Рішення № 78346308, 27.11.2018, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
27.11.2018
Номер справи
913/308/18
Номер документу
78346308
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

27 листопада 2018 року Справа № 913/308/18

Провадження № 9пд/913/308/18

За позовом заступника керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області, м. Сєвєродонецьк Луганської області, в інтересах держави в особі

1-го позивача – Рубіжанської міської ради Луганської області, м. Рубіжне Луганської області,

2-го позивача – Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, м. Київ

до 1-го відповідача – міської комунальної установи «Палац культури» Рубіжанської міської ради Луганської області, м. Рубіжне Луганської області

2-го відповідача – товариства з обмеженою відповідальністю «Луганськгаз Збут», м. Сєвєродонецьк Луганської області

про визнання недійсною додаткової угоди до договору на постачання природного газу та повернення безпідставно сплачених коштів в сумі 43546,61 грн.

Суддя Корнієнко В.В.

Секретар судового засідання Богуславська Л.В.

у засіданні брали участь:

від заявника: ОСОБА_1, прокурор, посвідчення № 028256 видане 15.08.2014;

від 1-го позивача: представник не прибув,

від 2-го позивача: представник не прибув,

від 1-го відповідача: представник не прибув,

від 2-го відповідача: ОСОБА_2, довіреність № 1300 від 21.08.2018.

Суть спору: прокурором заявлено вимоги:

- про визнання недійсною додаткової угоди від 12.03.2018 № 1 до договору від 12.03.2018 № 2018/Б-СЕВ/10 на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів, укладеної між відповідачами у справі;

- про стягнення з ТОВ «Луганськгаз Збут» (2-го відповідача) на користь МКУ «Палац культури» Рубіжанської міської ради (1-го відповідача) безпідставно надміру сплачених бюджетних коштів в сумі 43546,61 грн.

1-й позивач (Рубіжанська міська рада) заявою від 04.07.2018 № 103 позов прокурора підтримав та просив розглядати справу без участі його представника.

2-й позивач (Міністерство економічного розвитку і торгівлі України) відзив на позовну заяву суду не подав.

1-й відповідач (МКУ «Палац культури» Рубіжанської міської ради) відзивом на позовну заяву (без дати та номеру, надійшов до суду 09.07.2018) проти позову заперечує посилаючись на його необґрунтованість. Заявою від 21.11.2018 1-й відповідач просив розглянути справу без участі його представника.

2-й відповідач (ТОВ «Луганськгаз Збут») відзивом на позовну заяву від 09.08.2018 № 1002 проти позову заперечує посилаючись на його необґрунтованість.

22.06.2018 автоматизованим розподілом дану справу було передано на розгляд судді Ворожцову А.Г. (протокол від 22.06.2018).

У зв’язку з хворобою судді Ворожцова А.Г. 04.09.2018 автоматизованим розподілом дану справу передано на розгляд судді Корнієнко В.В. (протокол від 04.09.2018).

В судовому засіданні 30.10.2018 оголошено перерву до 27.11.2018 (14.30).

Розглянувши матеріали справи, вислухавши прокурора та представника 2-го відповідача, суд

В С Т А Н О В И В

Прокурор у позовній заяві вказав наступне:

- 01.03.2018 міською комунальною установою «Палац культури» Рубіжанської міської ради (далі – МКУ «Палац культури», 1-й відповідач) проведено переговорну процедуру закупівлі природного газу для потреб непобутових споживачів у кількості - 150000 м3 «ДК 021:2015: 09120000-6 - Газове паливо» з очікуваною вартістю 1.737.874,50 гривень;

- раніше споживачем (1-м відповідачем) двічі було відмінено тендер через відсутність достатньої кількості учасників; перші торги відмінені 02.01.2018, другі - 19.01.2018;

- ТОВ «Луганськгаз Збут» (2-й відповідач) підтвердило можливість постачання газового палива ДК 021:2015: 09120000-6 в обсязі 150000 м3 на очікувану суму 1.737.874,50 гривень з урахуванням ПДВ;

