
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 листопада 2018 року № 810/4817/18
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лиска І.Г., при секретарі судового засідання Васковець М.С., за участю представників сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Омокс" до Голови Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області Кодебського Олексія Івановича, Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області про визнання протиправними та скасування рішення,
в с т а н о в и в:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Омокс" звернулося до Київського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Голови Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області Кодебського Олексія Івановича про визнання протиправним та скасування розпорядження сільського голови Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області Кодебського О.І. від 10 вересня 2018 року № 25 в частині внесення до порядку денного 15-ої сесії Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради VII скликання питання № 7 «Про скасування рішення виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради № 419 від 26.10.2016 р. «Про надання дозволу на видачу містобудівних умов і обмежень».
В обґрунтування своїх вимог зазначив, що відповідач не має повноважень для винесення на розгляд сесії питання про скасування містобудівних умов та обмежень, виданих позивачеві згідно рішення виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області №419 від 26.10.2018 «Про надання дозволу на видачу містобудівних умов та обмежень». Також зазначає, що розглядом питання що до скасування рішення виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради №419 від 26.10.2016 «Про надання дозволу на видачу містобудівних умов та обмежень», наданих позивачу за відсутності правових підстав, буде порушено необхідний баланс між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.09.2018 заяву ТОВ "ОМОКС" про вжиття заходів забезпечення позову задоволено. До ухвалення рішення в адміністративній справі №810/4817/18 зупинено дію розпорядження Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради від 10 вересня 2018 року №25 "Про скликання чергової 15-ої сесії Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради VII скликання" в частині питання номер 7 "Про скасування рішення виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради № 419 від 26.10.2016 р. Про надання дозволу на видачу містобудівних умов та обмежень".
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.09.2018 відкрито провадження по даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 23.10.2018.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.10.2018 (суддя Кушнова А.О.), клопотання ТОВ «ОМОКС» про об'єднання в одне провадження адміністративні справи №320/5220/18 та №810/4817/18, які перебувають у провадженні Київського окружного адміністративного суду задоволено. Об'єднано в одне провадження адміністративні справи №320/5220/18 та №810/4817/18, які перебувають у провадженні Київського окружного адміністративного суду з привласненням адміністративній справі №320/5220/18 номеру №810/4817/18, передано адміністративну справу №320/5220/18 на розгляд судді Лиска І.Г..
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2018 року за обґрунтованим клопотанням сторони зупинено провадження у справі до 14 листопада 2018 року.
Представником позивача 31.10.2018 подано до суду додаткові письмові пояснення в яких останній зазначив, що рішення виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області №419 від 26.10.2016 «Про надання дозволу на видачу містобудівних умов та обмежень» було незаконно скасовано, позивач був змушений знову звернутися до суду з позовом про визнання протиправними та скасування рішення суб'єкта владних повноважень.
Враховуючи той факт, що позовні вимоги у справі №320/5220/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Омокс" до Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області про визнання протиправним та скасування рішення є в певній мірі похідними від вимог в адміністративній справі №810/4817/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Омокс" до Голови Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області Кодебського Олексія Івановича про визнання протиправним та скасування рішення та з метою економії процесуального часу, більш повного та об'єктивного з'ясування обставин по справі, судом було прийняте рішення об'єднати зазначені справи.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.10.2018 поновлено провадження у справі №810/4817/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Омокс" до Голови Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області Кодебського Олексія Івановича, Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області про визнання протиправними та скасування рішення. В судове засідання прибули представники позивача та представник відповідача-2. Відповідач-1 в судове засідання не прибув, повідомлений належним чином, явку свого представника не забезпечив, жодних заяв чи клопотань до суду не надав.
