Рішення № 78318368, 03.12.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2018
Номер справи
500/2055/18
Номер документу
78318368
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2055/18

03 грудня 2018 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мандзія О.П., розглянувши у порядку письмового провадження в місті Тернополі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (далі - відповідач), в якій просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про відмову у призначенні пенсії із заниженням пенсійного віку;

зобов'язати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 10.08.2018 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач набув право на призначення пільгової пенсії за віком, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що підтверджується посвідченням потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідкою про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, видану комунальним підприємством "Чортків дім". Проте, протоколом №84 від 10.08.2018 року засідання комісії для розгляду спірних питань пов'язаних з призначенням пенсії Чортківського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії управління Пенсійного фонду України Тернопільській області позивачу відмовлено у призначенні пенсії, оскільки в ході перевірки в первинних документах виявлено нечіткі записи щодо періодів проживання.

Вказану відмову позивач вважає незаконною та просить суд зобов'язати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити пенсію із заниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 10.08.2018 року.

Ухвалою суду від 09.10.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Призначено у справі судове зсідання на 08.11.2018 року.

На виконання вимог вказаної ухвали, 22.10.2018 року Чортківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області подано до суду відзив на позовну заяву (а.с.38-39). Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що відповідно до паспортних даних та наданих довідок про проживання позивач зареєстрований в місті Чорткові з 11.11.1988 року по 11.03.1997 року, з 18.11.1999 року по 25.01.2000 року, з 14.03.2003 року по 07.05.2003 року та з 07.12.2004 року по даний час. Згідно записів трудової книжки ОСОБА_1 працювала на території, яка не відноситься до зони посиленого радіологічного контролю.

Оскільки, в ході перевірки в первинних документах було встановлено не чіткі записи щодо періодів проживання, що унеможливлює взяти подані документи за основу для визначення права на пенсію, то відповідач при прийняті спірного рішення діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. За таких обставин, просить суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Ухвалою суду від 08.11.2018 року, постановленою в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), оголошено перерву до 15.11.2018 року.

За клопотанням позивача судом викликано та в судовому засіданні 15.11.2018 року допитано ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в якості свідків, які були сусідами позивача, та ухвалою суду, постановленою в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати згідно ч.7, 8 ст.243 КАС України, оголошено перерву до 03.12.2018 року.

Учасниками справи, на підставі ч.3 ст.194 КАС України, заявлено клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження (а.с.41, 68).

Враховуючи положення ч.3 ст.194, ч.9 ст.205 та ч.4 ст.229 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши матеріали справи та з'ясувавши всі обставини справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, з наступних міркувань.

Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 15.04.2003 року Тернопільською обласною державною адміністрацією видано посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю категорії 4 серія НОМЕР_3 (а.с.18).

У відповідності до записів трудової книжки НОМЕР_2 від 10.06.1986 року (а.с.32) ОСОБА_1, зокрема, з 15.07.1984 року по 20.04.1995 року працювала в дитячому садку "Малятко" у селі Нараїв Бережанського району Тернопільської області, з 29.05.1995 року по 09.10.1995 року отримувала допомогу по безробіттю в Чорткіському районному центру зайнятості та з 05.10.1995 року працювала у Чортківському дошкільному закладі №7 (а.с.19-20).

Згідно довідки комунального підприємства "Чортків дім" (а.с.17) протягом періоду з 11.11.1988 року по 11.03.1997 року місце проживання ОСОБА_1, та з 14.03.2003 року по 07.05.2003 року та з 07.12.2004 року по даний час відповідно до даних паспорта громадянина України серії НОМЕР_4, виданого19.11.1999 року Чортківським РВ УМВС України в Тернопільській області (а.с.12-13), є АДРЕСА_1.

На адресу Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області 02.08.2018 року надійшла заява ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.51-52).

У відповідності до протоколу №84 від 10.08.2018 року засіданням комісії для розгляду спірних питань пов'язаних з призначенням пенсій Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку, обґрунтоване тим, що в ході перевірки в первинних документах виявлено нечіткі записи щодо періодів проживання, що унеможливлює взяти подану довідку за основу для визначення права на пенсію. Також, робота з моменту аварії по 20.04.1995 року проходила на території що не дає право на пільгову пенсію (а.с.15-16).

Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Приписами ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість рішення відповідача на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивно забруднених території, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року №796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ).

Згідно ст.49 Закону №796-ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Так, п.5 ч.1 ст.14 Закону №796-ХІІ передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.

Умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення викладені у ст.55 Закону №796-ХІІ, згідно п.2 ч.1 якої потерпілі від Чорнобильської катастрофи, а саме особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання або роботи, але не більше 5 років.

Відповідно до ч.3 ст.55 Закону №796-ХІІ, призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регулюються Порядком, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1.

Зі змісту пп.5 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" слідує, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, серед яких, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування, (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Як сліду з матеріалів справи, відповідачем відмовлено ОСОБА_1 у призначені пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону №796-XII, посилаючись на те, що в ході перевірки в первинних документах виявлено нечіткі записи щодо періодів проживання, що унеможливлює взяти подану довідку за основу для визначення права на пенсію. Також, робота з моменту аварії по 20.04.1995 року проходила на території що не дає право на пільгову пенсію (а.с.15-16).

Водночас, судом встановлено, що відповідно до довідки комунального підприємства "Чортків дім" підтверджено період проживання позивача в зоні посиленого радіологічного контролю з 11.11.1988 року по 11.03.1997 року (а.с.17).

