Рішення № 78319821, 05.12.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2018
Номер справи
1540/4759/18
Номер документу
78319821
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 1540/4759/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши у приміщенні суду в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року з урахуванням основного розмір пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, згідно з довідкою Одеського обласного військового комісаріату за нормами чинними на 01.03.2018 року, а саме з врахуванням: посадового окладу у розмірі 8180,00 грн., окладу за військовим званням у розмірі 1480,00 грн., надбавки за вислугу років у розмірі - 4830,00 грн., а також з урахуванням: збільшення основного розміру пенсії (25%) в розмірі 3260,25 грн., підвищення або надбавок до пенсії: інвалід війни 3 групи виконання обов'язків в/с 3 групи (ст..7) - 435,60 грн., інвалід війни 3 групи виконання обов'язків в/с 3 групи - 50,00 грн., особливі заслуги (20%) - 290,40 грн., стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 заборгованість по пенсії, яка виникла у зв'язку із зменшенням з 01.01.2018 року раніше призначеного розміру пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 року до дати початку виплати пенсі ОСОБА_1 з урахуванням основного розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення, -

В С Т А Н О В И В:

З позовом до суду звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, щодо зменшення з 01.01.2018 року раніше призначеного ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" основного розміру пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забепечення, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.01.2018 року здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, згідно з довідкою Одеського обласного військового комісаріату за нормами чинними на 01.03.2018 року, а саме з врахуванням: посадового окладу у розмірі 8180,00 грн., окладу за військовим званням у розмірі 1480,00 грн., надбавки за вислугу років у розмірі - 4830,00 грн., а також з урахуванням: збільшення основного розміру пенсії (25%) в розмірі 3260,25 грн., підвищення або надбавок до пенсії: інвалід війни 3 групи виконання обов'язків в/с 3 групи (ст..7) - 435,60 грн., інвалід війни 3 групи виконання обов'язків в/с 3 групи - 50,00 грн., особливі заслуги (20%) - 290,40 грн., зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.01.2018 року та до часу припинення відповідного права або зміни законодавства виплачувати ОСОБА_1 пенсію, призначену йому відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, згідно з довідкою Одеського обласного військового комісаріату за нормами чинними на 01.03.2018 року, а саме з врахуванням: посадового окладу у розмірі 8180,00 грн., окладу за військовим званням у розмірі 1480,00 грн., надбавки за вислугу років у розмірі - 4830,00 грн., а також з урахуванням: збільшення основного розміру пенсії (25%) в розмірі 3260,25 грн., підвищення або надбавок до пенсії: інвалід війни 3 групи виконання обов'язків в/с 3 групи (ст..7) - 435,60 грн., інвалід війни 3 групи виконання обов'язків в/с 3 групи - 50,00 грн., особливі заслуги (20%) - 290,40 грн., стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 заборгованість по пенсії, яка виникла у зв'язку із зменшенням з 01.01.2018 року раніше призначеного розміру пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 року до дати початку виплати пенсі ОСОБА_1 з урахуванням основного розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення.

Ухвалою суду від 18.09.2018 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 12.10.2018 року продовжено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що йому призначено пенсію за вислугу років з основним розміром 90% грошового забезпечення, однак здійснюючи перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року відповідач розмір пенсії зменшив на 70% грошового забезпечення починаючи з 01.01.2018 року. Позивач вважає, що зміна максимального розміру пенсії не розповсюджується на позивача та не є підставою для зменшення розміру призначеної пенсії адже її зміни відбулись після її призначення. Позивач посилаючись на положення Конституції України, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зазначив, що при перерахунку пенсії позивача, відповідач застосував норми, які регулюють питання саме призначення пенсії, що призвело до звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Позивач вважає такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області протиправними та такими, що суперечать нормам чинного законодавства та грубо порушують його право на пенсійне забезпечення в належному відсотковому розмірі, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.

