
Справа №: 671/2320/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2018 року м. Волочиськ
Волочиський районний суд Хмельницької області в особі судді Павлової А.С. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, представник позивача ОСОБА_2, до Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції, Департаменту патрульної поліції про скасування постанови та закриття справи про адміністративне правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
20 листопада 2018 року ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції, Департаменту патрульної поліції про скасування постанови та закриття справи про адміністративне правопорушення.
Представник позивача мотивував вимоги тим, що 05.11.2018 ОСОБА_1 вирушив з м. Краматорськ до м. Панагюрище (Болгарія), керуючи транспортним засобом MAN TGA 18.480 (реєстраційний номер НОМЕР_1) з причепом TAD MEGA 39-3 (реєстраційний номер НОМЕР_2).
В ході цієї поїздки, 06.11.2018 о 23:58 год. на а/д М-03, 395 км, позивача зупинив інспектор роти № 4 батальйону УПП в Полтавській області ДПП лейтенант поліції ОСОБА_3 і звинуватив у тому, що він віз вантаж, габарити якого перевищують нормативно встановлені, не маючи на це відповідних дозвільних документів. Як наслідок, було винесено постанову від 06.11.2018 серії НК № 280526, якою накладено адміністративне стягнення на позивача у виді штрафу в розмірі 510 грн.
Разом з тим, сама зупинка транспортного засобу була безпідставною, оскільки жодних положень ПДР позивач не порушував, а інспектор не зміг назвати йому підставу для його зупинки.
Згідно заявки № 3 від 29.10.2018 на міжнародне перевезення вантажу передбачалось перевезення вантажу з м. Краматорськ до м. Панагюрище (Болгарія).
Відповідно до заявки, приватним підприємством «Транс-Авто-Д», де працює позивач на посаді водія вантажного автотранспорту, було замовлено дозвіл № 13008901-13181 НГ на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативи від 05.11.2018, яким дозволяється перевезення транспортних засобів шириною 3,80 м., при цьому необхідно супроводження автомобілем поліції.
Крім того, зупинка транспортного засобу інспектором була здійснена на узбіччі дороги в темну пору доби при відсутності стаціонарного чи пересувного пунктів габаритно-вагового контролю.
Також при винесені постанови інспектором не було враховано той факт, що позивача в ході цієї поїздки по маршруту, 06.11.2018 втретє уже притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення п. 22.5 ПДР та застосовано адміністративні стягнення у виді штрафів у розмірі 510 грн.
У зв'язку з наведеним, позивач просив скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення від 06.11.2018 серії НК № 280526, а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.
Суд, ознайомившись із матеріалами позовної заяви та встановивши, що відповідно до положень ст.ст. 4, 257, 268-272, 286 КАС України дана адміністративна справа, як термінова незначної складності розглядається в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін, ухвалою від 21.11.2018 прийняв до розгляду та відкрив провадження у справі. Поновив пропущений з поважних причин строк на оскарження постанови.
Копія ухвали про відкриття провадження у справі та позовної заяви з додатками направлені відповідачам на електронні адреси (а.с. 25-7).
Позивач та представники сторін в судове засідання не з'явились. В позовній заяві ОСОБА_2 просить розглядати справу в його відсутності.
03.12.2018 на адресу суду надійшов відзив від представника відповідача 1, у якому той проти задоволення позову заперечив. Вказує на правомірність дій інспектора поліції та законність оскаржуваної постанови. Звертає увагу суду на те, що позивача було попереджено про заборону подальшого руху, що підтверджується підписом останнього на звороті оскаржуваної постанови. Також до відзиву долучено відеозапис.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов до таких висновків.
З постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії НК № 280526 від 06.11.2018 (а.с. 14) слідує, що позивача визнано винним в тому, що він, керуючи транспортним засобом MAN 18.480, реєстраційний номер НОМЕР_1 з причепом TAD MEGA 39-3, реєстраційний номер НОМЕР_2, 06.11.2018 о 23:58 год. на а/д М-03, «Київ-Харків-Довжанський», 395 км, перевозив вантаж (цапфа) без супроводу автомобіля поліції, що передбачено дозволом № 13008901-13181 НГ, чим порушив п. 22.5 ПДР України та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене статтею 132-1 КУпАП.
Вказаною постановою на ОСОБА_1 накладено стягнення за ст. 132-1 КУпАП у виді штрафу в сумі 510 гривень.
