
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2018 року № 810/2538/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДСНС України у Київській області до Богуславської центральної районної лікарні про застосування заходів реагування у вигляді часткового зупинення роботи,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління ДСНС України у Київській області з позовом, в якому просить застосувати заходи реагування у вигляді часткового зупинення експлуатації (роботи) Богуславської центральної районної лікарні, а саме адміністративної будівлі за адресою: Київська область, Богуславський район, м. Богуслав, вул. Франка, 27 до повного усунення порушень зазначених в акті перевірки.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.05.2018 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.07.2018 продовжено процесуальний строк для проведення підготовчого провадження.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.09.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду у судовому засіданні по суті.
Представник позивача надав суду заяву, в якій просив розглядати справу за його відсутності.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
На підставі ст.ст. 194, 205 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, судом встановлено наступне.
Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагування на них, функціонування єдиної державної системи цивільного захисту, а також повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності врегульовуються Кодексом цивільного захисту України, відповідно до Прикінцевих та перехідних положень якого останній набирає чинності з дня наступного за днем його опублікування та вводиться в дію з 01 липня 2014 року.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, відповідно до Положення про ДСНС, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1052, основними завданнями ДСНС України є:
1) реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності;
2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб;
3) внесення на розгляд Міністра внутрішніх справ пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначених сферах;
4) реалізація в межах повноважень, передбачених законом, державної політики у сфері волонтерської діяльності. областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Згідно ст. 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок до закону.
Головне управління ДСНС України у Київській області у відповідності до Кодексу цивільного захисту України та Положення про Головне управління ДСНС України у Київській області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 № 3 (у редакції наказу ДСНС 21.09.2017 № 507) здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно - рятувальних служб.
Відповідно до ст. ст. 47, 65, 66, 67 Кодексу Цивільного захисту України, статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», наказу ДСНС України від 29.03.2018 № 202 «Про здійснення позапланових перевірок та наказу ГУ ДСНС України у Київській області від 06.04.2018 № 324 здійснено позапланову перевірку щодо додержання Богуславською центральною районною лікарнею вимог нормативно-правових актів та нормативних документів у сфері цивільного захисту,техногенної та пожежної безпеки.
За результатами позапланової перевірки 20.04.2018 складено акт № 58 щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки та припис № 286 про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту.
Головному лікарю Богуславської центральної районної лікарні Шинкаренку В.П. 20.04.2018 вручено припис № 56 про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
Головним інспектором Богуславського РС ГУ ДСНС України у Київській області майором служби цивільного захисту Волошиним В.В. 20.04.2018 складений протокол про адміністративне правопорушення КХ № 006041 відповідно до статті 175 КУпАП та постанова КХ 006041 про накладення адміністративного стягнення.
Перевіркою встановлено ряд порушень, які зазначені в Акті перевірки від 20.04.2018 № 58, всі вони створюють реальну загрозу життю і здоров'ю людей, які працюють, перебувають на об'єкті, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі.
З метою застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) позивач звернувся до суду з даним позовом.
З матеріалів справи слідує, що посадовими особами Головного управління ДСНС України у Київській області здійснено позапланову перевірку щодо додержання відповідачем вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної небезпеки, за результатами якої складено Акт від 20.04.2018 № 58.
Відповідач, усунувши більшість порушень, зазначених в акті перевірки від 20.04.2018, звернувся до ГУ ДСНС у Київській області з проханням провести позапланову перевірку.
Так, 14.11.2018 за результатами позапланової перевірки Богуславської центральної районної лікарні позивачем складений акт № 131 щодо додержання суб'єктом вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
Під час позапланової перевірки від 14.11.2018 виявлено 49 порушень, із них небезпечними та які можуть створити загрозу життю і здоров'ю людей, які працюють, перебувають на об'єкті, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі, в адміністративній будівлі лікарні є:
- пункт 1.2 глава 1 розділ V НАПБ А.01.001-2014 р. Не виконано монтаж системи протипожежного захисту.