Представник відповідача-2 подав до суду письмовий відзив на позовну заяву в обґрунтування якого зазначив, що при проведенні 15-ої сесії Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області VІІ скликання ні порушення регламенту, ні порушення закону не було. Законом не встановлено випадки, які можуть бути винятковою підставою для прийняття рішення про скликання сесії за день до її проведення. Тому голова Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області Кодебський О.І., приймаючи розпорядження №26 від 21.09.2018 «Про скликання чергової 15-ої сесії Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради VІІ скликання» жодним чином не вийшов за межі наданих йому повноважень та не порушив жодної норми закону. Оскільки 20 вересня 2018 року 15-а сесія Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради VII скликання не відбулася у зв'язку з відсутністю кворуму, то Голова Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради мав право призначити вказану сесію менше, ніж за 10 днів до її проведення, оскільки порядок денний був належним чином доведений до відома депутатів ради. Стверджує, що процедура внесення на розгляд сесії питання про скасування рішення виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради №419 від 26.10.2016 «Про надання дозволу на видачу містобудівних умов і обмежень» була повністю дотримана, а тому немає підстав для визнання незаконним рішення Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (15-ої сесії VII скликання) від 25.09.2018 №165. Також зазначає, що ухвала Київського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2018 року у справі № 810/4817/18 про забезпечення позову була надіслано судом: 26.09.2018, зареєстровано: 26.09.2018, а оприлюднена у Єдиному державному реєстрі судових рішень: 28.09.2018, тому на момент прийняття Рішення Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (15-ої сесії VII скликання) від 25.09.2018 «Про скасування рішення виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради № 419 від 26.10.2016 р. Про надання дозволу на видачу містобудівних умов та обмежень» відповідачу не було відомо про існування ухвали Київського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2018 року у справі № 810/4817/18. Твердження позивача про те, що вказану Ухвалу було надано ним відповідачу 20.09.2018 та вона нібито пред'являлася депутатам на засіданні сесії, не може братися до уваги, оскільки ч. 2 ст. 156 КАС України чітко встановлює, що саме суд має негайно надіслати таку ухвалу всім особам, яких вона стосується. Від суду дана ухвала отримана лише 26.09.2018. TOB «ОМОКС» було надано неналежним чином засвідчену копію не засвідчену печаткою суду та підписом судді. Крім того, щодо посадових осіб ТОВ «ОМОКС» на даний момент здійснюється досудове розслідування кількох кримінальних проваджень. Відповідач не міг приймати будь-які рішення чи утриматись від їх прийняття на підставі неналежним чином засвідченої ксерокопії документу, наданої позивачем. Приймаючи рішення від 25.09.2018 яким було скасовано рішення виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради № 419 від 26.10.2016 р. «Про надання дозволу на видачу містобудівних умов та обмежень», Петропавлівсько-Борщагівська сільська рада діяла в межах наданих законом повноважень, оскільки п. 15 ч. 1 ст. 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування» передбачає, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень. Таким чином, Петропавлівсько-Борщагівська сільська рада Києво- Святошинського району Київської області мала всі належні законом підстави та повноваження для скасування рішення виконавчого комітету Петропавлівсько- Борщагівської сільської ради № 419 від 26.10.2016 р. «Про надання дозволу на видачу містобудівних умов та обмежень», оскільки воно не відповідало вимогам Конституції чи законам України, іншим актам законодавства.
В судовому засіданні представник позивача подав до суду заяву про уточнення позовних вимог в якій просить суд: - визнання протиправним та скасування розпорядження сільського голови Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області Кодебського О.І. від 10 вересня 2018 року № 25 в частині внесення до порядку денного 15-ої сесії Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради VII скликання питання № 7 «Про скасування рішення виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради № 419 від 26.10.2016 р. «Про надання дозволу на видачу містобудівних умов і обмежень»; визнати протиправним та скасувати рішення №165 Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (15-ої сесії VІІ скликання) від 25 вересня 2018 року "Про скасування рішення виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради №419 від 26.10.2016 "Про надання дозволу на видачу містобудівних умов і обмежень".
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в урахуванням уточненої заяви та просив позов задовольнити. Представник відповідача проти позову заперечував повністю, у його задоволенні просив відмовити.
