Рішення № 78331625, 03.12.2018, Новоайдарський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
03.12.2018
Номер справи
419/2194/18
Номер документу
78331625
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 419/2194/18

Провадження № 2/419/493/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2018 року Новоайдарський районний суд Луганської області

у складі: головуючого судді Мартинюка В. Б.,

за участю: секретаря - Московченко О. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Новоайдар Луганської області цивільну справу за позовом Новоайдарської селищної ради Луганської області до ОСОБА_1 про визнання укладенним договору про пайову участь та стягнення пайового внеску, третя особа – Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області, -

встановив:

Представник Новоайдарської селищної ради Луганської області звернувся з позовом до ОСОБА_1 про визнання укладеним договору про пайову участь та стягнення пайового внеску, третя особа – Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області.

В обґрунтування своїх вимог, представник позивача посилається на те, що у ході проведення ревізії фінансово - господарської діяльності Новоайдарської селищної ради, 22.02.2018 р. Управління Північно - східного офісу Держаудитслужби в Луганській області звернулось до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Луганській області з проханням надати відомості щодо наявності фактів прийняття в експлуатацію об'єктів будівництва, що розташовані на території селищної ради.

На адресу Управління Північно - східного офісу Держаудитслужби в Луганській області надійшов лист від Департаменту Державної Архітектурно - будівельної інспекції в Луганській області від 23.02.2018 р. № 1012-79 к вих. 18 з додатком. Відповідно до інформації наведеної у зазначеному листі встановлено наступне: Найменування закінченого будівництвом об'єкта та адреса будівництва: реконструкція квартири під нежитлове приміщення (офіс) Луганська область, смт. Новоайдар, кв. МируАДРЕСА_1. Місцезнаходження об'єкта: Луганська область, смт Новоайдар, кв. МируАДРЕСА_1. Код об'єкта згідно з Державним класифікатором будівель та споруд ДК 018 - 2000 та категорія складності - 1220,9. Дата початку будівництва - 28.07.2017 р. Дата закінчення будівництва - 06.08.2017 р. П.І.Б. замовника/назва ФОП (код ІНН) - ОСОБА_1 (НОМЕР_1). Загальна площа - 73, 00 кв.м. Кошторисна вартість будівництва за затвердженою проектною документацією - 50, 00 тис. грн. Дата та номер договору про пайову участь, укладеного замовником з Новоайдарською селищною радою -16.08.2017 р. № 1.

При цьому, ревізією встановлено, що договір про пайову участь між Новоайдарською селищною радою та замовником будівництва - ОСОБА_1 не укладався та відповідно кошти в сумі 2 500, 00 грн. до місцевого бюджету Новоайдарської селищної ради не надходили. В акті ревізії фінансово - господарської діяльності Новоайдарської селищної ради від 25.04.2018 р. № 08-21/2 зазначено, що несплата пайового внеску завдала місцевому бюджету збитки в сумі 2 500, 00 грн.

17 серпня 2017 року на адресу Новоайдарської селищної ради надійшла заява (вх. № 264 від 17.08.2017 р.), в якій ОСОБА_1 просила укласти договір щодо пайової участі у розвиту інфраструктури території Новоайдарської селищної ради в розмірі 1% від кошторисної вартості будівництва об'єкта в розмірі 500, 00 грн.

Однак, розмір пайової участі на рівні 5% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд ОСОБА_1 не влаштував. Також, до заяви від 17.08.2017 р. не додано зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва об'єкта містобудування, визначений згідно з державними будівельними нормами, що унеможливило визначити розмір пайового внеску замовнику будівництва ОСОБА_1, відповідно й укласти Договір про пайову участь.

З метою укладення договору пайової участі у розвитку інфраструктури смт Новоайдар, сіл Айдар-Миколаївка та Маловенделівка Новоайдарська селищна рада 16.09.2017 р. звернулася з листом вих. 736 до ОСОБА_1 та запросила відповідні документи, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками.