Представник відповідача 08.10.2018 року за (вхід.№29713/18) надав до суду відзив щодо відмови позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі пославшись на те, що перерахунок пенсії позивача на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 року було проведено у квітні 2018 року з урахуванням основного розміру грошового забезпечення позивача у розмірі 70%, оскільки 01.04.2014 року набрав чинності Закон України від 27.03.2014 року №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в України». Також, відповідач зазначив, що до 01.01.2018 року позивач отримував пенсію виходячи з розміру грошового забезпечення, яке він отримував особисто на момент звільнення з військової служби, проте у 2018 році позивачу проведено перерахунок пенсії уже на підставі видів грошового забезпечення діючих військовослужбовців, тому і застосуванню підлягає законодавство, що діє на момент виникнення права на такий перерахунок станом на 01.01.2018 року. Разом з тим, відповідач, посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 08.10.2008 року №20-рп/2008, зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Також відповідач зазначив, що зменшенням максимального розміру пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення право позивача на пенсію не скасоване, тоді як обмеження максимального розміру пенсії було закладено у ст.13 Закону і в первісній редакції та що вказаними змінами не відбулось звуження обсягу існуючого права позивача на призначення пенсії. Таким чином, на думку відповідача, перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, і на даний час виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, тому підстави для визнання протиправними дій Головного управління відсутні (а.с.35-36).

В судове засідання 03.12.2018 року сторони до залу судового засідання №16 Одеського окружного адміністративного суду не прибули, позивач та представник відповідача подали до суду заяви про розгляд справи з їх відсутності, а тому, на підставі положень ч.9 ст.205 КАС України, суд ухвалив рішення, розглянути цю справу в порядку письмового провадження 05.12.2018 року за наявними в справі письмовими доказами та запереченнями.

Дослідивши наявні в справі письмові докази, суд встановив наступні факти та обставини:

Позивач - ОСОБА_1 є військовим пенсіонером та інвалідом війни 3 групи, знаходиться на обліку у Відділі пенсійного забезпечення військовослужбовців Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області. Починаючи з 07 вересня 2006 року, позивач отримує пенсію по інвалідності з урахуванням вислуги років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в подальшому - «Закон № 2262-ХП»). На момент виходу на пенсію позивач мав 37 років вислуги у лавах Збройних сил. Відповідно з врахуванням положень пункту «а» ст. 13 Закону № 2262-ХП у період до 01 січня 2018 року відповідач виплачував позивачеві пенсію основний розмір якої становив 90% від відповідних сум грошового забезпечення, які мають бути враховані у складі пенсії. Крім того, до складу пенсії позивача входять: а) збільшення основного розміру пенсії (25 %); б) підвищення або надбавок до пенсії: інвалід війни 3 групи виконання обов'язків в/с 3 групи (ст. 7); інвалід війни 3 групи виконання обов'язків в/с 3 групи; особливі заслуги (20%), ст.1 п.п.6-8 Закону (з 01 по 30). Відповідач здійснюючи позивачу перерахунок пенсії відповідно до Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року зменшив розмір пенсії на 70% грошового забезпечення починаючи з 01.01.2018 року. Позивач вважає, що зміна максимального розміру пенсії не розповсюджується на позивача та не є підставою для зменшення розміру призначеної пенсії адже зазначені зміни відбулись після її призначення. Позивач не погоджуючись з такими діями управління, вважає, що наявні всі підстави для перерахунку та виплати пенсії, у зв`язку з чим звернувся з цим позовом до суду.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" Головним управлінням Пенсійного фонду в Одеській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та зазначено основний розмір пенсії 70% від відповідних сум грошового забезпечення, про що свідчить перерахунок ГУПФУ в Одеській області від 01.04.2018 року (а.с.15).

При цьому позивач погоджується зі здійсненим відповідачем перерахунком пенсії, проведеним з 01 січня 2018 року, в частині врахування збільшених розмірів складових грошового забезпечення, які мають бути враховані у складі пенсії (зокрема: посадового окладу, окладу за військове звання та процентної надбавки за вислугу років). Натомість позивач не погоджується зі здійсненим відповідачем перерахунком пенсії, проведеним з 01 січня 2018 року, в частині зменшення основного розміру пенсії позивача з 90 % до 70% від відповідних сум грошового забезпечення. Беручі до уваги зазначені обставини, 02 серпня 2018 року позивач звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою, у якій просив відповідача здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок та подальшу виплату пенсії з врахуванням, основного розміру пенсії позивача як і раніше (до проведення перерахунку у травні 2018 року) 90 % відповідних сум грошового забезпечення, які мають бути враховані у складі пенсії.

15 серпня 2018 року листом Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомило позивача, що перерахунок пенсії був проведений на виконання вимог Постанови № 103 та водночас зазначає, що при проведенні перерахунку пенсії відповідач врахував положення Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року (в подальшому - «Закон № 1166-VII»), яким були внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХП, щодо встановлення граничного розміру пенсій, які призначаються за вислугу років, в розмірі 70 % від сум грошового забезпечення.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 pоку №2262-XII.

