Рішення № 78351895, 05.12.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2018
Номер справи
140/2097/18
Номер документу
78351895
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2018 року ЛуцькСправа № 140/2097/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Дмитрука В.В.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1А.) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі – ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій щодо відмови в перерахунку пенсії військовослужбовця, зобов’язання здійснити перерахунок призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії з урахуванням розміру грошового забезпечення за 24 останні місяці служби підряд перед звільненням, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а саме з суми – 308 961 грн. 63 коп., та виплатити перераховану пенсію, починаючи з вересня 2017 року, з урахуванням вже виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 08.07.2017 позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до довідок від 22.08.2018 №50/41/33-1146 та від 11.09.2018 №842 розмір грошового забезпечення позивача, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, у період з 01.07.2015 по 30.06.2017 (24 останні календарні місяці перед звільненням) складає 308 961 грн. 63 коп., тобто розмір щомісячного грошового забезпечення, з якого повинна обчислюватися пенсія становить 12 873 грн. 41 коп. Проте відповідачем обчислено та виплачується позивачу пенсія в меншому розмірі.

19.09.2018 позивач звертався до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням усіх видів грошового забезпечення за 24 останні місяці служби підряд перед звільненням, однак відповідач листом від 01.10.2018 №1098/В-01 відмовив йому у перерахунку пенсії.

Такі дії відповідача щодо відмови йому у перерахунку пенсії позивач вважає протиправними, оскільки відповідно до норм чинного законодавства грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, винагорода за участь в антитерористичній операції та інші виплати відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та мають враховуватися при обчисленні пенсії за умови, що з них було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. У зв’язку з цим просив позов задовольнити.

Відповідно до ухвали судді від 13.11.2018 розгляд даної справи здійснено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).

Згідно із частиною третьою статті 263 КАС України заявами по суті справи є позов та відзив.

В поданому до суду відзиві на позовну заяву представник відповідача позов заперечив з огляду на те, що відсутні правові підстави включити для розрахунку нового розміру пенсії до складу грошового забезпечення допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за безпосередню участь у антитерористичній операції, хоч з них сплачується єдиний внесок, проте вони не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при обчисленні розміру пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки мають характер державної соціальної гарантії. Також зазначив, що усі види щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що зазначені у грошовому атестаті Військової частини 1141 №25, враховані позивачу при призначенні і обчисленні пенсії. З наведених підстав просив відмовити в задоволенні позову.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є безпідставними та не підлягають до задоволення з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 08.07.2017 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», розмір його пенсії складає 5 482 грн. 61 коп., що визначений на підставі протоколу за пенсійною справою №0314006452 (НГУ) від 08.07.2017, грошового атестату Військової частини 1141 №25 від 10.07.2017 та довідки про додаткові види грошового забезпечення в 2015-2017 роках від 10.07.2017 №33.

19.09.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив на підставі довідки Військової частини 1141 від 22.08.2018 №50/41/33-1146 та архівної довідки Національної гвардії України від 11.09.2018 №842 перерахувати йому пенсію, яка має бути обчислена з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО за період з липня 2015 року по червень 2017 року, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Листом від 01.10.2018 №1098/13-01 відповідач повідомив позивача про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії з врахуванням до складу грошового забезпечення матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО.

Таким чином, як вбачається із матеріалів справи, публічно-правовий спір між сторонами виник щодо призначення пенсії за вислугу років позивачу без урахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО, отриманих за період з липня 2015 року по червень 2017 року, при цьому, відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку та подальшій виплаті пенсії у розмірі, який би враховував вказані види допомоги.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно із частиною першою статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до частини першої статті 1-1 Закону №2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