Однак, ОСОБА_1, так і не надала відповідних документів, що у неї запрошувались, на лист Новоайдарської селищної ради відповідь зі сторони замовника будівництва не надходила.

Відтак, станом на час подання позову до суду, договір про пайову участь не укладено, пайовий внесок не сплачено, згідно з ч. 4 ст. 40 Закон № 3038-VI та п. 4 Порядку № 63 від сплати пайового внеску громадянка ОСОБА_1 не звільнена.

Таким чином, замовник будівництва - ОСОБА_1 всіляко намагається уникнути підписання договору і виплатити по ньому пайовий внесок у фонд створення та розвитку інфраструктури населених пунктів Новоайдарської селищної ради.

На підставі вищенаведеного, представник позивача просить суд визнати укладеним договір про пайову участь у розвитку інфраструктури смт Новоайдар, сіл Айдар-Миколаївка та Маловенделівка між Новоайдарською селищною радою та ОСОБА_1

Представник позивача ОСОБА_2 та представник третьої особи ОСОБА_3 у судове засідання не з’явилися, надали до суду заяви про розгляд справи за їх відсутності, підтримали позовні вимоги у повному обсязі, просили суд їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з’явилася, надала до суду заперечення щодо позовних вимог, в яких посилається на необгрунтованість та не законність позовних вимог, оскільки в ст. 40 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» взагалі не йдеться про перепланування, здійснючи перепланування квартири, вона фактично не здійснювала забудову території у розумінні ст. 40 вищевказаного закону. У зв’язку з чим вважає, що підстав для укладення нею спірного договору про пайову участь з Новоайдарською селищною радою немає. В позові просила відмовити, справу розглядати за її відсутності.

Частиною 3 статті 211 ЦПК України визначено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

За вказаних обставин суд вважає можливим провести судове засідання за відсутності учасників справи та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Суд, вивчивши позовні вимоги, перевіривши наявні в матеріалах справи докази з увагою на їх належність та допустимість, взявши до уваги заяви представника позивача, третьої особи та заперечення відповідача, приходить до наступного.

Судовим розглядом встановлено, що у ході проведення ревізії фінансово - господарської діяльності Новоайдарської селищної ради, 22.02.2018 р. Управління Північно - східного офісу Держаудитслужби в Луганській області звернулось до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Луганській області з проханням надати відомості щодо наявності фактів прийняття в експлуатацію об'єктів будівництва, що розташовані на території селищної ради.

На адресу Управління Північно - східного офісу Держаудитслужби в Луганській області надійшов лист від Департаменту Державної Архітектурно - будівельної інспекції в Луганській області від 23.02.2018 р. № 1012-79 к вих. 18 з додатком. Відповідно до інформації наведеної у зазначеному листі встановлено наступне: Найменування закінченого будівництвом об'єкта та адреса будівництва: реконструкція квартири під нежитлове приміщення (офіс) Луганська область, смт. Новоайдар, кв. МируАДРЕСА_1. Місцезнаходження об'єкта: Луганська область, смт Новоайдар, кв. МируАДРЕСА_1. Код об'єкта згідно з Державним класифікатором будівель та споруд ДК 018 - 2000 та категорія складності - 1220,9. Дата початку будівництва - 28.07.2017 р. Дата закінчення будівництва - 06.08.2017 р. П.І.Б. замовника/назва ФОП (код ІНН) - ОСОБА_1 (НОМЕР_1). Загальна площа - 73, 00 кв.м. Кошторисна вартість будівництва за затвердженою проектною документацією - 50, 00 тис. грн. Дата та номер договору про пайову участь, укладеного замовником з Новоайдарською селищною радою -16.08.2017 р. № 1 (а.с.35).

