Ухвала суду № 78354629, 04.12.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2018
Номер справи
2240/3170/18
Номер документу
78354629
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2240/3170/18

УХВАЛА

іменем України

04 грудня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Володимир-Волинського міського відділу державної РАЦС Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання відповіді протиправною та зобов'язання вчинити дії щодо внесення змін до актового запису,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом від 26.09.2018, в якому, з врахуванням заяви від 08.10.2018, покликаючись на порушення її прав та Конституції України, ЦК України, Закону України "Про національні меншини в Україні", просить: "1) визнати незаконною та протиправною відповідь Володимир-Волинського міського відділу державної РАЦС Головного територіального управління юстиції у Волинській області № 6/02- 6.03-18 від 17.04.2018; 2) зобов'язати Володимир-Волинський міський відділ державної РАЦС Головного територіального управління юстиції у Волинській області внести зміни до актового запису № 362 від 14.08.1982 Володимир-Волинського міського відділу державної РАЦС Головного територіального управління юстиції у Волинській області про народження ОСОБА_1, де в графі національність дитини замість «українка» вказати «полячка»; 3) вийти за межі позовних вимог та з метою забезпечення ефективного захисту моїх прав та свобод вирішити питання щодо внесення змін до актового запису №362 від 14.08.1982, а саме зобов'язати Відповідача національність батька, замість - "українець", вказати - "поляк" ( арк. спр. 4-10, 61-62).

В обґрунтування вимог позову зазначає, що наданими нею документами підтверджуються родинні зв'язки та національна приналежність її сім'ї, родини та польської нації, та те, що її батько ОСОБА_2А, бабуся (мати батька) ОСОБА_3, прабабуся ОСОБА_4, прабабуся ОСОБА_5 були поляками за національністю. Разом з тим, в актових записах про народження батька, про шлюб прабабусі ОСОБА_4 з ОСОБА_6 замість їх дійсної національності "поляк" зазначено помилково національність "українці". Оскільки визнання її належності до польської національності не порушує права та інтереси інших осіб вважає, що суд може дійти висновку про встановлення факту, що ОСОБА_1 є за національністю полячкою. Встановлення факту польського походження їй потрібне для впорядкування документів, для реалізації особистих прав - підтвердження польського походження роду. Цей факт має юридичне значення, оскільки з 07.08.2007, згідно з Законом "Про карту поляка", законом "Про репатріацію", ухвалених Сеймом республіки Польща, громадянам України польського походження надаються окремі пільги та гарантії, а ситуація що склалася, може позбавити її та нащадків права скористатися вказаними правами. Окрім того, у іншому порядку встановити даний факт я не маю можливості. Вона зверталася з заявою до Володимир-Волинського міського відділу державної РАЦС Головного територіального управління юстиції у Волинській області щодо внесення змін до актового запису про народження № 362 від 14.08.1982, щодо виправлення в графі національність дитини з "українка" на "полячка", однак відповідач відмовив у внесені змін у зв'язку з зверненням до неналежного відділу РАЦС, що є протиправно, тому звернулася до суду з цим позовом.

Ухвалою від 12.10.2018 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи і задовольнив клопотання про звільнення від сплати судового збору (арк. спр. 2-3).

01.11.2018 до суду поступив Відзив на позовну заяву, в якому відповідач вказує, що заперечує проти задоволення позову. Зазначає, що відповідно до п. 2.1. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника. Копією паспорта стверджено реєстрацію місця проживання позивача в м. Волочиськ, Хмельницької області, тому ОСОБА_1 рекомендовано звернутися з заявою до належного відділу державної РАЦС в м. Волочиськ (арк. спр. 113-117).

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, і дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Відповідно до паспорту ОСОБА_1 серії НВ №672052, виданого 25.07.2013 Волочиським РС УДМС України в Хмельницькій області, вона народився 03 серпня 1982 року в м. Володимир-Волинський, Волинської області. Місце проживання зареєстровано за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1 (арк. спр. 11).

ОСОБА_1 зверталася до Володимир-Волинського міського відділу державної РАЦС Головного територіального управління юстиції у Волинській області із зверненням від 30.03.2018, в якому просила визнати той факт, що її національність полячка та внести зміни до актового запису № 362 від 14.08.1982 відділу ДРАЦС Володимир-Волинського управління юстиції ГУЮ в Волинській області де в графі національність замість «українка» вказати «полячка» (арк. спр. 71-73).