За приписами частини третьої статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із частинами першою-третьою статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Конституційний Суд України у пункті 2.2 рішення від 13.05.2015 №4-рп/2015 у справі №1-9/2015 за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» роз’яснив, що загальні умови, порядок нарахування та розмір пенсій визначаються, зокрема, законами України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII, «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV. Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян регулюється спеціальними законами з урахуванням особливостей умов праці, характеру, складності і значущості виконуваної роботи, ступеня відповідальності, певних обмежень конституційних прав і свобод тощо. Закон має на меті реалізацію особами, які перебували на військовій службі, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України (преамбула Закону). Частиною третьою статті 1-1 Закону закріплено, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій. Згідно з частиною третьою статті 43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством. Положеннями першого речення частини третьої статті 63 Закону передбачено підстави для перерахунку пенсій та перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для їх перерахунку. Так, усі призначені за Законом пенсії підлягають перерахунку, у тому числі, у зв'язку із введенням для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Аналіз наведених положень Закону вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63). Конституційний Суд України наголошує, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України. Отже, перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 №393 (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії за вислугу років; далі - Постанова №393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Пунктами 2, 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30.08.2017 (далі – Постанова №704) встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації (далі - державні органи).

Відповідно до підпункту 3 пункту 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання виплачувати один раз на рік військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення, та допомогу для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.

Згідно із пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом «б» статті 12 Закону); довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; копія довідки податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера заявнику; довідка ВАТ «Ощадбанк» або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ «Ощадбанк»; копія сторінок паспорта (1, 2, 10, 11 сторінки).

Пунктом 12 Порядку №3-1 визначено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.

Як вбачається із матеріалів справи, відповідно до наказу командира Військової частини 1141 від 07.07.2017 №161 ОСОБА_1 звільнено з військової служби за станом здоров’я у запас з 07.07.2017.

З грошового атестату Військової частини 1141 №25 від 10.07.2017 (з яким позивач ознайомився під підпис, з відомостями, зазначеними у ньому, погодився), довідки Військової частини 1141 про додаткові види грошового забезпечення в 2015-2017 роках від 10.07.2017 №33, протоколу про призначення пенсії від 08.07.2017, вбачається, що з 08.07.2017 позивачу була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ у розмірі 5 482 грн. 61 коп., яка включає в себе: 1) основний розмір пенсії в сумі 5114 грн. 61 коп., що становить 70% грошового забезпечення для обчислення пенсії - 7 305 грн. 59 коп., до якого включено: посадовий оклад – 1 065 грн. 00 коп., оклад за військове звання – 125 грн. 00 коп., процентну надбавку за вислугу років 35% - 416 грн. 50 коп., середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (високі досягнення або виконання особливо важливих робіт 50%, робота з таємними виробами, носіями, документами 10%, надбавку за кваліфікацію 5%, премію 525%); 2) надбавки до пенсії: учасник АТО учасник бойових дій (ст.6) – 328 грн. 00 коп. та учасник бойових дій – 40 грн. 00 коп.

Таким чином, при призначенні з 08.07.2017 позивачу пенсії за вислугу років розмір такої пенсії було визначено без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО.

На думку суду, виходячи із наведених нормативно-правових актів, відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії позивача з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО, оскільки статтею 43 Закону №2262-ХІІ (який є спеціальним законом, який регулює пенсійне забезпечення окремих категорій громадян, в т. ч. позивача, з урахуванням особливостей умов праці, характеру, складності і значущості виконуваної роботи, ступеня відповідальності, певних обмежень конституційних прав і свобод тощо) та Постановою №393 чітко визначено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення, як оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії, у той час як матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки не відносяться до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

При вирішенні даної справи суд також враховує правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду від 20.02.2018 у справі №286/2987/16-а, відповідно до якої матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не належать до надбавок, доплат або підвищення, тобто не є додатковими видами грошового забезпечення, а відносяться до інших соціальних гарантій.

Крім того, суд не бере до уваги покликання позивача на постанову Верховного Суду України від 10.03.2015, оскільки вона прийнята в часі раніше рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 №4-рп/2015 (у справі №1-9/2015 за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»), у якому висловлена інша правова позиція щодо пенсійного забезпечення осіб відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Отже, з урахуванням наведених норм чинного законодавства України та встановлених обставин справи, суд дійшов висновку про те, що пенсія за вислугу років відповідно до спеціального Закону №2262-ХІІ правомірно призначена та виплачується позивачу без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, відповідач правомірно відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії за його заявою від 19.09.2018 №098/13-01.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог, а відтак в задоволенні позову слід відмовити повністю.

Керуючись статтями 243-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Дмитрук