
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 грудня 2018 року Чернігів Справа № 620/3275/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Д'якова В.І.,
за участю секретаря - Федорок К.М.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Леонової І.М.,
представника Головного
управління ДФС у Чернігівській області - Лисиці О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Головне управління ДФС у Чернігівській області, Ліквідаційна комісія управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУ ПФ України в Чернігівській області, відповідач), в якому просить: визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо не включення позивача до списку осіб, які мають право на перерахунок пенсії згідно Постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року направленого до Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області для отримання довідки про грошове забезпечення позивача за останньою посадою в органах внутрішніх справ, протиправною; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області включити позивача в список осіб, які мають право на перерахунок пенсії згідно Постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 та направити його до Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області для отримання довідки про грошове забезпечення позивача за останньою посадою в органах внутрішніх справ (міліції) та провести перерахунок пенсії позивача згідно даної довідки, починаючи з 01 січня 2016 року; встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області подати у тримісячний строк з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.
Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що розпорядженням начальника УМВС в Чернігівській області №197 о\с від 21.05.1997 його відряджено до Державної податкової адміністрації і на час відрядження він мав вислугу років в органах внутрішніх справ 20 років та відповідно до статті 12 Закону України « Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» від 09.04.1992 № 2262, який діяв на той час, мав право на пенсійне забезпечення відповідно до даного Закону. 13.08.2018 позивач звернувся до відповідача з заявою про надання інформації про включення його до списку осіб, які мають право на перерахунок пенсії згідно Постанови КМУ №988 від 11.11.2015, який було направлено до ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області та отримав необґрунтовану відповідь, згідно якої він не має права на перерахунок пенсії. Не погоджуючись з позицією відповідача, звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 08.10.2018 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідачем, в межах встановленого судом строку, подано відзив на позов, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість та зазначає, що пенсія позивачеві призначена згідно його заяви органом, за останнім місцем його роботи, з розміру грошового забезпечення за останні 24 місяці підряд перед місяцем звільнення. Отже, після звільнення позивача, всі дії щодо призначення пенсії, ДПА в Чернігівській області було вчинено відповідно до норм чинного законодавства.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 01.11.2018 справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та залучено в якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, просила відмовити в його задоволенні, посилаючись на обставини, викладені в відзиві.
Представник третьої особи позов вважає таким, що не підлягає задоволенню та повністю підтримує позицію представника відповідача.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справа, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУ ПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивачу 25.02.1999 призначено пенсію за вислугу років у розмірі 62% грошового забезпечення.
До 21.05.1997 позивач проходив службу в органах внутрішніх справ (міліції) на посаді першого заступника начальника відділу внутрішніх справ Менського району Чернігівської області - начальника кримінальної міліції, а розпорядженням начальника УМВС в Чернігівській області від 21.05.1997 №197 о\с позивача відряджено до Державної податково адміністрації і на час відрядження мав вислугу років в органах внутрішніх справ 20 років та відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262, що не заперечується сторонами.
Позивач 13.08.2018 звернувся до відповідача з заявою про надання інформації про включення його до списку осіб, які мають право на перерахунок пенсії згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», який було направлено до ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області (а.с.14).
Листом від 30.08.2018 № 3914/03/Д-12 ГУ ПФУ в Чернігівській області повідомило позивачу, що останній являється пенсіонером по лінії Державної податкової адміністрації України, оскільки був звільнений наказом Державної податкової адміністрації в Чернігівській області Державної податкової адміністрації України з посади майора податкової міліції, оперуповноваженого оперативного відділу міжрайонного відділу податкової міліції ДПІ в Менському районі. Позивачу проведено перерахунок пенсії, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», з 01.01.2018 за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018, у розмірі 62% грошового забезпечення, а саме:
-посадовий оклад - 4510 грн. 00 коп.,
-оклад за військове звання - 1340 грн. 00 коп.,
-надбавка за вислугу років (45%) - 2632 грн. 50 коп.
Всього: 8482 грн. 50 коп.
Розмір пенсії становить 5259 грн. 15 коп. (8482 грн. 50 коп. х 62%).
Відповідно до пункту 2 вищевказаної постанови розмір пенсії до виплати складає 3563 грн. 94 коп. (з урахуванням попередньої суми пенсії 9439 грн. 33 коп. та підвищення 1868 грн. 73 коп. та підвищення 1695 грн. 21 коп. (50% від 3390 грн. 42 коп.).
Одночасно повідомлено, що функції щодо визначення складових та розміру грошового забезпечення, розрахунку вислуги років на пенсію військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» покладено на Міністерства та відомства, де особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом проходили службу, у випадку позивача - це головне управління ДФС в Чернігівській області (а.с.15-16).
Вважаючи оскаржувану бездіяльність ГУ ПФУ в Чернігівській області протиправною, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Так, у відповідності до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).
Відповідно до статті 43 Закону № 2262 особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом і які були відряджені для роботи в органах державної влади та органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях, вищих навчальних закладах та. одержували заробітну плату в порядку і розмірах, установлених для працівників цих органів та організацій, пенсії обчислюються виходячи з посадового окладу, встановленого за аналогічною посадою відповідно для осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно з частиною 4 статті 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Так, Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Постанова № 988 набрала чинності 02.12.2015.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Конституційний Суд України у Рішенні від 09.02.1999 № 21-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач проходив службу в органах внутрішніх справ (міліції) на посаді першого заступника начальника відділу внутрішніх справ Менського району Чернігівської області - начальника кримінальної міліції, а розпорядженням начальника УМВС в Чернігівській області від 21.05.1997 №197 о\с його відряджено до Державної податково адміністрації і на час відрядження мав вислугу років в органах внутрішніх справ 20 років (а.с.12).
Отже, з аналізу викладених норм слідує, що позивач має право на обрахування пенсії із розміру його грошового забезпечення по останній посаді в органах внутрішніх справ перед відрядженням до Державної податкової адміністрації.
Що стосується вимоги позивача про проведення перерахунку пенсії згідно довідки про грошове забезпечення за останньою посадою в органах внутрішніх справ (міліції), починаючи з 01 січня 2016 року, то дана вимога є передчасною.
З урахуванням зазначеного, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень чинного законодавства України суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 слід задовольнити частково, а саме: визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо не включення ОСОБА_1 до списку осіб, які мають право на перерахунок пенсії згідно Постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року направленого до Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області для отримання довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 за останньою посадою в органах внутрішніх справ, протиправною; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області включити ОСОБА_1 в список осіб, які мають право на перерахунок пенсії згідно Постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 та направити його до Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області для отримання довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) за останньою посадою в органах внутрішніх справ (міліції)..
Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, то суд вважає, що в його задоволенні слід відмовити, оскільки в розумінні статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не його обов'язком. Крім того, у суду відсутні підстави вважати, що рішення суду виконане не буде.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 139,241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) - задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83 А, м. Чернігів,14005, код ЄДРПОУ 21390940) щодо не включення ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до списку осіб, які мають право на перерахунок пенсії згідно Постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року направленого до Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області для отримання довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) за останньою посадою в органах внутрішніх справ, протиправною.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83 А, м. Чернігів,14005, код ЄДРПОУ 21390940) включити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) в список осіб, які мають право на перерахунок пенсії згідно Постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 та направити його до Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області (проспект Перемоги, 74, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 08592365) для отримання довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) за останньою посадою в органах внутрішніх справ (міліції).
У задоволенні іншої частини позовних відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83 А, м. Чернігів,14005, код ЄДРПОУ 21390940) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) грн 40 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 06 грудня 2018 року.
Суддя В.І. Д'яков