Також, ОСОБА_1 було надано посвідчення серії НОМЕР_3, виданого 15.04.2003 року Тернопільською обласною державною адміністрацією, відповідно до якого вона, як особа, яка постійно проживала на території зони посиленого радіоекологічного контролю, має право на пільги і компенсації встановлені Законом №796-XII (а.с.18).

Так, відповідно до ч.3 ст.65 Закону №796-XII, посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право користування пільгами, встановлені цим Законом.

Згідно п.6 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 (чинного на час видачі позивачу посвідчення, далі - Порядок №51), особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, і віднесеним до категорії 4, видаються посвідчення коричневого кольору, серія В.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що основним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право користування пільгами, встановленими Законом №796-ХІІ, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Наявність у позивача статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи відповідачем не оспорюється, посвідчення є чинним і вказує на те, що він згідно абз.1 п.2 ч.1 ст.14 Закону №796-XII та Порядку №51, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Таким чином, оскільки саме уповноважений орган при прийнятті рішення про видачу посвідчення перевіряє надані для цього документи, то уповноваженим органом було підтверджено належність позивача до категорії потерпілих від Чорнобильської катастрофи 4 категорії, як і факт виконання необхідної для цього умови, що він станом на 01.01.1993 року прожив у цій зоні не менше чотирьох років.

В свою чергу, факт проживання позивача у зоні посиленого радіоекологічного контролю знайшов своє підтвердження довідкою комунального підприємства "Чортків дім", згідно якої протягом періоду з 11.11.1988 року по 11.03.1997 року місце проживання ОСОБА_1 було АДРЕСА_1 (а.с.17).

У відповідності до відомостей паспорта громадянина України серії НОМЕР_4, виданого19.11.1999 року Чортківським РВ УМВС України в Тернопільській області, позивач проживав за вказаною адресою з 14.03.2003 року по 07.05.2003 року та з 07.12.2004 року і по даний час (а.с.12-13).

З приводу посилання відповідача на нечіткість записів щодо періоду проживання, що унеможливило взяти подану довідку за основу для визначення права на пенсію згідно спірного рішення, суд відзначає, що права особи, не може ставитись в залежність від існування конкретного документу. Надання інших документів, які б підтверджували період проживання особи в зоні посиленого радіоекологічного контролю, окрім як довідки органу місцевого самоврядування, законодавством не передбачено. Проте, збереження таких відомостей не може контролюватись пенсіонером, а значить на нього не може покладатись відповідальність за їх нечіткість.

Водночас, факт проживання позивача у зоні посиленого радіоекологічного контролю з 11.11.1988 року по 11.03.1997 року також підтверджено отриманими в ході судового розгляду показами свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які були сусідами позивача.

При оцінці показань свідків, які були попереджені судом про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивих показань, суд враховує, що зазначені показання є послідовними, між ними відсутні будь-які суперечності, а тому у суду відсутні підстави не брати їх до уваги.

Відтак, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства та фактичних обставин справи, суд дійшов висновку, що наявні в позивача документи, які знаходяться в матеріалах справи, містять достатньо даних, які вказують додержання умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення викладені у ст.55 Закону №796-ХІІ, та наявність права зменшення пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на п'ять років, як особі, яка з 26.04.1986 року постійно проживала у зоні посиленого радіоекологічного контролю і станом на 01.01.1993 року прожила у цій зоні не менше чотирьох років.

Згідно із п.1 ч.1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Отже, позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, досяг відповідного віку та має право на користування пільгами, зокрема, правом на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, а тому рішення Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про відмову є протиправним та підлягає скасуванню.

Що стосується позовної вимоги зобов'язати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 10.08.2018 року, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Ба більше, п.4 ч.2 ст.245 КАС України передбачено, що адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії.

У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд (ч.4 ст.245 КАС України).

Отже, суд наділений повноваженнями щодо зобов'язання відповідача прийняти рішення, і це прямо передбачено п.4 ч.2 ст.245 КАС України.

З правового аналізу зазначених норм вбачається, що такі повноваження суд реалізує у разі встановленого факту порушення прав свобод чи інтересів позивача і необхідність їх відновлення таким способом, який би гарантував повний захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечував його виконання та унеможливлював необхідність наступних звернень до суду.

При цьому, згідно п.1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року N 22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

З матеріалів справи вбачається, і це не оспорюється сторонами, позивач звернувся до відповідача із заявою за призначенням пенсії 02.08.2018 року.

Відтак, суд приходить до переконання, що у даному випадку має місце порушення відповідачем прав позивача, які підлягають захисту шляхом зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" саме з 02.08.2018 року.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваних дій.

Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.

Згідно із ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позов підлягає до задоволення, то до відшкодування позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає сплачена сума судового збору у розмірі 704,80грн. згідно квитанції від 04.10.2018 року №0.0.1150684226.1 (а.с.3).

Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: 48500, Тернопільська область, Чортківський район, місто Чортків, вулиця Шевченка, будинок 34, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 41248539) у призначені пенсії із зниженням пенсійного віку ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_1), оформлене протоколом №84 від 10.08.2018 року.

Зобов'язати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: 48500, Тернопільська область, Чортківський район, місто Чортків, вулиця Шевченка, будинок 34, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 41248539) призначити ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_1) пенсію із зниженням пенсійного віку згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 02.08.2018 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: 48500, Тернопільська область, Чортківський район, місто Чортків, вулиця Шевченка, будинок 34, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 41248539) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 (вісімдесят) копійок, сплачений відповідно до квитанції від 04.10.2018 року №0.0.1150684226.1.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 03 грудня 2018 року.

Головуючий суддя Мандзій О.П.

копія вірна

Суддя Мандзій О.П.