Ухвала суду № 78354320, 06.12.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2018
Номер справи
2025/4145/2012
Номер документу
78354320
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06.12.18 №2025/4145/2012

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чудних С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області про зобов‘язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

12 липня 2012 року ОСОБА_1 звернувся до Лозівського міськрайонного суду Харківської області з позовом, в якому просить суд:

- визнати неправомірним рішення Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківській області про відмову у перерахунку його пенсії із застосуванням пункту 7 Постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківській області здійснити перерахунок пенсії, яку він отримує відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у відповідності до пункту 7 Постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011, за період з 01.01.2012 по 30.06.2012.

Ухвалою Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 13.07.2012 відкрито провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області про зобов’язання вчинити певні дії.

Постановою Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 06.12.2012 адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області про зобов’язання вчинити певні дії задоволено. Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, як особі, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, інваліду ІІ групи відповідно до закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", протиправними. Зобов’язано Управління Пенсійного фонду України у Лозівському районі Харківської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії по інвалідності ІІ групи захворювання, пов’язаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у відповідності до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та провести відповідні виплати з 01 січня 2012 року.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 15.04.2013 постанову Лозівського міськрайонного суду Харківської області залишено без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 26.06.2014 скасовано постанову Лозівського міськрайонного суду Харківської області та Харківського апеляційного адміністративного суду, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Постановою Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 15.09.2014 адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії протиправними. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Лозівському районі Харківської області здійснити перерахунок ОСОБА_2 пенсії по інвалідності ІІ групи захворювання, пов'язаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у відповідності до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5 та у зоні I - 3 та провести відповідні виплати з 12 січня 2012 року. В іншій частині позову відмовлено.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 28.10.2014 постанову Лозівського міськрайонного суду Харківської області залишено без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16.05.2015 скасовано постанову Лозівського міськрайонного суду Харківської області та Харківського апеляційного адміністративного суду, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвалою Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 07.05.2015 прийнято до провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області про зобов’язання вчинити певні дії.

Ухвалою Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 10.03.2016 зупинено провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 29.10.2018 передано адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії на розгляд до Харківського окружного адміністративного суду.

Зі змісту ухвали Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 29.10.2018 вбачається, що передання адміністративної справи № 2025/4145/2012 на розгляд до Харківського окружного адміністративного суду здійснено на підставі пункту 3 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України, за правилами територіальної підсудності.

Вирішуючи питання про прийняття позовної заяви до розгляду, суд зазначає наступне.

Суд зазначає, що відповідно до підпункту 10 пункту 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції, що набрав законної сили 15.12.2017, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Також відповідно до положень підпункту 12 пункту 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу та не можуть бути передані за підсудністю.

Відповідно до частини 3 статті 30 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.

З огляду на вище зазначене слід дійти висновку, що справи, які були подані до суду з додержанням відповідних вимог закону, в тому числі правил підсудності, до набрання чинності новою редакцією Кодексу адміністративного судочинства повинні бути розглянуті тими ж судами, до яких відповідна заява чи скарга надійшла. Передача таких справ за підсудністю не допускається.

Як вбачається із матеріалів справи, позивач звернувся до суду 12.07.2012 з дотримання правил підсудності, визначеної Кодексом адміністративного судочинства України, що діяла на момент подання позову.

Лозівським міськрайонним судом Харківської області при прийнятті рішення про передачу справи до Харківського окружного адміністративного суду не враховано вищенаведені приписи частини 3 статті 30 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки передача справи на розгляд до Харківського окружного адміністративного суду здійснена без дотримання норми частини 3 статті 30 Кодексу адміністративного судочинства України, підпункту 10 та підпункту 12 пункту 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції чинній з 15.12.2017).

Також суд зазначає, що згідно з положеннями статті 318 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.

Отже, розгляд даної справи саме Харківським окружним адміністративним судом призведе до порушення правил підсудності, а також до зволікання у вирішенні спору.

Поряд з цим, суд зазначає, що Європейський суд з прав людини у справі “Zand v. Austria” від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення “встановлений законом” поширюється не лише на правову основу самого існування “суду”, але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття “суд, встановлений законом” у частині першій статті 6 Конвенції передбачає “усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…)”. З огляду на це не вважається “судом, встановленим законом” орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.

З огляду на вищевикладене та враховуючи, що вперше адміністративна справа № 2025/4145/2012 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії надійшла до Лозівського міськрайонного суду Харківської області 12.07.2012 та провадження у вказаній справі було відкрито 13.07.2012, повторно після скасування Вищим адміністративним судом України вказана справа надійшла до Лозівського міськрайонного суду Харківської області у травні 2015 року та ухвалою від 07.05.2015 прийнято до провадження справу № 2025/4145/2012, тобто до набрання законної сили Кодексом адміністративного судочинства України в новій редакції 15.12.2017, то у відповідності до положень частини 3 статті 30 Кодексу адміністративного судочинства України справа №2025/4145/2012 має бути розглянута саме Лозівським міськрайонним судом Харківської області.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Отже, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до підсудності іншого суду.

Відповідно до частини 6 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.

За правилами частини 8 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України, передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Відповідно до статті 30 Кодексу адміністративного судочинства України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.

Враховуючи викладене та те, що ОСОБА_1 звернувся до суду 12.07.2012 та провадження у справі відкрито Лозівським міськрайонним судом Харківської області до набрання законної сили нової редакції Кодексу адміністративного судочинства України, з дотриманням правил підсудності, суд вважає за необхідне передати адміністративну справу № 2025/4145/2012 до Лозівського міськрайонного суду Харківської області.

Керуючись ст.ст. 20, 29, 30, 294, 295, 297, п.п. 10 та п.п. 12 п. 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В :

Адміністративну справу № 2025/4145/2012 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області про зобов‘язання вчинити певні дії передати до Лозівського міськрайонного суду Харківської області.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 цього Кодексу. Оскарження ухвали суду, яка не передбачена статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.О.Чудних