Стаття 9 КУпАП визначає адміністративне правопорушення (проступок) як протиправну, винну (умисну або необережну) дію чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 132-1 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами.
Частиною 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, і за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
З Правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами, затверджених Постановою КМУ № 30 від 18.01.2001 року (далі - Порядок) вбачається, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Пунктами 22.4 та 22.5 ПДР встановлено, що вантаж, що виступає за габарити транспортного засобу спереду або ззаду більш як на 1 м, а за шириною перевищує 0,4 м від зовнішнього краю переднього або заднього габаритного ліхтаря, повинен бути позначений відповідно до вимог підпункту "з" пункту 30.3 цих Правил. За спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів (п. 4 Порядку).
Пунктами 25-28 Порядку визначено, що забороняється проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів без дозволу, зазначеного у пункті 4 цих Правил, або документа, який підтверджує внесення плати за проїзд, що повинні знаходитися у водія і пред'являтися на вимогу уповноважених осіб.
З дозволу № 13008901-13181 НГ, долученого до справи позивачем (а.с. 17) вбачається, що він дозволяє рух транспортного засобу MAN TGХ 18.480, ВХ1842СН, з причепом TAD MEGA 39-3, ВХ7708ХР з вантажем - технікою по відповідному маршруту. При цьому, у вказаному дозволі зазначено про обов'язкове супроводження автомобілем поліції. Позивачем у позовній заяві жодним чином не заперечувалася та обставина, що транспортний засіб рухався без супроводу поліцейської машини.
Відповідно до ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
В даному випадку, позивач жодним чином не спростовує обставин, викладених в оскаржуваній постанові, які стали дійсною причиною притягнення його до адміністративної відповідальності, суд вважає їх встановленими та такими, що відповідають дійсності.
Крім того, відсутність обов’язкового автомобіля супроводу доводиться відеозаписом з нагрудної камери поліцейського, що міститься в матеріалах справи.
Суд приходить до висновку, що оскаржувана постанова відповідає вимогам чинного законодавства, а тому вимога про її скасування не може бути задоволена.
Крім того, суд не погоджується з посиланням представника позивача на неодноразове притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ст. 132-1 КУпАП.
З наданих копій постанов серії ЕАВ № 717435 та ЕАВ № 717539 від 06.11.2018 (а.с. 12-13), слідує, що у них водію інкримінувалися не ідентичні склади правопорушення (об'єктивна сторона), а саме: в постанові ЕАВ № 717435 від 06.11.2018 в вину ставилось перевезення вантажу, ширина якого перевищує 2,6 м., з дозволом 300890 від 05.11.2018, без супроводу службового автомобіля (а не автомобіля поліції), тоді як з постанови ЕАВ № 717539 від 06.11.2018 взагалі не можливо чітко встановити які саме умови дозволу та якого дозволу порушив ОСОБА_1
Суд звертає увагу і на те, що в провадженні Волочиського районного суду Хмельницької області (головуюча суддя - Павлова А.С.) перебуває три справи про оскарження постанов від 06.11.2018, дані постанови ще не набрали чинності, тому стверджувати, що позивача вже неодноразово притягнуто до відповідальності за одне і теж правопорушення поки немає підстав.
Суд також не вбачає порушень у діях інспектора при зупинці ОСОБА_1, оскільки відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 35 Закону України «Про національну поліцію», поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі, якщо водій порушив Правила дорожнього руху.
Також судом враховано, що позивача було попереджено про заборону подальшого руху, що підтверджується підписом останнього на звороті оскаржуваної постанови.
Керуючись, ст.ст. 7, 9, 132-1, 251, 278-280, 293 КУпАП, ст.ст. 2, 6, 19-20, 77, 286 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1, представник позивача ОСОБА_2, до Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції, Департаменту патрульної поліції про скасування постанови та закриття справи про адміністративне правопорушення - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду безпосередньо, або через Волочиський районний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_4, адреса проживання: 31200, Хмельницька область, Волочиський район, м. Волочиськ, вул. Космонавтів, 25, ідентифікаційний код: НОМЕР_3.
Відповідач 1: Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції, місцезнаходження: 36008, м. Полтава, вул. Європейська, 64.
Відповідач 2: Департамент патрульної поліції, місцезнаходження: 03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, 3.
Рішення складено 03.12.2018.
Суддя: