Рішення № 78290109, 22.11.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2018
Номер справи
2340/4191/18
Номер документу
78290109
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2018 року справа № 2340/4191/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

секретар судового засідання - Попельнуха Ю.І.,

за участю представників:

позивача - Дробот І.Л.,

відповідача - не з'явився,

розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом першого заступника керівника Смілянської місцевої прокуратури до Тернівської сільської ради Смілянського району Черкаської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Перший заступник керівника Смілянської місцевої прокуратури (далі - позивач, прокуратура) подав позов Тернівської сільської ради Смілянського району Черкаської області (далі - відповідач, сільська рада), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Тернівської сільської ради Смілянського району Черкаської області щодо не затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме: один дитячий майданчик, який розташований по вул. Дружби, 14, с. Тернівка, Смілянського району (інвентарний номер 1013300025);

- зобов'язати Тернівську сільську раду Смілянського району Черкаської вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації вказаного дитячого майданчика.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Смілянською місцевою прокуратурою проведено вивчення стану законності питань дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів.

В ході вивчення виявлено ряд недоліків щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації прибудинкових дитячих майданчиків, а саме: встановлено, що на балансі Тернівської сільської ради знаходиться дитячий майданчик, який розташований по вул. Дружби, 14, с. Тернівка, Смілянського району, однак згідно наданої відповідачем інформації інвентаризація та паспортизація вказаного майданчика не проводилася.

Така бездіяльність відповідача ставить під загрозу закріплені статтями 3, 27 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров'я, грубо порушує вимоги Закону України "Про благоустрій населених пунктів" призводить до безконтрольності за технічним станом елементів та може завдати тяжких наслідків здоров'ю дітей села, що, відповідно, порушує визначені чинним законодавством інтереси держави у сфері охорони дитинства.

Також позивач стверджує, що бездіяльність Тернівської сільської ради щодо незатвердження відповідних планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика, спортивного обладнання, ігрових споруд та тренажерів є порушенням прав дітей на безпечне довкілля, яке беззаперечно становить суспільний інтерес та є складовою соціальної функції держави, призводить до порушень самих інтересів держави, що в свою чергу покладає на прокурора обов'язок звернення до суду для їх захисту.

22 жовтня 2018 року ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, яку вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі на 12.11.2018.

08 листопада Тернівська сільська рада Смілянського району Черкаської області надіслала до суду клопотання, в якому зазначила, що проти позову не заперечує, а справу просить розглянути за відсутності її представника.

Усною ухвалою від 12 листопада 2018 року, занесеною до протоколу судового засідання, Черкаський окружний адміністративний суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 22.11.2018.

У судовому засіданні 22.11.2018 представник позивача просила адміністративний позов задовольнити повністю.

Заслухавши пояснення представника позивача, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Суд встановив, що на балансі Тернівської сільської ради Смілянського району Черкаської області з 2016 року знаходиться дитячий майданчик, який розташований по вул. Дружби, 14, с. Тернівка, Смілянського району (інвентарний номер 1013300025).

07 вересня 2018 року Тернівська сільська рада Смілянського району Черкаської області листом № 197 надала заступнику керівника Смілянської місцевої прокуратури інформацію, відповідно до якої балансі Тернівської сільської ради Смілянського району Черкаської області з 2016 року знаходиться дитячий майданчик, який розташований по вул. Дружби, 14, с. Тернівка, Смілянського району (інвентарний номер 1013300025). Рішенням виконавчого комітету Тернівської сільської ради № 33 від 24.11.2017 затверджено протокол інвентаризаційної комісії. Паспортизація не проводилася і паспорт не виготовлявся.

Бездіяльність Тернівської сільської ради Смілянського району Черкаської області щодо не затвердження планів інвентаризації та паспортизації вказаного дитячого майданчика є предметом спору.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Питання, вирішення яких віднесено до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради передбачені у статті 26 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон № 280/97-ВР).

Відповідно до пункту 44 частини першої цієї статті виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

Благоустроєм населених пунктів, відповідно до визначення, закріпленого у статті 1 Закону України від 6 вересня 2005 року № 2807-IV "Про благоустрій населених пунктів" (далі - Закон № 2807-IV) є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 2807-IV благоустрій населених пунктів передбачає: розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.

