
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
27.11.2018 р. Справа № 914/1744/18
За позовною заявою: Личаківської районної адміністрації, м. Львів
до відповідача: Фізичної особи-підприємця Явни Наталії Йосипівни, с. Лисиниці, Пустомитівський район, Львівська область
про: демонтаж тимчасової споруди на вул. Тракт Глинянського, 147-а, м. Львів
Суддя Ділай У.І.
Секретар Куць М.Я.
За участю представників:
від позивача: Михальська-Гибрик І.М. - представник (Довіреність № 33-517
від 16.02.2018р.)
від відповідача: Буловчак Х.Р. - представник (Довіреність б/н від 08.12.2017р.)
На розгляд Господарського суду Львівської області надійшов позов Личаківської районної адміністрації, м. Львів до відповідача: Фізичної особи-підприємця Явни Наталії Йосипівни, с. Лисиниці, Пустомитівський район, Львівська область про демонтаж тимчасової споруди на вул. Тракт Глинянського, 147-а, м. Львів.
Ухвалою суду від 25.09.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито загальне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 06.11.2018.
06.11.2018р. за вх.№2912/18 від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі, в якому відповідач просить зупинити провадження у справі №914/1744/18 за позовом Личаківської районної адміністрації до ФОП Явної Н.Й. про демонтаж тимчасової споруди на вул. Тракт Глинянський, 147-а. до виріщення справи №1340/3751/18 за позовом ФОП Явної Н.Й. до Личаківської районної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження.
06.11.2018р. за вх.№42226/18 від позивача надійшла заява на виконання вимог ухвали суду від 25.09.2018р. про долучення до матеріалів справи положення про Личаківську районну адміністрацію Львівської міської ради.
Сторони явки повноважних представників в судове засідання 06.11.2018р. не забезпечили.
Ухвалою від 06.11.2018р. підготовче засідання відкладено на 27.11.2018р.
22.11.2018р. за вх.№44998/18 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить зупинити провадження у справі №914/1744/18 за позовом Личаківської районної адміністрації до ФОП Явної Н.Й. про демонтаж тимчасової споруди на вул. Тракт Глинянський, 147-а. до вирішення справи №1340/3751/18 за позовом ФО П Явної Н.Й. до Личаківської
районної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження.
27.11.2018р. за вх.№3161/18 від позивача надійшла заява про повернення судового збору, в якій зазначає, що розглядаючи питання про закриття провадження у справі за позовом Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради до фізичної особи-підприемця Явної Н.Й. про демонтаж тимчасової споруди на вул. Тракт Глинянський,147-а у м. Львові, на підставі постанови Великої Палати Верховного Суду від 30.05.2018. у справі № 464/5495/13-ц, вирішити питання про повернення Личаківській районній адміністрації Львівської міської ради судовий збір в сумі 1762 грн., сплачений платіжним дорученням №538 від 28.08.18р.
Представник позивача в судове засідання 27.11.2018р. надав суду усні пояснення, зазначивши розглядаючи питання про закриття провадження у справі на підставі постанови Великої Палати Верховного Суду від 30.05.2018. у справі № 464/5495/13-ц, вирішити питання про повернення Личаківській районній адміністрації Львівської міської ради судовий збір в сумі 1762 грн., сплачений платіжним дорученням №538 від 28.08.18р.
У судовому засіданні 27.11.2018р. представник відповідача надав суду усні пояснення, підтримав подане клопотання про зупинення провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд зазначає наступне.
Згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Критеріями розмежування судової юрисдикції є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.
Як встановлено судом, Личаківська районна адміністрація Львівської міської ради як виконавчий орган місцевого самоврядування звернулась до суду за захистом своїх повноважень у сфері будівництва, щодо факту самочинного будівництва.
Правовий статус позивача урегульовано у Положенні про Личаківську районну адміністрацію Львівської міської ради, затвердженому рішенням виконкому Львівської міської ради від 01 листопада 2016 року №977 "Про затвердження Положення про Залізничну районну адміністрацію Львівської міської ради та її структури" з подальшими змінами.
