
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №766/21042/18
Пров. №2-а/766/1216/18
04 грудня 2018 року м. Херсон
Херсонський міський суд Херсонської області у складі: головуючого - судді Ус О.В., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні міського суду позовну заяву ОСОБА_1 до поліцейського Управління патрульної поліції в Миколаївській області сержанта поліції Шмуратова Олександра Володимировича, Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
В С Т А Н О В И В :
24.10.2018 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив скасувати постанову серії НК № 604324 від 22.10.2018 р. про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 122 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 425,00 грн.
В обґрунтування позову зазначив, що 22.10.2018 р. відносно нього складена постанова про накладення адміністративного стягнення, але він ПДР не порушував, докази вчинення ним адміністративного правопорушення не надано. Крім того, постанова складена з порушеннями п. 10 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, ст. 280 КУпАП.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 25.10.2018 р. відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного провадження на 01.11.2018р., яке було відкладене на 20.11.2018 р. за письмовим клопотанням представника відповідача.
У встановлений судом строк від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він позовні вимоги не визнав в повному обсязі та просив відмовити в задоволенні позову через його безпідставність та необґрунтованість. Вказував, що 22.10.2018 року під час патрулювання автодороги М-14 «Одеса - Мелітополь - Новоазовськ» інспектором патрульної поліції Шмуратовим О.В. було виявлено, що позивач керуючи транспортним засобом здійснив обгін на перехресті та пішохідному переході, в порушення вимог 14.6 а Правил дорожнього руху України. Встановивши факт вчинення адміністративного правопорушення, дослідив відеозапис з відеореєстратору, було прийнято рішення винести постанову у справі про адміністративне правопорушення. Після чого водію було роз'яснено права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, порядок та строки оскарження постанови. Інспектор розглянув справу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення, дотримуючись вимог статей 222, 278, 279,280, 283 КУпАП. Позивачу було оголошено постанову та ознайомлено з її змістом. Отже інспектором патрульної поліції враховані всі необхідні обставини при розгляді справи та винесено обґрунтовану та законну постанову відповідно до чинного законодавства. Вказали, що відеозапис з технічних причин не зберігся. Вважають що позивач не довів, що не здійснював правопорушення.
В судове засідання сторони не при були - про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, їх неявка відповідно до ч.3 ст. 268 КУпАП не перешкоджає розгляду справи.
Оскільки не має перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але всі учасники справи не з'явилися, хоч і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд ухвалив розглянути справу у письмовому провадженні згідно ч.8 ст. 205 КАС України.
У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень КАС України розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу за приписами ч.4 ст. 229 КАС України не здійснюється.
Судом встановлено, що 22 жовтня 2018 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 122 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 425,00 грн., що підтверджено постановою серії НК № 604324 від 23.10.2018 р. (арк. справи 4). Суттю адміністративного правопорушення зазначено наступне: 22 жовтня 2018 року о 12-35 год. ОСОБА_1, керуючи у Миколаївській області на автодорозі М14 на 110 км, транспортним засобом Toyota Camry номерний знак НОМЕР_1 здійснив обгін на перехресті та безпосередньо на пішохідному переході, який позначено дорожнім знаком 5.35.1, 5.35.2, чим порушив п.п. 14.6а, 14.6 в ПДР України та чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.122 КУпАП.
Судом оглянуто відеозапис з нагрудної камери з місця притягнення до адміністративної відповідальності, який розпочинається з моменту притягнення до адміністративної відповідальності та містить заяву про незгоду з адміністративним правопорушенням позивача, вручення постанови про адміністративне правопорушення.
За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
На підставі ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про Національну поліцію" поліція відповідно до покладених на неї завдань у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання.
Законом України від 14 липня 2015 року №596-УІІ "Про внесення змін де деякий законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху" ст. 258 КУпАП було доповнено новою частиною, якою розширено перелік випадків, коли протокол про адміністративне правопорушення не складається, а адміністративне стягнення накладається і стягується на місці вчинення правопорушення.
Так, відповідно ч. 2 ст. 258 КУпАП протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі.
Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Згідно зі ст. 222 КУпАП, органи Національної поліції розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення громадського порядку, правил дорожнього руху, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, правил користування засобами транспорту, зокрема і передбачених частиною першою, другою і третьою статті 122, статтями 124-1 - 126.
Пунктом 11 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Відповідно до частини 5 статті 14 Закону України "Про дорожній рух" учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Частиною 2 ст. 122 КУпАП відповідальність настає в разі Порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз'їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв'язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють ПДР України, затверджені постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10 жовтня 2001 року.
Пунктом 1.1 ПДР України визначено, що ці Правила відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху (перевезення спеціальних вантажів, експлуатація транспортних засобів окремих видів, рух на закритій території тощо), повинні ґрунтуватися на вимогах цих Правил.
Пунктом 14.6 ПДР України заборонено обгін:
а) на перехресті;
в) ближче ніж за 50 м перед пішохідним переходом у населеному пункті і 100 м - поза населеним пунктом.
У відповідності до п. 5.35.1-5.35.2 розділу 33 ПДР України, визначені інформаційно-вказівні знаки "Пішохідний перехід". Знак 5.35.1 встановлюється праворуч від дороги на ближній межі переходу, а знак 5.35.2 - ліворуч від дороги на дальній межі переходу.
В свою чергу, згідно з п.1 ст. 247 КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Між тим відповідач зазначеного обов'язку не виконав. Постанова про адміністративне правопорушення не містить вказівок на те, на підставі яких доказів особу притягнуто до адміністративної відповідальності.
Суд зазначає, що законодавство України про адміністративні правопорушення має каральну направленість (тяготіє до кримінального), а тому з урахуванням принципів і загальних засад КУпАП, практики Європейського Суду по правах людини, передбачається принцип презумпції невинності особи, поки її винуватість не буде доведена у встановленому законом порядку.
Суд не приймає до уваги рапорт відповідача Шмуратова О.В., оскільки вказаний рапорт складений після винесення оскарженої постанови.
Саме по собі описання відповідачем в оскаржуваній постанові складу адміністративного правопорушення не може бути належним доказом вчинення особою такого порушення, оскільки постанова по своїй правовій природі є рішенням суб'єкта владних повноважень щодо наслідків розгляду зафіксованого правопорушення, передуванню якому і є фіксування цього правопорушення.
Оскільки належних та допустимих доказів правомірності дій суб'єктом владних повноважень не надано, суд приходить до висновку щодо протиправності постанови серії НК№ 604324.
За приписами ч.3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Таким чином, суд приходить до висновку про скасування рішення суб'єкта владних повноважень та закриття справи про адміністративне правопорушення, внаслідок чого позов підлягає задоволенню з врахуванням приписів ч.3 ст. 286 КАС України.
Судові витрати по справі відсутні.
Рішення складено в повному обсязі у нарадчій кімнаті 04 грудня 2018 року.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 268, 271, 286, 295 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (проживає за адресою: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_2) до поліцейського Управління патрульної поліції в Миколаївській області сержанта поліції Шмуратова Олександра Володимировича (юридична адреса: 54056, м.Миколаїв, вулиця Новозаводська, будинок 1б/1), Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (юридична адреса: 03048, м. Київ, вул. Ф.Ернеста, 3, ідентифікаційний код платника податків 40108646) про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення задовольнити.
Скасувати постанову серії НК № 604324 від 22.10.2018 р. про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу 425,00 грн. за ст. 122 ч.2 КУпАП відносно ОСОБА_1 , а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.
Рішення може бути оскаржене протягом 10 днів з дня його проголошення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяО. В. Ус