Рішення № 78353525, 05.12.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2018
Номер справи
1340/5092/18
Номер документу
78353525
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1340/5092/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 грудня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Гулкевич І.З., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду, в якому просить : визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії протиправними та стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 недоплачену суму пенсії в розмірі 7864,4 грн (станом на 31.10.2018 р з розрахунку 786,44 грн, щомісяця, починаючи з 01.01.2018 р); зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплачувати пенсію ОСОБА_1 у розмірі 13513,00 до моменту здійснення чергового перерахунку пенсії відповідно до вимог законодавства.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач протиправно нараховує та виплачує йому пенсію із застосуванням обмеження розміру її виплати у сумі 12726,56 грн., оскільки розмір пенсії при перерахунку пенсії з 01.05.2017 р складав 13513,00 грн. Обмеження в отриманні максимального розміру пенсії, а саме 10740,00 грн., відповідно до ч.3 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено до 31.12.2017, а з 01.01.2018 становить 13730,00 грн. Просить задовольнити позов.

Відповідач у поданому до матеріалів адміністративної справи відзиві (від 27.11.2018 вх. №38236) проти задоволення позовних вимог заперечує. В обґрунтування заперечень посилається на те, що станом на 01.05.2017 розмір проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та розмір пенсії становив 13513,00 грн. На виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» пенсію позивача перераховано, новий розмір пенсії склав 12726,56 грн.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 р» з 01.01.2018 р встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність у розмірі 1373 грн, отже максимальна пенсійна виплата з 01.01.2018 р не може перевищувати 13730,00 грн.

Отже, на думку відповідача, призначений розмір пенсії до перерахунку з 01.10.2017 р був більше максимального розміру та був обмежений розміром до виплати 10740 грн, а після перерахунку менше призначеного розміру пенсії, то виплата проводиться в розмірі, який розрахований відповідно до Закону України №2148-VIII від 03.10.2017 р «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищенні пенсій» з 01.10.2017 р. Пенсійна виплата з 01.01.2018 р позивачу збільшилась та становить 12726,56 грн.

На підставі викладеного та виходячи з вимог чинного пенсійного законодавства, вважає адміністративний позов ОСОБА_1 безпідставним та необгрунтованим та просив в задоволенні позову відмовити повністю.

Позивач подав додаткові роз’яснення по справі. В обгрунтування роз’яснень зазначив, що відповідачем у відзиві зазначається, що до перерахунку з 01.10.2017 р призначений розмір пенсії був більше ніж після перерахунку відповідно до Закону України №2148 від 03.10.2017 р «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», однак відповідачем не вказується сума в розмірі 13513,00 грн. Тобто відповідач фактично визнає позов та погоджується з тим, що призначений розмір пенсії зменшився з 13513 грн до 12726,56 грн. Відтак, на думку позивача, усі його доводи грунтуються на чинному законодавстві України, докази обгрунтовані та базуються лише на витягах з особової пенсійної справи та належним чином завірених посадовими особами того ж Пенсійного фонду.

Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Як вбачається з позовної заяви, позивач з 17 квітня 2015 р. перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в розмірі 11 113,22 грн.

З 01.11.2015 р позивачу проведено перерахунок пенсії та розмір пенсії становив 12 319,64 грн.

Відповідачем з 01.05.2017 р проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 за віком, що підтверджується розпорядженням №823462 від 04.05.2017 та розмір пенсії становив 13513,00 грн.

У зв’язку з набранням чинності Закону України №2148-VIII від 03.10.2017 р «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» відповідачем здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та розмір пенсії за віком з 01.10.2017 р склав 12726,56 грн.

Разом з тим, із 1 січня 2018 р. максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, тобто 13730 грн. 00 коп.

Позивач звернувся до відповідача із зверненням про виплату пенсії у попередньо визначеному розмірі 13513,00 грн.

Листом відповідача від 27 березня 2018 р. № 8/В-20/02.10-14 позивача повідомлено про те, що призначений розмір пенсії позивача до перерахунку 01.10.2017 р був більше максимального розміру та був обмежений розміром до виплати 10740 грн, а після перерахунку менше призначеного розміру пенсії, то виплата проводиться в розмірі, який розрахований відповідно до Закону України №2148-VIII від 03.10.2017 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» з 01.10.2017 р. Пенсійна виплата з 01.01.2018 р, ОСОБА_1 збільшилась та становить 12726,56 грн.

Відповідно до п. 4-3 Прикінцевих положень Закону, пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Таким чином, індивідуальний коефіцієнт стажу з 1 жовтня 2017 р. становить 0,52750 (з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1), індивідуальний коефіцієнт заробітку – 6,31709, середня заробітна плата по Україні за 2014, 2015, 2016 року - 3764 грн. 40 коп. Отже, основний розмір пенсії з 1 жовтня 2017 р. складає 12726,56 грн., доплати за понаднормативний стаж - 182 грн. 75 коп., доплата до попереднього розміру пенсії з 1 жовтня 2017 р. - 1880 грн. 58 коп., загальний розмір призначеної пенсії з 1 жовтня 2017 р. становить 12543,98 грн.