В судовому засіданні 14.11.2018 суд виніс вступну та резолютивну частину рішення.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що рішенням №419 від 26.10.2016 виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, відповідно до затвердженого детального плану багатоквартирної житлової забудови ТОВ «ОМОКС» надано дозвіл на видачу містобудівних умов та обмежень забудови земельних ділянок загальною площею 28,1343 га.
10 вересня 2018 року Головою Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області Кодебським О.І. було видано розпорядження № 25 «Про скликання чергової 15-ої сесії Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради VII скликання.
Даним розпорядженням, з посиланням на вимоги ст. 46 п. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування» скликано чергову п'ятнадцяту сесію Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради VII скликання на 20 вересня 2018 року о 10 год.00 хв. та запропоновано наступний порядок денний: 1. Про внесення змін до Програми Економічного, соціального і культурного розвитку Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради на 2018 рік. 2. Про внесення змін до бюджету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради на 2018 рік. 3. Про розірвання, укладання та подовження існуючих договорів оренди нежитлових приміщень. 4. Про надання згоди на безоплатне прийняття до комунальної власності Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради друкованої продукції. 5. Про затвердження акту приймання-передачі житлового будинку по вулиці Шкільна, 3 в селі Петропавлівська Борщагівка до комунальної власності Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради. 6. Про переобрання голови постійної комісії з питань будівництва, торговельного, побутового обслуговування, транспорту і зв'язку, комунальної власності та соцрозвитку території. 7. Про скасування рішення виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради № 419 від 26.10.2016 Про надання дозволу на видачу містобудівних умов обмежень. 8. Про створення структурного підрозділу Центр надання адміністративних послуг виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради. 9. Про затвердження договорів пайової участі замовників будівництва у розвитку інфраструктури Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради. 10. Про порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі замовників будівництва у розвитку інфраструктури Петропавлівсько-Борщагівської сільське ради. 11. Земельні питання. 12. Про надання матеріальної допомоги жителям сіл Петропавлівська Борщагівка і Чайки. 13. Про затвердження плану роботи виконкому Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради на IV квартал 2018 року. 14. Різне.
21 вересня 2018 року Головою Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області Кодебським О.І. було видано розпорядження № 26 «Про скликання чергової 15-ої сесії Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради VII скликання» на 25.09.2018 у зв'язку з відсутністю кворуму на засіданні сесії 20 вересня 2018 року.
Розпорядженням № 26 від 21.09.2018 року, відповідачем був змінений порядок денний частково та запропоновано наступний порядок денний: 1. Про внесення змін до Програми Економічного, соціального і культурного розвитку Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради на 2018 рік. 2. Про внесення змін до бюджету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради на 2018 рік. 3. Про розірвання, укладання та подовження існуючих договорів оренди нежитлових приміщень. 4. Про надання згоди на безоплатне прийняття до комунальної власності Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради друкованої продукції. 5. Про затвердження акту приймання-передачі житлового будинку по вулиці Шкільна, 3 в селі Петропавлівська Борщагівка до комунальної власності Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради. 6. Про надання дозволу на розробку детального плану забудови території на території Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради. 7. Про переобрання голови постійної комісії з питань будівництва, торговельного, побутового обслуговування, транспорту і зв'язку, комунальної власності та соцрозвитку території. 8. Про скасування рішення виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради № 419 від 26.10.2016 Про надання дозволу на видачу містобудівних норм і обмежень. 9. Про затвердження договорів пайової участі замовників будівництва у розвитку інфраструктури Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради. 10. Про порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі замовників будівництва у розвитку інфраструктури Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради. 11. Земельні питання. 12. Про створення структурного підрозділу Центр надання адміністративних послуг виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради . 13 Про внесення змін до Положення «Про порядок зарахування дітей дошкільних навчальних закладів комунальної форми власності віл Петропавлівська Борщагівська та Чайки. 14 . Про надання матеріальної допомоги жителям сіл Петропавлівська Борщагівка і Чайки. 15. Про затвердження плану роботи виконкому Петропавлівсько- Борщагівської сільської ради на IV квартал 2018 року. 16 Про затвердження Положення «Про функціонування місць та зон для вигулу тварин в селі Петропавлівська Борщагівка та Чайки». 17. Про затвердження Положення «Про врегулювання питань утримання та поводження з собаками та котами в селі Петропавлівська Борщагівка та Чайки». 18. Різне.
