
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №2а-3651/11/1370
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретар судового засідання Жовковська Ю.В.
розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної автомобільної інспекції при ГУ МВС України у Львівській області про визнання дій незаконними щодо державної реєстрації транспортних засобів, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління Державної автомобільної інспекції при ГУ МВС України у Львівській області про визнання дій незаконними щодо державної реєстрації транспортних засобів.
Підставами позову, як вбачається зі змісту позовної заяви, є те, що відповідач провівши першу реєстрацію транспортного засобу належно не проконтролював внесення податку з власників транспортних засобів на відповідний казначейський рахунок місцевого бюджету, оскільки кошти не надійшли на відповідний казначейський рахунок. Таким чином, продовжує позивач, відповідач порушив вимоги законодавства, а тому його дії щодо реєстрації транспортного засобу є незаконними.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд даючи правову оцінку спірним правовідносинам виходив з наступного.
Львівським відділом реєстраційно-екзаменаційної роботи Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області 25.02.2010 року проведено державну реєстрацію автомобіля Mercedes-Benz (державний номерний знак НОМЕР_1) 1998 року випуску, об’єм двигуна 2299 см.куб. на ім’я ОСОБА_2
В матеріалах справи наявна копія адміністративного позову ДПІ у Залізничному районі м.Львова до ОСОБА_1 про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин в розмірі 22990 грн. 00 коп. Підставами даного позову є несплата ОСОБА_1 податку при першій державній реєстрації транспортних засобів.
Дані обставини сторонами не заперечуються та підтверджуються матеріалами справи.
Таким чином, заперечуючи факт звернення до відповідача зі заявою про державну реєстрацію транспортних засобів та сплату податку з власників транспортних засобів, позивач звернувся до суду з позовом про визнання такої реєстрації незаконною.
Відповідно до ст.34 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 року за № 3353-XII (в редакції чинній на момент здійснення державної реєстрації), державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються підрозділами Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України. Для автоматизованого обліку зареєстрованих транспортних засобів та відомостей про їх власників ведеться Єдиний державний реєстр, держателем якого є Державтоінспекція Міністерства внутрішніх справ України.
Процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлена Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року за №1388 (в редакції чинній на момент здійснення державної реєстрації).
Згідно з п.1 наведеного Порядку, на території України встановлена єдина процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.
Пунктом 8 цього ж Порядку передбачено, що реєстрація транспортних засобів здійснюється на підставі заяви власника, поданої особисто, і документів, що посвідчують його особу, правомірність придбання транспортного засобу, оцінку його вартості, яка провадиться спеціалістом, що пройшов необхідну підготовку у порядку, встановленому МВС, Мін'юстом, Держпромполітики, Держмитслужбою та Фондом державного майна і має відповідні документи, відповідність конструкції транспортного засобу встановленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків, а також внесення в установленому порядку платежів за огляд транспортних засобів, реєстрацію, перереєстрацію та зняття їх з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.
Відповідно до п.30 зазначеного Порядку, транспортні засоби (складові частини, що мають ідентифікаційні номери), ввезені в Україну фізичними особами, підлягають реєстрації на підставі заяв власників і виданих митними органами посвідчень на їх реєстрацію в підрозділах ДАІ із зазначенням відомостей про сплату мита, заборону відчуження, дати зворотного вивезення.
Як передбачено абзацом 3 п.40 згаданого Порядку (в редакції чинній на момент звернення до суду), у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в підрозділах Державтоінспекції, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, працівники підрозділів Державтоінспекції оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до органів внутрішніх справ для подальшого проведення перевірки. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до митних органів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.
Системно проаналізувавши вищенаведені норми суд прийшов до наступного висновку.
Усі транспортні засоби, що ввозяться на територію України, підлягають митному оформленню в порядку, встановленому чинним законодавством.
Здійснюючи державну реєстрацію транспортних засобів, увезених із-за кордону, органи ДАІ МВС наділені повноваженнями щодо перевірки сплати мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при імпорті автомобілів.
При цьому, наявність документів про внесення зазначених платежів є обов'язковою умовою реєстрації таких транспортних засобів в органах ДАІ.
У разі відсутності відомостей про сплату мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при імпорті автомобілів, або встановлення факту, що документи, які підтверджують їх сплату, є фіктивними чи підробленими, органи ДАІ відмовляють у реєстрації транспортних засобів, а якщо такий факт встановлено в період експлуатації автомобіля після його реєстрації, відповідно до абзацу 3 п.40 Порядку, скасовують реєстрацію незалежно від того, хто є власником автомобіля - особа, що придбала за кордоном та ввезла в Україну цей транспортний засіб, чи інша особа, яка набула право власності на нього в подальшому.
Таким чином, у разі встановлення факту несплати митних платежів чи підробки документів про їх сплату (в тому числі у разі отримання інформації від органів державної податкової служби про ненадходження до бюджету податку з власників транспортних засобів чи наявності висновку експерта про підробку заяви на реєстрацію транспортного засобу), органи ДАІ зобов’язані скасувати державну реєстрацію транспортного засобу.
Висновки Верховного суду України щодо застосування норм матеріального права у подібних правовідносинах висвітлена у постанові Верховного суду України від 17.12.2013 року за №21-422а13, а тому враховується судом при вирішенні даного спору, у відповідності до вимог ч.5 ст.242 КАС України, враховує такий при вирішенні даної справи.
Відповідачем не представлено суду доказів, які б підтверджували фактичну сплату податку з власників транспортних засобів до бюджету та доказів в підтвердження проведення контролю за сплатою такого податку.
Таким чином, з врахуванням наведених норм чинного на час реєстрації законодавства, дії щодо державної реєстрація зазначеного автомобіля є протиправними.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню.
Окрім того, задля належного захисту прав позивача, суд, у відповідності ч.2 ст.9 та ч.2 ст.245 КАС України, вважає за необхідне зазначити про протиправність державної реєстрації.
Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ч.3 ст.139 КАС України, судовий збір належить присудити на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною реєстрацію Управлінням Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області на ім’я ОСОБА_1 автомобіля Mercedes-Benz (державний номерний знак НОМЕР_1) 1998 року випуску, об’єм двигуна 2299 см.куб.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (адреса: м.Львів, вул.Перфецького, 19, код ЄДРПОУ 23312239) на користь ОСОБА_1 (адреса: м.Львів, вул.Левандівська, 9а/34) 3 (три) грн. 40 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 06 грудня 2018 року
.
Суддя В.Я.Мартинюк