При цьому, ревізією встановлено, що договір про пайову участь між Новоайдарською селищною радою та замовником будівництва - ОСОБА_1 не укладався та відповідно кошти в сумі 2 500, 00 грн. до місцевого бюджету Новоайдарської селищної ради не надходили. В акті ревізії фінансово - господарської діяльності Новоайдарської селищної ради від 25.04.2018 р. № 08-21/2 зазначено, що несплата пайового внеску завдала місцевому бюджету збитки в сумі 2 500, 00 грн (а.с.27-29).

17 серпня 2017 року на адресу Новоайдарської селищної ради надійшла заява (вх. № 264 від 17.08.2017 р.), в якій ОСОБА_1 просила укласти договір щодо пайової участі у розвиту інфраструктури території Новоайдарської селищної ради в розмірі 1% від кошторисної вартості будівництва об'єкта в розмірі 500, 00 грн. (а.с.25).

Однак, розмір пайової участі на рівні 5% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд ОСОБА_1 не влаштував. Також, до заяви від 17.08.2017 р. не було додано зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва об'єкта містобудування, визначений згідно з державними будівельними нормами, що унеможливило визначити розмір пайового внеску замовнику будівництва ОСОБА_1, відповідно й укласти Договір про пайову участь.

З метою укладення договору пайової участі у розвитку інфраструктури смт Новоайдар, сіл Айдар-Миколаївка та Маловенделівка Новоайдарська селищна рада 16.09.2017 р. звернулася з листом вих. 736 до ОСОБА_1 та запросила відповідні документи, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками (а.с.26).

Однак, ОСОБА_1, так і не надала відповідних документів, що у неї запрошувались, на лист Новоайдарської селищної ради відповідь зі сторони замовника будівництва не надходила.

Після виявлення факту надання ОСОБА_1 Департаменту Державної Архітектурно - будівельної інспекції в Луганській області недостовірної інформації щодо укладення договору про пайову участь № 1 від 16.08.2017 р. з Новоайдарською селищною радою, 13.04.2018 р. Новоайдарська селищна рада повторно поштою надіслала на адресу ОСОБА_1 цінний лист від 13.04.2018 р. вих. № 348 для вирішення питання щодо пайової участі у розвитку населених пунктів (а.с.30).

Зазначений лист 07.05.2018 р. повернуто за закінченням строку зберігання. Письмова відповідь ОСОБА_1 на лист від 13.04.2018 р. на адресу селищної ради не надходила (а.с.31).

З метою досудового вирішення спору Новоайдарською селищною радою на адресу ОСОБА_1 направлено Претензію від 21.05.2018 р. № 449 з проектами договорів про пайову участь у розвитку інфраструктури смт Новоайдар, сіл Айдар - Миколаївка та Маловенделівка з додатками на 8 арк. у 2-х екземплярах кожного Договору (а.с.33).

ОСОБА_1, зазначені проекти договорів ОСОБА_1 не підписані. Рекомендований лист від 21.05.2018 р. повернутий Новоайдарській селищній раді за закінченням терміну зберігання (а.с.34).

Аналізуючи зазначені обставини, суд виходить з того, що відповідно до ст.124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Правовідносини, що виникли між сторонами законодавчо врегульовані наступним чином.

Відповідно до ст. 143 Конституції України органи місцевого самоврядування вирішують питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції.

Згідно зі ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування при виконанні своїх функцій приймають рішення, які є обов'язковими для виконання на відповідній території.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Статтею 16 зазначеного Закону встановлено, що міська рада здійснює управління майном та фінансовими ресурсами, які є у власності територіальних громад районів у містах, та несе відповідальність перед громадою.

Сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Статтею 28 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: залучення на договірних засадах коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, розташованих на відповідній території, та коштів населення, а також бюджетних коштів на будівництво, розширення, ремонт і утримання на пайових засадах об'єктів соціальної і виробничої інфраструктури та на заходи щодо охорони навколишнього природного середовища.

Доводи відповідача стосовно того, що ст. 40 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» не поширюється на перепланування квартири суд не приймає до уваги з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник об'єкта будівництва зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно- транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту (окрім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті) та укласти договір про пайову участь з органом місцевого , самоврядування.

