловий майданчик, буд. 5А) та порушення порядку проведення виконавчих дій;
- зобов'язати приватного виконавця Говорова Павла Васильовича (номер посвідчення №0050, видане 20.06.2017) утриматися від дій, пов'язаних із здійсненням повторного арешту майна, вже арештованого у виконавчому провадженні № 57551621кошти, які стягнуті з ОСОБА_4 у виконавчому провадженні 42579047 з 17.05.2018.
Вирішуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі, суддя виходить з наступного.
Завданням адміністративного судочинства, згідно ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України, публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
За приписами п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ст. 74 цього Закону рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Тобто, зі змісту наведеної норми Закону вбачається, що положення Закону України «Про виконавче провадження» визначають підвідомчість спорів щодо оскарження рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення залежно від суду, який видав виконавчий документ.
Статтею 287 КАС України визначено особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця. За приписами ч. 1 цієї статті учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що юрисдикція адміністративних судів виключається у випадку коли законом встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби.
У спірних правовідносинах позивачем (який має статус боржника у виконавчому провадженні) оскаржуються дій приватного виконавця виконавчого округу Київської області при виконанні рішення суду (ухвали Господарського суду Київської області від 24.05.2017 у справі №911/1507/17 за позовом ТОВ «Інноваційно-виробнича компанія «Рамінтек до ТОВ «Рамінтек ЛТД» про витребування майна з незаконного володіння), ухваленого за правилами Господарського процесуального кодексу України. Оскарження таких дій приватного виконавця повинно здійснюватися шляхом подання скарги до суду, який видав виконавчий документ, тобто за правилами Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).
Згідно з ч. 1 ст. 339 ГПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права.
Частиною 1 ст. 340 ГПК України передбачено, що скарга подається до суду, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Враховуючи положення ст.ст. 339, 340 ГПК України та ч. 1 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження», суд приходить до висновку, що даний позов повинен розглядатися за правилами господарського судочинства судом, який видав виконавчий документ.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 170, ст.ст. 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
У Х В А Л И В:
1. У відкритті провадження у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Рамінтек ЛТД» до Приватного виконавця ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
2. Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати позивачу.
3. Повернути позивачу позовну заяву та усі додані до неї матеріали.
4. Роз'яснити позивачу, що розгляд такої справи віднесено до юрисдикції господарського суду з урахуванням територіальної підсудності. При цьому, відповідно до ч. 5 ст. 170 КАС України, повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена відповідно до ст.ст. 170, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, в порядку, встановленому ст.ст. 295 - 297 цього Кодексу.
Суддя Т.О. Скочок