Постанова № 78325761, 29.11.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2018
Номер справи
818/1819/18
Номер документу
78325761
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2018 р. м. ХарківСправа № 818/1819/18Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі:

головуючого судді: Присяжнюк О.В.

суддів: Катунова В.В. , Русанової В.Б.

за участю секретаря судового засідання - Патової Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Глухівський кар'єр кварцитів" на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26.07.2018 р. (ухвалене суддею Кравченко Є.Д., повний текст якого складено 03.08.2018 р.) по справі № 818/1819/18

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Глухівський кар'єр кварцитів"

до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області , Державного інспектора відділу контролю за використанням та охороною земель у Глухівському, Серединно-Будському, Ямпільському, Шосткинському районах ГУ Держгеокадастру у Сумській області Чуга Сергія Миколайовича третя особа Сумська обласна державна адміністрація

про визнання протиправним та скасування припису,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Глухівський кар'єр кварцитів" (в подальшому - ТОВ "Глухівський кар'єр кварцитів") звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, Державного інспектора відділу контролю за використанням та охороною земель у Глухівському, Середино-Будському, Ямпільському, Шосткинському районах Головного управління Держгеокадастру у Сумській області Чуги С.М., в якому просило: визнати протиправним та скасувати припис № 155-ДК/0022/ПР/03/01/-18 від 06.04.2018 р., складений державним інспектором відділу контролю за використанням та охороною земель у Глухівському, Серединно-Будському, Ямпільському, Шосткинському районах Головного управління Держгеокадастру у Сумській області Чугою С.М. на підставі акту № 155-ДК/152/АП/09/01/-18 від 06.04.2018 р.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 26.07.2018 р. відмовлено у задоволенні позову.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26.07.2018 р. та прийняти постанову, якою задовольнити позов.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги, апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", Закону України "Про оренду землі", Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, на не відповідність висновків суду обставинам справи, оскільки оскаржуваний припис протиправний та складений з порушенням чинного законодавства.

Відповідач - Головне управління Держгеокадастру у Сумській області та третя особа подали до суду апеляційної інстанції письмові відзиви на апеляційну скаргу, в яких, посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просили апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін, оскільки заходи державного контролю в ході перевірки земельних ділянок та встановлення їх використання позивачем, проведені відповідачем з дотриманням вимог земельного законодавства та факт порушень підтверджений матеріалами справи, у зв'язку з чим оскаржуваний припис обґрунтований та не підлягає скасуванню.

У судовому засіданні представник позивача підтримав апеляційну скаргу та просив її задовольнити.

У судовому засіданні представники відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Сумській області та третьої особи підтримали подані письмові відзиви та просили залишити рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Суд, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, вважає, що вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судовим розглядом встановлено, що Наказом Головного управління Держгеокадастру у Сумській області № 155-ДК від 03.04.2018 р. "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності", який видано на підставі листа Управління Служби безпеки України в Сумській області № 68/5212 від 29.03.2018 р. призначено проведення обстеження земельних ділянок, площею 4,2 га, кадастровий номер 5921580400:04:001:0301, та, площею 9,9 га, кадастровий номер 5921580400:04:001:0292, які розташовані на території Баницької сільської ради Глухівського району Сумської області, у термін з 03.04.2018 р. по 12.04.2018 р.

На підставі вищевказаного наказу державним інспектором відділу контролю за використанням та охороною земель у Глухівському, Середино-Будському, Ямпільському, Шосткинському районах Головного управління Держгеокадастру у Сумській області Чуга С.М. здійснено державний контроль за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки додержання земельного законодавства, щодо земельних ділянок, площею 4,2 га, кадастровий номер 5921580400:04:001:0301 та, площею 9,9 га, кадастровий номер 5921580400:04:001:0292, як об'єктів перевірки на території Баницької сільської ради Глухівського району Сумської області, за результатами якого складено акти обстеження земельних ділянок № 155-ДК/152/АП/09/01/-18, № 155-ДК/152/АП/10/01/-18 від 06.04.2018 р.

Згідно вищезазначених актів перевірок встановлено, що позивачем порушено вимоги ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України, оскільки на території Баницької сільської ради Глухівського району Сумської області знаходяться земельні ділянки цільове призначення (землі промисловості), площею 9,9 га, кадастровий номер 5921580400:04:001:0292, та, площею 4,2 га, кадастровий номер 5921580400:04:001:0301, які використовувались ТОВ "Глухівський кар'єр кварцитів" на підставі договорів оренди землі, укладених на період дії спеціального дозволу на користування надрами до 29.07.2017 р., термін яких закінчився та не поновлений; земельна ділянка, площею 4,2 га, кадастровий номер 5921580400:04:001:0301, використовується TOВ "Глухівський кар'єр кварцитів" для видобутку кварциту; на земельній ділянці, площею 9,9 га, кадастровий номер 5921580400:04:001:0292, проводяться роботи по засипці площ відпрацьованою породою.

