Рішення № 78319752, 03.12.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2018
Номер справи
2340/3902/18
Номер документу
78319752
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2018 року Справа № 2340/3902/18

м. Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаращенко В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаського обласного військового комісаріату, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - департамент фінансів Міністерства оборони України, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Черкаського обласного військового комісаріату, в якому просить:

- визнати бездіяльність Черкаського обласного військового комісаріату щодо не направлення документів ОСОБА_1 про можливість виплати одноразової грошової допомоги відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» для подальшого розгляду на комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби протиправною;

- зобов'язати Черкаський обласний військовий комісаріат надати департаменту фінансів Міністерства оборони України висновку та матеріалів щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності другої групи внаслідок поранення (контузії), отриманого ОСОБА_1 під час виконання обов'язків військової служби, у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу 10.03.2016 при первинному огляді МСЕК встановлено ІІ групу інвалідності, у зв'язку з отриманим пораненням під час виконання військових обов'язків при проходженні військової служби у місцях де велися бойові дії.

Позивач вважає, що має право на отримання грошової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності ІІ групи внаслідок поранення, отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби, проте на думку останнього, відповідач допустив протиправну бездіяльність, що полягає в не направленні поданих ним документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України.

Від відповідача у встановлений судом строк надійшов відзив на адміністративний позов, в якому останній не погодився з доводами позивача та просив в задоволенні позовних вимог відмовити повністю, аргументуючи свою позицію тим, що при перевірці поданих позивачем документів було встановлено відсутність, документу, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, трави або каліцтва).

Відповідач стверджує, що позивач звернувся з пропуском трьох місячного строку, через 31 рік після звільнення зі строкової служби.

Крім того відповідач вказує на постанову Верховного Суду від 26.06.2018 у справі №750/5074/17, як на практику в спірних правовідносинах.

Керуючись положеннями ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд постановив ухвалу від 12.11.2018, із занесенням до протоколу судового засідання, про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження без повідомлення сторін.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 проходив строкову військову службу з 09.05.1983 по 11.05.1985, в тому числі в складі діючої армії в Демократичній Республіці Афганістан в період бойових дій із 28.10.1983 по 11.05.1985 при в/ч ПП 84397, вказане підтверджується довідкою Маньківського районного військового комісаріату від 16.05.2016 №112 та копією військового квитка НОМЕР_1.

Згідно довідки МСЕК серії 12 ААА №199146 від 10.03.2016 позивачу визначено ступінь втрати професійної здатності та встановлено ІІ групу інвалідності з причиною: поранення, травма, контузія та захворювання, ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків а/с пр перебуванні в країнах де велися бойові дії.

У березні 2018 позивач звернувся до відповідача із зверненням про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із інвалідністю, яка пов'язана з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії.

02.04.2018 листом №6/8/5/466 відповідач роз'яснив позивачу, що до заяви необхідно додати належним чином копії документів завірених відповідним чином, та вказав необхідність надання документу.

Не погоджуючись з останнім позивач звернувся до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з статтею 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Статтею 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 1-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 3 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975, прийнятою відповідно до пункту 2 статті 16-2 та пункту 9 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок №975).

Відповідно до п. 11 Порядку №975 військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

Судом встановлено, що згідно матеріалів справи позивач разом із заявою про виплату одноразової грошової допомоги подав наступні документи:

- копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по-батькові і місце реєстрації;

- копію довідки РНОКПП;

- копію виписки з акту огляду МСЕК про встановлення групи інвалідності серія 12 ААА №199146 від 10.03.2016;

- копію сторінок військового квитка;

- довідку банку;

- копію витягу з протоколу засідання ЦВЛК;

- копію акту судового-медичної експертизи;

- довідку про проходження військової служби.

Судом також встановлено, що відповідач разом з висновком №6/8/5/820 від 24.05.2016 направляв заяву позивача з комплектом документів до департаменту фінансів Міністерства оборони України, проте останній повернув документи заявника до відповідача на доопрацювання з підстав відсутності документа, що свідчить про причини та обставини поранення.

В зв'язку з вищевказаним відповідач листом №6/8/5/466 від 02.04.2018 на повторне звернення позивача щодо виплати одноразової грошової допомоги вказав, що оскільки останнім надано не всі необхідні для прийняття рішення документи, вказавши на відсутність документа, що свідчить про причини та обставини поранення, то матеріали не можуть направлятись до департаменту фінансів Міністерства оборони України.

Підсумовуючи наведене суд зазначає, що в ході розгляду справи не знайшли підтвердження посилання позивача щодо бездіяльності відповідача в контексті не направленні його документів до департаменту фінансів Міністерства оборони України, при цьому суд звертає увагу, що подання позивачем неповного комплекту документів встановлених п. 11 Порядку №975, унеможливлює сформування позитивного висновку відповідачем та тягне за собою повернення Департаментом фінансів Міністерства оборони України комплекту документів позивача на доопрацювання.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Відповідно до ст. 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат у суду відсутні.

Керуючись ст. 2, 5, 6, 77, 241-246, 255, 263, 295, 370 КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили з моменту його підписання суддею, однак апеляційну скарга на рішення суду може бути подано до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його підписання суддею.

Суддя В.В. Гаращенко