Рішення № 78317110, 26.11.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2018
Номер справи
0540/7065/18-а
Номер документу
78317110
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 листопада 2018 р. Справа№0540/7065/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., при секретарі Мурашко Д.О., за участю представника відповідача Аллахвердієва А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрспецмаш" до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

13 серпня 2018 року, позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрспецмаш" звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області. Просив скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 26 жовтня 2017 року №0000954812 на суму 177116,13 грн. В обґрунтування зазначив, що на підставі п. 9-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464) позивач звільнений від виконання своїх обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону № 2464.

16 серпня 2018 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначене підготовче засідання.

22 серпня 2018 року, 24 вересня 2018 року ухвалами суду відкладено підготовче засідання.

22 жовтня 2018 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено адміністративну справу до судового розгляду.

Представник позивача до суду не з'явився, надав клопотання про розгляд справи без його участі, представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог.

Заслухавши представника відповідача, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрспецмаш" (код ЄДРПОУ 31424275, 87400, Донецька обл., Першотравневий район, селище міського типу Мангуш, вул. Мурзи, будинок 16, квартира 6) зареєстровано в якості юридичної особи 27.06.2001 року, пребуває на обліку в Мангушській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області

10 липня 2015 року ТОВ «Укрспецмаш» звернулось до Донецької торгово-промислової палати із заявою про отримання сертифікату ТПП на підтвердження обставини непереборної сили (форс-мажору), що сталися на території проведення антитерористичної операції, для звільнення ТОВ «Укрмпецмаш» від виконання обов'язків платника єдиного внеску та для не застосування до ТОВ «Укрспецмаш» відповідальності, штрафних та фінансових санкцій за невиконання обов'язків платника єдиного внеску № ПР228.

15 липня 2015 року Донецька торгово-промислова палата надала відповідь № 1012/12.12-03 ТОВ «Укрспецмаш» та роз'яснила, що Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі Закон №1669) внесені зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким звільнив осіб від виконання своїх обов'язків визначених ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування» на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. При цьому, підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подана ним до органу доходів і зборів. Зазначила, що Законом не передбачено у даному випадку підтверджувати ще й настання обставин непереборної сили та надання сертифікату.

26 жовтня 2017 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області відносно Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрспецмаш" прийнято рішення № 0000954812 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 23.12.2014 до 28.03.2017 у розмірі 10% у сумі 5599,90 грн., за період з 21.01.2015 до 08.09.2017 у розмірі 20% у сумі 23732,23 грн., та нараховано пеню у розмірі 0,1% недоїмки - 147784,00 грн.

Судом встановлено, що позивачем до контролюючого органу були подані звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до яких позивачем самостійно визначені зобов'язання зі сплати страхових внесків.

Згідно з п. 1 та п. 12 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.

Судом встановлено, що позивач несвоєчасно виконував обов'язок платника єдиного внеску щодо сплати єдиного внеску у зв'язку у період з 23.12.2014 по 08.09.2017.

Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02.09.2014 року (далі - Закон № 1669-VII), який набрав чинності з 15 жовтня 2014 року, визначає серед іншого тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.

Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669-VII внесено зміни до Закону №2464-VІ, а саме підпункт б) розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" було доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13.03.2015 року) такого змісту:

"9-4. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Суд звертає увагу відповідача на той факт, що саме перебування платників єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція є підставою для зупинення застосування до таких платників заходів впливу та стягнення і відповідальності за порушення Закону.

Селище міського типу Мангуш Донецької області, на території якого розташована Мангушська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області та зареєстрована юридична особа позивача входить до Переліків населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р (втратив чинність) і розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р.

З огляду на дію пункту 9-4 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464-VІ та те, що станом на час винесення рішення про застосування фінансових санкцій антитерористична операція тривала позивач звільняється від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, передбачених цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску, у зв'язку з чим спірне рішення підлягає скасуванню.

Разом з цим, суд зазначає, що пункт 9-4 розділу VIII Закону №2464-VІ є діючим на теперішній час, зміни безпосередньо до Закону № 2464-VІ щодо виключення (або викладення в новій редакції тощо) п.9-4 розділу VIII цього Закону внесено не було.

Станом на момент виникнення спірних правовідносин та на момент розгляду даної справи, антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 не закінчилась. Указ про завершення антитерористичної операції Президентом не виданий. Закон № 1669 в цій частині не змінений і не скасований.

Отже, з огляду на дію п. 9.3 розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення Закону України № 2464-VI суд дійшов висновку, що до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» не застосовуються штрафні санкції у вигляді штрафу та пені, передбачені Законом № 2464-VI за невиконання обов'язків платника єдиного внеску у період з 23.12.2014 по 08.09.2017.

Таким чином, рішення Головного управлінням ДФС у Донецькій області від 26 жовтня 2017 року №0000954812 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у сумі 177116,13 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.

Аналогічна позиція викладена в постанові Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2017 року №805/2804/16-а (http://reyestr.court.gov.ua/Review/64260901).

За приписами ч. 1 ст. 139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

З огляду на те, що ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16.10.2018 відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення у справі, суд дійшов висновку щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень судових витрат у розмірі 2656,74 грн.

Керуючись ст.ст. 242, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрспецмаш" до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування рішення задовольнити.

Скасувати рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 26 жовтня 2017 року №0000954812 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області (ідентифікаційний код 39406028, 87526, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця 130 Таганрозької дивізії, будинок 114) судовий збір у розмірі 2656 (дві тисячі шістсот п'ятдесят шість) грн. 74 грн. на користь спеціального фонду Державного бюджету України.

Вступна та резолютивна частини рішення оголошені у судовому засіданні. Повний текст рішення суду складено 4 грудня 2018 року.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Кошкош О.О.