Постанова № 78325230, 29.11.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2018
Номер справи
818/1884/18
Номер документу
78325230
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2018 р. м. ХарківСправа № 818/1884/18Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі:

головуючого судді: Присяжнюк О.В.

суддів: Русанової В.Б. , Курило Л.В.

за участю секретаря судового засідання Патової Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.08.2018 р.,(ухвалене суддею Шевченко І.Г., повний текст якого складено 31.08.2018 р.) по справі № 818/1884/18

за позовом ОСОБА_1

до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області

про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області (в подальшому - УМВС України в Сумській області), в якому просив зобов'язати відповідача на заміну довідки від 21.03.2018 р. №11/203-773 виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - ГУ ПФУ в Сумській області) нову довідку про розмір його грошового забезпечення, для проведення перерахунку призначеної пенсії, станом за 01.01.2016 р., без обмеження граничного розміру, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 3800 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням "підполковник" 2200 грн.; надбавка за стаж служби - 45% від посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, що становить 2700 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15% від посадового окладу, що становить 570 грн.; премія в розмірі 83,55%, з урахуванням усіх, наведених вище складових, що становить 7745,09 грн.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 27.08.2018 р. позов задоволено.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.08.2018 р. та прийняти постанову, якою відмовлено у задоволенні позову.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги, апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: вимог Конституції України, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Кодексу адміністративного судочинства України та на не відповідність висновків суду обставинам справи.

Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому він просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, оскільки це рішення ухвалено із дотриманням вимог чинного законодавства.

У судове засідання учасники справи не з'явилися, своїх представників не направили, про дату, час і місце судового засідання повідомлені своєчасно та належним чином.

Відповідно до ч. 4 ст. 229, ч. 2 ст. 313 КАС України, у зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою технічного запису не здійснювалося.

Суд, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, вважає, що вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судовим розглядом встановлено, що на підставі наказу МВС України № 317о/с від 07.08.2001 р. підполковника міліції ОСОБА_1 призначено на посаду заступника начальника відділу - начальника 1-го відділення відділу внутрішньої безпеки в Сумській області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України (далі - УВБ ГУБОЗ МВС України) (а.с. 21).

Позивача звільнено з органів МВС з вищезазначеної посади у відставку за п. "а" ст. 65 (за віком) на підставі наказу МВС України від 29.12.2002 № 523о/с (а.с. 22).

Після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" і він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, що підтверджується копією посвідчення НОМЕР_2 від 15.01.2003 р. і копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 від 22.09.2016 р. (а.с. 16, 17).

На виконання пунктів 3, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 УМВС України в Сумській області виготовило та направило до ГУ ПФУ в Сумській області довідку № 11/203-773 від 21.03.2018 р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, згідно з якою грошове забезпечення ОСОБА_1 для проведення перерахунку пенсії за прирівняною посадою поліцейського "заступник начальника відділу, що не входить до складу управління" до посади на день звільнення "заступник начальника відділу - начальник 1-го відділення відділу внутрішньої безпеки в Сумській області УВБ ГУБОЗ України" становить: посадовий оклад - 3100 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням "підполковник" - 2200 грн.; надбавка за стаж служби - 45%, в сумі 2385 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15%, в сумі 465 грн.; премія - 2,40%, в сумі 195,60 грн.

Проте, позивач, вважає, що при виготовленні вищезазначеної довідки відповідачем протиправно прирівняно останню займану ним посаду "заступник начальника відділу - начальник 1-го відділення відділу внутрішньої безпеки в Сумській області УВБ ГУБОЗ України" до посади поліцейського "заступник начальника відділу, що не входить до складу управління", яка не відповідає останній займаній ним посаді.

Не погодившись зі змістом вищезазначеної довідки відповідача про розмір його грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду із цим позовом, оскільки він вважає, що останню займана ним посада "заступник начальника відділу - начальник 1-го відділення відділу внутрішньої безпеки в Сумській області УВБ ГУБОЗ України" повинна прирівнюватися до посади "заступники начальника: відділу, чергової частини; начальник сектору".

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач, при формуванні довідки № 11/203/733 від 21.03.2018 р., прирівнявши останню займану позивачем посаду до посади "заступника начальника відділу, що не входить до складу управління", діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства, без врахування всіх обставин, що мали значення для правильного прийняття рішення.

Суд апеляційної інстанції погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. ч. 1-4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-XII (в подальшому - Закон № 2262-XII), (в редакції Закону від 07.11.2015 р.), перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонери згодом подають додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900-VІІІ від 23.12.2015 р., статтю 63 Закону № 2262-XII, після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських" (вказані зміни до ст. 63 Закону № 2262-XII набрали чинності з 29.12.2015 р.).

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (в подальшому - постанова КМУ № 988 від 11.11.2015 р.) затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, розміри надбавки за стаж служби в поліції згідно з додатком 11. Ця постанова набрала чинності з 02.12.2015 р. та застосовується з дня набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію", тобто, з 07.11.2015 р.

Таким чином, позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, з 01.01.2016 р. набув право на перерахунок розміру призначеної йому пенсії на підставі ст. 63 Закону №2262-XII та норм Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45, в редакції з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 (далі по тексту - Порядок № 45).

Нормами Порядку чітко регламентований алгоритм дій щодо перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-XII.

Пунктом 3 Порядку встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до п. п. 3, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103, якою внесено зміни до Порядку № 45, постановлено, перерахувати з 01.01.2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45.

