Рішення № 78354346, 29.11.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2018
Номер справи
2040/7399/18
Номер документу
78354346
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

29 листопада 2018 р. справа № 2040/7399/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Біленського О.О.,

при секретарі судового засідання – Єрьомкіна К.І.,

за участі:

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача – ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 (вул. Миру, б. 33, с. Старовірівка, Нововодолазький район, Харківська область, 63251, рнокпп НОМЕР_1) до Головного управління ДФС у Харківській області (61057, м. Харків, вул. Пушкінська, 46, код ЄДРПОУ 39599198) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_3 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області від 16.03.2018 року №0057875/1303-2020.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 02 серпня 2018 року ним було отримано податкове повідомлення - рішення ГУ ДФС у Харківській області від 16.03.2018 року №0057875/1303-2020 на суму 20851,20 грн. по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2017 рік. Позивач вважає, що ГУ ДФС у Харківській області невірно розраховано суму податкового зобов'язання, яке необхідно сплатити ОСОБА_3 у вигляді податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, тому податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Харківській області від 16.03.2018 року №0057875/1303-2020 є необґрунтоване та підлягає скасуванню. З огляду на викладене позивач просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Через канцелярію суду 29.10.2018 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що при прийнятті податкового повідомлення - рішення №0057875/1303-2020 від 16.03.2018 року про визначення суми податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2017 рік в сумі 20851,20 грн. контролюючий орган діяв на підставі та в межах повноважень, визначених чинним законодавством. При цьому, твердження позивача, що контролюючим органом невірно застосовано ставку податку, а саме 1% замість 0,2%, яка встановлена рішенням ХVI сесії Старовірівської сільської ради VII скликання від 22.06.2017 року №256 "Про справляння податків та зборів на території Старовірівської сільської ради" вважає неправомірним, оскільки застосування вказаного рішення можливо лише з початку нового бюджетного періоду, а саме: з 01.01.2018 року.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити адміністративний позов з підстав та мотивів, викладених в ньому.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, підтримав правову позицію, викладену у відзиві.

Заслухавши пояснення представників учасників справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, держаного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна у власності позивача з 04.03.2016 року перебуває нежитлова будівля (склад) загальною площею 651,6 кв.м за адресою: Харківська область, Нововодолазький район, с. Старовірівка, вул.Вишнева, 95б.

Рішенням IV сесії Старовірівської сільської ради VII скликання від 28.01.2016 року №52 "Про справляння податків та зборів на території Старовірівської сільської ради" затверджено Положення "Про порядок обчислення та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки по Старовірівській сільській раді" згідно якого встановлена ставка податку для "інших будівель" - у розмірі 1% від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

Рішенням ХIII сесії Старовірівської сільської ради VII скликання від 30.01.2017 року №198 "Про справляння податків та зборів на території Старовірівської сільської ради" затверджено Положення "Про порядок обчислення та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки по Старовірівській сільській раді" в новій редакції, згідно якого встановлена ставка податку для "інших будівель" - у розмірі 1% від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року. Визнано таким, що втратило дію рішення IV сесії Старовірівської сільської ради VII скликання від 28.01.2016 року №52 "Про справляння податків та зборів на території Старовірівської сільської ради".

Рішенням ХVI сесії Старовірівської сільської ради VII скликання від 22.06.2017 року №256 "Про справляння податків та зборів на території Старовірівської сільської ради" затверджено Положення "Про порядок обчислення та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки по Старовірівській сільській раді" в новій редакції, згідно якого встановлена ставка податку для "інших будівель" - у розмірі 0,2% від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року. Визнано таким, що втратило дію рішення IV сесії Старовірівської сільської ради VII скликання від 28.01.2016 року №52 "Про справляння податків та зборів на території Старовірівської сільської ради".

Контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0057875/1303-2020 від 16.03.2018 року про визначення суми податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2017 рік в сумі 20851,20 грн. за ставкою 1% від розміру мінімальної заробітної плати, згідно з рішенням IV сесії Старовірівської сільської ради VII скликання від 28.01.2016 року №52 "Про справляння податків та зборів на території Старовірівської сільської ради".

Факт наявності обов'язку із сплати податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, не є спірним у цій справі. Предметом цього спору є правомірність застосування ставки такого податку у розмірі 1% на підставі Рішення IV сесії Старовірівської сільської ради VII скликання від 28.01.2016 року №52 "Про справляння податків та зборів на території Старовірівської сільської ради" яким затверджено Положення "Про порядок обчислення та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки по Старовірівській сільській раді".

Правові засади справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, об'єкти та розміри ставок, порядок сплати, отримання пільг визначені Податковим кодексом України.

Відповідно до п.п.12.3.4. п.12.3 ст.12 ПК України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

За змістом п.п.266.2.1.п.266.1 ст.266 ПК України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Згідно з п.п.266.2.1 п.266.1 ст.266 ПК України об'єктом оподаткування на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Положеннями п.п.266.3.2. р.266.3 ст.266 ПК України передбачено, що база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

Пунктом 4 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закон України від 20 грудня 2016 року №1791 - VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році" установлено, що в 2017 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів, які прийняті на виконання цього Закону, не застосовуються вимоги, встановлені підпунктом 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України та Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Отже, у 2017 році зупинено дію підпункту 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 ПК України, що свідчить про відсутність обмеження для органів місцевого самоврядування щодо строків прийняття рішення про встановлення місцевих податків.

Таким чином, ПК України встановлений обов'язок контролюючого органу нараховувати податок, а платнику податку сплатити податок за 2017 рік незалежно від термінів прийняття рішення органу місцевого самоврядування про встановлення відповідних податків і зборів, з урахуванням розміру ставок.

Враховуючи викладене, суд вважає, що у разі прийняття органом місцевого самоврядування рішення про встановлення місцевих податків і зборів на 2017 рік, контролюючий орган при нарахуванні податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2017, повинен був враховувати розмір ставок, встановлені Рішенням ХVI сесії Старовірівської сільської ради VII скликання від 22.06.2017 року №256 "Про справляння податків та зборів на території Старовірівської сільської ради" яким затверджено Положення "Про порядок обчислення та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки по Старовірівській сільській раді" в новій редакції, згідно якого встановлена ставка податку для "інших будівель" - у розмірі 0,2% від розміру мінімальної заробітної плати .

Вказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного суду, викладеною у постановах від 24.04.2018 року по справі №803/1307/17, від 04.09.2018 року по справі №820/5457/17, від 08.05.2018 року по справі №825/1403/17.

Згідно з вимогами ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином нарахування податку позивачу відбувалось не у спосіб визначений приписами Податкового кодексу України, в зв'язку з чим податкове повідомлення - рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

З огляду на те, що відповідач не спростував правомірності прийняття оскаржуваного податкового повідомлення - рішення, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та наявність підстав для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №0057875/1303-2020 від 16.03.2018 року.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 19, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 (вул. Миру, б. 33, с. Старовірівка, Нововодолазький район, Харківська область, 63251, рнокпп НОМЕР_1) до Головного управління ДФС у Харківській області (61057, м. Харків, вул. Пушкінська, 46, код ЄДРПОУ 39599198) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області від 16.03.2018 року №0057875/1303-2020.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 39599198) на користь ОСОБА_3 (вул. Миру, б. 33, с. Старовірівка, Нововодолазький район, Харківська область, 63251, рнокпп НОМЕР_1) судовий збір у сумі 704,80 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 06.12.2018 року.

Суддя Біленський О.О.