
Справа № 560/3433/18
РІШЕННЯ
іменем України
30 листопада 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.
за участю:секретаря судового засідання Нетичай Ю.В. позивача ОСОБА_1, представника відповідача Ратушної Т.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови в застосуванні ОСОБА_1 показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за два календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016-2017 роки;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком з 04.05.2018 року із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за два календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016-2017 роки.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що з 01.08.2003 року отримувала пенсію за вислугу років відповідно до п "е" ст.55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", виплату якої було припинено по причині переходу на пенсію за іншим законом. Маючи достатній вік та необхідний страховий стаж відповідно до вимог ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", 04.05.2018 року позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення/перерахунок пенсії в зв'язку з переходом на інший вид пенсії.
15.06.2018 року, відповідач призначив позивачу пенсію за віком починаючи з 04.05.2018 року, яка становить 2563,15 грн. із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу у цілому по Україні, із якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки. Непогоджуючись із безпідставним застосуванням відповідачем, під час призначення позивачу пенсії за віком, показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки, позивач звернулась до останнього з усною вимогою щодо проведення їй перерахунку пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати за два календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016 - 2017 роки.
05 вересня 2018 року відповідач листом №2050/Є-8 повідомив позивачу, що при розрахунку пенсії позивача застосована середня заробітна плата в галузях економіки України за 2014-2016 роки в розмірі 3764,40 грн. Також повідомлено про те, що згідно статті 45 Закону показник середньої заробітної плати, визначений частиною другою статті 40 Закону для призначення пенсії, застосовується лише при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком та з врахуванням не менше 24 місяців страхового стажу набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, в зв'язку з чим на думку відповідача при переведенні позивача з пенсії за вислугу років на пенсію за віком немає підстав застосовувати показник середньої заробітної плати в галузях економіки України за 2016- 2017 роки в розмірі 5377,90 грн.
З такими діями відповідача позивач не погоджується, вважає їх протиправними, а тому звернулась до суду з даним позовом за захистом своїх прав.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, та надала суду пояснення за змістом даного адміністративного позову та відповідді на відзив.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала повністю, та надала суду пояснення згідно поданого відзиву на даний адміністративний позов.
В обґрунтування відзиву зазначила, що вимоги позивача щодо призначення їй пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016-2017 роки є безпідставними, оскільки пенсія позивачу призначена у 2003 році, а в 2018 році позивач звернулася із заявою про переведення з одного виду на інший, а тому підстав для застосування положень, які регулюють первинне призначення пенсії - немає.
За таких обставин у задоволенні позову необхідно відмовити.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.08.2003 року отримувала пенсію за вислугу років, призначену згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003.
В подальшому, позивач набула право на пенсію за віком на загальних підставах у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991, зважаючи на це 04.05.2018 вона звернулася до відповідача із заявою про призначення/перерахунок їй пенсії в зв'язку з переходом на інший вид пенсії.
Розпорядженням Головного управління Пенсійного фонду України №110532 від 15.06.2018 року позивачу призначено пенсію за віком з 04.05.2018, та з 04.05.2018 їй проведено перерахунок пенсії з дорахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії.
Розмір пенсії позивачу обчислено із середньомісячного заробітку 6021,12 грн., врахованого за періоди роботи з 01.07.2000 по 31.03.2018 (згідно даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку), індивідуальний коефіцієнт для обчислення заробітку становить 1,59949.
Не погоджуючись із здійсненням відповідачем розрахунку пенсії позивача без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016-2017 роки, позивач звернулася до відповідача та просила обґрунтувати такі його дії.
Листом від 05.09.2018 №2050/Є-8 відповідач повідомив позивача про те, що у зв'язку з переходом з пенсії за вислугу років, призначеної вперше в 2003 році, на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсія обчислена їй із застосуванням середньомісячного заробітку 6021,12 грн., врахованого за періоди роботи з 01.07.2000 по 31.03.2018 (згідно даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку), індивідуальний коефіцієнт для обчислення заробітку становить 1,59949.
Зважаючи на це, підстави для застосування показника середньої заробітної плати в галузях економіки України 5377,90 грн - відсутні.
Вважаючи, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність, позивач звернулася до суду з даним позовом за захистом своїх прав.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058 (далі - Закон №1058) за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Статтею 10 Закону №1058 передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно абзацу 1 частини 1 статті 40 Закону №1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Згідно частини 2 статті 40 Закону №1058, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Відповідно до частини 3 статті 45 Закону №1058 з урахуванням змін, внесених Законом України "Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VІ переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Відповідно до пункту 4-4 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
З 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Як видно з матеріалів справи, позивач з 01.08.2003 отримувала пенсію за вислугу років, призначену згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003.
В судовому засіданні встановлено, що позивач після призначення пенсії за вислугу років продовжувала працювати та сплачувала у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
В подальшому, позивач набула право на пенсію за віком на загальних підставах у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991, тому 04.05.2018 звернулася до відповідача із заявою про призначення їй пенсії за віком.
Зважаючи на це, суд вважає, що у спірних правовідносинах має місце призначення іншої пенсії, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного закону, у зв'язку із чим у цьому випадку положення частини 3 статті 45 Закону №1058, на яку посилається відповідач, не підлягають застосуванню.
Таким чином, оскільки позивач у 2018 році набула право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991 та вперше звернулася із заявою про призначення такої пенсії, то відповідачем неправомірно відмовлено їй у призначенні такої пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016-2017 роки.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 22 лютого 2018 року у справі №К/9901/16/17, від 17 квітня 2018 року у справі №348/2271/16-а та від 13 вересня 2018 року у справі №127/16610/17.
Отже, суд вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області протиправно відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за два календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016 - 2017 роки.
З урахуванням зазначеного, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо призначення пенсії ОСОБА_1 та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до ч.2 ст.40 та п.4.4. Розділу "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислені як середній показник за 2016 та 2017 роки, починаючи з 04.05.2018 року.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності..
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
При поданні позовної заяви позивач сплатила судовий збір в розмірі 1409,60грн. В зв'язку із задоволенням позовних вимог, на користь позивача необхідно присудити 1409,60 грн.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо призначення пенсії ОСОБА_1 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до ч.2 ст.40 та п.4.4. Розділу "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислені як середній показник за 2016 та 2017 роки, починаючи з 04.05.2018 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати (судовий збір) в сумі 1409,60грн (одна тисяча чотириста дев'ять грн 60 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 05 грудня 2018 року
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя П.М. Майстер