Згідно з ч. 1. ст. 40 цього Закону порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

За нормами ст. 1 Закону замовником є фізична або юридична особа, що має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала у встановленому законодавством порядку відповідну заяву.

Відповідно до ст. 2 Закону під забудовою територій слід розуміти діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає, зокрема, будівництво об'єктів, реконструкцію існуючої забудови та територій.

Згідно із ст. 4 «Про архітектурну діяльність» під будівництвом слід розуміти нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт та знесення об'єкта містобудування.

Згідно положень пункту 1 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.05.2011 № 45, будівництво - нове будівництво, реконструкція, технічне переоснащення діючих підприємств, реставрація та капітальний ремонт об'єктів будівництва. Також ним визначена, що об'єкт будівництва - це будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури.

Відповідно до Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466 будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення діючих підприємств, реставрації, капітального ремонту.

Згідно із п. 2 Порядку будівельні роботи можуть виконуватися замовником, зокрема, після подання замовником за формою згідно з додатком 1 до Порядку повідомлення про початок виконання будівельних робіт Держархбудінспекції або її територіальному органу за місцезнаходженням об'єкта будівництва або реєстрації відповідною Інспекцією декларації - щодо об'єктів будівництва, що належать до І-ІІІ категорії складності.

Пунктом 4 Порядку, зокрема передбачено, що реконструкція або капітальний ремонт об'єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані у межах земель їх розміщення може проводитися за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.

Рішенням виконавчого комітету Новоайдарської селищної ради від 26.06.2012 р. №63 затверджено Порядок пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів Новоайдарської селищної ради (а.с.9).

Цим Порядком визначено розмір пайової участі замовників (забудовників) у створенні (розвитку) інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів Новоайдарської селищної ради.

Пайова участь забудовників є внеском, який забудовник має сплатити до бюджету міста.

Незважаючи на звернення представника позивача до відповідача про укладення відповідного договору, до теперішнього часу договір не укладено, кошти пайової участі не сплачено. Отже, ОСОБА_1 порушено норми ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів Новоайдарської селищної ради.

Статтею 7 Конституції України в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» одним з основних принципів місцевого самоврядування є судовий захист прав місцевого самоврядування.

Згідно із ч. 2. ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Частиною 4 вказаної статті передбачено, що у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Частиною 1 ст. 14 Цивільного кодексу України встановлено, що цивільні обов'язки виконуються у межах встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Загальні умови укладання договорів, що породжують господарські зобов'язання визначені у статті 179 Господарського кодексу України, якою унормовано, що майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і не господарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.

Відповідно до частини 3 названої статті укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Статтею 181 Господарського кодексу визначено загальний порядок укладання господарських договорів. За приписами статті 187 цього ж Кодексу судом розглядаються спори, що виникають при укладанні господарських договорів укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом.

Згідно з положеннями статті 649 Цивільного кодексу України розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.

Отже, порядок укладення господарських договорів за рішенням суду регулюється статтею 187 Господарського кодексу України та статтею 649 Цивільного кодексу України, виходячи зі змісту яких і принципу свободи договору, переддоговірні спори поділяються на спори про спонукання до укладення договору, якщо одна зі сторін ухиляється від його укладення, та на спори, коли сторони не врегулювали розбіжності щодо умов такого договору. При цьому можливість розгляду судом цих спорів обумовлюється обов'язковістю договору (за державним замовленням, на підставі правового акта органу державної влади чи місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом).

Тобто, спонукання до укладення договору, визнання укладеним договору, можливе, зокрема, тоді, коли хоча б одна із сторін є зобов'язаною його укласти через пряму вказівку закону. Таким чином, необхідною умовою для укладення договору за рішенням суду є наявність відповідної вказівки закону на обов'язковість укладення певного договору, а застосуванню до таких спорів підлягає законодавство, яке є чинним на момент виникнення переддоговірного спору та його вирішення в судовому порядку.

