
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 грудня 2018 року м. Кропивницький Справа № 1140/2887/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку спрощеного (письмового) провадження справу за позовом Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (далі - позивач) до Державного підприємства «Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №2» Державного агентства резерву України (далі - відповідач) про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Головне управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області звернулося до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд стягнути з Державного підприємства «Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №2» Державного агентства резерву України податковий борг нарахований як пеня з частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій в сумі 40 666,28 грн..
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що за відповідачем рахується заборгованість по пені нарахованої з частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій на борг минулих років та по розрахунку №9270452990 від 27.02.2017 року за період з 21.05.2017 року по 11.03.2018 року, та з 21.05.2017 року по 30.05.2018 року. Відтак, просить суд задовольнити адміністративний позов.
Ухвалою суду від 29.10.2018 року по справі відкрито спрощене провадження без виклику сторін (а.с.1).
Вказана ухвала направлена учасникам справи за правилами визначеними Кодексом адміністративного судочинства України, та учасниками справи отримана, про що свідчать відповідні поштові рекомендовані повідомлення про вручення судової кореспонденції (а.с.12-14).
Представник відповідача своїм правом на подання відзиву на адміністративний позов скористався подавши його до суду, за змістом якого позивач не погоджується із поданим адміністративним позовом, наполягає на відсутності у нього податкового боргу (а.с.15-17).
Представник позивача на виконання процесуальних приписів Кодексу адміністративного судочинства України подав заперечення на відзив (а.с.22-23).
Згідно до ст. ст. 262, 263 КАС України, дану справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження.
Державне підприємство «Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №2» Державного агентства резерву України 05.10.1995 року зареєстроване як юридична особа, та з 30.04.1998 року перебуває на обліку у податковому органі як платник податків (а.с.19).
Так, з матеріалів справи встановлено, що за відповідачем обліковується податковий борг нарахований як пеня з частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств) у загальному розмірі 40 666,28 грн..
Відповідач стверджує, що Податковим кодексом України визначено виключний перелік загальнодержавних та місцевих податків та зборів, та до переліку якого податок з чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань) не включений. При цьому, вказує, що за несвоєчасну сплату частини чистого прибутку, чинним законодавством санкцій не передбачено.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При вирішенні спору щодо стягнення з відповідача податкового боргу суд виходить з того, що порядок визначення суми податкових зобов'язань та погашення податкового боргу платників податків регулюється Податковим кодексом України (надалі - ПК України).
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом. (пункт 54.5 статті 54 ПК України).
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Відповідно до пп. 14.1.156 п.14.1 ст.14 ПК України податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
За визначеннями, наданими пп.14.1.39, 14.1.175 п.14.1 ст. 14 ПК України, сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є грошовим зобов'язанням платника податків. Водночас, сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом, є податковим боргом.
Відповідно до п. п. 1 п. 9 ст. 69 Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду бюджетів міст районного значення, сільських, селищних бюджетів належать, зокрема частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх об'єднань, що вилучається до бюджету, у порядку, визначеному відповідними місцевими радами.
Пунктом 1 ст. 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» (далі - Закон № 185-V) від 21 вересня 2006 року № 185-V, встановлено, що державні унітарні підприємства (крім державного підприємства обслуговування повітряного руху України «Украерорух» відповідно до Закону України «Про приєднання України до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів», державного підприємства із забезпечення функціонування дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних міжурядових організацій в Україні Державного управління справами, державних комерційних підприємств та казенних підприємств, які відповідно до статті 1 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» належать до наукових установ, а також науково-технологічних комплексів, заснованих на державній власності, а також державних підприємств «Міжнародний дитячий центр «Артек» і «Український дитячий центр «Молода гвардія») та їх об'єднання зобов'язані спрямувати частину чистого прибутку (доходу) до Державного бюджету України у розмірі не менше 30 відсотків у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 №138 затверджено Порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями (далі - Порядок № 138).
Пунктом 2 Порядку №138 встановлено, що частина чистого прибутку (доходу) сплачується державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності за відповідний період у строк, встановлений для сплати податку на прибуток підприємств.
Відповідно до п. 3 Порядку №138 частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, визначається державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями відповідно до форми розрахунку, встановленої Державною податковою службою.
Форма Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями, затверджена наказом ДПА України від 16.05.2011 № 285 (далі - Розрахунок). Звітним періодом для подання Розрахунку є: перший квартал, перше півріччя, три квартали, рік.
В матеріалах справи наявна копія розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями поданого позивачем 27.02.2017 року за звітний 2016 рік (а.с.21). Згідно даного розрахунку, частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті становить 1089755,00 грн.
Натомість, відповідачем вказана сума чистого доходу своєчасно сплачена не була, тому контролюючим органом була нарахована відповідна пеня, що посвідчується наявним в матеріалах справи розрахунком пені (а.с.8).
Отже, матеріалами справи підтверджено наявність у відповідача податкового боргу по утвореній пені з частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій унітарних підприємств у сумі 40 666,28 грн., що узгоджується з даними інтегрованої картки платника податків Державного підприємства «Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №2» Державного агентства резерву України (а.с.7). Доказів погашення цього податкового боргу суду не надано.
Відповідно до абзацу 1 пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Встановлено, що у зв'язку з виникненням у відповідача податкового боргу ГУ ДФС у Кіровоградській області йому надіслано податкову вимогу форми "Ю" №369-25 від 11.04.2014р.(а.с.9). Вказана податкова вимога на даний час не відкликана, сума податкового боргу повністю не погашена.
Згідно з пунктами 95.1, 95.2, 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Підпунктами 20.1.19, 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Зважаючи на доведеність у ході судового розгляду справи розміру податкового боргу відповідача по нарахованій пені з частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій унітарних підприємств у сумі 40 666,28 грн., тому адміністративний позов підлягає до задоволення.
Частиною 2 статті 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З огляду на не понесення таких витрат позивачем, відповідно судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 260-236, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 39393501; адреса: вул. В.Перспективна, 55, м. Кропивницький, 25006) до Державного підприємства «Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №2» Державного агентства резерву України (ідентифікаційний код 00951862, адреса: проспект Інженерів, 2, м. Кропивницький, 25014) про стягнення податкового боргу - задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків Державного підприємства «Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №2» Державного агентства резерву України (ідентифікаційний код 00951862, адреса: проспект Інженерів, 2, м. Кропивницький, 25014) у банках, що його обслуговують, в дохід Державного бюджету України податковий борг частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій унітарних підприємств у сумі 40 666, 28 грн. (сорок тисяч шістсот шістдесят шість гривень двадцять вісім копійок) на рахунок отримувач УК у м. Кропивницький, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО ГУ ДКСУ) 899998, код отримувача (ЄДРПО) 38037409, код платежу 21010100, рахунок 31117074011002.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені ст. ст. 255, 295 КАС України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 30-денний строк з дня отримання його копії. Згідно до пп.15.5 п.1 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Л.І. Хилько