Розглянувши лист Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області Державної архітектурно-будівельної інспекції України № 10/10-58/1508/06/01 від 15.08.2018 року щодо правомірності видачі виконавчим комітетом Петропавлівсько-Борщавгівської сільської ради для ТОВ «ОМОКС» містобудівних умов та обмежень забудови земельних ділянок загальною площею 28,1343 га (нове будівництво житлового комплексу «Чайка-2», що прилягає до вул. Лобановського, вул. Печерської та вул. Дачної в с. Чайки Києво-Святошинського району Київської області), враховуючи що на час прийняття виконкомом Петропавлівсько-Борщавгівської сільської ради рішення від 26.10.2016 №419 «Про надання дозволу на видачу містобудівних умов та обмежень» при виконавчому комітету у відповідності до п.3 ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» був відсутній спеціально уповноважений орган містобудування та архітектури Петропавлівсько-Борщавгівська сільська рада 25 вересня 2018 року прийняла рішення №165 про скасування у повному обсязі рішення виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщавгівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 26 жовтня 2016 року №419 «Про надання дозволу на видачу містобудівних умов та обмежень».
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд дійшов до наступних висновків.
Статтею 10 Регламенту Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, передбачено наступний порядок скликання сесії: Сесії ради скликаються сільським головою. Депутати завчасно повідомляються про час скликання та місце проведення сесії ради. Розпорядження голови направляється депутатам не пізніше як за 10 днів до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Згідно з ч. 10 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування», Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Як вбачається з тексту розпорядження № 26 «Про скликання чергової 15-ої сесії Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради VII скликання», Голова Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради, приймаючи таке розпорядження, здійснив посилання на ч.4 ст. 46 ЗУ «Про місцеве самоврядування», не вказавши, при цьому, що підставою для скликання сесії у більш короткий строк, ніж визначено законодавством. Крім того, порядок денний, який було визначено Розпорядженням № 26 від 21.09.2018 є відмінним від заявленого раніше (на підставі Розпорядження № 25 від 10 вересня 2018 року).
Про скликання 15-ої сесії Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради VII на 25.09.2018 року було повідомлено на офіційному сайті Відповідача у розділі Новини тільки 24 вересня 2018 року.
Таким чином, питання які розглядалися на сесії Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області 25.09.2018, поставлені на порядок денний з порушенням встановленої процедури.
Також суд зазначає, що ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2018 року заяву ТОВ «Омокс» про забезпечення позову було задоволено. До ухвалення рішення в адміністративній справі № 810/4817/18 зупинено дію вказаного вище розпорядження в частині питання «Про скасування рішення виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради № 419 від 26.10.2016 року «Про надання дозволу на видачу містобудівних умов та обмежень».
Отже, це питання не могло розглядатися на 15-ій сесії Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області VII скликання, оскільки рішення суду є обов'язковими для виконання на усій території України, відповідно до ст.370 КАС України.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, економічні, соціальні та організаційні засади містобудівної діяльності в Україні спрямовані на формування повноцінного життєвого середовища, забезпечення при цьому охорони навколишнього природного оточення, раціонального природокористування та збереження культурної спадщини, визначено Законом України "Про основи містобудування".
Згідно зі ст. 7 Закону України "Про основи містобудування" державне регулювання у сфері містобудування здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою та Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами в порядку, встановленому законодавством.
