
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
26 жовтня 2018 року Справа № 0840/3419/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Стрельнікової Н.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Енергодарської міської ради Запорізької області
до Виконавчого комітету Енергодарської міської ради Запорізької області в особі міського голови ОСОБА_2
треті особи які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: ОСОБА_3, ОСОБА_4, Перший заступник Енергодарського міського голови ОСОБА_5, Заступник Енергодарського міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_6, Заступник Енергодарського міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_7
про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі – позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Енергодарської міської ради Запорізької області (надалі – відповідач 1), Виконавчого комітету Енергодарської міської ради Запорізької області в особі міського голови ОСОБА_2 (надалі – відповідач 2), треті особи які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: ОСОБА_3, ОСОБА_4, Перший заступник Енергодарського міського голови ОСОБА_5, Заступник Енергодарського міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_6, Заступник Енергодарського міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_7, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Енергодарської міської ради Запорізької області “Про зміни у складі виконавчого комітету” № 35 від 12.04.2018.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що рішенням Енергодарської міської ради №35 від 12.04.2018 року внесено зміни до складу виконавчого комітету, яким міська рада вирішила вивести зі складу виконавчого комітету Енергодарської міської ради трьох осіб, серед яких є і позивач. Вважає, що спірним рішенням безпідставно виключено позивача зі складу виконкому Енергодарської міської ради, а прийняттю вказаного рішення слугували неприязні відносини із міським головою. Вважає рішення сесії є розправою з позивачем з боку міського голови. Крім того, стверджує, що було порушено порядок прийняття спірного рішення без врахування норм Конституції України, Кодексу законів про працю України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». До того ж, під час прийняття спірного рішення порушено порядок його оприлюднення. Просить позов задовольнити.
Відповідачем 1 подано до суду відзив на позовну заяву (вх. №29866 від 24.09.2018) в якому зазначено, що з позовною заявою не погоджується, вказує, що норми Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не регулюють порядок та підстави звільнення члена виконавчого комітету, який не працює в виконкомі на постійній основі. Посилаючись на ст.ст. 26, 42, 51 Закону України «Про місцеве самоврядування» стверджує, що відповідач1 має законодавчо визначені повноваження приймати рішення про внесення змін у персональний склад створеного виконавчого комітету ради. Крім того, вважає, що питання стосовно змін у складі виконавчого комітету відноситься до виключної компетенції міської ради, та є внутрішньо організаційним питанням, тобто таким, що не підлягає громадському обговоренню, а відтак і проект відповідного рішення не підлягає оприлюдненню у визначенні ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» строки. Просить відмовити у задоволенні позову.
Відповідач2 також заперечує проти позову з підстав, викладених у поданому відзиві (вх. №29865 від 24.09.2018), аналогічних викладеним відповідачем 1.
Треті особи будь-яких пояснень з приводу заявлених позивачем вимог не надали.
Ухвалою судді від 27.08.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, призначене перше судове засідання на 25.09.2018 року.
За вимогами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Таким чином останній день розгляду справи є 26 жовтня 2018 року.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Як свідчать матеріали справи, Рішенням другої сесії сьомого скликання Енергодарської міської ради №4 від 03.12.2015 року, ОСОБА_1 (приватного підприємця) затверджено до складу виконавчого комітету Енергодарської міської ради Запорізької області (а.с. 16).
Рішенням дев’ятнадцятої сесії сьомого скликання Енергодарської міської ради №35 від 12.04.2018 року, внесено зміни до складу виконавчого комітету, яким міська рада вирішила вивести зі складу виконавчого комітету Енергодарської міської ради трьох осіб, серед яких є і позивач (а.с.15).
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, вважаючи, що позивача безпідставно виведено зі складу виконкому Енергодарської міської ради, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Згідно зі статтею 7 Конституції України в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.
Відповідно до статті 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об’єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Відповідно до статті 141 Конституції України до складу сільської, селищної, міської, районної, обласної ради входять депутати, які обираються жителями села, селища, міста, району, області на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Територіальні громади на основі загального, рівного, прямого виборчого права обирають шляхом таємного голосування відповідно сільського, селищного, міського голову, який очолює виконавчий орган ради та головує на її засіданнях.
Статус голів, депутатів і виконавчих органів ради та їхні повноваження, порядок утворення, реорганізації, ліквідації визначаються законом.
Система та гарантії місцевого самоврядування, засади організації та діяльності, правовий статус і відповідальність посадових осіб місцевого самоврядування, відносини, що виникають у зв'язку з діяльністю органів місцевого самоврядування, зокрема, з питань утворення виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу, внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск, визначені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР від 21 травня 1997 року (далі – Закон №280/97).
Статтею 5 вказаного Закону №280/97 встановлено, що систему місцевого самоврядування створюють: територіальна громада, сільська, селищна, міська рада, сільський, селищний, міський голова, виконавчі органи сільської, селищної, міської ради.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 26 Закону №280/97, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання утворення виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу, внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск.
При цьому, відповідно до п.3, п.5, п.15 ч.4 ст.42 вказаного Закону №280/97 сільський, селищний, міський голова:
- вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради;
- підписує рішення ради та її виконавчого комітету;
- представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, громадянами;
- звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів.