- 12.03.2018 між МКУ «Палац культури» (Споживач) та ТОВ «Луганськгаз Збут» (Постачальник) укладено договір № 2018/Б-СЕВ/10 на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів (далі - Договір) та оприлюднено на веб-сайті «Prozorro - публічні закупівлі» 12.03.2018;

- відповідно до п. 3.1 Договору, ціна однієї тисячі кубічних метрів газу становить 11585,83 грн. з ПДВ (ПДВ - 1930,97 грн);

- пунктом 3.5 встановлено загальну суму Договору - 1737874,50 грн, у тому числі ПДВ - 289645,75 грн;

- 12.03.2018 між МКУ «Палац культури» (Споживач) та ТОВ «Луганськгаз Збут» (Постачальник) укладено додаткову угоду № 1 до Договору (далі - Угода); пунктом 1 Угоди збільшено ціну газу з 11585,83 грн до 12164,48 грн за одну тисячу кубічних метрів газу, внаслідок чого зменшено обсяг постачання газу з 150000 м3 до 138190 м3;

- на підтвердження зміни ціни на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів ТОВ «Луганськгаз Збут» надано внутрішній наказ товариства від 02.01.2018 № 1 про зміну прейскуранта цін на природний газ;

- вказане свідчить про те, що Постачальник, під час переговорної процедури та укладання Договору, достовірно знаючи, що вартість природного газу для потреб непобутових споживачів складає 12164,48 грн. за одну тисячу кубічних метрів газу, уклав 12.03.2018 Договір, в якому умисно занизив ціну на газ;

- таким чином, внаслідок укладення додаткової угоди ціна за 1000 м3 газу збільшено з 11585,83 грн. до 12164,48 грн., тобто на 578,65 грн (на 4,99 % більше від первинної ціни) кількість зменшено з 150000 м3 до 138190 м3, тобто на 11810 м3 (9,2% від первинної кількості);

- вказані дії постачальника свідчать про наступне:

- постачальник, під час укладання угоди, достовірно знаючи про збільшення ціни з 01.01.2018 за 1000 м3 газу, в порушення взятих на себе зобов’язань щодо поставки 150000 м3, укладає 12.03.2018 договір де зазначає ціну за 1000 м3 газу - 11585,83 грн.;

- під час укладання 12.03.2018 додаткової угоди №1 Постачальник, на підтвердження зміни ціни палива, надає внутрішній наказ товариства № 1 від 02.01.2018 про зміну прейскуранта цін на природний газ;

- недобросовісна поведінка ТОВ «Луганськгаз Збут» призвела до зменшення обсягу поставленого товару вже на стадії укладання Договору, що призвело до неотримання комунальною установою 11810 м3 газу;

- згідно з ч. 4 ст. 36 Закону умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі;

- у відповідності до роз'яснення Міністерства економічного розвитку торгівлі України від 27.10.2016 № 3302-06/34307-06 «Щодо зміни істотних умов договору», внесення змін до договору про закупівлю у залежності від коливання ціни товару на ринку повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим. Відповідно до Положення про Державну службу статистики України, Держстат є спеціально уповноваженим лей тральним органом виконавчої влади в галузі статистики, одним з основних завдань якого є реалізація державної політики у сфері статистики. Держстат організовує і проводить статистичні спостереження за соціально-економічними та демографічними явищами і процесами в Україні та її регіонах шляхом збирання форм державної статистичної звітності та проведення спеціально організованих статистичних спостережень. Утім, перелік органів, установ, організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання ціни товару на ринку, не є вичерпним.

- збільшення ціни газу на ринку при укладенні додаткової угоди не обґрунтовано оскільки внутрішній наказ про зміну ціни, передував не лише укладанню договору, а й проведенню переговорної процедури майже на 3 місяці, у зв’язку з чим не дотримано вимоги п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» та безпідставно змінено істотні умови договору.

