Рішення № 78352977, 03.12.2018, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2018
Номер справи
0740/968/18
Номер документу
78352977
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

03 грудня 2018 року м. Ужгород№ 0740/968/18

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої - судді Маєцької Н.Д.

при секретарі судового засідання - Данча М.І.

за участю:

позивач - не з'явився,

представник позивача - не з'явився,

представник відповідача - не з'явився,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Хустської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання виплатити державну допомогу при народженні дитини, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч.3 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 03 грудня 2018 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 06 грудня 2018 року.

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1), в особі представника ОСОБА_2, звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Хустської міської ради (далі - Управління соціального захисту населення), якою просить: 1) Визнати відмову Управління соціального захисту населення Хустської міської ради, у призначені допомоги при народженні дитини, протиправною; 2) Зобов'язати Управління соціального захисту населення Хустської міської ради, призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини на підставі документів, поданих нею 09.07.2018 року.

Позовні вимоги обґрунтовані, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у позивачки народився син та 09 липня 2018 року вона звернулася до Управління соціального захисту населення із заявою про призначення їй допомоги при народженні дитини, до якої надала весь пакет необхідних документів. Однак, 19 липня 2018 року відповідачем було надано повідомлення про відмову у призначенні допомоги, оскільки у свідоцтві про народження дитини, а саме: в графі "мати дитини" виявлено невідповідність персональних даних, вказаних в заяві. Таке рішення позивач вважає протиправним та таким, що порушує її права та права її дитини на отримання соціальної допомоги, гарантованої державою, оскільки з наданого відповідачу свідоцтва про народження дитини вбачається (згідно офіційного перекладу), що у графі "мати" вказується саме дошлюбне прізвище та ім'я матері.

30 жовтня 2018 року до суду надійшло клопотання представника позивача про розгляд справи без участі позивача та його представника в порядку письмового провадження.

30 листопада 2018 року від відповідача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі. Відзив на позовну заяву відповідач не подав.

У відповідності до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно вимог ч.4 ст. 229 КАС України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (в тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного:

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про шлюб від 25 серпня 2017 року серії НОМЕР_2 виданого Хустським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану ОСОБА_3 після державної реєстрації шлюбу з ОСОБА_4 змінила своє дошлюбне прізвище на прізвище чоловіка - ОСОБА_4.

ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Фегердярмат (Угорщина) у позивачки народився син ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про народження дитини від 20 червня 2018 року серії НОМЕР_3 та його офіційним перекладом від 28 червня 2018 року.

Відповідно до довідки Консульства України в Ніредьгазі від 20 червня 2018 року № 61324/19-536-312 підтверджено, що ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований громадянином України.

09 липня 2018 року позивачка звернулася до Управління соціального захисту населення Хустської міської ради із заявою про призначення їй допомоги при народженні дитині.

Листом від 19 липня 2018 року № 1239 Управління соціального захисту населення Хустської міської ради повідомило позивачку про те, що їй відмовлено в призначенні допомоги при народженні дитини ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2, оскільки в свідоцтві про народження дитини, в графі "мати дитини", виявлено не відповідність її персональним даним, вказаним в заяві.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року № 2811 - ХІІ (далі - Закон № 2811) громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до ч. 4 ст. 1 Закону № 2811 порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 2811 відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми: допомога при народженні дитини.

Відповідно до ст. 6 закону № 2811 документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров'я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.

Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає та здійснює виплату державної допомоги, протягом 10 днів з дня звернення.

Про призначення державної допомоги чи про відмову в її наданні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.

У відповідності до ч. 1 ст. 10 Закону № 2811 допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.

Допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини (ч. 1 ст. 11 закону № 2811).

Відповідно до ч. 2 ст. 11 Закону № 2811 для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини.

Даний перелік документів є вичерпним (ч. 4 ст. 11 Закону № 2811).

Відповідно до ч. 5 ст. 11 Закону № 2811 орган праці та соціального захисту населення за місцем проживання одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, має право отримувати від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій відомості, необхідні для призначення допомоги при народженні дитини.

У відповідності до ч. 1 ст. 12 закону № 2811 допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 10 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 (далі - Порядок № 1751) допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.

