Ухвала суду № 78355287, 05.12.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
05.12.2018
Номер справи
640/19343/18
Номер документу
78355287
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

про відмову щодо вжиття заходів забезпечення позову

05 грудня 2018 року м. Київ № 640/19343/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Вовка П.В., розглянувши заяву Громадської організації «Народна дія Львів» про забезпечення адміністративного позову у справі за позовом Громадської організації «Народна дія Львів» до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправним та скасування дозволу на виконання будівельних робіт, -

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов Громадської організації «Народна дія Львів» (далі також - ГО «Народна дія Львів», позивач) до Державної архітектурно-будівельної інспекції України (далі також - ДАБІ України, відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати дозвіл на виконання будівельних робіт «Реставрація та пристосування житлового будинку на АДРЕСА_1 під міні-готель та реставрацію з розширенням господарського будинку за рахунок прибудови та надбудови у м. Львові», № ІУ 113180541234 від 23 лютого 2018 року, виданий відповідачем ОСОБА_1 та приватному підприємству «Кантрансбуд».

03 грудня 2018 року позивачем подано заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дії дозволу на виконання будівельних робіт № ІУ 113180541234 від 23 лютого 2018 року, виданого відповідачем та заборонити третім особам ОСОБА_1 та приватному підприємству «Кантрансбуд» проведення будь-яких будівельних робіт за адресою: місто Львів, вулиця Олени Степанівни, 31, а також вилучення на час дії забезпечення позову відомостей з Єдиного державного реєстру на надання дозволу на «Реставрацію та пристосування житлового будинку на АДРЕСА_1 під міні-готель та реставрацію з розширенням господарського будинку за рахунок прибудови та надбудови у м. Львові» № ІУ 113180541234 від 23 лютого 2018 року.

Відповідно до приписів ч. 1 статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

На підставі наведених вимог КАС України розгляд поданої заяви про забезпечення позову здійснюється без повідомлення учасників справи.

При вирішенні питання щодо наявності підстав для забезпечення адміністративного позову суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 4 статті 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.

Згідно з ч. 1 статті 151 КАС України, позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб (ч. 2 статті 151 КАС України).

При цьому, з аналізу наведених норм права суд зазначає, що забезпечення позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача проти несумлінних дій відповідача, що гарантує реальне виконання позитивно прийнятого рішення.

Обов'язковою умовою застосування заходів забезпечення позову є достатнє обґрунтування того, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

При цьому, заявник повинен обґрунтувати причини звернення із заявою про забезпечення позову, у зв'язку із чим, обов'язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного заходу забезпечення позову.

Так, в обґрунтування заяви позивач вказує на очевидність протиправності дозволу на виконання будівельних робіт «Реставрація та пристосування житлового будинку на АДРЕСА_1 під міні-готель та реставрацію з розширенням господарського будинку за рахунок прибудови та надбудови у м. Львові», № ІУ 113180541234 від 23 лютого 2018 року, оскільки будівельні роботи ведуться на пам'ятці архітектури місцевого значення, якій завдано шкоду та пошкоджено її складові частині.

Крім того, ГО «Народна дія Львів» зазначає, що продовження будівельних робіт на підставі оскаржуваного дозволу може завдати невиправної шкоди інтересам третіх осіб, які є власниками квартир в будинку № 33 по вулиці О.Степанівни в місті Львові.

Розглянувши докази та доводи заявника щодо необхідності вжиття заходів забезпечення позову, суд приходить до наступних висновків.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем було видано дозвіл на виконання будівельних робіт від 23 лютого 2018 року № ІУ 113180541234 замовнику ОСОБА_1, генеральному підряднику (підряднику) приватному підприємству «КАНТРАНСБУД» «Реставрація та пристосування житлового будинку на АДРЕСА_1 під міні-готель та реставрацію з розширенням господарського будинку за рахунок прибудови та надбудови у м. Львові».

Згідно з ч. 4 статті 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі також - Закон), право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Відповідно до ч. 1 та 2 статті 37 Закону, право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України «Про оцінку впливу на довкілля», підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після отримання дозволу на виконання будівельних робіт.

Дозвіл на виконання будівельних робіт видається органами державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.

За правилами ч. 3 статті 37 Закону, для отримання дозволу подається заява, до якої додаються: 1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію; 2) копія розпорядчого документа щодо комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду у разі здійснення комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду на замовлення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування на відповідних землях державної чи комунальної власності (замість копії документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою); 3) проектна документація на будівництво, розроблена та затверджена в установленому законодавством порядку; 4) копія документа, що посвідчує право власності на будинок чи споруду, або згода його власника, засвідчена у встановленому законодавством порядку, на проведення будівельних робіт у разі здійснення реконструкції, реставрації чи капітального ремонту; 5) копії документів про призначення осіб, відповідальних за виконання будівельних робіт, та осіб, які здійснюють авторський і технічний нагляд; 6) інформація про ліцензію, що дає право на виконання будівельних робіт, та кваліфікаційні сертифікати; 7) результати оцінки впливу на довкілля у випадках, визначених Законом України «Про оцінку впливу на довкілля».

Таким чином, ДАБІ України приймається рішення щодо надання дозволу на виконання будівельних робіт на підставі сукупності документів, які подаються забудовником.

З урахуванням наведеного та враховуючи відсутність в матеріалах позову копій матеріалів, на підставі яких відповідачем видано оскаржуваний дозвіл, суд приходить до висновку, що наведені заявником обґрунтування та додані докази не є достатніми для висновку про очевидність протиправності оскаржуваного рішення.

Питання правомірності видачі такого дозволу підлягає встановленню під час розгляду справи.

Крім того, у поданій ГО «Народна дія Львів» заяві відсутнє достатнє та належне обґрунтування того, що невжиття заходів забезпечення адміністративного позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що позивачем не були надані належні та переконливі докази наявності визначених ч. 2 статті 150 КАС України підстав для забезпечення позову, а тому, відповідно, відсутні підстави для задоволення поданої ГО «Народна дія Львів» заяви.

Керуючись статтями 150, 151, 154, 248 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

В задоволенні заяви громадської організації «Народна дія Львів» про забезпечення адміністративного позову - відмовити.

Ухвала суду, відповідно до ч. 2 статті 256 КАС України, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом 15 днів за правилами, встановленими статтями 293-297 КАС України.

Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції Закону №2147-VIII, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя П.В. Вовк