Рішення № 78353849, 05.12.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2018
Номер справи
420/5798/18
Номер документу
78353849
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/5798/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2018 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В.,

розглянув в порядку письмового провадження в м. Одеса за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Суворовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Суворовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, за результатом розгляду якого позивач просить суд:

Визнати протиправними дії Суворовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Одесі з відмови, листом № 331/М-5 від 03 жовтня 2018 року, ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті суми компенсації втрати частини доходів, за період з 07 квітня 2011 року по 31 травня 2018 року, у зв’язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 12955,30 грн.;

Зобов’язати Суворовське об’єднане управління Пенсійного фонду України в місті Одесі нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму компенсації втрати частини доходів, за періоди з 07 квітня 2011 року по 31 травня 2018 року, у зв’язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 12955,30 грн.

В обґрунтування адміністративного позову позивач вказує, що Суворовським ОУПФУ в м. Одесі на виконання постанови Суворовського районного суду м. Одеси від 26.12.2011 року по справі № 2-А-11269/11 було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та донараховано за період з 07 квітня 2011 року по 18 червня 2011 року суму донарахованої пенсії у розмірі 12955,30 грн. Зазначену суму коштів виплачено позивачу лише 27.06.2018 року, тобто із затримкою виплат, яка складає: 85 календарних місяців (з 07 квітня 2011 року по 31 травня 2018 року. При цьому, позивач зазначає, що виплативши суму недоотриманої пенсії позивачу, йому не сплачено суму компенсації за порушення строків виплати недоотриманої пенсії. У серпні 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про нарахування та сплату йому суми компенсації втрати частини доходів, на що управління, листом № 331/М-5 від 03.10.2018 року відмовило позивачу у задоволенні заяви з посиланням на відсутність підстав для виплати компенсації.

Ухвалою суду від 12.11.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено перше судове засідання для розгляду справи по суті на 05.12.2018 року.

03.12.2018 року засобами електронного зв’язку та 04.12.2018 року через канцелярію суду від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який, відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не належать до задоволення. Представник відповідача зазначає, що відповідно до постанови Суворовського районного суду м. Одеси по справі №м 2а-12269/11 від 26.12.2011 року, протоколом управління від 23.02.2012 року було здійснено перерахунок пенсії позивача з 07.04.2011 року по 18.06.2011 року відповідно до ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та було нараховано доплату у розмірі 12955,30 грн., у зв’язку з чим відповідач не погоджується з доводами позивача щодо порушення строків виплати нарахованої доплати з 07.04.2011 року, оскільки перерахунок було здійснено 23.02.2012 року. Управлінням своєчасно здійснено нарахування суми пенсії, але виплата не проведена, оскільки не було відповідного фінансування. Представник відповідача, також, вказує на те, що відповідно до Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою № 440 від 03.09.2014 року, управління надає до органів державної виконавчої служби лише повідомленням з наданням відповідного документа про здійснення нарахування на виконання рішення суду, а погашення заборгованості здійснюється казначейством в межах бюджетних асигнувань, а не Управлінням і не за рахунок власних коштів. 05.10.2015 року за вих. № 9240/04 до Державної виконавчої служби ГТУЮ в Одеській області, управлінням було надано довідку про здійснення нарахування на виконання постанови Суворовського районного суду м. Одеси по справі № 2а-11269/11 від 02.02.2012 року за період з 07.04.2011 року по 18.06.2011 року у сумі 12955,30 грн. Основною умовою для нарахування та виплати компенсації втрати частини пенсії є порушення встановлених строків її виплати, оскільки Управління не порушувало строків виплати нарахованої доплати за рішенням суду підстав для нарахування та виплати компенсації Управлінням не має.

У судове засідання 05.12.2018 року позивач не з’явився, надав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності та відсутності позивача.

Представник відповідача до судового засідання не з’явився, надав клопотання про розгляду справи в порядку письмового провадження.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ч. 9 ст. 205 КАС України.

Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

26.12.2011 року Суворовським районним судом міста Одеси прийнято постанову у справі № 2-А-11269/11, якою позов ОСОБА_1 до УПФУ в Суворовському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії задоволено частково. Зобов’язано Управління Пенсійного фонду в Суворовському районі м. Одеси здійснити ОСОБА_1 перерахунок та встановити розмір пенсії з 07.04.2011 року по 18.06.2011 року, відповідно до ст. 50, ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та виплатити різницю між перерахованою та виплаченою розмірами пенсії.

Суд встановив, що на підставі розпорядження № 141438 від 17.02.2012 року, 23.02.2012 року УПФУ у Суворовському районі м. Одеси здійснено перерахунок та розрахунок доплати пенсії позивача за період з 07.04.2011 року по 18.06.2011 року.

05.10.2015 року УПФУ у Суворовському районі м. Одеси складено довідку № 9240/04 на адресу управління ДВС ГТУЮ в Одеській області про здійснення нарахування на виконання рішення суду пенсії ОСОБА_1 та нараховано доплату у суму 12955,30 грн., з урахуванням виплачених сум.

Відповідно до історії по картковому рахунку ОСОБА_1 з 01.06.2018 року по 30.06.2018 року, суму донарахованої пенсії за період з 07.04.2011 року по 18.06.2011 року у розмірі 12955,30 грн. позивач отримав 27.06.2018 року.

Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив нарахувати та сплатити йому суму компенсації втрати частини доходів за період з 07 квітня 2011 року по 31 травня 2018 року.

03.10.2018 року відповідач надав відповідь на заяву позивача, в якій вказав, що погашення заборгованості за рішеннями суду здійснюється казначейством в межах бюджетних асигнувань визначених законом «Про Державний бюджет». 30.09.2015 року управлінням отримано повідомлення від 24.09.2015 року № 09.2-9466 управління ДВС ГТУЮ в Одеській області про те, що постанову № 2-А-11269/11, видану 02.02.2012 року Суворовським судом м. Одеси, відповідно до п. 7 Порядку погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого поставною КМУ від 03.09.2014 року № 440 прийнято до обліку та включено до першої черги задоволення вимог. На підставі повідомлення від 24.09.2015 року сума боргу на виконання рішення суду у розмірі 12955,30 грн. передана на облік до управління державної виконавчої служби ГТУЮ в Одеській області.

Частиною другою статті 46 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка регламентує виплату пенсій за минулий час, передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. При цьому компенсація втрати частини пенсії у зв’язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Згідно зі ст. 1 ЗУ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Приписами ст. 2 ЗУ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Згідно зі ст. 3 ЗУ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Приписи вказаного Закону кореспондують приписам Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 р. N 159.

З огляду на наведені норми законодавства, основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статтею 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі - пенсійним органом) добровільно чи на виконання судового рішення.

Дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).

Виплата компенсації втрати частини доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його (доходу) нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.

Аналогічний підхід до застосування вказаних норм права викладено Верховним Судом у постановах від 20.02.2018 (справа №336/4675/17), від 21.06.2018 (№523/1124/17) та від 03.07.2018 (справа № 521/940/17), від 05.10.2018 року (справа № 162/787/16-а).

При цьому, суд зазначає, що з огляду на наведені норми законодавства, компенсації підлягають нараховані доходи громадян.

Судом встановлено, що відповідач на виконання рішення суду, 23.02.2012 року здійснив перерахунок та нарахування доплати позивачу пенсії за період з 07.04.2011 року по 18.06.2011 року, проте розраховану суму пенсії позивач отримав лише 27.06.2018 року.

Відповідно до ст. 47 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Тобто, у лютому 2012 року позивач повинен був отримати 12955,30 грн. донарахованої пенсії за період з 07.04.2011 року по 18.06.2011 року.

При цьому, суд зазначає, що не приймає до уваги посилання представника відповідача на Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, оскільки вказаний порядок був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2014 р. № 440, а перерахунок на доплату пенсії був вчинений 23.02.2012 року.

Також, суд не приймає до уваги доводи відповідача з приводу того, що 05.10.2015 року управлінням направлено до виконавчої служби довідку про здійснення нарахування на виконання рішення суду доплати пенсії ОСОБА_1, оскільки, по-перше, вказана довідка була складена лише у жовтні 2015 року, тоді як перерахунок вчинений у лютому 2012 року, по-друге, доказів направлення вказаної довідки на адресу виконавчої служби суду не надано. Так само, суду не надано повідомлення від 24.09.2015 року № 09.2-9466, на яке відповідач посилається у листі № 331/М-5 від 03.10.2018 року.

Таким чином, з огляду на наведені судом обставини та норми законодавства, враховуючи, що нарахування доплати суми пенсії позивача за період з 07.04.2011 року по 18.06.2011 року відбулося 23.02.2012 року, суд робить висновок, що адміністративний позов ОСОБА_1 належить до часткового задоволення, а компенсація втрати частини доходів має бути нарахована позивачу за період з 23.02.2012 року по 31.05.2018 року.

Щодо вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача з відмови, листом № 331/М-5 від 03.10.2018 року, ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті суми компенсації втрати частини доходів, за період з 07 квітня 2011 року по 31 травня 2018 року, у зв’язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії, суд зазначає, що оскільки вказана відмова складена відповідачем на підставі доводів, які суд вважає неправомірними, то така відмова є протиправною.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов ОСОБА_1 належить до часткового задоволення.

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 139, 205, 243, 245, 246, 263, 295, 382, КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Суворовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії.

Визнати протиправною відмову Суворовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Одесі, оформлену листом № 331/М-5 від 03 жовтня 2018 року, ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті суми компенсації втрати частини доходів, у зв’язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 12955,30 грн.

Зобов’язати Суворовське об’єднане управління Пенсійного фонду України в місті Одесі нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму компенсації втрати частини доходів, за періоди з 23 лютого 2012 року по 31 травня 2018 року, у зв’язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 12955,30 грн.

В іншій частині позову – відмовити.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Позивач – ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1; місце реєстрації: вул. Преображенська, буд. 30, м. Одеса, 65082).

Відповідач – Суворовське об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (адреса: вул. Чорноморського козацтва, 95, м. Одеса, 65003, код ЄДРПОУ: 40388751).

Повний текст рішення виготовлений та підписаний судом 05 грудня 2018 року.

Суддя Н.В. Бжассо

.