Таким органом є Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи.
Згідно з ч. 2 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що державний архітектурно-будівельний нагляд - сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.
Державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 № 698 затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду (далі - Порядок № 698), пунктом 2 якого передбачено, що нагляд здійснюється Держархбудінспекцією через головних інспекторів будівельного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві і Севастополі (далі - головні інспектори будівельного нагляду) шляхом проведення планових, позапланових, документальних і камеральних перевірок.
Перевірки проводяться головним інспектором будівельного нагляду або кількома головними інспекторами будівельного нагляду.
Згідно з ч. 11 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" з метою здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду головні інспектори будівельного нагляду: 1) перевіряють законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду; 2) витребовують від органів державної влади, фізичних та юридичних осіб документи і матеріали щодо предмета нагляду, одержують інформацію з автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів та баз даних, створених органами державної влади; 3) мають право безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів, приміщень, документів та матеріалів, необхідних для здійснення нагляду; 4) вимагають від органів державного архітектурно-будівельного контролю проведення перевірок у разі наявності ознак порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; 5) залучають у разі потреби до здійснення нагляду фахівців підприємств, установ, організацій, контрольних і фінансових органів.
Відповідно до ч. 12 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об'єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право: 1) видавати обов'язкові до виконання об'єктами нагляду приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; 2) притягати посадових осіб об'єктів нагляду до відповідальності за вчинені правопорушення відповідно до закону; 3) ініціювати притягнення посадових осіб об'єктів нагляду до дисциплінарної відповідальності^) вносити подання про звільнення посадової особи об'єкта нагляду до органу, який здійснив його призначення; 5) вносити подання про позбавлення права виконувати певні види робіт посадової особи об'єкта нагляду до органу, яким таке право надавалося; 6) скасовувати чи зупиняти дію рішень, прийнятих об'єктами нагляду відповідно до визначених цим Законом повноважень, які порушують вимоги містобудівного законодавства, з подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
За невиконання письмових вимог головних інспекторів будівельного нагляду об'єкти нагляду несуть відповідальність відповідно до закону.
Згідно з ч. ч. 1-8 ст. 29 цього Закону основними складовими вихідних даних є, зокрема, містобудівні умови та обмеження.
Фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.
Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі.
Спеціально уповноважений орган містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Розгляд заяви і надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову у їх наданні здійснюються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом семи робочих днів з дня реєстрації заяви.
Рішення про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень приймається у разі невідповідності намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
До містобудівних умов та обмежень можуть включатися вимоги щодо архітектурних та інженерних рішень.
Склад, зміст, порядок надання містобудівних умов та обмежень визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури.
Містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об'єкта незалежно від зміни замовника.
Зміни до містобудівних умов та обмежень можуть вноситися тільки за згодою замовника.
На виконання вимог ч. 4 та ч. 9 ст. 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (чинний на момент видачі містобудівних умов та обмежень) наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 № 109 затверджено Порядок надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст.
Згідно п. 2.2 Порядку № 109 для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовником додаються: засвідчена в установленому порядку копія документа про право власності (користування) земельною ділянкою; ситуаційний план (схема) щодо місцезнаходження земельної ділянки (у довільній формі); викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000; кадастрова довідка з містобудівного кадастру (у разі наявності); черговий кадастровий план (витяг із земельного кадастру - за умови відсутності містобудівного кадастру); фотофіксація земельної ділянки (з оточенням); містобудівний розрахунок з техніко-економічними показниками запланованого об'єкта будівництва.
Приписи п. 2.4 Порядку № 109 визначали, що розгляд заяви, надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову у їх видачі здійснюються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури у порядку, встановленому Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Підставою для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень є невідповідність намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні.
Таким чином, законодавець визначив, що єдиною підставою для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень, а, отже, і їх скасування, може бути лише невідповідність намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні.
