Рішення № 78288775, 03.12.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2018
Номер справи
610/2965/18
Номер документу
78288775
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

03 грудня 2018 р. № 610/2965/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративний позов та додані до нього документи за позовом ОСОБА_1 (64200, АДРЕСА_2.) до Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (вул. Гагаріна, буд. 15, м. Зміїв, Харківська обл., 63404) про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

Позивач, звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати відмову Зміївського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області застосувати при переводі позивача з пенсії за вислугу років призначеної відповідно до Закону України №2262 "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" на пенсію за Списком №2 відповідно до Закону Україна №1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" показник середньої заробітної плати в розмірі 5377,9 грн. (використовується при призначенні пенсії в 2018 р.) - протиправним і скасувати; зобов'язати Зміївське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Харківській області застосувати при переводі позивача з пенсії за вислугу років призначеної відповідно до Закону України №2262 "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" на пенсію за Списком №2 відповідно до Закону України №1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" показник середньої заробітної плати в розмірі 5377,9 грн. (використовується при призначенні пенсії в 2018 р.), - виконати перерахунок нарахованого позивачу розміру пенсії з 01.05.2018 р. і провести виплату; стягнути судовий збір.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що відповідач в супереч вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" під час розрахунку розміру пенсії при переведенні з одного виду пенсії на інший застосував показник середньої заробітної плати 3764,60 грн. (використовувався при призначенні пенсії в 2017 році) замість 5377,90 грн. (використовувався при призначенні пенсії в 2018 році), що призвело до заниження розміру пенсії позивача.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 02.11.2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та надано відповідачеві строк для надання відзиву на адміністративний позов. Ухвалу відповідач отримав, що підтверджується поштовим повідомлення.

29.11.2018 року відповідачем по справі подано відзив на адміністративний позов, у якому він просив позовні вимоги залишити без задоволення з тих підстав, що при вчиненні оскаржуваних дій відповідач діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, а отже, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову та відзиву, суд встановив наступне.

Позивач є пенсіонером та з 16.05.1998 року по 30.04.2018 року перебував на обліку пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби та деяких інших осіб" (надалі Закон № 2262).

24.04.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до статті 40 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі Закон № 1058).

Пенсію за віком, позивачу призначено із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, на рівні 3764,40 грн. із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Не погоджуючись з таким розрахунком пенсії, позивач 09.07.2018 року звернувся із заявою до Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в якій просив переглянути розмір призначеної пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2018 рік, а саме 5377,90 грн.

З листа відповідача від 25.07.2018 року № 3620/02.1-01/50 вбачається, що відповідач залишив заяву позивача без задоволення, посилаючись на те, що при переведенні позивача з пенсії за вислугу років на пенсію за віком було правомірно проведено розрахунок пенсії.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2262, особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

У відповідності до ст. 7 Закону № 2262, військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону № 1058, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону № 2262, і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону № 1058, яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.

Ч. 3 ст. 45 Закону № 1058, встановлює, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що ч. 3. ст. 45 Закону № 1058 регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058.

Водночас, позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону № 2262, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії. Зокрема, при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується в силу вимог зазначеного Закону, адже основою доходу у цьому разі є грошове забезпечення.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Відповідач у своєму листі до позивача зазначив, що позивача переведено з пенсії за вислугою років на пенсію за віком, при цьому, обчислюючи розмір пенсії, застосована величина оцінки одного року страхового стажу 1%.

Разом з тим, суд не погоджується з такими діями відповідача, оскільки первинно позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 звернувся вперше. Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не регулюється порядок призначення, обчислення розміру та виплати пенсій за вислугу років.

За таких обставин застосування в спірних відносинах норм ч.3 ст. 45 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є безпідставним.

Аналогічна правова позиція викладена в висновках Верховного Суду у постановах від 05.07.2018 року (справа № 565/645/17) та від 10.07.2018 року (справа № 520/6808/17), постанові Верхового Суду України від 31 березня 2015 року у справі № 21-612а14.

У постанові Верховного Суду України по справі № 21-612а14 від 31 березня 2015 року, суд дійшов висновку, що у випадку, коли особі було призначено пенсію за вислугу років за Законом № 2262, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж Закон № 1058, у подальшому при розрахунку пенсії за віком за Законом № 1058 такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років.

Відповідно до ч.1, 2 ст.40 Закону №1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески. . Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Суд також зауважує, що відповідно до абзацу другого пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при призначенні пенсій у 2018 році застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки. За даними Пенсійного фонду України, зазначений показник становить 5 377.90 грн.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ч. 1, 3 ст. 139 КАС України

Керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 293, 295, 297 КАС України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області ОСОБА_1 в застосуванні при переводі позивача з пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України №2262 "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" на пенсію за Списком №2 відповідно до Закону Україна №1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" показник середньої заробітної плати в розмірі 5377,9 грн.

Зобов'язати Зміївське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок з 01.05.2018 року та виплату ОСОБА_1 перерахунку пенсії за Списком № 2 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в розмірі 5377,9 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (63404, м. Зміїв, вул. Гагаріна, 15, код ЄДРПОУ 41248550) на користь ОСОБА_1 (64200, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704,80 (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок) гривень, сплачений згідно з квитанцією № 26 від 08.10.2018 року.

Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України та у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення. Роз'яснити, що рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.

Суддя Зоркіна Ю.В.