Згідно з пунктом 1.1 цього Положення позивач є виконавчим органом Львівської міської ради відповідно до ухвали міської ради від 26.05.2016 № 505 "Про затвердження структури виконавчих органів Львівської міської ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів", утвореним відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
У вказаному Положенні передбачені повноваження районної адміністрації, до яких, зокрема, належать: 4.24. Розгляд та вжиття заходів у встановленому міською радою та виконавчим комітетом порядку щодо фактів порушення розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, малих архітектурних форм та літніх майданчиків; 4.49. Надання дозволів на влаштування елементів благоустрою і озеленення у встановленому виконавчим комітетом порядку; 4.50. Розгляд питань та вжиття заходів у порядку, встановленому виконавчим комітетом, щодо фактів самовільного будівництва (погодження, приведення до попереднього стану, демонтажу тощо).
У статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір. Публічно-правовий спір - спір, це спір в якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Згідно з пунктами 3, 5 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом.
Характерною ознакою публічно-правових спорів є сфера їх виникнення - публічно-правові відносини, тобто передбачені нормами публічного права суспільні відносини, що виражаються у взаємних правах та обов'язках їх учасників у різних сферах діяльності суспільства, зокрема пов'язаних з реалізацією публічної влади.
Публічно-правовим вважається також спір, який виник з позовних вимог, що ґрунтуються на нормах публічного права, де держава в особі відповідних органів виступає щодо громадянина не як рівноправна сторона у правовідносинах, а як носій суверенної влади, який може вказувати або забороняти особі певну поведінку, давати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.
Як орган місцевого самоврядування Личаківська районна адміністрація Львівської міської ради відповідно до статті 25 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» правомочна розглядати та вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до її відання.
У статті 30 згаданого Закону передбачено, зокрема, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження: управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.
Відповідно до підпункту 3 пункту «б» частини першої статті 31 цього Закону до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження, зокрема, здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об'єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу.
Аналогічну норму закріплено у статті 14 Закону України від 16 листопада 1992 року № 2780-XII «Про основи містобудування».
Згідно зі статтею 7 вказаного Закону № 2780-ХІІ державне регулювання у сфері містобудування здійснюється, зокрема, органами місцевого самоврядування, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами в порядку, встановленому законодавством.
У справі, що розглядається, Личаківська районна адміністрація звернулася з позовом про зобов'язання відповідача демонтувати тимчасову споруду на вулиці Тракт Глинянський, 147А у місті Львові.
Отже, спірні правовідносини в цій справі обумовлені реалізацією позивачем передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» делегованих повноважень щодо здійснення державного контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності. Здійснення такого державного контролю означає обов'язковість прийнятих за його результатами рішень для підконтрольного суб'єкта, що свідчить про владно-управлінський характер, а отже і публічно-правову природу таких правовідносин.
Зважаючи на викладене, Господарський суд Львівської області дійшов висновку, що спір, який є предметом цього розгляду, є публічно-правовим, оскільки виник за участю суб'єкта владних повноважень, який реалізовує у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції стосовно виявлення та усунення порушень у сфері містобудівної діяльності шляхом знесення самочинно збудованого об'єкта містобудування. Справа за позовом такого суб'єкта владних повноважень, який звернувся до суду з позовом про демонтаж самочинно збудованого об'єкта, відповідно до наведеного вище припису закону, належить до юрисдикції адміністративних судів.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду України від 30.05.2018 у справі №464/5495/13-ц.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (ч. 5 ст. 236 ГПК України).
Відповідно до пункту першого частини 1 статі 231 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд закриває провадження у справі, якщо: спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
За вказаних обставин, суд дійшов висновку закрити провадження у справі.
Відтак, суд розглянувши заяву позивача прийшов до висновку повернути Личаківській районній адміністрації Львівської міської ради, сплачений судовий збір згідно: платіжного доручення №538 від 28.08.2018р. в розмірі 1 762,00 грн.;
Приймаючи до уваги вищенаведене та керуючись п.1 ч.1 ст.231, ст.ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Провадження у справі за позовом Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради, до відповідача: Фізичної особи-підприємця Явни Наталії Йосипівни про демонтаж тимчасової споруди на вул. Тракт Глинянського, 147-а, м. Львів. - закрити.
2. Відмовити в задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі.
3. Повернути Личаківській районній адміністрації Львівської міської ради (79017, м. Львів, вул. К. Левицького, 67; ідентифікаційний код 04056109) сплачений судовий збір згідно платіжного доручення №538 від 28.08.2018р. в розмірі 1 762,00 грн.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку відповідно до розділу 4 Господарського процесуального кодексу України.
Інформацію по справі, яка розглядається можна отримати за наступною веб-адресою: http://lv.arbitr.gov.ua/sud5015.
Суддя Ділай У.І.