Рішення № 78318652, 05.12.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2018
Номер справи
0940/2022/18
Номер документу
78318652
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" грудня 2018 р. справа № 0940/2022/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Микитюка Р.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання незаконними дій та зобов'язання до їх вчинення., -

ВСТАНОВИВ:

31.10.2018 ОСОБА_1 (далі також, - позивач) звернувся в суд з позовною заявою до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (далі також, - відповідач, Надвірнянське ОУПФУ Івано-Франківської області), в якій просить суд визнати незаконними дії щодо відмови в призначенні та виплаті йому пенсії на пільгових умовах та зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області призначити з 19.09.2018 пенсію на підставі статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку на 8 років, як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та виплатити йому недоплачені суми пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно відмовив позивачу в призначені пенсії на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.11.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

14.11.2018 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на адміністративний позов. В даному відзиві представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову посилаючись на те, що при зверненні до Надвірнянського ОУПФУ Івано-Франківської області із заявою про призначення пенсії позивачем надано копію трудової книжки, копію диплому, копію військового квитка, завірену копію архівної довідки з управління хімічних військ Прикарпатського військового округу №24/11312 від 02.04.1993 про період перебування в зоні небезпеки ЧАЕС, копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідку Надвірнянського військового комісаріату №152 від 23.05.2016 про участь в ліквідації аварії на ЧАЕС. Також позивачем представлено архівну довідку Галузевого державного архіву Міністерства оборони України про підтвердження періодів участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС №45 від 11.03.2016, де не вказано період роботи чи населений пункт, чи об`єкт, де проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що не дає можливість визначити період перебування (роботи) в зоні відчуження. У вказаній архівній довідці також вказано, що відповідно до ліквідаційного акту військової частини 43187 були вилучені з частини Головною військовою прокуратурою м. Москви в жовтні 1989. Документи зняті з обліку в Галузевому Державному архіві Міністерства оборони, як остаточно втрачені відповідно до акту від 04.04.2013. В заяві на призначення пенсії від 06.09.2018 №1828 позивачем було вказано, що на прийнятті документів наполягаю та інших документів представити не можу. Загальний стаж роботи, який враховано до розрахунку пенсії становить 29 років 01 місяць 04 дні. Отже, враховуючи вищезазначене, в зв`язку з відсутністю підтвердження первинними документами періоду перебування в зоні відчуження в призначенні пенсії за віком, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивачу відмовлено. Враховуючи викладене, просив суд відмовити у задоволенні позову.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.

ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 2), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2, виданим Івано-Франківською обласною державною адміністрацією 23.04.1993 (а.с.9).

06.09.2018 позивач звернувся до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою та пакетом документів про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку у відповідності до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Надвірнянським ОУПФУ Івано-Франківської області листом №4756/03 від 08.10.2018 в призначенні пенсії ОСОБА_1 відмовлено, оскільки позивачем надано копію трудової книжки, копію диплому, копію військового квитка, завірену копію архівної довідки з управління хімічних військ Прикарпатського військового округу №24/11312 від 02.04.1993 про період перебування в зоні небезпеки ЧАЕС, копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідку Надвірнянського військового комісаріату №152 від 23.05.2016 про участь в ліквідації аварії на ЧАЕС. Також позивачем представлено архівну довідку Галузевого державного архіву Міністерства оборони України про підтвердження періодів участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС №45 від 11.03.2016, де не вказано період роботи чи населений пункт, чи об`єкт, де проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що не дає можливість визначити період перебування (роботи) в зоні відчуження. У вказаній архівній довідці також вказано, що відповідно до ліквідаційного акту військової частини 43187 були вилучені з частини Головною військовою прокуратурою м. Москви в жовтні 1989. Документи зняті з обліку в Галузевому Державному архіві Міністерства оборони, як остаточно втрачені відповідно до акту від 04.04.2013. В заяві на призначення пенсії від 06.09.2018 №1828 позивачем було вказано, що на прийнятті документів наполягаю та інших документів представити не можу. Загальний стаж роботи, який враховано до розрахунку пенсії становить 28 років 07 місяць 25 днів. Отже, враховуючи вищезазначене, в зв`язку з відсутністю підтвердження первинними документами періоду перебування в зоні відчуження в призначенні пенсії за віком, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивачу відмовлено (а.с.15-16).