Згідно із п. п. 5, 6 Порядку № 45, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01.01.2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року (п. 5). Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (п.6).

Судовим розглядом встановлено, що позивач звільнений з органів внутрішніх справ на підставі наказу МВС України № 523о/с від 29.12.2002 р. (а.с. 22).

На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р., та Порядку № 45, відповідачем на адресу ГУ ПФУ в Сумській області направлено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) від 06.06.2017 р. № 11/149-168(4269), за нормами, чинними за січень 2016 року, в якій останню займану ним посаду "заступник начальника відділу - начальник 1-го відділення відділу внутрішньої безпеки в Сумській області УВБ ГУБОЗ України" прирівняно до посади "заступник начальника відділу (І апарат Національної поліції).

21.07.2017 р. відповідачем до ГУ ПФУ в Сумській області направлено заміну вищезазначеної довідки та визнано недійсною довідку від 06.06.2017 р. № 11/149-168(4269).

На заміну відповідачем до ГУ ПФУ в Сумській області направлено довідку від 21.03.2018 р. № 11/203-733 (а.с.18), в якій останню займану посаду позивача УМВС України в Сумській області прирівняно останню займану ним посаду "заступник начальника відділу - начальник 1-го відділення відділу внутрішньої безпеки в Сумській області УВБ ГУБОЗ України" до посади поліцейського "заступник начальника відділу, що не входить до складу управління".

Суд апеляційної інстанції вважає, що відповідачем помилково прирівняно останню займану ним посаду "заступник начальника відділу - начальник 1-го відділення відділу внутрішньої безпеки в Сумській області УВБ ГУБОЗ України" до посади поліцейського "заступник начальника відділу, що не входить до складу управління" з наступних підстав.

Пунктом 2 Наказу Міністерства внутрішніх справ України № 480 від 07.09.1994 р. установлено, що підрозділи внутрішньої безпеки входять до складу Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України та виконують спеціальні функції.

Зазначений наказ скасовано наказом МВС України № 1932 від 13.11.2012 р.

Як вбачається зі змісту вищезазначеного наказу, який був чинним станом на 29.12.2002 р., на момент звільнення позивача з органів МВС, він проходив службу на посаді у відділі внутрішньої безпеки в Сумській області УВБ ГУБОЗ України, який не підпорядковувався УМВС України в Сумській області.

Зазначені обставини також підтверджені листом ГУ УМВС України в Сумській області № 5235/05/12/2-2018 від 25.07.2018 р., яким повідомлено, що ОСОБА_1 у період з 17.12.1997 р. по 29.12.2002 р. проходив службу на посадах відділу внутрішньої безпеки в Сумській області Управління внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України, які до структури УМВС України в Сумській області не входили.

Таким чином, судовим розглядом підтверджено, що позивач проходив службу на посаді, яка відноситься до посад апарату МВС України, з огляду на виконувані функції, фактичне підпорядкування та місце вказаного підрозділу в структурі МВС України.

Цій посаді відповідає посада "Заступник начальника відділу" апарату Національної поліції (п. 21 розд. 1 Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом МВС України від 17.02.2017 р. № 138, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.03.2017 р. за № 348/30216.

Із врахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції вважає, що довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача ОСОБА_1 необхідно проводити з посадового окладу в розмірі 3800 грн. за посадою "Заступники начальника: відділу, чергової частини; начальник сектору" апарату Національної поліції згідно з Додатком № 3 до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988, яка відповідає посаді "заступник начальника відділу - начальник 1-го відділення відділу внутрішньої безпеки в Сумській області УВБ ГУБОЗ України".

Крім того, листом Національної поліції України від 12.03.2018 р. № 2866/09/48-2018 (а.с. 45-49) про середні розміри надбавок та премій поліцейський, що фактично виплачені за січень 2016 року, встановлено, що в п. 21 розділу ХV, ХVІІІ "Апарат Національної поліції" посаді "заступник начальника відділу" розмір премії у відсотковому значенні склав 83,55%.

З урахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач, при формуванні довідку від 21.03.2018 р. № 11/203/733 та прирівнюючи останню займану позивачем посаду до посади "заступника начальника відділу, що не входить до складу управління", діяв у не у відповідності до вимог чинного законодавства, без врахування всіх обставин, що мали значення для правильного прийняття рішення, у зв'язку з чим позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача на заміну довідки від 21.03.2018 р. № 11/203-773 виготовити та направити до ГУ ПФУ в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), станом на січень 2016 р. без обмеження граничного розміру, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3800 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням "підполковник" - 2 200 грн.; надбавка за стаж служби - 45% від посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, що у грошовому виразі становить 2 700 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15% від посадового окладу, що у грошовому виразі становить 570 грн.; премія - 83,55%, що у грошовому виразі складає 7745,09 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення відповідно до вимог матеріального та процесуального права.

Відповідно до ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.08.2018 р. - без змін, оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апелянта спростовані приведеними вище обставинами та нормативно-правовим обґрунтуванням.

Керуючись ст. ст. 77, 243, 271, 286, 308, 316, 322, 325, 326, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області залишити без задоволення.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.08.2018 по справі № 818/1884/18 залишити без змін

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

.

Головуючий суддя О.В. ПрисяжнюкСудді В.Б. Русанова Л.В. Курило Повний текст постанови складено 04.12.2018.