- додаткова угода №1 від 12.03.2018 до Договору № 2018/Б-СЕВ/10 на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів (для забезпечення потреб установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів) суперечить вимогам ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі;

На підставі вказаних доводів та ст. ст. 203, 215 ЦК України, прокурором заявлено вимоги:

- про визнання недійсною додаткової угоди від 12.03.2018 до договору від 12.03.2018 № 2018/Б-СЕВ/10 на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів, укладеної між відповідачами у справі;

- про стягнення з ТОВ «Луганськгаз Збут» (2-го відповідача) на користь МКУ «Палац культури» Рубіжанської міської ради (1-го відповідача) безпідставно надміру сплачених бюджетних коштів в сумі 43546,61 грн.

1-й позивач (Рубіжанська міська рада) заявою від 04.07.2018 № 103 позов прокурора підтримав та просив розглядати справу без участі його представника.

2-й позивач (Міністерство економічного розвитку і торгівлі України) відзив на позовну заяву суду не подав.

1-й відповідач (МКУ «Палац культури» Рубіжанської міської ради) відзивом на позовну заяву (без дати та номеру, надійшов до суду 09.07.2018) проти позову заперечує посилаючись на його необґрунтованість. Заявою від 21.11.2018 1-й відповідач просив розглянути справу без участі його представника.

2-й відповідач (ТОВ «Луганськгаз Збут») відзивом на позовну заяву від 09.08.2018 № 1002 проти позову заперечує посилаючись на його необґрунтованість і зокрема вказав наступне:

- керуючись, положеннями пункту 4 статті 36 Закону представниками ТОВ «Луганськгаз Збут» 12 березня 2018 року був підписаний договір на постачання природного газу, за ціною що була вказана в тендерній пропозиції;

- відповідно до статті 12 Закону України «Про ринок природного газу» постачання природного газу здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем. МКУ «Палац культури» належить до непобутових споживачів, отже ціни на природний газ за договором №2018/Б-СЕВ/10, є вільними, тобто такими, що встановлюються суб’єктами господарювання самостійно за згодою сторін (стаття 11 Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 21.06.2012 р. № 5007-VI) та відповідно до статті 190 Господарського кодексу України визначаються суб’єктами господарювання самостійно за рішенням суб’єкта господарювання;

- враховуючи підвищення закупівельної ціни на ринку природного газу у січні 2018 року в порівнянні з груднем 2017 року підприємством була переглянута ціна реалізації природного газу для задоволення потреб непобутових споживачів та наказом від 02.01.2018 № 1 був затверджений прейскурант ціни на газ природний для непобутових споживачів, що фінансуються з державного та місцевого бюджетів у розмірі 12 164,48 грн. за 1000 куб. м. Поряд з цим, п. 3.2 р. ІІІ договору № 2018/Б-СЕВ/10 чітко регламентовано, що ціна на природний газ може змінюватись протягом дії договору з підстав передбачених пунктом 4 статті 36 Закону;

- таким чином, з дотриманням вимог частини 2 пункту 4 статті 36 Закону та з метою приведення у відповідність договору №2018/Б-СЕВ/10 до цінової політики ТОВ «Луганськгаз Збут», була підписана додаткова угода № 1 від 12.03.2018 р. про зміну ціни. Зміна ціни відбулась в межах 4,99 %, що не перевищує законодавче дозволену межу 10 %;

- аналізом загальнодоступних інформаційних ресурсів (сайти постачальників природного газу та інших контролюючих органів) встановлено, що на ринку природного газу в січні 2018 року в порівнянні з листопадом - груднем 2017 року дійсно відбулось коливання ціни, а саме:

1) згідно аналітичних даних, що розміщенні на сайті Національної комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) зазначена максимальна ціна на ринку природного газу для задоволення потреб непобутових споживачів.

Так, у листопаді 2017 року зафіксована ціна у розмірі 11500,00 грн., а у грудні 2017 року, січні, лютому та березні 2018 рок зафіксована ціна у розмірі 12500,00 грн. Коливання складає 8,7 %.

