
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
05 грудня 2018 р. № 2040/7824/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Сагайдака В.В.,
при секретарі судового засідання - Савчук С.С.,
за участі:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 Абдальмаджид (61002, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (61057, м. Харків, вул. Римарська, 24, код ЄДРПОУ 37764460) про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії ,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_3 Абдальмаджид, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд:
скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 08.08.2018 р. про відмову в прийнятті документів для оформлення посвідки на тимчасове проживання в Україні від ОСОБА_3 Абдальмаджид;
зобов’язати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області прийняти документи для оформлення посвідки на тимчасове проживання в Україні від особи без громадянства – ОСОБА_3 Абдальмаджид.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 08.08.2018 р. є незаконним та таким, що підлягає скасуванню.
У судовому засіданні представник позивача підтримав обставини, викладені в позовній заяві та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання прибув, проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 Абдальмаджид прибув на територію України у 2008 році з метою навчання.
Після закінчення підготовчого факультету Дніпропетровської державної медичної академії позивач вступив до цієї ж академії на третій курс для продовження навчання. Навчання тривало до грудня 2011 року. Через затримку з продовженням терміну дії проїзного документа палестинського біженця для виїзду за кордон в посольстві Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_3 Абдальмаджид було відраховано з 9 семестру 2011/2012 навчального року. Після продовження дії проїзного документу у 2012 році він зробив спробу продовжити навчання в Дніпропетровському медичному інституті нетрадиційної медицини, але через відсутність можливості навчання на англійській мові він був відрахований.
З метою визнання позивача біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту останній 15.09.2014 року звернувся до ГУ ДМС України в Харківській області із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, однак позивачу відмовлено.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 12.05.2015 р. по справі № 820/2736/15 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 ОСОБА_4 ОСОБА_5 Маджид до Державної міграційної служби України, третя особа - Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області про скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії – відмовлено у повному обсязі.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.08.2015 апеляційну скаргу залишено без задоволення, постанову Харківського окружного адміністративного суду від 12.05.2015 р. залишено без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 08.09.2015 р. відмовлено у відкритті касаційного провадження за скаргою ОСОБА_5 ОСОБА_4 ОСОБА_5 Маджид на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 12 травня 2015 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 05 серпня 2015 року.
У березні 2016 р. позивач повторно звернувся до ГУ ДМС України в Харківській області із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту та був повідомлений про відмову в прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту № 51 від 31.03.2016р.
За результатами оскарження позивачем наказу до ДМС України, 04.04.2016р. ОСОБА_3 Абдальмаджид документований довідкою про звернення за захистом в Україні №0002801, а його проїзні документи палестинського біженця №0006351(232245М) та №Р00118628 взяті на зберігання до ГУ ДМС України в Харківській області.
Позивач 08.08.2018 р. звернувся до ГУ ДМС України в Харківській області із заявою про отримання посвідки на тимчасове проживання.
Підставою для оформлення нової посвідки на тимчасове проживання позивач зазначив возз’єднання сім’ї з громадянкою України. До вказаної заяви долучив свідоцтво про укладення шлюбу з громадянкою України ОСОБА_6(а.с.23).
Рішенням від 08.08.2018 р. позивачу відмовлено у прийнятті документів для оформлення посвідки на тимчасове проживання в Україні, у зв’язку з тим, що документи подаються не пізніше ніж за 15 робочих днів до закінчення встановленого строку перебування/проживання в Україні(а.с.10).
Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач звернувся до суду з даним позовом.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України визначає Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Іноземець - особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав(ст. 1 Закону).
Посвідка на постійне проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує право на постійне проживання в України.
Відповідно до ч. 1, 14 ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства можуть відповідно до Закону України "Про імміграцію" іммігрувати в Україну на постійне проживання.
Іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою возз'єднання сім'ї з особами, які є громадянами України, або під час перебування на законних підставах на території України у випадках, зазначених у частинах третій - тринадцятій цієї статті, уклали шлюб з громадянами України та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період до отримання дозволу на імміграцію.
Згідно з ч. 3 ст. 5 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, зазначені у частинах четвертій - п’ятнадцятій та вісімнадцятій статті 4 цього Закону, отримують посвідку на тимчасове проживання.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 р. №322 затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання.
Згідно з п. 1, 3, 7, 9, Порядку №322 посвідка на тимчасове проживання (далі - посвідка) є документом, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні.
Посвідка оформляється іноземцям або особам без громадянства, які на законних підставах тимчасово перебувають на території України та які:
1) досягли 16-річного віку або не досягли 16-річного віку, але самостійно прибули в Україну з метою навчання, - на підставі заяв-анкет, поданих ними особисто;
2) не досягли 16-річного віку або визнані обмежено дієздатними чи недієздатними, - на підставі заяв-анкет осіб, зазначених у частинах другій - тринадцятій статті 4 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”, до яких вони прибули з метою возз’єднання сім’ї.
Обмін посвідки здійснюється у разі: 1) зміни інформації, внесеної до посвідки; 2) виявлення помилки в інформації, внесеній до посвідки; 3) закінчення строку дії посвідки; 4) непридатності посвідки для подальшого використання.
Оформлення (у тому числі замість втраченої або викраденої), обмін посвідки здійснюється територіальними органами/територіальними підрозділами ДМС через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства “Поліграфічний комбінат “Україна” по виготовленню цінних паперів” (далі - Центр).
Пунктами 20, 21 Порядку №322 передбачено, що керівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС визначає працівників, які виконують функції з прийняття документів, формування заяв-анкет та видачі посвідки, і працівників, які виконують функції з оформлення посвідки (розгляд заяви-анкети, ідентифікація особи та прийняття рішення).