Відповідно до частин 1 - 3 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

З огляду на вищезазначене вбачається, що відповідач є особою, на яку Законом покладено обов'язок взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту.

Згідно із частинами 5, 8, 9 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами.

У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.

Розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками.

Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Істотними умовами договору є: 1) розмір пайової участі; 2) строк (графік) сплати пайової участі; 3) відповідальність сторін.

Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Відповідно до п. 1.3. Порядку № 63 залучення до пайової участі у розвитку інфраструктури смт Новоайдар, сіл Айдар-Миколаївка та Маловенделівка є обов'язковим для всіх замовників, які мають намір здійснити нове будівництво, добудову та надбудову, технічне переоснащення та реконструкцію існуючих будівель, які підлягають прийняттю в експлуатацію в установленому чинним законодавством порядку.

Відповідно до п. 1.5 Порядку, пайова участь сплачується замовником на підставі договору, який укладається між виконавчим комітетом Новоайдарської селищної ради та замовником, не пізніше 15 днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об’єкта будівництва в експлуатацію (а.с.20).

Оскільки, Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачає обов'язок усіх замовників прийняти участь у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури, окрім тих, які цими законами звільнені від участі у створенні інфраструктури, то обов'язок приймати участь у створенні і розвитку соціальної інфраструктури населених пунктів Новоайдарської селищної ради є неухильним до виконання відповідачем.

Правомірним є висновок про наявність у відповідача обов'язку укласти договір пайової участі, адже укладання таких договорів передбачено нормами Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та вказаним вище Порядком пайової участі замовників у розвитку інфраструктури Новоайдарської селищної ради.

Таким чином, виходячи з приписів Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", замовник будівництва зобов'язаний прийняти пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, а отже обов'язок звернутись до органу місцевого самоврядування з заявою про укладення договору пайової участі у розвитку інфраструктури відповідного населеного пункту Законом покладено саме на замовника такого будівництва.

Враховуючи норми частин 8 та 9 ст.40 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» у сукупності з іншими положеннями цієї статті Закону, правомірним є висновок про те, що обов'язок щодо ініціювання укладення такого договору покладено саме на замовника будівництва, оскільки пов'язується з його зверненням до органу місцевого самоврядування.

Як вбачається з норм чинного законодавства є пряма вказівка Закону № 3038-VI щодо обов'язковості укладення договору про пайову участь.

Ухилення замовника від укладення договору пайової участі до прийняття об'єкту нерухомого майна до експлуатації, є порушенням зобов'язань та вимог, які прямо передбачені Законом та прийнятим селищною радою Порядком.

Вказана правова позиція узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постановах від 16.11.2016р. у справі № 3-1281гс16, від 30.11.2016 у справі № 3-1323гс16, від 01.02.2017 у справі № 3-1441гс16.

Разом з цим, ОСОБА_1, звернувшись 17.08.2017 року до органу місцевого самоврядування щодо укладення договору про пайову участь так і не уклала до теперішнього часу договір, кошти пайової участі не сплачено.

Не укладення договору свідчить про недотримання вимог законодавства і має наслідком порушення прав та інтересів відповідної територіальної громади.

Враховуючи те, що існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту шляхом укладення відповідного договору, в якому визначаються величина пайової участі, відповідач зобов'язаний укласти зазначений договір. Відмова відповідачів від укладання договору грубо порушує права та обов'язки Новоайдарської селищної ради.

За таких обставин, позов підлягає задоволенню.

На підставі ч.1 ст.141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача має бути стягнуто 3524 грн. в рахунок відшкодування витрат по сплаті судового збору.

З огляду на викладене, керуючись ст. ст. 7, 19, 143, 144 Конституції України, ст. ст.11, 13, 181, 649 ЦК України, ст. ст. 1, 2, 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. ст. 4, ч. 2 ст. 247, 280-283 ЦПК України,-

ВИРІШИВ:

Позов Новоайдарської селищної ради Луганської області до ОСОБА_1 про визнання укладенним договору про пайову участь та стягнення пайового внеску, третя особа – Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області- задовольнити.