Згідно ч.2 ст.51 Закону №280/97 кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, тощо.
Отже, Енергодарська міська рада Запорізької області, має законодавчо визначені повноваження приймати рішення про внесення змін у персональний склад створеного нею виконавчого комітету ради.
Зазначене повноваження було реалізовано Енергодарською міською радою шляхом прийняття оскаржуваного позивачем рішення №35 від 12.04.2018.
Відповідно до ч.1, ч.2 ч.4 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради.
Рішення сільської, селищної, міської ради у п’ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень.
Аналогічні положення також закріплені і в регламенті Енергодарської міської ради.
Як стверджують відповідачі, у відповідності до встановленої регламентом процедури проект рішення був розглянутий на погоджувальних комісіях ради, після чого розпорядженням Енергодарською міського голови ОСОБА_2 від 11.04.2018 за № 121-р «Про скликання позачергової дев'ятнадцятої сесії міської ради» проект оскаржуваного рішення був внесений на розгляд дев'ятнадцятої сесії Енергодарської міської ради. 12.04.2018 під час проведення дев'ятнадцятої сесії Енергодарської міської ради за прийняття оскаржуваного рішення віддано - 31 голос, проти — 0 голосів, утрималось — 0 голосів, 4 депутати були відсутніми. Після проведеного голосування Енергодарською міською радою прийнято рішення № 35 «Про зміни у складі виконавчого комітету», яким виведено зі складу виконавчого комітету Енергодарської міської ради ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_1, та затверджено у складі виконавчого комітету Енергодарської міської ради ОСОБА_8, ОСОБА_7, ОСОБА_6
Відповідно до ч.1 та ч.4 ст.71 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження.
Таким чином оскаржуване позивачем рішення № 35 від 12.04.2018 «Про зміни у складі виконавчого комітету» було прийнято Енергодарською міською радою Запорізької області в межах наданих повноважень та з дотриманням вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Твердження позивача про те, що на правовідносини між позивачем та виконавчим комітетом Енергодарської міської ради мали розповсюджуватись правові норми КЗпП України суд вважає помилковими, оскільки ОСОБА_1 був членом виконавчого комітету Енергодарської міської ради не на постійній основі, з ним не було укладено трудового договору, записів до трудової книжки про прийняття на роботу до виконавчого комітету Енергодарської міської ради останньому не робились.
Щодо твердження позивача про порушення порядку оприлюднення інформації.
Посилання позивача на ч. 3 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» для обґрунтування своїх позовних вимог в частині визнання незаконним рішення Енергодарської міської ради від 12.04.2018 за № 35 є хибним та необгрнутованим.
Так, відповідно до частини 3 ст. 15 Закону проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
При цьому згідно із п. 2 ч. 1 та ч. 2 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності. Проекти нормативно - правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Внутрішньоорганізаційними є акти, які приймаються з метою організації та впорядкування роботи суб'єктів владних повноважень, тобто це акти, які стосуються кадрових питань, питань у сфері трудових відносин розпорядника, а також інші акти у тому разі, якщо вони обмежуються внутрішньою організацією роботи розпорядника та відповідних посадових осіб.
Аналіз вищенаведених правових норм дає можливість дійти висновку, що питання стосовно змін у складі виконавчого комітету відноситься до виключної компетенції міської ради, та є внутрішньо організаційним питанням, тобто таким, що не підлягає громадському обговоренню, а відтак й проект відповідного рішення не підлягає оприлюдненню у визначені ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» строки.
За таких обставин суд не знаходить підстав для скасування рішення Енергодарської міської ради Запорізької області “Про зміни у складі виконавчого комітету” № 35 від 12.04.2018.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що оскаржувані позивачем дії відповідача вчинені обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, що мають значення, розсудливо, а отже є правомірними.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
З огляду на викладене вище, відповідачами доведено правомірність прийнятого рішення, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 є не обґрунтованими і не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (71504, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Енергодарської міської ради Запорізької області (71502, м. Енергодар, вул. Курчатова, буд.11, код ЄДРПОУ 20514818) до Виконавчого комітету Енергодарської міської ради Запорізької області в особі міського голови ОСОБА_2 (71502, м. Енергодар, вул. Курчатова, буд.11, код ЄДРПОУ 04526934), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: ОСОБА_3 (71500, АДРЕСА_2), ОСОБА_4 (71300, м. Кам’янка-Дніпровська, вул. Міклея, буд. 22), Перший заступник Енергодарського міського голови ОСОБА_5 (71502, м. Енергодар, вул. Курчатова, буд.11), Заступник Енергодарського міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_6 (71502, м. Енергодар, вул. Курчатова, буд.11), Заступник Енергодарського міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_7 (71502, м. Енергодар, вул. Курчатова, буд.11) про визнання протиправним та скасування рішення, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України та може бути оскаржене у порядку та строки, передбачені ст.ст. 293, 295, 296 та 297 КАС України.
Повний текст рішення виготовлено 26.10.2018.
Суддя Н.В. Стрельнікова