Рішення № 78290020, 21.11.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2018
Номер справи
520/8328/18
Номер документу
78290020
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 листопада 2018 р. справа № 520/8328/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Горшкової О.О.,

при секретарі судового засідання - Лук'янчук О.І.,

за участю: позивача – ОСОБА_1, представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- зобов’язати Шевченківське об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з моменту її призначення з 16 березня 2011 року з урахуванням відомостей персоніфікованого обліку по заробітній платі за час вимушеного прогулу з травня 2008 року по травень 2009 року включно;

- зобов’язати Шевченківське об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати з дня призначення пенсії 16.03.2011 р. по день подання позову в сумі 22419,67 грн.;

- зобов’язати Шевченківське об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова виплатити ОСОБА_1 індексацію частки пенсії, яка не доплачувалась, в сумі 12245,47грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Шевченківське ОУПФУ м . Харкова під час проведення перерахунку пенсії позивача на виконання постанови Дзержинського районного суду м. Харкова по справі № 638/17904/16-а від 03.03.2017 року враховано лише страховий стаж за час вимушеного прогулу з травня 2008 року по травень 2009 року. При цьому, на звернення позивача від 30.05.2017 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1, враховуючи заробітну плату з травня 2008 року по травень 2009 року, Управлінням надано відповідь інформаційного характеру з посиланням на те, що про необхідність врахування заробітку заявника за вказаний період в рішенні суду вказано не було. Позивач вказав, що відомості про заробітну плату та страховий стаж відносяться до персоніфікованих даних, як мають бути в повній мірі враховані під час перерахунку пенсії, а тому просив суд задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог та у відзиві на позов вказав, що Управлінням діяло у відповідності до вимог чинного законодавства та на виконання постанови Дзержинського районного суду м. Харкова по справі № 638/17904/16-а від 03.03.2017 року ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії саме згідно висновків суду. Таким чином, представник відповідача вважає, що наразі відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

У судовому засіданні 21.11.2018 року сторони підтримали свої позовні вимоги в повному обсязі.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об’єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, постановою Дзержинського районного суду м. Харкова по справі № 638/17904/16-а від 03.03.2017 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.04.2017 року, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м.Харкова здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з моменту її призначення з 16 березня 2011 року з урахуваням страхового стажу за час вимушеного прогулу з травня 2008 року по травень 2009 року.

В подальшому, Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова здійснило перерахунок пенсії з моменту її призначення з 16 березня 2011 року, врахувавши тільки страховий стаж та не врахувало заробітну плату позивача за час вимушеного прогулу з травня 2008 року по травень 2009 року.

30.05.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова із заявою №ВЕБ-20495-Ф-С-17-002766 про перерахунок пенсії, зокрема з початку її призначення з 16 березня 2011 року за відкоригованими індивідуальними відомостями по заробітній платі і по стажу за 2008-2009 року.

Листом від 09.06.2017 року № 91/Ш-11 позивача проінформавано про те, що до управління надійшла постанова Дзержинського районного суду м. Харкова по справі № 638/17904/16-а від 03.03.2017 року про зобов’язання управління здійснити перерахунок пенсії з моменту її призначення з 16 березня 2011 року з урахуванням страхового стажу за час вимушеного прогулу з травня 2008 року по травень 2009 року. Врахувати заробіток з травня 2008 року по травень 2009 року при перерахунку пенсії немає підстав, оскільки це не вказано в постанові.

Не погоджуючись з такими рішенням відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова по справі № 638/17904/16-а від 03.03.2017 року встановлені преюдиційні обставини, які не підлягають доказуванню.

Так, рішення суду встановлено, що позивач має статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії, перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду та отримує пенсію за віком відповідно до п.1 ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 16.03.2011 року.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом № 1058-VІ.

Відповідно до ст. 1 Закону № 1058-VІ страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Згідно ст. 1, ч.ч. 1- 3 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески. Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно ч. 1 ст. 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25цього Закону.

Частинами 1, 2, 3 ст. 40 вищевказаного Закону передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії. У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії. Під час визначення доходу фізичної особи - підприємця для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується розмір податку, що сплачує така фізична особа, без збільшення розміру податку, передбаченого законодавством, за членів його сім'ї, які беруть участь у здійсненні цією фізичною особою підприємницької діяльності, та за осіб, які перебувають з нею у трудових відносинах.

