
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
27 листопада 2018 р. № 814/939/17 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомБудівельно-монтажного кооперативу "Факел", вул. Виноградна, 33, Галицинове, Жовтневий район, Миколаївська область, 57286 до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61, Миколаїв, 54056 провизнання протиправними дії, визнання протиправними та скасування припису від 03.05.2017р. № 45, припису від 03.05.2017р. № 96,ВСТАНОВИВ:
Будівельно-монтажний кооператив "Факел" звернувся до адміністративного суду з позовом про визнання протиправними дій Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області щодо проведення позапланової перервірки, за результатами якої склдаено Акт від 03.05.2017; визнання протиправними та скасування приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил № 45 та № 96 від 03.05.2017 р.
Обгрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідачем не дотримано положень Плрядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ від 23.05.11 №553, оскільки перевірку було проведено без законних на те підстав, тому й приписи, винесені за її наслідками, підлягають скасуванню.
Відповідач проти позову заперечив, просив відмовити у його задоволенні. Обгрунтовуючи свою позицію зазначив, що під час перевірки встановлено, що БМК "Факел" в порушення вимог п. 9.8, п. 9.8.1 ДБН А.3.1-5:2009 "Організація будівельного виробництва", ст.9 ЗУ "Про архітектурну діяльність " виконувало роботи до підтвердження відповідної якості виконання попередніх прихованих робіт, так як приймання здійснено без участі у комісії представника технічного нагляду, а саме: виконані приховані роботи з розробки грунту вручну в траншеях, грунтова покраска, теплоізоляція труб, монтаж теплотраси без відповідного приймання зазначених прихованих робіт. Враховуючи, що проектна документація замовником будівництва не перезатверджувалась, Управлінням встановлено, що БМК "Факел" виконані роботи на об'єкті з відхиленням від затверджених проектних рішень. Управлінням дотримано всі вимоги чинного законодавства під час проведення перервірки та під час видачі приписів, тому вимоги позивача є безпідставними та задоволенню не підлягають.
11.09.2017 провадження у справі №814/939/17 зупинялось до набрання законної сили рішенням по справі №814/1058/17 за позовом БМК "Факел" до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області, про скасування постанови №45/1014-3059-17 від 16.05.17.
14.08.2018 у зв'язку з набранням законної сили судовим рішенням по справі №814/1058/17 провадження у справі №814/939/17 поновлено.
Представник позивача приймав участь у судовому засіданні 10.10.2018 та підтримав позовні вимоги в повному обсязі, в судове засідання 27.11.18 не з'явився.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи за його відсутністю.
Враховуючи заявлене клопотання та неприбуття у судове засідання представників сторін, суд розглянув справу в порядку письмового провадження згідно ч. 9 ст. 205 КАС України.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
З 25.04.2017 по 03.05.2017 була проведена позапланова перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил Комунальною установою Миколаївської міської ради «Миколаївський міський палац культури «Корабельний», Будівельно-монтажним кооперативом «Факел», ФОП Королюком М.А. на об'єкті будівництва «Капітальний ремонт теплотраси Миколаївського міського палацу культури «Корабельний» по пр.Богоявленському,328 в м. Миколаєві».
В акті перевірки зазначено, що БМК "Факел" в порушення вимог п.9.8,п.9.8.1 ДБН А.3.1-5:2009 «Організація будівельного виробництва» виконано наступні роботи до підтвердження відповідної якості виконання попередніх прихованих робіт, оскільки прийняття здійснено без участі у комісії представника технічного нагляду замовника, виконані приховані роботи з розробки ґрунту вручну в траншеях, фарбування та теплоізоляція труб, монтаж теплотраси без приймання зазначених прихованих робіт.
Також управлінням встановлено, що Будівельно-монтажний кооператив «Факел» в порушення ст.9 Закону України « Про архітектурну діяльність» та листів 1,2,3 2016-57-ТС Тому 2 -Теплові мережі робочого проекту виконано роботи на об'єкті «Капітальний ремонт теплотраси Миколаївського міського палацу культури «Корабельний» по пр.Богоявленський,328 в м. Миколаєві» з відхиленням від затверджених проектних рішень, а саме замість влаштування стальних електро-зварювальних труб довжиною 150 м, діаметром 89 з товщиною стінки 4,5 мм під час виконання робіт було замінено лише 126 м.п. стальної електро-зварювальної труби з діаметром 89 товщиною стінки 3 мм (що підтверджується наданою директором БМК «Факел» виконавчою схемою, актами на закриття прихованих робіт та загальним журналом робіт).