2) згідно прейскуранту цін, що розміщений на сайті Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» у грудні 2017 року встановлена ціна реалізації газу установам та організаціям, що фінансуються за рахунок державного і місцевого бюджетів у розмірі 9918,00 грн., тоді як у січні 2018 року у розмірі 10732,80 грн, у лютому 2018 року у розмірі 10141,20 грн. Коливання ціни січня 2018 року по відношенню до грудня 2017 року складає 8,22%; у лютому 2018 року 2,25%.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши прокурора, представника 2-го відповідача, оцінивши надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню за таких підстав:

Фактичні обставини встановлені судом:

- у грудні 2017 р. 1-м відповідачем – міською комунальною установою «Палац культури» Рубіжанської міської ради – замовником, на веб-порталі «zakupki.prom.ua» було оприлюднене оголошення про проведення процедури закупівлі (державна закупівля) на відкритих торгах газового палива (природний газ) у кількості 150000 м3 очікуваною вартістю 1.737.874,50 грн з ПДВ; період поставки: 01 січня – 31 грудня 2018 р.; подача пропозицій учасниками: 18.12.2017 – 02.01.2018;

- у зв’язку з відсутністю достатньої кількості учасників, 02.01.2018 торги були відмінені замовником;

- у січні 2018 р. 1-м відповідачем повторно на веб-порталі «zakupki.prom.ua» було оприлюднене оголошення про проведення процедури закупівлі (державна закупівля) на відкритих торгах газового палива (природний газ) у кількості 150000 м3 очікуваною вартістю 1.737.874,50 грн з ПДВ; період поставки: 01 січня – 31 грудня 2018 р.; подача пропозицій учасниками: 03.01.2018 – 19.01.2018;

- у зв’язку з відсутністю достатньої кількості учасників 19.01.2018 торги були відмінені замовником;

- вказані факти підтверджуються завіреними копіями скріншотів сторінок веб-порталу «zakupki.prom.ua» (а.с. 103-104) та визнано відповідачами у справі;

- у зв’язку з тим, що замовником двічі було відмінено тендер через відсутність достатньої кількості учасників, 01.03.2018 1-м відповідачем (замовником) було прийнято рішення про проведення переговорної процедури із закупівлі газового палива у кількості 150000 м3 очікуваною вартістю 1.737.874,50 грн з ПДВ; період поставки: 01 січня – 31 грудня 2018 р., про що на веб-порталі «Prozorro - публічні закупівлі» оприлюднене відповідне оголошення;

- переговорна процедура була проведена з 2-м відповідачем (ТОВ «Луганськгаз Збут») за результатами якої з останнім укладено договір на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів від 12.03.2018 № 2018/Б-СЕВ/10;

- вказані факти підтверджуються завіреними копіями: запрошення до участі у переговорах від 28.02.2018 № 53 (а.с. 45), протоколу засідання тендерного комітету 1-го відповідача «Проведення переговорів про закупівлю газового палива … та намір укласти договір» від 01.03.2018 № 14 (а.с. 42-44), звіту про результати процедури закупівлі від 12.03.2018 (а.с. 31-32), договору на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів від 12.03.2018 № 2018/Б-СЕВ/10 (а.с. 23-28) та визнано відповідачами у справі;

- відповідно до п. 3.1 вказаного Договору ціна однієї тисячі кубічних метрів газу становить 11585,83 грн. з ПДВ (ПДВ - 1930,97 грн);

- загальна суму Договору – 1.737.874,50 грн, у тому числі ПДВ - 289645,75 грн (п. 3.5. Договору);

- річний осяг постачання газу 150000 м3 (п. 1.2. Договору);

- п. 11.1. Договору встановлено, що Договір поширює свою дію на відносини, що склались між сторонами в частині постачання природного газу з 01 січня 2018 р. по 31 грудня 2018 р. (включно), а в частині проведення розрахунків – од їх повного здійснення;

- пунктом 11.11. Договору визначено: «Умови цього договору не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі»:

1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;

2) зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі;

3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі;

4) продовження строку дії договору та виконання зобов'язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі;

5) узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг);

6) зміни ціни у зв'язку із зміною ставок податків і зборів пропорційно до змін таких ставок;

7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;

8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини п'ятої цієї статті.».

- 12.03.2018 між відповідачами у справі укладено додаткову угоду № 1 до вказаного Договору, якою збільшено ціну газу з 11585,83 грн до 12164,48 грн за одну тисячу кубічних метрів газу; зменшено обсяг постачання газу з 150000 м3 до 138190 м3; загальна сума договору залишилася без змін – 1.737.874,50 грн (а.с. 29-30).