Відповідно до положень пункту «а» ч. 1 ст. 13 Закону № 2262-ХП під час виходу на пенсію відповідач обгрунтовувано визначив, що основний розмір пенсії позивача становить 90% від відповідних сум грошового забезпечення, що повністю узгоджується із положеннями ч.3 ст. 13 цього ж Закону в редакції, що діяла з моменту призначення пенсії позивачу та до 01 травня 2014 року, якою було визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Крім того, положення ст.13 Закону №2262-ХП, застосовуються виключно під час призначення пенсій, а подальші зміни, які внесені у вказану статтю цього Закону, не можуть бути самостійною підставою для проведення перерахунку раніше призначених пенсій, а також не можуть враховуватися під час перерахунків пенсій, які проводяться в порядку, визначеному діючим законодавством після призначення пенсій. Водночас, порядок проведення перерахунку вже призначених пенсій визначається ст.63 Закону № 2262-ХП, якою встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, з викладеного вбачається, що єдиною передумовою для проведення перерахунку раніше призначених пенсій за Законом №2262-Х1І, є подальше підвищення розмірів відповідних сум грошового забезпечення, які мають враховуватися у складі пенсій. При цьому умови та Порядок проведення перерахунків пенсій, призначених на підставі Закону № 2262-ХП, визначений: Постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам категоріям осіб» № 103 від 21 лютого 2018 року; Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30 серпня 2017 року; Постановою Кабінету Міністрів України Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 45 від 13 лютого 2008 року. Згідно цих постанов Кабінету Міністрів України можна побачити, шо підставою для проведення перерахунку пенсії не може бути зменшення граничного відсоткового значення від відповідних видів грошового забезпечення, які враховується під час призначення пенсії військовослужбовцям.

Також із довідки, наданої Одеським обласним військовим комісаріатом відповідачеві, на підставі якої у 2018 році Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області було проведено перерахунок пенсії позивача на виконання вимог Постанови № 103 вбачається, що при проведенні перерахунку пенсії позивача Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області зобов'язаний був у складі пенсії позивача враховувати наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад в розмірі 8 180, 00 грн.; оклад за військовим званням (полковник) в розмірі 1 480, 00 грн.; надбавку за вислугу років (50%) в розмірі 4 830, 00 грн.Тобто усього - 14 490, 00 грн.

Проте, у даній довідці немає жодного згадування та посилання на необхідність застосування під час проведення перерахунку раніше призначених пенсій зменшеного розміру граничного відсоткового значення від відповідних видів грошового забезпечення, яке має враховуватися виключно під час призначення пенсії військовослужбовцям.

Частиною 4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції чинній на момент виникнення права позивача на перерахунок пенсії) визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 3 ст.1-1 Закону №2262-ХІ1 встановлено, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

При цьому, судом встановлено, що ОСОБА_1 виплачувалась пенсія у розмірі 90 % грошового забезпечення.

Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Суд зазначає, що ст.22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Тобто, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законами України від 08.07.2011 року №3668 та від 27.03.2014 року №1166-VІІ зміни до ч.2 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення, є звуженням змісту та обсягу вже існуючих у позивача прав і свобод у вигляді призначення йому пенсії виходячи із 90% розміру грошового забезпечення.

Крім того, внесені зміни жодним чином не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Слід зазначити, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги, рішення Конституційного Суду України від 20.03.2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій, їх не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Отже, зміна максимального розміру пенсії до 70% сум грошового забезпечення у ч.2 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення розміру призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку на підставі довідки.

Внесені вищевказаними Законами зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90% та 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.

Відповідно до ч.3 ст.1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

З урахуванням вищевказаного, суд приходить до висновку, що відповідач при проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії не мав права зменшувати розмір пенсії за вислугу років з 90% на 70% грошового забезпечення, та відповідно такі дії відповідача є протиправними.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах: від 31.01.2018 р. у справі №523/4930/15-а, від 27.02.2018 р. у справі №642/3284/17, від 03.04.2018 р. у справі №175/1665/17 (провадження №К/9901/9550/18), від 24.04.2018 р. у справі №686/12623/17 (провадження №К/9901/849/17), від 19.06.2018р. у справі №583/2264/17 (К/9901/1786/18).