Відповідно до частин першої, другої статті 20 Закону № 2807-IV організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

Відповідно до частини першої статті 10 Закону № 2807-IV до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.

За змістом пунктів 1, 2 частини першої статті 13 Закону № 2807-IV об'єктами благоустрою населених пунктів, серед іншого, є території загального користування та прибудинкові території.

Елементами (частинами) об'єктів благоустрою, відповідно до пункту 8 частини першої статті 21 Закону № 2807-IV, є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.

Відповідно до частини 3 статті 15 Закону № 2807-IV орган державної влади або орган місцевого самоврядування за поданням підприємства чи балансоутримувача щорічно затверджує заходи з утримання та ремонту об'єкта благоустрою державної або комунальної власності на наступний рік та передбачає кошти на виконання цих заходів. Орган державної влади та орган місцевого самоврядування, підприємство та балансоутримувач несуть відповідальність за виконання затверджених заходів у повному обсязі.

Пунктом 5 частини другої статті 18 Закону № 2807-IV передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

На виконання положень статті 18 Закону № 2807-IV Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29 жовтня 2012 року № 550 затвердило Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів (далі - Інструкція № 550).

Згідно з пунктом 1.3 Інструкції № 550 під паспортизацією об'єктів благоустрою слід розуміти складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; під технічною інвентаризацією об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.

Відповідно до пункту 1.4 Інструкції № 550 технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.

Пунктом 1.5 Інструкції № 550 передбачено, що технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

Беручи до уваги наведене вище, суд дійшов висновку про те, що організацію благоустрою території села Тернівки повинна забезпечувати сільська рада, до компетенції якої віднесено, зокрема, затвердження правил і заходів благоустрою населеного пункту.

Для підтримання об'єктів благоустрою у належному стані Закон № 2807-IV зобов'язує, зокрема, підприємства, установи, організації у сфері благоустрою населених пунктів проводити їх планову інвентаризацію та паспортизацію. Однією з необхідних умов для належного виконання цього обов'язку є наявність затвердженого плану проведення таких заходів з благоустрою населеного пункту.

За змістом наведених вище положень Закону № 2807-IV та прийнятої на його виконання Інструкції № 550, затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою села Тернівка є компетенцією сільської ради.

Як свідчать матеріали справи, на балансі Тернівської сільської ради Смілянського району Черкаської області, як уже зазначалося раніше, обліковуються дитячий майданчик, який розташований по вул. Дружби, 14, с. Тернівка, Смілянського району (інвентарний номер 1013300025), однак, в порушення вимог законодавства сільська рада не прийняли рішення про затвердження планів проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика, що підтверджується листом Тернівської сільської ради Смялянського району Черкаської області № 197 від 07.09.2018.

За таких обставин суд дійшов висновку про те, що відсутність затверджених планових заходів щодо інвентаризації об'єктів благоустрою (дитячого майданчика) свідчить про протиправну бездіяльність відповідача. Крім того, зважаючи на цільове призначення таких об'єктів благоустрою як дитячі майданчики, невиконання суб'єктами благоустрою своїх обов'язків у цій сфері порушує права користувачів цих об'єктів на безпечні умови для життя і розвитку.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.

Частинами 1, 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки, перший заступник керівника Смілянської місцевої прокуратури є суб'єктом владних повноважень та враховуючи, що у справі позивач не поніс жодних судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, тому у даному випадку відповідно до частин 1, 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для відшкодування судових витрат позивачеві відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Тернівської сільської ради Смілянського району Черкаської області щодо не затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме: один дитячий майданчик, який розташований по вул. Дружби, 14, с. Тернівка, Смілянського району (інвентарний номер 1013300025).

Зобов'язати Тернівську сільську раду Смілянського району Черкаської області на черговій сесії вирішити питання про розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме: один дитячий майданчик, який розташований по вул. Дружби, 14, с. Тернівка, Смілянського району (інвентарний номер 1013300025).

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Учасники справи:

1) позивач - Перший заступник керівника Смілянської місцевої прокуратури (20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. Ю. Кондратюка, 25);

2) відповідач - Тернівська сільська рада Смялянського району Черкаської області (20733, Черкаська область, Смілянський район, с. Тернівка, вул. Центральна, 35, ідентифікаційний код 26358259).

Рішення складене у повному обсязі та підписане 03.12.2018.

Суддя В.О. Гаврилюк