Прокурор в обґрунтування позовних вимог вказав, що збільшення ціни газу на ринку при укладенні додаткової угоди не обґрунтовано; наказ ТОВ «Луганськгаз Збут» від 02.01.2018 №1 про зміну прейскуранта цін на природний газ (яким вартість природного газу для потреб непобутових споживачів встановлено в сумі 12164,48 грн. за 1000 м3) не є доказом збільшення ціни газу на ринку. Тому, при укладенні додаткової угоди не дотримано вимоги п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» та безпідставно змінено істотні умови договору.

Доказів того, що ціна на природний газ на ринку протягом грудня 2017 р. – березня 2018 р. не змінювалась, прокурор суду не подав.

2-й відповідач заперечуючи проти доводів прокурора зазначив, що в січні 2018 року в порівнянні з груднем 2017 року відбулось підвищення закупівельної ціни на ринку природного газу, в зв’язку з чим, підприємством була переглянута ціна реалізації природного газу для непобутових споживачів та наказом по підприємству від 02.01.2018 № 1 був затверджений прейскурант ціни на газ природний для непобутових споживачів, що фінансуються з державного та місцевого бюджетів, у розмірі 12164,48 грн за 1000 куб. м.

Разом з цим, і договором і Законом встановлена можливість змінювати ціну за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.

У підтвердження факту підвищення закупівельної ціни на ринку природного газу за період: грудень 2017 р. – березень 2018 р. 2-й відповідач подав суду:

- інформаційні повідомлення – завірені копії скріншотів з офіційного сайту Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, про максимальну ціну природного газу для споживачів, яка склалася на ринку природного газу за період з листопада 2017 року по березень 2018 року (а.с. 105-109);

- прейскурант цін на природний газ НАК «Нафтогаз України» за період з грудня 2017 року по лютий 2018 року, що розміщений на офіційному сайті Компанії (а.с. 105-109);

- лист Державної служби статистики України від 10.07.2018 № 15.2-20/1108 щодо ціни на газ природний за період з грудня 2017 р. по березень 2018 р. (а.с. 159);

- лист Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щодо динаміки коливання цін на природний газ з грудня 2017 р. по 31 березня 2018 р. (а.с. 160-161).

Дослідженням вказаних письмових доказів встановлено:

- із повідомлень НКРЕКП витікає, що у листопаді 2017 року на природний газ зафіксована ціна у розмірі 11500,00 грн., а у грудні 2017 р., січні, лютому та березні 2018 р. – 12500,00 грн; коливання складає 8,7 %;

- згідно прейскуранту цін на природний газ НАК «Нафтогаз України», у грудні 2017 року встановлена ціна реалізації газу установам та організаціям, що фінансуються за рахунок державного і місцевого бюджетів у розмірі 9918,00 грн., тоді як у січні 2018 року у розмірі 10732,80 грн, у лютому 2018 року у розмірі 10141,20 грн; коливання ціни січня 2018 року по відношенню до грудня 2017 року складає 8,22 %; у лютому 2018 року 2,25 %;

- листом від 10.07.2018 Державна служба статистики України повідомила про коливання індексу споживчих цін на газ природний:

1) у грудні 2017 року в порівнянні з листопадом 2017 року зріс на 0,5 %;

2) у січні 2018 року в порівнянні до грудня 2017 року зріс на 2,0 %;

3) у лютому 2018 року в порівнянні до січня 2018 року зменшився на 2,6 %;

4) у березні 2018 року в порівнянні до лютого 2018 року зріс на 0,3 %;

- листом від 17.07.2017 НКРЕКП повідомила про коливання ціни на газ природний для бюджетних установ та організацій наступним чином:

1) у січні 2018 року в порівнянні до грудня 2017 року зростання на 7,0 %;

2) у лютому 2018 року в порівнянні до грудня 2017 року зростання на 4,4 %;

3) у березні 2018 року в порівнянні до грудня 2017 року зростання на 0,7 %.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування:

Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) цей Закон застосовується до замовників, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень.