Згідно зі ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, оцінюючи у сукупності надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, щодо зменшення з 01.01.2018 року раніше призначеного ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" основного розміру пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забепечення, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.01.2018 року здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, згідно з довідкою Одеського обласного військового комісаріату за нормами чинними на 01.03.2018 року, а саме з врахуванням: посадового окладу у розмірі 8180,00 грн., окладу за військовим званням у розмірі 1480,00 грн., надбавки за вислугу років у розмірі - 4830,00 грн., а також з урахуванням: збільшення основного розміру пенсії (25%) в розмірі 3260,25 грн., підвищення або надбавок до пенсії: інвалід війни 3 групи виконання обов'язків в/с 3 групи (ст..7) - 435,60 грн., інвалід війни 3 групи виконання обов'язків в/с 3 групи - 50,00 грн., особливі заслуги (20%) - 290,40 грн., зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.01.2018 року та до часу припинення відповідного права або зміни законодавства виплачувати ОСОБА_1 пенсію, призначену йому відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, згідно з довідкою Одеського обласного військового комісаріату за нормами чинними на 01.03.2018 року, а саме з врахуванням: посадового окладу у розмірі 8180,00 грн., окладу за військовим званням у розмірі 1480,00 грн., надбавки за вислугу років у розмірі - 4830,00 грн., а також з урахуванням: збільшення основного розміру пенсії (25%) в розмірі 3260,25 грн., підвищення або надбавок до пенсії: інвалід війни 3 групи виконання обов'язків в/с 3 групи (ст..7) - 435,60 грн., інвалід війни 3 групи виконання обов'язків в/с 3 групи - 50,00 грн., особливі заслуги (20%) - 290,40 грн. підлягають задоволенню відповідно до положень ч.1 ст.245 КАС України.

Стосовно позовної вимоги стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 заборгованість по пенсії, яка виникла у зв'язку із зменшенням з 01.01.2018 року раніше призначеного розміру пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 року до дати початку виплати пенсі ОСОБА_1 з урахуванням основного розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення, суд вважає, що вона підлягає задоволенню частково, оскільки такий спосіб захисту є передчасним без проведення перерахунку розміру пенсії позивача, а тому, відповідно до положень ч.1, ч.2 ст.245 КАС України, суд вважає за необхідне задовольнити цю вимогу частково у формі зобов'язання ГУ ПФУ в Одесткій області виплатити на користь позивача ОСОБА_1 заборгованість по пенсії, яка виникла у зв'язку із зменшенням з 01.01.2018 року раніше призначеного розміру пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 року до дати початку виплати пенсі ОСОБА_1 з урахуванням основного розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення.

Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.139,241-246,263 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, щодо зменшення з 01.01.2018 року раніше призначеного ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" основного розміру пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.01.2018 року здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, згідно з довідкою Одеського обласного військового комісаріату за нормами чинними на 01.03.2018 року, а саме з врахуванням: посадового окладу у розмірі 8180,00 грн., окладу за військовим званням у розмірі 1480,00 грн., надбавки за вислугу років у розмірі - 4830,00 грн., а також з урахуванням: збільшення основного розміру пенсії (25%) в розмірі 3260,25 грн., підвищення або надбавок до пенсії: інвалід війни 3 групи виконання обов'язків в/с 3 групи (ст..7) - 435,60 грн., інвалід війни 3 групи виконання обов'язків в/с 3 групи - 50,00 грн., особливі заслуги (20%) - 290,40 грн.

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.01.2018 року та до часу припинення відповідного права або зміни законодавства виплачувати ОСОБА_1 пенсію, призначену йому відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, згідно з довідкою Одеського обласного військового комісаріату за нормами чинними на 01.03.2018 року, а саме з врахуванням: посадового окладу у розмірі 8180,00 грн., окладу за військовим званням у розмірі 1480,00 грн., надбавки за вислугу років у розмірі - 4830,00 грн., а також з урахуванням: збільшення основного розміру пенсії (25%) в розмірі 3260,25 грн., підвищення або надбавок до пенсії: інвалід війни 3 групи виконання обов'язків в/с 3 групи (ст..7) - 435,60 грн., інвалід війни 3 групи виконання обов'язків в/с 3 групи - 50,00 грн., особливі заслуги (20%) - 290,40 грн.

5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити на користь ОСОБА_1 заборгованість по пенсії, яка виникла у зв'язку із зменшенням з 01.01.2018 року раніше призначеного розміру пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 року до дати початку виплати пенсі ОСОБА_1 з урахуванням основного розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення.

6. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст. 291, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Пунктом 15.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя Єфіменко К.С.

.