- пункт 3.6 глава 3 розділ V НАПБ А.01.001-2014 р. Приміщення не забезпечені первинними засобами пожежогасінням згідно вимог.
- пункт 3.11 глава 3 розділ V НАПБ А.01.001-2014 р. Пожежний щит не укомплектований засобами пожежогасінням, а саме: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2 м х 2м - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт.
- підпункт 2.5, 2.6 пункт 2 розділ ІІІ НАПБ А.01.001-2014 р.
Не виконано вогнезахисну обробку дерев'яних елементів горищних покриттів
( крокв і лат ) будівель зі складанням відповідного акту ліцензованою підрядною організацією чи ліцензованим суб'єктом господарської діяльності.
- пункт 1.6 глава 1 розділ ІV НАПБ А.01.001-2014 р. Не виконано з'єднання проводів за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів.
- пункт 1.20 глава 1 розділ ІV НАПБ А.01.001-2014 р. Не виконати заміри опору ізоляції електричної мережі.
- пункт 1.21 глава 1 розділ IV НАПБ А.01.001-2014 р. Не проведено перевірку системи блискавкозахисту.
- пункт 2.1 глава 2 розділ V НАПБ А.01.001-2014 р. Не забезпечено об'єкт протипожежним водопостачанням згідно ДБН В.2.5-74:2013 «Водопостачання. Зовнішні мережі».
Відповідно до ч. 1 ст. 51 та ч. 3 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної та техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Як встановлено судом, всі перелічені порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, зазначені в актах від 20.04.2018 № 58 та від 14.11.2018 № 131, створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей, які працюють, перебувають на підприємстві, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі.
Згідно визначення ДСТУ 2272-06 «Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять» небезпечним чинником пожежі є прояв пожежі, що призводить чи може призвести до опечення, отруєння леткими продуктами згоряння або піролізу, травмування чи загибелі людей та (або) до заподіяння матеріальних, соціальних, екологічних збитків. До небезпечних факторів пожежі належать: підвищена температура, задимлення, погіршення складу газового середовища.
Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до п.п. 1,4, 10 ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання.
Частиною 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Отже, у разі встановлення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) застосовуються виключно за рішенням адміністративного суду.
Оскільки під час проведення перевірки виявлено ряд порушень правил техногенної і пожежної безпеки, які зазначені в актах від 20.04.2018 № 58 та від 14.11.2018 № 131, у зв'язку з чим експлуатація адміністративної будівлі Богуславської районної центральної лікарні за адресою: Київська область, Богуславський район, м. Богуслав, вул. Франка, 27 здійснюється з недотриманням вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, керуючись ст. 68 Кодексу цивільного захисту України, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги ГУ ДСНС України у Київській області.
При прийнятті рішення у даній справі судом враховується, що застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) вказаного об'єкту є заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо застосування до Богуславської центральної районної лікарні заходів реагування у вигляді зупинення подальшої експлуатації (роботи) адміністративної будівлі та приміщень, які знаходяться за адресою: Київська область, Богуславський район, м. Богуслав, вул. Франка, 27, до усунення порушень, вказаних в акті перевірки від 20.04.2018 № 58 .
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 205, 241, 245, 246, 257, 259-262, 295 КАС України, суд -
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Застосувати заходи реагування у вигляді зупинення експлуатації (роботи) Богуславської центральної районної лікарні, а саме: адміністративної будівлі за адресою: Київська область, Богуславський район, м. Богуслав, вул. Франка, 27 шляхом зобов'язання Богуславської центральної районної лікарні зупинити експлуатацію адміністративної будівлі та приміщень, які знаходяться за адресою Київська область, Богуславський район, м. Богуслав, вул. Франка, 27, - до усунення порушень, вказаних в акті перевірки від 20.04.2018 № 58.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лапій С.М.