
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 грудня 2018 р. Справа№200/11349/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Галатіної О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Великоновосілківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дії та зобов’язати вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
24.10.2018 на адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Великоновосілківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов’язання відновити виплату пенсії.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що він є пенсіонером за віком, має статус внутрішньо переміщеної особи та перебуває на обліку в Великоновосілківському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області. Відповідач у квітні 2017 року припинив виплату пенсії з підстав не передбачених ст. 49 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Позивач вважає, що відповідач грубо порушив охоронювані Конституцією та законами України права позивача на отримання пенсії, тим самим позбавив останнього єдиного джерела для існування.
Відповідач заперечував проти позовних вимог, 15.11.2018 надав відзив на адміністративний позов в якому зазначив, що відповідно до Протоколу засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам №61 від 14.09.2017, відмовлено у відновленні соціальних виплат, оскільки позивач фактично не проживає за адресою зазначеною у заяві. У зв’язку з чим, управлінням прийнято розпорядження від 20.11.2017 про припинення виплати пенсії по пенсійній справі №8606. Відповідач вважає, що дії головного управління не суперечать чинному законодавству, а позовні вимоги ОСОБА_2 безпідставні.
Стосовно вимоги позивача сплатити заборгованість за весь період, відповідач зазначив, що Постановою Кабінету Міністрів України №365, передбачено, що суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковується в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Проте, окремий порядок Кабінетом Міністрів України не визначено. Просив у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16.10.2018 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання на 26.03.2018.
У судове засідання сторони не з’явилися, про дату, час та місце засідання повідомлені належним чином.
Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
З огляду на зазначене, оскільки у судове засідання не прибули представники сторін, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи без участі сторін в порядку письмового провадження.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
Позивач – ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером за віком та внутрішньо переміщеною особою, місце проживання якого було зареєстровано на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, а саме за адресою: м. Донецьк, вул. 230-ї Стрілецької дивізії, б. 35, кв. 7, фактичне місце проживання/перебування – на підконтрольній українській владі території за адресою: Донецька область, Великоновосілківський район, Новопетріківка, вул. Набережна, буд. 117, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 08.02.2016 №1437016953.
Позивач перебуває на обліку в Великоновосілківському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області з лютого 2016 року, що сторонами не заперечується.
Розпорядженням Великоновосілківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 27.03.2017 припинено виплату пенсії по особовому рахунку №161075 ОСОБА_1 з 01.04.2017 згідно листа Пенсійного фонду України від 16.03.2017 №7902/-02.
Протоколом №39 від 11.04.2017 засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам вирішено припинити соціальні виплати, зокрема ОСОБА_1 (№451 у списку), таким, що не перебували за місцем тимчасової реєстрації.
Розпорядженням Великоновосілківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 11.04.2017 припинено соціальні виплати ОСОБА_1 відповідно до Протоколу від 11.04.2017 №39.
Протоколом №61 від 14.09.2017 засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам вирішено припинити соціальні виплати, зокрема ОСОБА_1 (№727 у списку), у зв’язку із скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.
Розпорядженням Великоновосілківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 14.09.2017 припинено соціальні виплати ОСОБА_1.
Тобто матеріалами справи підтверджено, що припинення виплати пенсії по особовому рахунку №161075 ОСОБА_1 відбулося 01.04.2017 на підставі Розпорядження Великоновосілківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 27.03.2017 згідно листа Пенсійного фонду України від 16.03.2017 №7902/-02.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статус внутрішньо переміщеної особи врегульований Законом України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”, відповідно до преамбули якого цей Закон відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до ст. 7 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Статтею 8 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Частиною 3 ст. 4 вказаного Закону визначено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Згідно зі ст. 5 вказаного Закону виключно цим Законом, визначаються, зокрема порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 47 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Право позивача на отримання пенсії відповідачем не заперечується.
Підстави для припинення виплати пенсії визначені 1 ст. 49 вказаного Закону, згідно з якою виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, припинення виплати пенсії можливе лише на підставі відповідного рішення, що прийнято органом Пенсійного фонду або судом, і лише з підстав визначених статтею 49 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, перелік яких є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав виключно у випадках, передбачених законом.
Законом України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” підстави для припинення (призупинення) виплати пенсії – не встановлені.
Право на отримання пенсії є конституційною гарантією. Суми пенсії є власністю позивача, оскільки з його заробітної плати протягом трудової діяльності здійснювалися утримання (страхові внески) з метою подальшої їх виплати у вигляді пенсії при досягненні особою пенсійного віку та набуття страхового трудового стажу.