Керівник уповноваженого суб’єкта визначає осіб, які в межах повноважень, установлених законом, отримують доступ до інформаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем, власником або розпорядником яких є ДМС, є матеріально відповідальними особами та виконують функції з прийняття документів, формування заяв-анкет і видачі посвідки.
Працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб’єкта під час приймання документів від іноземця або особи без громадянства перевіряє повноту поданих іноземцем або особою без громадянства документів, зазначених у пунктах 32, 33 і 39 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства, своєчасність їх подання, наявність підстав для оформлення та видачі посвідки, наявність відмітки про перетинання державного кордону чи продовження строку перебування або наявність документа, що підтверджує законність перебування іноземця або особи без громадянства в Україні, звіряє відомості про іноземця або особу без громадянства, зазначені в паспортному документі іноземця або документі, що посвідчує особу без громадянства, з даними, що містяться в заяві-анкеті.
Згідно з п. 16, 17 Порядку №322 документи для оформлення посвідки (у тому числі замість втраченої або викраденої), її обміну подаються до державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, центру надання адміністративних послуг (далі - уповноважений суб’єкт) та територіальних органів/територіальних підрозділів ДМС за місцем проживання іноземця або особи без громадянства.
Документи для оформлення посвідки подаються не пізніше ніж за 15 робочих днів до закінчення встановленого строку перебування в Україні.
Судом встановлено, що станом на дату звернення із заявою про отримання посвідки на тимчасове проживання законність перебування позивача на території України підтверджувалась довідкою про звернення за захистом в Україні №0002801 строк дії якої був подовжений з 09.06.2018 р. по 09.09.2018 р.(а.с.24).
Вказане свідчить, що позивачем подано заяву без порушення строку у 15 робочих днів до закінчення встановленого строку перебування/проживання в Україні (від 06.08.2018 р. до
09.09.2018р. проміжок часу становив 23 робочі дні).
Щодо посилання відповідача на те, що підстава відмови, яка вказана у рішенні, зазначена помилково, суд вказує наступне.
Згідно змісту рішення від 08.08.2018 р. позивачу відмовлено у прийнятті документів для оформлення посвідки на тимчасове проживання в Україні, у зв’язку з тим, що документи подаються не пізніше ніж за 15 робочих днів до закінчення встановленого строку перебування/проживання в Україні(а.с.10).
Як вбачається з доповідної записки від 10.10.2018 р. 08.08.2018 на прийом керівництва ГУДМС України в Харківській області з’явився ОСОБА_3 Абдальмаджид з питанням щодо роз’яснення оформлення посвідки на тимчасове проживання з метою возз’єднання з сім’єю, оскільки він одружений з громадянкою України.
Позивачу роз'яснено порядок подання документів, звернуто увагу на необхідність подання заявником для отримання посвідки на тимчасове проживання повного пакету документів.
Однак, у ОСОБА_3 був відсутній паспорт, що виключає відповідно до абз. 2 п. 21 Постанови КМУ № 322 можливість прийняття документів, якщо такі документи подаються не в повному обсязі.
Про вказане заявнику було чітко роз’яснено. На вимогу ОСОБА_3 йому видано рішення про відмову в прийнятті документів.
Одночасно у доповідній записці зазначено, що в даному рішенні з технічних причин помилково зазначена підстава для здійсненої відмови (подання документів пізніше 15 робочих днів до закінчення законного строку перебування)(а.с.36).
Відповідно до ст. 4 КАС України суб’єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб’єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Індивідуальний акт - акт (рішення) суб’єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
З огляду на вказане вище, суд зазначає, що доповідна записка складена головним спеціалістом 10.10.2018 р., тобто фактично через 2 місяці з дати прийняття рішення про відмову, та з урахуванням того, що позивач до суду звернувся 19.09.2018 р., яка подана на ім’я начальника відділу юридичного забезпечення ГУДМС в Харківській області, не може вважатись належним повідомленням позивача про підставу відмови у прийнятті документів для оформлення посвідки на тимчасове проживання в Україні.
Підсумовуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку про наявність правових підстав для скасування рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 08.08.2018 р. про відмову в прийнятті документів для оформлення посвідки на тимчасове проживання в Україні від ОСОБА_3 Абдальмаджид.
Щодо частини позовних вимог про зобов’язання відповідача прийняти документи для оформлення посвідки на тимчасове проживання в Україні від особи без громадянства – ОСОБА_3 Абдальмаджид, суд вказує наступне.
При вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково(ч.1 ст. 245 КАС України).
При цьому, суд не підміняє суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта.
Питання щодо оформлення посвідки на тимчасове проживання в Україні, віднесено виключно до компетенції відповідного управління міграційної служби та не входить до компетенції суду.
Згідно з ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов’язати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 Абдальмаджид від 06.08.2018 р. щодо оформлення посвідки на тимчасове проживання в Україні від особи без громадянства – ОСОБА_3 Абдальмаджид.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Приписами ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 19, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 Абдальмаджид (61002, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (61057, м. Харків, вул. Римарська, 24, код ЄДРПОУ 37764460) про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області від 08.08.2018 р. про відмову в прийнятті документів для оформлення посвідки на тимчасове проживання в Україні від ОСОБА_3 Абдальмаджид.
Зобов’язати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 Абдальмаджид від 06.08.2018 р. щодо оформлення посвідки на тимчасове проживання в Україні від особи без громадянства – ОСОБА_3 Абдальмаджид.
В задоволенні іншої частини позовних вимог – відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (61057, м. Харків, вул. Римарська, 24, код ЄДРПОУ 37764460) на користь ОСОБА_3 Абдальмаджид (61002, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) суму сплаченого судового збору у розмірі 704.80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 06 грудня 2018 р.
Суддя Сагайдак В.В.