Визнати укладеним договір про пайову участь у розвитку інфраструктури смт. Новоайдар, сіл Айдар-Миколаївка та Маловенделівка між Новоайдарською селищною радою (вул. Дружби, буд. 1, смт. Новоайдар, Новоайдарський р-н, Луганська обл., 93500 код ЄДРПОУ 04335571) та ОСОБА_1 (вул. Незалежності, 22, смт. Новоайдар, Новоайдарський р-н, Луганська обл., 93500, ІНН НОМЕР_2) у запропонованій Новоайдарською селищною радою редакції:

ДОГОВІР №

про пайову участь у розвитку інфраструктури смт Новоайдар сіл Айдар-

Миколаївка та Маловенделівка смт. Новоайдар " " 201_р.

Новоайдарська селищна рада, в особі селищного голови ОСОБА_4, що діє на підставі Закону України " Про місцеве самоврядування в Україні", з одного боку, та

ОСОБА_1, далі іменований "Замовник", з другого боку, які разом за текстом Договору іменуються "Сторони", уклали цей Договір про таке:

ОСОБА_5 Договору

1.Відповідно до цього Договору Замовник зобов'язується прийняти пайову участь у розвитку інфраструктури смт. Новоайдар сіл Айдар-Миколаївка та Маловенделівка та перерахувати до спеціального цільового фонду Новоайдарської селищної ради на рахунок, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України в Луганській області, грошові кошти в розмірі, визначеному у Розрахунку величини пайової участі в розвитку інфраструктури смт. Новоайдар сіл Айдар-Миколаївка та Маловенделівка (додаток 1), що є невід'ємною частиною цього Договору.

2.Грошові кошти за цим Договором перераховуються Замовником за такими реквізитами: рахунок № 31513921012208, код ЄДРПОУ: 37895134, МФО: 899998, ККД: 24170000 банк одержувача: Казначейство України.

3.Про перерахуванні коштів Замовник повинен указати у платіжному документі у рядку призначення платежу: "Пайова участь у розвитку інфраструктури смт. Новоайдар, сіл Айдар - Миколаївка та Маловенделівка".

4.Кошти, отримані за цим Договором як пайова участь Замовника, можуть використовувати виключно для розвитку інфраструктури смт. Новоайдар та сіл селищної ради.

II. Зобов'язання Сторін

1. Замовник зобов'язується перерахувати кошти в сумі, зазначені у п. 1 розділу І цього Договору, згідно з Графіком оплати (додаток 2), що є невід'ємною частиною цього Договору.

Оплату може бути внесено одним платежем шляхом перерахування Замовником грошових коштів за реквізитами, визначеними у п.1. Розділу 1 цього Договору, не пізніше ніж за 1(один) місяць після прийняття об'єкта будівництвам експлуатацію.

2. Якщо після укладеного цього Договору технічними умовами буде передбачена необхідність будівництва Замовником інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури поза межами його земельної ділянки, розмір пайової участі в розвитку інфраструктури населеного пункту смт. Новоайдар та сіл селищної ради має бути зменшено на суму їх кошторисної вартості, про що Сторони мають укласти відповідну додаткову угоду.

Якщо кошторисна вартість будівництва інженерних мереж та/або об'єктів інженерної інфраструктури перевищить розмір пайової участі, а Новоайдарська селищна рада має відшкодувати Замовнику різницю між здійсненими останнім витратами та розміром пайової участі в розвитку інфраструктури смт. Новоайдар та сіл ради.

3. Інженерні мережі та/або об'єкти, побудовані Замовником поза межами його земельної ділянки, на вартість яких зменшено розмір пайової участі Замовника в розвитку інфраструктури населеного пункту смт. Новоайдар та сіл ради, передаються ним у комунальну власність територіальної громади Новоайдарської селищної ради.