Статтею 24 Конституції України встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Враховуючи наведене, орган Пенсійного фонду безпідставно не виплачує позивачу пенсію.
В даному спорі наявність у позивача статусу внутрішньо переміщеної особи створює для нього, на відміну від інших громадян України, певні перешкоди в отриманні його пенсії, яка призначена у зв'язку з трудовою діяльністю, і потребує від пенсіонера здійснення додаткових дій, які не передбачені законами щодо пенсійного забезпечення, зокрема, ідентифікації особи, надання заяви про поновлення виплати пенсії, яка була припинена органом Пенсійного фонду без прийняття відповідного рішення, тощо.
В Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст. 8, ч.2 ст. 19 Конституції України).
Припинення виплати пенсії позивачу відбулося не у спосіб, що передбачений законом, і з точки зору положень ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод мало місце втручання у право власності позивача, і таке втручання не було законним.
Втручання відповідача у право позивача на мирне володіння своїм майном у вигляді пенсії суд вважає таким, що не ґрунтується на Законі.
Проте суд наголошує,що відповідачем вчинено не бездіяльність, а дії,котрі й мають бути визнані протиправними.
Частиною 2 статті 9 КАС України суду надане право вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Розпорядженням Великоновосілківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 27.03.2017 припинено виплату пенсії по особовому рахунку №161075 ОСОБА_1 з 01.04.2017 згідно листа Пенсійного фонду України від 16.03.2017 №7902/-02, Розпорядженням від 11.04.2017 припинено соціальні виплати ОСОБА_1 відповідно до Протоколу від 11.04.2017 №39, Розпорядженням від 14.09.2017 припинено соціальні виплати ОСОБА_1.
Оскільки на підставі цих Розпорядження припинено виплату пенсії, враховуючи, що на час звернення до суду з позовом про визнання протиправною бездіяльність відповідача позивачу не було відомо про наявність зазначених Розпоряджень, тому з огляду на наведене, з метою ефективного захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі заявлених позовних вимог, а саме: визнати протиправними та скасувати Розпорядження Великоновосілківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 27.03.2017 про припинення виплати пенсії по особовому рахунку №161075 ОСОБА_1, Розпорядження від 11.04.2017 про припинення соціальних виплат ОСОБА_1 відповідно до Протоколу від 11.04.2017 №39, Розпорядження від 14.09.2017 про припинення соціальних виплат ОСОБА_1.
Частиною 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Цим кодексом, зокрема частиною 2 статті 122 встановлено загальний строк звернення до суду особою за захистом своїх порушених прав, у шість місяців.
В той час, частиною 2 статті 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Суд враховує, що позивач, вимоги якого, за своєю суттю, виникли у зв`язку із тим, що попередньо призначені йому суми пенсії, починаючи з квітня 2017 року, не отримані ним з вини відповідача, який призначає і виплачує пенсію, і ці вимоги безпосередньо спрямовані на виплату йому призначеної пенсії, з квітня 2017 року, тобто за минулий час. Та такі вимоги не обмежуються будь-яким строком.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Як вбачається з наявних матеріалів справи, при зверненні до адміністративного суду з позовною заявою, позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн.
Згідно з положеннями частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, судовий збір у розмірі 704,80 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 242, 243, 244, 245, 246, 293, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Великоновосілківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дії та зобов’язати вчинити певні дії, – задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Великоновосілківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо припинення виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) пенсії з квітня 2017 року.
Скасувати: Розпорядження Великоновосілківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 27.03.2017 про припинення виплати пенсії по особовому рахунку №161075 ОСОБА_1, Розпорядження від 11.04.2017 про припинення соціальних виплат ОСОБА_1, Розпорядження від 14.09.2017 про припинення соціальних виплат ОСОБА_1.
Зобов`язати Великоновосілківське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171290; 85500, Донецька область, смт. Велика Новосілка, вул. Центральна, б. 103) поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1; місце реєстрації: м. Донецьк, вул. 230-ї Стрілецької дивізії, б. 35, кв. 7) та сплатити заборгованість за весь період, починаючи з квітня 2017 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Великоновосілківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171290; 85500, Донецька область, смт. Велика Новосілка, вул. Центральна, б. 103) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1; місце реєстрації: м. Донецьк, вул. 230-ї Стрілецької дивізії, б. 35, кв. 7) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі, коли справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Рішення складено та підписано 03.12.2018.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Галатіна О.О.