Містобудівні умови та обмеження вносяться до містобудівного кадастру уповноваженим органом містобудування та архітектури або утвореними у його складі службами містобудівного кадастру (у разі наявності).
В силу вимог п.п. 3.1-3.4 Порядку № 109 (діючого на момент видачі Позивачеві містобудівних умов та обмежень згідно Рішення Виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області № 419 від 26.10.2016 року) містобудівні умови та обмеження складаються з текстової та графічної частин.
Таким чином, положеннями Порядку № 109 було закріплено вичерпний перелік документів, які подаються замовником для отримання містобудівних умов та обмежень, а також встановлено чіткі вимоги до форми і змісту містобудівних умов та обмежень.
Як встановлено судом, містобудівні умови та обмеження були видані TOB «ОМОКС» 26 жовтня 2016 року, згідно Рішення Виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області № 419.
Видачі цих містобудівних умов та обмежень передувало затвердження детального плану території багатоквартирної житлової забудови з об'єктами громадського, соціально-культурного та освітнього призначення в с. Чайки, яке оформлено рішенням Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області № 23 від 27 травня 2016 року «Про затвердження детального плану території багатоквартирної житлової забудови з об'єктами громадського, соціально-культурного та освітнього призначення в с. Чайки».
Як вбачається з матеріалів справи жодної перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил органами Державної будівельної інспекції, їх територіальними підрозділами та/або службовими особами не проводилося.
Крім того частиною 8 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що скасування містобудівних умов та обмежень здійснюється або за заявою замовника, або головними інспекторами будівельного нагляду в порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду у разі невідповідності містобудівних умов та обмежень містобудівному законодавству, містобудівній документації на місцевому рівні, будівельним нормам, стандартам і правилам, або за рішенням суду. Вказаний перелік є вичерпним.
Представник відповідача в судовому засіданні зазначив, що єдиною підставою для винесення оскаржуваного рішення на розгляд сесії, став лист Департаменту Державної архітектурної будівельної інспекції у Київській області від 15.08.2018 року №10/10-58/1508/06/01.
Суд зазначає, що законодавством не передбачено у якості підстав для скасування будь-яких рішень органів місцевого самоврядування (голови, виконавчого комітету) є листи Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції.
При дослідженні даного листа суд зазначає, що він не містить конкретних вимог, щодо вчинення певних дій, а несе тільки інформаційний характер.
Крім того, в даному листі вказано, що відповідно до ч.1 ст.31 Закону України «Про місце самоврядування» саме до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить надання відповідно до закону містобудівних умов та обмежень забудови земельних ділянок.
Більш того, рішення виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради № 419 від 26.10.2016 року «Про надання дозволу на видачу містобудівних умов та обмежень» є за своєю природою ненормативним правовим актом органу місцевого самоврядування одноразового застосування, який вичерпав свою дію фактом його виконання - видачею містобудівних умов та обмежень, а тому такий акт індивідуальної дії не може бути скасований.
Аналогічна позиція викладена і в рішенні Конституційного Суду України у справі № 1-9/2009 від 16.04.2009 року.
Суд зазначає, що містобудівні умови та обмеження містять всі визначені Порядком № 109 дані, їх зміст та форма повністю відповідають законодавчо встановленому додатку. При цьому наміри забудови відповідають положенням містобудівної документації на місцевому рівні.
Окрім того, ч. 1 ст.16 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 вказаного Закону, режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, встановлюється у генеральних планах населених пунктів, планах зонування та детальних планах територій.
Генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту (ч. 1 ст. 17 Закону).
Тобто, генеральний план є лише концепцією (загальним баченням) розвитку міста, а вся детальна інформація про допустимі види забудов на тих чи інших ділянках міститься у затверджених Петропавлівсько-Борщагівською сільською радою Києво-Святошинського району Київської області планах зонування території (зонінгу) та детальних планах території, які є містобудівною документацією та невід'ємною частиною генерального плану міста.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.19 цього ж Закону, детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території. Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції.