У відповідності до п. 11 Порядку для призначення допомоги при народженні дитини органу соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається: 1) заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; 2) копія свідоцтва про народження дитини (з пред'явленням оригіналу).

Відповідно до абз.7 п. 11 Порядку жінки, які мають зареєстроване місце проживання на території України і народили дитину під час тимчасового перебування за межами України, подають видані компетентними органами країни перебування і легалізовані в установленому порядку документи, що засвідчують народження дитини, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Як вже встановлено судом та підтверджується свідоцтвом про шлюб від 25 серпня 2017 року серії НОМЕР_2 ОСОБА_3 після державної реєстрації шлюбу з ОСОБА_4 змінила своє дошлюбне прізвище на прізвище чоловіка - ОСОБА_4 та ІНФОРМАЦІЯ_1 позивачка народила дитину у м. Фегердярмат (Угорщина).

Із офіційного перекладу свідоцтва від 20 червня 2018 року серії НОМЕР_3 про народження дитини, вбачається, що у графі стосовно інформації про матір дитини зазначається дошлюбне прізвище та ім'я матері.

Відтак, у свідоцтві про народження дитини зазначено, що матір'ю ОСОБА_5 є ОСОБА_3.

Позивач при зверненні із заявою про призначення допомоги при народженні дитини до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Хустської міської ради, надала легалізовані в установленому порядку документи на підтвердження народження дитини, а саме: свідоцтво про народження її сина ОСОБА_5, видане мерією м. Фегердярмат (Угорщина) та офіційний переклад такого свідоцтва, що зареєстрований в реєстрі приватним нотаріусом Хустського районного нотаріального округу Чіжмарь С.І. Крім того, позивачем було надано копію свідоцтва про шлюб, що підтверджує її дошлюбне прізвище та зміну прізвища після реєстрації шлюбу.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить висновку, що позивачкою при зверненні із заявою про призначення допомоги при народженні дитини подано всі необхідні документи для призначення такої допомоги, та вказані документи підтверджують право позивачки на отримання допомоги при народженні дитини. У зв'язку з цим, суд вважає необґрунтованою та протиправною відмову Управління соціального захисту населення у призначенні допомоги ОСОБА_1 при народженні дитини з підстав невідповідності в свідоцтві про народження дитини відомостей щодо матері дитини.

За правилами встановленими ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відтак суд враховує, що в даній справі обов'язок доказування правомірності відмови у призначенні допомоги при народженні дитини покладено на відповідача та він не навів суду переконливих, належних та допустимих доказів правомірності такої відмови, при цьому не подавши письмового відзиву на позовну заяву з обґрунтуванням своєї правової позиції.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить висновку, що вимоги позивача щодо визнання протиправною відмови у призначенні допомоги при народженні дитини та зобов'язання призначити та виплатити ОСОБА_1 таку допомогу, відповідають вимогам законодавства та встановленим судом обставинам справи, що підтверджені належними та допустимими доказами, в зв'язку з чим позов підлягає задоволенню та необхідно визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення у призначенні ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини та зобов'язати відповідача призначити та виплатити допомогу при народженні дитини на підставі, поданих нею документів з 09 липня 2018 року.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Хустської міської ради (Закарпатська область, м. Хуст, вул. 900-річчя Хуста, буд. 27, код ЄДРПОУ 25448871) про визнання протиправними дій та зобов'язання виплатити державну допомогу при народженні дитини - задовольнити.

2. Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Хустської міської ради (Закарпатська область, м. Хуст, вул. 900-річчя Хуста, буд. 27, код ЄДРПОУ 25448871) у призначенні ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) допомоги при народженні дитини.

3. Зобов'язати Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Хустської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) допомогу при народженні дитини на підставі, поданих нею документів - з 09 липня 2018 року.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Хустської міської ради (Закарпатська область, м. Хуст, вул. 900-річчя Хуста, буд. 27, код ЄДРПОУ 25448871) судові витрати у розмірі 704,80 грн.(сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).

5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені пп. 15.5 п. 15 Розділу VII КАС України).

Суддя Н.Д. Маєцька