1-й відповідач (Палац культури) згідно свого статуту є неприбутковою установою і здійснює фінансово-господарську діяльність на основі фінансування за рахунок коштів відповідного бюджету. Фінансування МКУ «Палац культури» проводиться за рахунок коштів місцевого бюджету згідно з кошторисом (п.п. 7.1., 7.2. Статуту, а.с. 38-41).

Відповідно до положень п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону, 1-й відповідач є замовником у розумінні цього Закону.

Договором на постачання природного газу від 12.03.2018 № 2018/Б-СЕВ/10, укладеним між відповідачами за позовом, визначено вартість предмета закупівлі в сумі 1.737.874,50 грн.

Таким чином, вказаний Закон застосовується до відносин, пов’язаних з укладанням договору на постачання природного газу від 12.03.2018.

Частиною п. 4 ч. 2 ст. 35 Закону встановлено, що переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток у разі якщо замовником було двічі відмінено тендер через відсутність достатньої кількості учасників, при цьому предмет закупівлі, його технічні та якісні характеристики, а також вимоги до учасника не повинні відрізнятися від вимог, що були визначені замовником у тендерній документації

1-м відповідачем було двічі відмінено тендер через відсутність достатньої кількості учасників, тому, переговорна процедура закупівлі застосовано 1-м відповідачем правомірно.

Відповідно до ч. 2 ст. 12 Закону України «Про ринок природного газу» постачання природного газу здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем.

Частиною четвертою статті 36 Закону визначено:

« 4. Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:

1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;

2) зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі;

3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі;

4) продовження строку дії договору та виконання зобов'язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі;

5) узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг);

6) зміни ціни у зв'язку із зміною ставок податків і зборів пропорційно до змін таких ставок;

7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;

8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини п'ятої цієї статті.».

Аналогічні положення закріплені в п. 11.11. Договору.

Таким чином, Законом та Договором встановлена можливість зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.

Вищевказаними доказами, які надані суду 2-м відповідачем, підтверджується коливання ціни на природний газ на ринку в бік її збільшення в період, коли 1-й відповідач оприлюднював оголошення про проведення процедури закупівлі – у грудні 2017 р. та січні 2018 р. до дати укладення Договору – 12.03.2018.

Суд враховує, що 1-й відповідач оприлюднював оголошення про проведення процедури закупівлі у грудні 2017 р. з метою укладення договору на постачання природного газу в 2018 році. При наявності достатньої кількості учасників договір мав бути укладеним на початку січня 2018 р.

У зв’язку з відсутністю достатньої кількості учасників замовником було двічі відмінено тендер. За цей час, у порівнянні з груднем 2017 р. ціни на природний газ на ринку збільшилися.

Договором, укладеним 12.03.2018, встановлено, що він поширює свою дію на відносини, що склались між сторонами в частині постачання природного газу з 01.01.2018 р.

Враховуючи, що оспорюванню додатковою угодою змінено ціну за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків, а саме на 4,99 % (була ціна 11585,83 грн за 1000 м3 газу, нова ціна 12164,48 грн; ціна збільшилась на 4,99 %), ціну змінено у зв’язку з коливанням ціни такого товару на ринку, зазначена зміна не призвела до збільшення суми, визначеної в договорі, суд дійшов висновку, що умови оспорюваної додаткової угоди не суперечать положенням ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі».

Доказів того, що ціна на природний газ на ринку протягом грудня 2017 р. – березня 2018 р. не змінювалась, прокурор суду не подав.

За таких обставин, у задоволені позову слід відмовити в зв’язку з його необґрунтованістю та безпідставністю.

Відповідно до ст. ст. 123, 129 ГПК України витрати на судовий збір покладаються на прокуратуру Луганської області, якою сплачено судовий збір.

Керуючись ст.ст. 2, 13, 73, 74, 86, 232, 233, 237, 238, 240-242 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. В позові відмовити повністю.

2. Судові витрати покласти на прокуратуру Луганської області.

27 листопада 2018 р. було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення. Повне рішення складено 06 грудня 2018 р. і може бути оскаржене протягом 20 днів з цієї дати шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя В.В. Корнієнко