Таким чином, законодавчо визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Передбачено, що за вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим частини першої цієї статті, період, за який враховується заробітна плата, після виключення 10 відсотків тривалості страхового стажу, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.

Таким чином, з правового аналізу вищезазначених норм права випливає, що процедура обчислення пенсії передбачає врахування як страхового стажу пенсіонера, так і заробітної плати за відповідний період, які є взаємозалежними складовими пенсійного забезпечення

Тобто, проведення перерахунку пенсії за лише одним складовим (у даному випадку – страхового стажу) не вбачається за можливе та, водночас, суперечить вимогам чинного законодавства.

Отже, приймаючи до уваги, що рішенням суду по справі № 638/17904/16-а підтверджено законне право позивача на перерахунок пенсії з 16.03.2011 року, з урахуванням трудового стажу за час вимушеного прогулу з травня 2008 року по травень 2009 року включно, то у Шевченківського ОУ ПФУ м. Харкова виник обовязок на перерахувати пенсію позивача з урахуванням також відомостей персоніфікованого обліку по заробітній платі, яка визначається в прямо пропорційній залежності від страхового стажу, наявність якого у позивача встановлена рішенням суду, яке набрало законної сили.

Щодо посилання відповідача на те, що в постанові Дзержинського районного суду м. Харкова по справі № 638/17904/16-а безпосередньо не вирішувалось питання про перерахунок пенсії позивача з урахуванням відомостей персоніфікованого обліку по заробітній платі за відповідний період, то суд звертає увагу, що відповідач, як суб’єкт владних повноважень в своїй діяльності має керуватись чіткого алгоритму дій, передбаченого вимогами чинного законодавства та чітко і неухильно дотримуватись його вимог з метою захисту прав та законних інтересів громадян, та, водночас, враховуючи, що у спірних правовідносинах законодавець не дозволяє суб’єкту владних повноважень діяти на власний розсуд.

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в частині зобов’язання Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з моменту її призначення з 16 березня 2011 року з урахуванням відомостей персоніфікованого обліку по заробітній платі за час вимушеного прогулу з травня 2008 року по травень 2009 року включно.

Стосовно позовних вимог про зобов’язання Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати з дня призначення пенсії 16.03.2011 р. по день подання позову в сумі 22419,67 грн., а також індексацію частки пенсії, яка не доплачувалась, в сумі 12245,47грн., то суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якою врегульовано виплату пенсій за минулий час, передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь - яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. При цьому компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 2050-ІІІ) та Порядком, затвердженим Кабінетом Міністрів України для реалізації згаданого Закону.

Так, відповідно до статей 1, 2 Закону № 2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Таким чином, дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).

Також, Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» визначається, що індексація пенсій особам, що постійно проживають за межами України не проводиться.

Основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 46 Закону № 1058-ІУ, статтею 2 Закону № 2050-ІІІ та Порядком компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії).

Таким чином, компенсація втрати частини доходів на підставі статті 2 Закону № 2050 мало місце, за умови, якщо пенсія була нарахована і не виплачена. Проте, враховуючи той факт, що між позивачем та Індустріальним об'єднаним управління Пенсійного фонду України м. Харкова має місце спір про право на поновлення виплати пенсії, цей дохід може бути нарахований тільки після ухвалення судом відповідного рішення.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги в частині зобов'язання Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати з дня призначення пенсії 16.03.2011 р. по день подання позову в сумі 22419,67 грн., а також індексацію частки пенсії, яка не доплачувалась, в сумі 12245,47грн. є передчасними, через що не підлягають задоволенню.

Таким чином, враховуючи вищезазначені обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 6-9, 14, 243-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов’язати Шевченківське об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під., 6 пов.,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 41248278) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61058, код НОМЕР_1) з моменту її призначення з 16 березня 2011 року з урахуванням відомостей персоніфікованого обліку по заробітній платі за час вимушеного прогулу з травня 2008 року по травень 2009 року включно.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 30 листопада 2018 року.

Суддя Горшкова О.О.