Рішення № 78352657, 06.12.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2018
Номер справи
200/9751/18-а
Номер документу
78352657
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 грудня 2018 р. Справа№200/9751/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Маріупольського регіонального виробничого управління КП «Компанія «Вода Донбасу» до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування податкової вимоги від 10.09.2018 року № 115740-48,

В С Т А Н О В И В:

Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» в особі Маріупольського регіонального виробничого управління КП «Компанія «Вода Донбасу» звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування податкової вимоги від 10.09.2018 року № 115740-48.

Позовні вимоги мотивовані тим, 10 вересня 2018 року на підставі акту перевірки № 363/05-99-48-02/35397832 від 07.09.2018 року прийнято податкову вимогу № 115740-48 про сплату податкового боргу з земельного податку станом на 09.09.2018 року на суму 60911,77 грн.

Позивач вважає, що вказана вимога прийнята з порушенням норм чинного законодавства та просить скасувати податкову вимогу ДФС України у Донецькій області від 10.09.2018 року № 115740-48 про сплату податкового боргу з земельного податку у сумі 60911,77 грн.

08 жовтня 2018 року відкрито провадження по справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження

Сторони отримали ухвали про відкриття провадження в справі, що підтверджується поштовими повідомленнями.

Представник відповідача не скористався своїм правом та не надав суду відзив на позовну заяву.

Сторонами не були надані клопотання щодо розгляду справи за правилами загального позовного провадження.

Отже, відповідно до ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу за правилами спрощеного провадження.

Дослідивши заяви по суті справи, письмові докази, наявні у справі, суд встановив наступне.

Позивач – Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» (код ЄДРПОУ 00191678, місцезнаходження: 87547, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Карла Лібкнехта, 177а) перебуває на обліку як платник єдиного внеску за реєстраційним номером 05-15-01-0281, до складу якого входить структурний підрозділ Маріупольське регіональне виробниче управління КП «Компанія «Вода Донбасу» місцем знаходження якого є м. Маріуполь вул. Митрополитська, 177а.

Маріупольське регіональне виробниче управління КП «Компанія «Вода Донбасу» перебуває на обліку як платник податків в Волновасько – Мангушському управлінні ГУ ДФС у Донецькій області.

Відповідач – є юридичною особою публічного права – установою, яка є територіальним органом Державної фіскальної служби України, яка в свою чергу, була створена в процесі перетворення Державної податкової служби України, та яка наділена правовим статусом контролюючого органу. Загальний обсяг правоздатності такого суб’єкта податкових відносин, як «контролюючий орган», визначено положеннями ст. 41 Податкового кодексу України. Зміст функцій контролю цих органів визначено положеннями ст. 61 Податкового кодексу України.

07 вересня 2018 року за результатами камеральної перевірки податкової звітності за період з 30.03.2016 року по 28.08.2018 року по податковим деклараціям з плати на землю щодо платника – Маріупольського регіонального виробничого комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», Головним управлінням ДФС України у Донецькій області складено Акт № 363/05-99-48-02/35397832.

Відповідно до п. 1 вказаного Акту позивач порушив термін сплати самостійно визначеного грошового зобов’язання по земельному податку за земельні ділянки, які знаходяться на адміністративній території Тополинської та Касьянівської селищних рад.

На підставі вищезазначеного Акту, відповідачем 10 вересня 2018 року було прийнято податкову вимогу № 115740-48 про сплату податкового боргу з земельного податку станом на 09.09.2018 року у сумі 60911,77 грн.

Маріупольським регіональним виробничим управлінням КП «Компанія «Вода Донбасу» на адресу ДФС України були направлені скарги від 24.07.2018 року № 622/12, № 724/12 від 17.08.2018 року на вищевказану суму недоїмки 60911,77 грн.

Рішеннями від 15.08.2018 року № 34609/10/05/-99-48-22, від 18.09.2018 року б/н ДФС України скарги Маріупольського регіонального виробничого управлінням КП «Компанія «Вода Донбасу» були залишені без розгляду та зазначено, що податковий борг погашено та податкові вимоги № 112469-28 та № 109682-48, які були направлені позивачу на таку ж саму суми недоїмки – відкликані.

25 вересня 2018 року позивач знову отримав вимогу про сплату боргу (недоїмки) у сумі 60911,77 грн.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.

Спірні правовідносини регулюються Податковим кодексом України (далі –ПК України), який відповідно до пункту 1.1 статті 1 цього Кодексу регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до п. 61.1 ст. 61 Податкового кодексу України, податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до вимог пункту 269.1 статті 269 ПК України платниками земельного податку є:

- власники земельних ділянок, земельних часток (паїв);

- землекористувачі.

Підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

30 березня 2016 року та 30 листопада 2016 року позивачем в електронному вигляді були направлені до Мангуської ОДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області податкові декларації з плати за землю за користування земельними ділянками міста Маріуполь за 2016 рік. У розділі 1 декларації вказаний розрахунок суми земельного податку, а в розділі 3 щомісячні податкові зобов’язання.

Відповідно до п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Отже, сума податкових зобов’язань з плати за землю позивачем самостійно задекларованих у поданих податкових деклараціях з орендної плати за землю та з земельного податку не сплачена позивачем у строк, передбачений ПК України вважається податковим боргом. Дана обставина визнається позивачем і не є спірною.

Спірним питанням даної справи є звільнення суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності під час проведення АТО.

Відповідно до пп. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податкова вимога – письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.

Відповідно до п. 59.4 ст. 59 Податкового кодексу України, податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

З зазначених правових підстав відповідачем на адресу позивача була надіслана податкова вимога № 115740-48 від 10 вересня 2016 року на суму 60911,77 грн.

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VІІ.

Статтею 6 Закону України № 1669-VІІ встановлено, що під час проведення антитерористичної операції звільнено суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Кабінетом міністрів України 02 грудня 2015 року прийнято розпорядження № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України», яким затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Маріупольське регіональне виробниче управління КП «Компанія «Вода Донбасу» зареєстроване в ІНФОРМАЦІЯ_1. В маріупольській ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області управління взяте на облік як платник земельного податку за користування земельними ділянками також у місті Маріуполі, які знаходиться у підприємства на праві постійного користування та входять до вказаного переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Відповідно до частин 1-3 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 1669-VІІ, цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.

Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення.

Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Отже, виходячи з вищевикладеного, саме від обов’язку сплати за користування земельними ділянками комунальної власності було звільнено КП «Компанія «Вода Донбасу» Маріупольське РВУ.

З зазначених підстав, стаття 6 Закону України № 1669-VІІ звільняє від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, оскільки на час розгляду даної справи Президентом України не приймався указ про завершення проведення антитерористичної операції, тобто період проведення АТО триває.

Статтею 10 цього Закону встановлено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов’язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Таким чином, платник, який звільнений від обов’язку сплати за користування земельними ділянками не може нести відповідальність, у тому числі у вигляді штрафу, за порушенням строку виконання такого зобов’язання.

На даний час Президентом України указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не приймався, тобто, період проведення АТО триває.

Крім того, Сертифікатами (висновками) торгово – промислової палати України № 1735 та № 1736 про настання обставин не переробної сили для Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» з 10.06.2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються оправлення та сплати податків та обов’язкових платежів та № 1200 від 29.10.2014 року про настання обставин непереборної сили для Маріупольського регіонального управління Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» з 10.06.2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються оправлення та сплати податків та обов’язкових платежів засвідчені обставини непереборної сили для позивача.

Також в сертифікатах вказано, що на момент видачі Сертифікату (висновку) обставини непереборної сили тривають та зазначено про неможливість встановити дату закінчення їх терміну.

18 грудня 2014 року Маріупольське регіональне виробниче управління Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» повідомило Маріупольську ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області з додаванням копії Сертифікату (висновку) Торгово - промислової палати України № 1200 від 29.10.2014 року про настання обставин непереборної сили для Маріупольського регіонального виробничого управління Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» з 10.06.2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справлення та сплати податків та обов’язкових платежів.

Таким чином, позивач є звільненим від сплати земельного податку, зокрема, по земельними ділянкам, що не належать йому на праві власності та орендної плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

За таких обставин, вимога від 10 вересня 2018 року № 115740-48 є незаконним, необґрунтованим та таким, що не відповідає критеріям правомірності, які ставляться до рішень суб'єктів владних повноважень ч. 3 ст. 2 КАС України, а тому повинна бути скасована.

З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про наявність задоволення заявлених позивачем вимог.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 90, 139, 205, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (місцезнаходження: 87547, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Митрополитська, 177а, код ЄДРПОУ 00191678) в особі Маріупольського регіонального виробничого управління КП «Компанія «Вода Донбасу» (місцезнаходження: 87547, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Митрополитська, 177а, код ЄДРПОУ 35397832) до головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (місцезнаходження: 84100, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, 114, код ЄДРПОУ 39406028) про скасування податкової вимоги від 10.09.2018 року № 115740-48 – задовольнити.

Скасувати податкову вимогу головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (місцезнаходження: 84100, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, 114, код ЄДРПОУ 39406028) від 10 вересня 2018 року № 115740-48 про сплату податкового боргу з земельного податку у сумі 60911,77 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (місцезнаходження: 84100, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, 114, код ЄДРПОУ 39406028) на користь Маріупольського регіонального виробничого управління КП «Компанія «Вода Донбасу» (місцезнаходження: 87547, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Митрополитська, 177а, код ЄДРПОУ 35397832), судовий збір у розмірі 3524 (три тисячі п’ятсот двадцять чотири) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Тарасенко І.М.