На підставі актів перевірки, директору TOВ "Глухівський кар'єр кварцитів" вручено припис № 155-ДК/0022/Пр/03/01/-18 від 06.04.2018 р. про усунення порушень земельного законодавства, шляхом звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, площею 4,22 га, кадастровий номер 5921580400:04:001:0301, та передачі її, згідно акту приймання - передачі Сумській ОДА, та земельної ділянки, площею 9,9 га, з кадастровим номером 5921580400:04:001:0292, згідно акту прийому-передачі повернення Сумській ОДА. Про виконання припису повідомити в термін до 04.05.2018 р. відділ у Глухівському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області.

Не погодившись із вищевказаним приписом відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що припис винесений з дотриманням вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим не підлягає скасуванню.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 188 Земельного кодексу України, державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, належать здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у частині додержання органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами вимог законодавства України про охорону земель.

Державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом проведення перевірок, розгляду звернень юридичних і фізичних осіб (ч. 4 ст. 9 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель").

Згідно із ст. 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", державні інспектори сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень.

Постановою Кабінету Міністрів України № 15 від 14.01.2015 р. затверджено Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, (в подальшому - Положення), яким встановлено, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності та в частині родючості ґрунтів.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 18 Кодексу України про надра, надання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, провадиться в порядку, встановленому земельним законодавством України, земельні ділянки для користування надрами, крім випадків, передбачених статтею 23 цього Кодексу, надаються користувачам надр після одержання ними спеціальних дозволів на користування надрами чи гірничих відводів.

Згідно із ч. 4 ст. 66 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, проводиться після оформлення в установленому порядку прав користування надрами і відновлення земель згідно із затвердженим відповідним робочим проектом землеустрою на раніше відпрацьованих площах у встановлені строки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 Земельного кодексу України, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України).

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Абзацом 2 частини 1 статті 31 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.

Згідно із ст. 33 Закону України "Про оренду землі", по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.

У разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця (ст. 34 Закону України "Про оренду землі").

Відповідно до п. д) ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за порушення строків повернення тимчасово займаних земель або невиконання обов'язків щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням.

Судовим розглядом встановлено, що 29.07.1997 р. Державною службою геології та надр України позивачу надано Спеціальний дозвіл на користування надрами № 1006 на видобування пісковиків кварцитовидних, придатних в якості сировини для виробництва кристалічного кремнію на Баницьке родовище ділянки: Північно - Східна і Південна, строком дії до 29.07.2017 р.

Цей дозвіл продовжено до 29.07.2037 р. на підставі угоди № 1006 від 28.11.2017 р. між Державною службою геології та надр України та ТОВ "Глухівський кар'єр кварцитів".

06.12.2010 р. між Глухівською районною державною адміністрацією (орендодавець) та ТОВ "Глухівський кар'єр кварцитів" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, загальною площею 9,9970 га, строком дії договору на період дії спеціального дозволу на користування надрами № 1006, а саме, до 29.07.2017 р. Умовами вищевказаного договору встановлено, що його дія припиняється у разі закінчення строку дії, на який його було укладено, а після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку.

Крім того, 17.03.2014 р. між Головним управлінням Держземагенства у Глухівському районі Сумської області (орендодавець) та ТОВ "Глухівський кар'єр кварцитів" (орендар), укладено договір оренди земельної ділянки, загальною площею 4,2200 га, в межах терміну дії спеціального дозволу на користування надрами № 1006 до 29.07.2017 р. Відповідно до п. 12.2 цього договору, його дія припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено, а згідно із п. 7.1 після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку.

Як вбачається зі змісту вищезазначених договорів оренди, термін їх дії припиняються після закінчення строку дії спеціального дозволу на користування надрами № 1006 від 29.07.2017 р. і цими договорами не передбачена можливість їх пролонгації.

Із врахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржуваний припис обґрунтований і не підлягає скасуванню, оскільки позивач не повернув орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором, незважаючи на те, що станом на 30.07.2017 р. строк дії спеціального дозволу на користування надрами № 1006 не був продовжений і позивачем не укладено додаткових договорів про оренду земельних ділянок, загальною площею 9,9970 га і 4,2200 га, які розташовані на території Баницької сільської ради Глухівського району Сумської області.

Таким чином, суд апеляційної інстанції переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення відповідно до вимог матеріального та процесуального права.

Відповідно до ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26.07.2018 р. - без змін, оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 243, 308, 316, 322, 325, 326, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Глухівський кар'єр кварцитів" залишити без задоволення.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26.07.2018 по справі № 818/1819/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

.

Головуючий суддя О.В. ПрисяжнюкСудді В.В. Катунов В.Б. Русанова Повний текст постанови складено 04.12.2018 р.