4. Відшкодування вартості мереж та/або об'єктів, визначених у пп 3-4 розділу II цього Договору, має бути здійснено, а надміру сплачені грошові кошти повернені Замовнику у визначений законом строк на підставі відповідного рішення виконавчого комітету Новоайдарської селищної ради після передачі Замовником цих інженерних мереж та/ або об'єктів у комунальну власність територіальної громади смт. Новоайдар.

IІІ. Особливі умови.

1.З моменту зарахування на рахунок цільового фонду Новоайдарської селищної ради коштів, передбачених цим Договором, замовник передає право володіння, користування та розпорядження вказаними коштами Новоайдарської селищної ради відповідно до їх цільового призначення, і ці кошти стають комунальною власністю територіальної громади.

2.Об'єкти, майно та інші, придбані та/або створені за рахунок коштів, внесених Замовником як пайова участь у розвитку інфраструктури смт. Новоайдар за цим Договором, є комунальною власністю територіальної громади Новоайдарської селищної ради.

IV. Відповідальність сторін.

1.У разі невиконання або несвоєчасного виконання Замовником зобов'язань щодо перерахування в повному обсязі коштів, визначених цим Договором, виконавчий комітет Новоайдарської селищної ради здійснює необхідні заходи щодо примусового стягнення вказаних коштів.

2.У випадку несвоєчасного внесення коштів як пайової участі в розвитку інфраструктури Новоайдарської селищної ради Замовник сплачує пеню у розмірі 0.1% від загальної суми пайової участі, визначеної п.1. Розділу 1 цього Договору, за кожний день прострочення платежу, але не більше подвійної ставки НБУ, що діє на момент прострочення виконання зобов'язання.

V. Форс-мажор

1.Сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання своїх зобов'язань за договором, якщо воно сталося внаслідок обставин непереборної сили, як-то: пожежа, повінь, землетрус, втручання з боку органів влади, воєнні дії тощо. Якщо ці обставини безпосередньо впливають на виконання умов Договору. При цьому строк виконання Договору відтерміновується пропорційно часу, протягом якого діяли такі обставини. Якщо ці обставини тривають понад :( шість ) місяців, Сторони можуть переглянути умови цього Договору.

2.Наявність та період дії форс-мажорних обставин має бути підтверджено Торгово-промисловою палатою за місцем знаходження Сторони, яка заявляє про настання таких обставин.

VI. Строк дії договору:

1. Цей Договір набуває чинності з моменту його підписання та діє до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань.

VII. Інші умови

1.Зміни до цього Договору вносяться в установленому законодавством порядку за взаємною згодою Сторін шляхом укладання відповідних угод, які є невід'ємною частиною цього Договору, або в судовому порядку.

2.Одностороння зміна або одностороння відмова від цього Договору не допускається.

3.У разі виникнення розбіжностей між Сторонами, щодо яких вони не можуть дійти згоди мирним шляхом, спір передається на розгляд суду відповідно до територіальної підсудності та підвідомчої справи.

4.Питання, не врегульовані цим Договором, вирішуються Сторонами згідно з приписами чинного законодавства України.

5.Визнання одного або кількох пунктів цього Договору нечинними або скасування його окремих положень не тягне за собою визнання договору не чинним у цілому.

6.Цей Договір складено у двох примірниках, які мають однакову юридичну силу, один з яких зберігається у Замовника, другий — у виконавчому комітеті Новоайдарської селищної ради.

VI. Адреси та реквізити сторін

Новоайдарська селищна рада Замовник:

вул. Дружби, 1, смт Новоайдар Приз ОСОБА_6

93500 вул. Незалежності, буд.22

смт Новоайдар,93500

Селищний голова ІПН НОМЕР_2

_____(підпис)_ ОСОБА_4 _____(підпис)_____С. ОСОБА_7

м.п.

Додаток № 1

до договору про пайову участь у розвитку інфраструктури смт Новоайдар

від ____201__р.