Як встановлено судом, що детальний план території було затверджено 26 травня 2016 року, отже, на момент видачі містобудівних умов, наміри забудови згаданої земельної ділянки повністю відповідають положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні.
Крім того, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, а саме у справі "Беєлер проти Італії" Європейський суд з прав людини зазначив, що будь-яке втручання органу влади у захищене право не суперечитиме загальній нормі, викладеній у першому реченні частини 1 статті 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, лише якщо забезпечено "справедливий баланс" між загальним інтересом суспільства та вимогам захисту основоположних прав конкретної особи. Питання щодо того, чи було забезпечено такий справедливий баланс, стає актуальним лише після того, як встановлено, що відповідне втручання задовольнило вимогу законності і не було свавільним.
Крім того, у рішенні від 09.01.2007 у справі "Інтерсплав" проти України" Суд наголосив, що втручання має бути пропорційним та не становити надмірного тягаря, іншими словами воно має забезпечувати "справедливий баланс" між інтересами особи і суспільства.
Таким чином, суд дійшов висновку, що при прийняття спірного рішення відповідач не мав повноважень для розгляду на сесії питання про скасування містобудівних умов та обмежень, виданих позивачеві згідно Рішення Виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області № 419 від 26.10.2018 року «Про надання дозволу на видачу містобудівних умов та обмежень», а тому підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасування розпорядження сільського голови Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області Кодебського О.І. від 10 вересня 2018 року № 25 в частині внесення до порядку денного 15-ої сесії Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради VII скликання питання № 7 «Про скасування рішення виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради № 419 від 26.10.2016 р. «Про надання дозволу на видачу містобудівних умов і обмежень», то суд зазначає наступне.
Прийняте відповідачем розпорядження від 10 вересня 2018 року №25 в частині внесення до порядку денного 15-ої сесії Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради VII скликання на 20.09.2018 питання № 7 «Про скасування рішення виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради № 419 від 26.10.2016 р. «Про надання дозволу на видачу містобудівних умов і обмежень» є ненормативним актом органу місцевого самоврядування, який вичерпав свою дію внаслідок його виконання, оскільки 20.09.2018 відповідачем було винесено нове розпорядження №26 від 21.09.2018 про скликання чергової 15-ої сесії Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради VІІ скликання» у зв'язку з відсутністю кворуму на засіданні сесії 20.09.2018 та перенесення чергової сесії скликання на 25.09.2018. Скасування такого акта не породжує наслідків для позивача. Відтак обраний позивачем спосіб захисту порушених, на його думку, прав не забезпечує їх реального захисту. Аналогічна правова позиція вказана в постанові Великої Палати Верховного суду від 18 квітня 2018 року по справі № 802/950/17-а.
Отже, на момент вирішення даної справи оскаржуване розпорядження вичерпало свою дію. За таких обставин вимога щодо скасування оскаржуваного розпорядження сільського голови Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області Кодебського О.І. від 10 вересня 2018 року № 25 в частині внесення до порядку денного 15-ої сесії Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради VII скликання питання № 7 «Про скасування рішення виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради № 419 від 26.10.2016 р. «Про надання дозволу на видачу містобудівних умов і обмежень» задоволенню не підлягає, оскільки відповідно, відсутній сам предмет спору.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що в задоволенні цієї частини позову слід відмовити.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У зв'язку з викладеним, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 77, 139, 241-246, 263 КАС України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення №165 Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (15-ої сесії VІІ скликання) від 25 вересня 2018 року "Про скасування рішення виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради №419 від 26.10.2016 "Про надання дозволу на видачу містобудівних умов і обмежень".
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Омокс" (код ЄДРПОУ 23154102) сплачений судовий збір у сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят два) грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Петропавлівсько-Борщагівська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області (код ЄДРПОУ 04362489).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лиска І.Г.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 26 листопада 2018 р.