Рішення № 78314727, 16.11.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2018
Номер справи
1440/2268/18
Номер документу
78314727
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 листопада 2018 р. № 1440/2268/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Брагаря В.С., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1

до відповідача:Начальника відділу у Новобузькому районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області Воротинцева Інна Миколаївна, вул. Гребеннікова, 1, м. Новий Буг, Новобузький район, Миколаївська область, 55601

про:визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1.) звернулась до адміністративного суду з позовними вимогами до Начальника Відділу у Новобузькому районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (надалі - відповідач) про:

визнання протиправною бездіяльність начальника відділу у Новобузькому районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області ОСОБА_1 щодо ненадання ОСОБА_1 довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями стосовно земельної ділянки орієнтовним розміром 2 га ріллі, з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, що розташована в межах території Новомиколаївської сільської ради Новобузького району Миколаївської області, зазначеної в наказі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 12.06.2018 р. № 3614/0/14-18-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою»;

зобов'язання начальника відділу у Новобузькому районі Головного управлінні Держгеокадастру у Миколаївській області надати ОСОБА_1 довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями стосовно земельної ділянки орієнтовним розміром 2 га ріллі, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, що розташована в межах території Новомиколаївської сільської ради Новобузького району Миколаївської області, зазначеної в наказі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 12.06.2018 р. № 3614/0/14-18-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою».

Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтувала тим, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 12.06.2018 р. № 3614/0/14-18-СГ, виданим на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 04.05.2018р. по справі № 814/362/18, їй надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої в межах території Новомиколаївської сільської ради Новобузького району Миколаївської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 2 га ріллі, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства. Згідно приписів статті 50 Закону України «Про землеустрій» (надалі - Закон № 858) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок, серед іншого, включають довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями. Позивач тричі, через Центр надання адміністративних послуг при Новобузькій райдержадміністрації Миколаївської області, зверталась до відповідача про отримання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями. Проте, у задовленні вказаних заяв їй було відмовлено у зв'язку з неможливістю визначити місце розташування земельної ділянки згідно доданих до заяв графічних матеріалів. Також, позов обгрунтований твердженням позивача про порушення її прав як потенційного землевласника, яке полягає у ненаданні довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками, землекористувачами, угіддями для формування земельної ділянки, що створює для неї перешкоду для розроблення проекту землеустрою та оформлення права власності на земельну ділянку.

Ухвалою від 19.09.2018 р. суд відкрив провадження у справі № 1440/2268/18 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Від відповідача 09.10.2018 року надійшлов лист, в якому він вказав, що згідно доданих до заяви графічних матеріалів державним кадастровим реєстратором було сформовано викопіювання на земельну ділянку площею 38,0252 га., кадастровий номер НОМЕР_2, а не на земельну ділянку яка підлягає формуванню в процесі розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2, 00 га. позивачці.

Відповідач відзив на позовну заяву не надав.

Відповідно до положень ч. 4. ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) встановлено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами, відповідно до вимог ч. 6 ст. 162 КАС України.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 12.06.2018 р. № 3614/0/14-18-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою», виданого на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 04.05.2018р. в адміністративній справі № 814/362/18, ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої в межах території Новомиколаївської сільської ради Новобузького району Миколаївської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 2 га ріллі, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.

Для отримання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями ОСОБА_1 звернулась до відділу у Новобузькому районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області через Центр надання адміністративних послуг при Новобузькій райдержадміністрації Миколаївської області.

В якості графічних матеріалів із зображенням місця розташування земельної ділянки до заяви від 07.08.2018 р. про надання адміністративної послуги, зокрема, було додано копію графічних матеріалів земельної ділянки площею 56,0252 га, кадастровий номер НОМЕР_3, і графічні матеріали земельної ділянки площею 38,0252 га, кадастровий номер НОМЕР_2, що на той момент була залишком земельної ділянки площею 56,0252 га, кадастровий номер НОМЕР_3.

Листами Відділу у Новобузькому районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 01.08.2018 р. № 1809/176-18, від 20.08.2018 р. № 1938/176-18 та від 05.09.2018 р. № 2043/176-18, підписаними начальником Воротинцевою І.М., позивачу відмовлено щодо видачі довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями в зв'язку з тим, що неможливо визначити місце розташування земельної ділянки згідно доданих до заяви графічних матеріалів.

Вважаючи, що неодержання довідки порушує її права, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Земельні відносини в Україні, відповідно до статті 3 Земельного кодексу України регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

До земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування: а) громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва; б) сільськогосподарським підприємствам - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; в) сільськогосподарським науково-дослідним установам та навчальним закладам, сільським професійно-технічним училищам та загальноосвітнім школам - для дослідних і навчальних цілей, пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства; г) несільськогосподарським підприємствам, установам та організаціям, релігійним організаціям і об'єднанням громадян - для ведення підсобного сільського господарства; ґ) оптовим ринкам сільськогосподарської продукції - для розміщення власної інфраструктури.

Земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва використовуються відповідно до розроблених та затверджених в установленому порядку проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони земель.

Статтею 122 ЗК України визначені повноваження органів виконавчої влади щодо передачі у власність або користування земельних ділянок за межами та в межах населеного пункту, а саме: сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні ради передають земельні ділянки у власність або у користування з відповідних земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб.

Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Судом встановлено, що рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 04.05.2018 р. в адміністративній справі № 814/362/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управлінняДержгеокадастру у Миколаївській області визнано протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, що була допущена під час розгляду заяви ОСОБА_1 від 15.10.2016 р. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення площею 56,0252 га, кадастровий номер НОМЕР_3, що розташована в межах території Новомиколаївської сільської ради Новобузького району Миколаївської області (за межами населених пунктів) та зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га у власність для ведення особистого селянського господарства.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 12.06.2018 р. № 3614/0/14-18-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою», виданого на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 04.05.2018р. в адміністративній справі № 814/362/18, ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої в межах території Новомиколаївської сільської ради Новобузького району Миколаївської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 2 га ріллі, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.

Довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (надалі - Довідка 6-зем) є документом, що включається до складу проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (користування) під час розробки останнього землевпорядною організацією. Довідка 6-зем - це певна частина вихідних даних для розробки проекту відведення земельної ділянки.

Інформацією, що міститься у довідці 6-зем визначається до складу яких угідь має відноситись певна земельна ділянка. Вказаний в довідці 6-зем склад угідь повинен співпадати зі змістом дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки. Місцеве управління Держгеокадастру контролює це питання в ході погодження проекту відведення земельної ділянки.

Для отримання довідки форми 6-зем до місцевого управління Держгеокадастру подаються: заява встановленої форми; копія паспорту та коду, якщо заяву подає фізична особа; копії реєстраційних документів, якщо заяву подає юридична особа; картографічні матеріали в масштабі 1:5000 чи 1:10000; копія рішення (наказу, розпорядження) про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки; обмінний ХМL-файл (складається землевпорядною організацією); копія документа, що підтверджує право на об'єкти нерухомості (будинок, будівля і т.і.); копія договору на нерухомість (земельна ділянка, будівля, будинок і т.і.).

Місцеве управління Держгеокадастру зобов'язане протягом десяти днів, після отримання повного пакету документів, видати замовнику довідку 6-зем, строк дії якої обмежується спливом поточного року.

Відповідно до наказу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 23 жовтня 2017 року № 216 "Про затвердження типових Інформаційних та Технологічних карток адміністративних послуг, які надаються територіальними органами Держгеокадастру" було змінено наказ від 22.04.2015 р. №47, яким передбачалось надання довідки форми 6-зем.

У новому наказі така форма адміністративної послуги не передбачена.

Водночас, згідно ст.3 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13 січня 2011 року № 2939-VI право на доступ до публічної інформації гарантується: 1) обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; 2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; 3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; 4) доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; 5)здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; 6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.

Відповідно до ч.2 ст.19 Закону України № 2939-VI запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Вивчивши матеріали справи, судом встановлено, що позивачем зазначено в графічних матеріалах місце розташування бажаної земельної ділянки. Тому, така підстава як неможливість визначення місця розташування земельної ділянки є недоречною, а тому відмова начальника відділу у Новобузькому районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області ОСОБА_1 у наданні довідки є протиправною.

Конституцією України закріплено, що кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону (частина друга статті 13), держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки; усі суб'єкти права власності рівні перед законом (частина четверта статті 13).

В абзаці 10 пункту 9 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003 N 3-рп/2003 Конституційний Суд України наголошував, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Начальника відділу у Новобузькому районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області ОСОБА_1 (вул. Гребеннікова, 1, м. Новий Буг, Новобузький район, Миколаївська область, 55601, ідентифікаційний код 39825404) задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність начальника відділу у Новобузькому районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області ОСОБА_1 щодо ненадання ОСОБА_1 довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями стосовно земельної ділянки орієнтовним розміром 2 га ріллі, з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, що розташована в межах території Новомиколаївської сільської ради Новобузького району Миколаївської області, зазначеної в наказі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 12.06.2018 р. № 3614/0/14-18-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою».

3. Зобов'язати відділ у Новобузькому районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області надати ОСОБА_1 довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями стосовно земельної ділянки орієнтовним розміром 2 га ріллі, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, що розташована в межах території Новомиколаївської сільської ради Новобузького району Миколаївської області, зазначеної в наказі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 12.06.2018 р. № 3614/0/14-18-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою».

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, м. Миколаїв, 54000, ідентифікаційний код 39825404) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 704,80 грн.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В. С. Брагар