Листом №6/02-6.03-18 від 17.04.2018 відповідач повідомив позивача, що відповідно до п. 2.1. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника. Рекомендував звернути з заявою за встановленою формою за місцем проживання в ІНФОРМАЦІЯ_2, а саме до Волочиського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (арк. спр. 101).

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України №2398-VI від 01.07.2010 "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон №2398-VI), відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону №2398-VI, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону №2398-VI, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793 (далі - Правила).

Пунктом 1.1 Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Згідно з абз. 1 п. 2.1 Правил, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред'явленні паспорта або паспортного документа.

Отже, позивач при поданні до Володимир-Волинського міського відділу державної РАЦС Головного територіального управління юстиції у Волинській області "звернення" про внесення змін до актового запису не дотримався вимог ч. 3 ст. 22 Закону №2398-VI та абз. 1 п. 2.1 Правил, адже: 1) місце проживання ОСОБА_1 згідно паспорта зареєстровано за адресою ІНФОРМАЦІЯ_3, тому належним відділом державної реєстрації актів цивільного стану, до якого слід звертатися з заявою про внесення змін до актового запису є Волочиський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області; 2) про внесення змін до актового запису цивільного стану подається заява формою, наведеною в додатку 1 Правил, але позивач подав "звернення", яке не відповідає вказаній формі.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про звернення громадян" №393/96-ВР (далі - Закон №393/96-ВР), громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону №393/96-ВР, під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Відповідно до ст. 19 Закону № 393/96-ВР, органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані, зокрема: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; відміняти або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.

Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону № 393/96-ВР, звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

Отже, відповідач не порушив закону при вирішенні звернення позивача від 30.03.2018, адже Листом №6/02-6.03-18 від 17.04.2018 "щодо надання інформації" відповідач повідомив ОСОБА_1, що з метою вирішення питання про внесення змін до актового запису необхідно звернутися з заявою за формою, наведеною в додатку 1 Правил до належного відділу державної РАЦС в м. Волочиськ - Волочиський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області.

14 листопада 2018 року ОСОБА_7 Верховного Суду у справі №425/2737/17 (провадження №14-408 цс 18), зробила такий висновок, що у справах про оскарження відмови внести за заявою особи зміни до актового запису цивільного стану суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність законних підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також чи прийняті вони обгрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення. Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення. Адміністративний суд, розглядаючи такі справи, не вправі вийти за межі їх публічно-правових аспектів і встановлювати юридичні факти, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану ( п. 49).

Позивач фактично просить встановити факт, що вона та батько є за національністю поляками на що вказує у позові, однак не враховує вищевказаний висновок Верховного Суду, і вимоги Закону №2398-V, тому суд приходить до висновку, що цей спір не відноситься до адміністративної юрисдикції.

Частиною 1 ст. 9 Закону №2398-V визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Відповідно до частини 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: 1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; 2) спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; 4) спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; 5) за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом; 6) спорах щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму; 7) спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації; 8) спорах щодо вилучення або примусового відчуження майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності; 9) спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов'язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб; 10) спорах щодо формування складу державних органів, органів місцевого самоврядування, обрання, призначення, звільнення їх посадових осіб; 11) спорах фізичних чи юридичних осіб щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності замовника у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", за винятком спорів, пов'язаних із укладенням договору з переможцем переговорної процедури закупівлі, а також зміною, розірванням і виконанням договорів про закупівлю; 12) спорах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів охорони державного кордону у справах про правопорушення, передбачені Законом України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень"; 13) спорах щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917 - 1991 років".

Згідно з ч. 2 ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Пунктом 1 ч. 1 ст.238 КАС України визначено, що суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, суд, з урахуванням висновку ОСОБА_7 Верховного Суду у справі №425/2737/17 (провадження №14-408 цс 18), приходить до висновку, що спір у якому позивач просить встановити факт належності її та батька до польської національності шляхом внесення відповідних записів щодо національності до актових записів, і визнання протиправною відповіді щодо цього органу державної реєстрації, що є похідним, не підлягає вирішенню за правилами адміністративного судочинства, а є справою про встановлення фактів, які мають юридичне значення, тому наступає наслідок визначений п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України.

Керуючись статтями 238, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Закрити провадження у справі №2240/3170/18.

Позивачу роз'яснити, що встановлення фактів, які мають юридичне значення вирішуються у порядку встановленому Цивільним процесуальним кодексом України.

Копії ухвали надати сторонам.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.

Повне судове рішення складене 04 грудня 2018 року о 18 год.

Головуючий суддя ОСОБА_8