РОЗРАХУНОК

величини пайової участі в розвитку інфраструктури смт Новоайдар

смт. Новоайдар 201_р.

Новоайдарська селищна рада, в особі селищного голови ОСОБА_4, що діє на підставі Закону України " Про місцеве самоврядування в Україні", з одного боку, та ОСОБА_1, далі іменований "Замовник", з іншої стороні, які далі разом іменуються "Сторони відповідно до умов Договору про пайову участь у розвитку інфраструктури смт. Новоайдар від __201_р. домовилися про таке:

1.Затвердити розрахунок розміру пайової участі на розвиток інфраструктури смт. Новоайдар у зв'язку з будівництвом об'єкта реконструкція квартири під нежитлове приміщення (офіс), що знаходиться за адресою: Луганська обл., смт. Новоайдар, кв. Миру, 2/3, який є грошовим виразом відсоткового значення від загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, установленого відповідно до Закону України від 17.02.2011року № 3038-VІ " Про регулювання містобудівної діяльності" та Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури смт. Новоайдар, затвердженого рішенням виконавчого комітету Новоайдарської селищної ради 26.06.2012 р. № 63 (далі за текстом — Порядок).

2.Підставою для здійснення розрахунку, крім зазначених вище документів та нормативно-правових актів, став лист Департаменту Державної Архітектурно - будівельної інспекції в Луганській області від 23.02.2018 р. № 1012-79 к вих. 18 з додатком, в якому зазначена кошторисна вартість будівництва 50,00 тис. грн.

3.Інші документи, що підтверджують вартість будівництва об'єкта містобудування (угоди, договори, кошториси,тощо): .

4.Згідно з наданими Замовником документами загальна кошторисна вартість об'єкта будівництва становить: 50 000,00 (п'ятдесят тисяч 00 копійок) гривень.

5.Витрати на виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, улаштування внутрішніх та позамайданчикових інженерних мереж і споруд та траспортних комунікацій згідно з наданою Замовником документації становить:

6.Будівництво інженерних мереж та /або об'єктів, які Замовник має побудувати за межами своєї земельної ділянки згідно з технічними умовами, вартість яких має бути враховано під час розрахунку розміру пайової участі в розвитку інфраструктури смт. Новоайдар на момент підписання цього документа не передбачено.

7.Розмір пайової участі визначений за формою, затвердженою п. 3.2 Порядку № 63 та становить: 2 500, 00 грн. (дві тисячі п'ятсот гривень 00 копійок).

8.Цей Додаток складено у двох примірниках, які мають однакову юридичну силу, один з яких зберігається у Замовника, другий — у виконкомі Новоайдарської селищної ради. Цей Додаток є невід'ємною частиною Договору про пайову участь у розвитку інфраструктури смт. Новоайдар від __ 201_р., набирає чинності з моменту його підписання та діє протягом усього періоду дії основного Договору.

Новоайдарська селищна рада Замовник:

вул. Дружби, 1, смт. Новоайдар Приз ОСОБА_6

93500 вул. Незалежності, буд. 22

смт Новоайдар 93500

Селищний голова ІПН НОМЕР_2

(підпис) ОСОБА_4 (підпис) ОСОБА_1

м.п.

Стягнути з ОСОБА_1 (вул. Незалежності, 22, смт. Новоайдар, Новоайдарський р-н, Луганська обл., 93500, ІПН НОМЕР_2) на користь Новоайдарської селищної ради Новоайдарського району Луганської області (рахунок № 31513921012208, код ЄДРПОУ: 37895134, МФО: 899998, ККД: 24170000 банк одержувача: Казначейство України) пайового внеску в сумі 2 500,00 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 ІПН НОМЕР_2, на користь Новоайдарської селищної ради (рахунок № 35411085027629, код платника 04335571, банк платника ГУ ДКСУ у Луганській області, код банку 804013) понесені судові витрати у розмірі 3 524, 00 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Головуючий В. Б. Мартинюк