Не погодившись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписом пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення врегульовані Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Статтею 1 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено мету та основні завдання цього Закону, а саме, що він спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Отже, метою та завданнями цього Закону є захист громадян, які постраждали внаслідок: 1) Чорнобильської катастрофи; 2) інших ядерних аварій та випробувань; 3) військових навчань із застосуванням ядерної зброї.

Відповідно до статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в тому числі, категорія 2 - учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів; з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів; у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи; евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутріутробного розвитку, після досягнення ними повноліття); особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення.

Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

У відповідності до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на 8 років.

Зі змісту статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" випливає, що пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, призначаються лише учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи.

Зазначеній категорії осіб згідно зі статтею 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за поданням районних державних адміністрацій Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС України, Радою Міністрів АРК, державними адміністраціями областей, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Такі посвідчення є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Аналізуючи наведені норми права, суд приходить до висновку, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 21 листопада 2006 року № 21-1048во06 та від 4 вересня 2015 року № 690/23/15-а, а також в Ухвалі Вищого адміністративного суду України по справі №К/800/8679/17 від 24.03.2017.

Участь ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році підтверджена наявною в матеріалах справи копією посвідчення (а.с.9).

Будь-яких зауважень до посвідчення, що було пред'явлено позивачем для призначення пенсії, у відповідача не виникло. Доказів оскарження правомірності видачі вказаного посвідчення матеріали справи не містять.

Таким чином, наявність у ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській у 1986 році (категорія 2) підтверджує визнаний державною його статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який працював у зоні відчуження у період з 17.02.1987 по 01.05.1987 - тобто не менше 14 календарних днів, що відповідно дає йому право для призначення пенсії у зв'язку із зменшенням на вісім років пенсійного віку.

Суд вважає підтвердженими ті обставини, що позивач з 17.02.1987 року по 01.05.1987 року перебував в зоні відчуження та приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, внаслідок чого набув статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, що є достатньою підставою для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 р. № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846- до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

У разі неможливості подання довідки, затвердженої Постановою держкомітету від 09.03.1988р. №122 внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації, для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що підтверджують період роботи в зоні відчуження: первинні документи, що підтверджують періоди перебування в зоні відчуження: довідки про періоди роботи в зоні, табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, подорожні листи для водіїв, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати; особи, що були призвані на військові збори, можуть підтвердити виконання робіт в зоні довідками військових частин про виконання робіт в зоні, архівними документами Міністерства оборони.

Даний факт підтверджується записами у військовому квитку серії НОМЕР_3 від 15.10.1984, довідкою Надвірнянського районного військового комісаріату №152 від 23.05.2016, архівною довідкою №24/11312 від 02.04.1993 Управління хімічних військ Прикарпатського військового округу, архівною довідкою №45 від 11.03.2016 Галузевого державного архіву Міністерства оборони України, копії яких містяться у матеріалах справи (а.с.10-13).

Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено правомірність відмови у призначенні позивачу пенсії зі зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому позов ОСОБА_1 слід задовольнити.

Оскільки, позивач звільнений від сплати судового збору, то відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати незаконними дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови в призначенні та виплаті ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах.

Зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області призначити ОСОБА_1 з 19.09.2018 пенсію на підставі статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку на 8 (вісім) років, як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та виплатити йому недоплачені суми пенсії.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1, адреса: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1;

відповідач: Надвірнянське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, адреса: майдан Шевченка, 3, м. Надвірна, Івано-Франківська область, 78405, код ЄДРПОУ 40386749.

Суддя Микитюк Р.В.