Позивач вважає ці дії відповідача протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду.

При вирішенні спору по суті судом прийнято до уваги приписи Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (ст.27, до п.4 Розділу XV «Прикінцеві положення»), Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» у редакціях на час виникнення спірних правовідносин.

Порядок визначення коефіцієнта страхового стажу передбачений статтею 25 Закону №1058 та передбачає, що при визначенні коефіцієнта страхового стажу застосовується величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).

Згідно з ч. 1 ст. 25 Закону № 1058 (в редакції Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 №107-V1, яка діяла з 01.01.2008р.), передбачено, що за період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35 %.

11.10.2017 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-VІІІ, яким до частини першої статті 25 Закону №1058 були внесені зміни та визначено, що за період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Крім того, пункт 4 "Прикінцевих положень" Закону України № 1058-IV доповнено пунктами 4-3 та 4-4.

Так, в силу частини 4-3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України №1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Відповідно до частини 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України №1058-ІV з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Матеріалами справи підтверджено, що пенсія позивачу призначена відповідно до Закону №1058-ІV до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VІІ.

Відтак, пенсія підлягає перерахунку з 1 жовтня 2017 року з врахуванням частини 4-3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Відповідно до п.4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Звідси, як зазначено вище, розміром пенсії позивача після перерахунку з 01.01.2018 складає 12726,56 грн., а раніше складав 13513,00 грн. (про що самостійно зазначив відповідач листі від 27.03.2018 р №8/В-20/02.10-14).

Виходячи з логічного та послідовного аналізу вимог позивача, суд вважає, що позивач не погоджується з тим, що відповідачем не був застосований п.4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

До 31.12.2017 існувало обмеження в отриманні максимального розміру пенсії, а саме 10740,00 грн., з чим не спиричається позивач, однак відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» обмеження з 01.01.2018 збільшено до 13730,00 грн., так як Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 07.12.2017 №2246-VIII прожитковий мінімуму для осіб, які втратили працездатність встановлений у розмірі 1373,00 грн.

Враховуючи наведене суд зазначає, що відповідач переховуючи пенсію з врахуванням частини 4-3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, не врахував п.4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якого у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Таким чином, посилання позивача на порушення його конституційних прав та неможливості зменшення розміру належних йому пенсійних виплат, в контексті даної спірної ситуації, є правомірним, оскільки після перерахунку, розмір пенсії позивача був зменшений.

Тому суд приходить до висновку, що починаючи з 01.01.2018 пенсія позивачу повинна виплачуватися у раніше встановленому розмірі.

Також, суд зауважує, що відповідачем у листі-відмові від 27.03.2018 р №8/В-20/02.10-14, зазначається, що з січня 2018 р в органах Пенсійного фонду України впроваджено нове програмне забезпечення у системі ППВП ІКІС та після усунення технічних помилок, розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 р буде переглянуто та проведено доплату. Однак, як вбачається з матеріалів справи, вказані вимоги відповідачем не дотримано.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідач застосовує 1070 грн., як розмір пенсії, який був встановлений до перерахунку, однак даний розмір пенсії не є розрахунком пенсії, а є обмеженням яке було встановлено тимчасово по 31 грудня 2017 року (ч.3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»), а відповідно до розпорядження № 823462 від 04.05.2017 відповідачем проведено перерахунок пенсії та розмір пенсії за віком позивача становив 13513,00 грн.

Перерахунок пенсії позивача проводився відповідно до Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-VІІІ який 11.10.2017 року набув чинності , яким до частини першої статті 25 Закону №1058 були внесені зміни, а так як після перерахунку розмір пенсії був зменшений, та складав 12726,56 грн. відповідач повинен був застосувати п.4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та виплачувати пенсію в раніше встановленому розмірі, тобто застосовувати той розмір який був розрахований 04.05.2017 до введення тимчасового обмеження.

Крім того, суд зазначає, що принцип "належного урядування", як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість (рішення у справі "Moskal v. Poland"). Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам. Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (рішення у справі "Lelas v. Croatia"). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (рішення у справі "Pincova and Pine v. the Czech Republic", "Gashi v. Croatia", "Trgo v. Croatia").

Відповідно до частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини першої ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 2, 6, 72-77, 244-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії та стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 недоплачену суму пенсії в розмірі 7864,40 грн.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплачувати пенсію ОСОБА_1 у розмірі 13513,00 грн до моменту здійснення чергового перерахунку пенсії відповідно до вимог законодавства.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея,10, м. Львів, 79016 ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (79021, м.Львів, вул. Петлюри,34/В кв.48; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 705 грн. (сімсот п’ять гривень).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.

Суддя Гулкевич І.З.