За наслідками перевірки прийнята постанова про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 16.05.2017 № 45/1014-3059-17, якою БМК "Факел" визнано винним у правопорушенні, передбаченого п.8 ч.3 ст.2 Закону України « ро відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф в сумі 75780 грн. за виконання будівельних робіт до підтвердження відповідної якості виконання попередніх прихованих робіт , оскільки прийняття здійснено без участі у комісії представника технічного нагляду замовника та будівельні роботи на об'єкті виконані з відхиленням від затверджених проектних рішень, чим порушено вимоги ст.9 Закону України «Про архітектурну діяльність», п.9.8, п.9.8.1 ДБН А.3.1-5:2009 «Організація будівельного виробництва».
Також, за наслідками проведеної перевірки відповідачем на адресу БКМ "Факел" винесено припис №96 від 03.05.17 з вимогою вжити заходів для усунення порушень на об'єкті «Капітальний ремонт теплотраси Миколаївського міського палацу культури «Корабельний» по пр.Богоявленський,328 в м. Миколаєві» у відповідності до вимог п.9.8, п. 9.8.1 ДБН А 3.1-5:2009 "Організація будівельного виробництва" та відповідно до затвердження проектних рішень до 03.07.17, та припис №45 від 03.05.17 з вимогою усунути виявлене порушення на об'єкті «Капітальний ремонт теплотраси Миколаївського міського палацу культури «Корабельний» по пр.Богоявленський,328 в м. Миколаєві»у відповідності до вимог п.9.8, п. 9.8.1 ДБН А 3.1-5:2009 "Організація будівельного виробництва" та відповідно до затвердження проектних рішень до 03.07.17.
Статтею 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Відповідно до п.7 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю» N 553 від 23.05.2011 позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю. Підставами для проведення позапланової перевірки є: звернення фізичної особи .
Перевірка проводилась на підставі листа Міністерства регіонального розвитку та будівництва від 31.03.2017, в якому зазначено, що до Міністерства надійшло звернення БМК «Факел» стосовно можливих порушень вимог законодавства, допущених інженером технічного нагляду Королюком М.А.
У направленні для проведення позапланової перевірки № 297 від 19.04.2017 було зазначено про проведення позапланової перевірки на об'єкті: «Капітальний ремонт теплотраси Миколаївського міського палацу культури «Корабельний» по пр. Богоявленському, 328 в м. Миколаєві».
Позивач був повідомлений про проведення позапланової перевірки.
Відповідно до п.2 Постанови КМУ № 553 від 23.05.2011 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням: 1) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції; 2) порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи; 3) інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.
Відтак, перевірка було проведена відповідно до вимог чинного законодавства.
В цій частині позовної заяви слід відмовити.
Згідно зі ст.9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Згідно з п.9.8, п.9.8.1 ДБН А.3.1-5:2009 «Організація будівельного виробництва» передбачено, що під час приймального контролю проводиться перевірки якості закінчених будівельно-монтажних робіт та відповідальних конструкцій. Приймання прихованих робіт здійснюється безпосередньо перед виконанням наступних прихованих робіт, які їх закривають, про що складається акт за формою, наведеною у додатку К. Приймання здійснюється комісією з представників будівельно - монтажної організації, технічного нагляду замовника та авторського нагляду.
В ході проведення перевірки директор ММПК «Корабельний» надав пояснення від 25.04.2017, в яких зазначив, що ними був укладений договір з БМК «Факел» від 01.07.2016 № 20 на виготовлення проектно-кошторисної документації на об'єкті «Капітальний ремонт теплотраси Миколаївського міського палацу культури «Корабельний» по пр.Боявленському,328 в м. Миколаєві». Проектна кошторисна документація затверджена наказом директора ММПК «Корабельний» від 08.07.2016 № 42-а. Під час виконання будівельних робіт БМК «Факел» отримав від ММПК «Корабельний» дозвіл на коригування проектно-кошторисної документації-дозвіл на зміну труб з Дн 89х4,5 мм на Дн 89х3 мм по ГОСТ 10704-1 ТУ 10705-80. Після коригування проектно-кошторисна документація замовником будівництва ММПК «Корабельний» не затверджувалась.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", правопорушеннями у сфері містобудівної діяльності є протиправні діяння (дії чи бездіяльність) суб'єктів містобудування - юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, державними стандартами і правилами.
Разом з цим, постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 12.06.18 по справі №814/1058/17, позов БМУ "Факел" задоволено, визнано протиправною та скасовано постанову № 45/1014-3059-17від 16.05.2017 року, що винесена на адресу БМК "Факел", за результатами однієї і тієї ж перевірки, що припис, які є предметом розгляду цієї справи.
При вирішенні питання про правомірності чи протиправності постанови № 45/1014-3059-17 від 16.05.2017, суд дійшов висновку про те, що БМК "Факел" проводив заміну ділянки трубопроводу. Зазначені роботи відносяться до поточних (1.2.11.4. Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд), а поточний ремонт не підпадає під дію Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», так як не є будівельними роботами у розумінні Закону. Тобто, БМК "Факел" не міг порушити ст. 9 зазначеного Закону.Абзацами 7, 8 ст. 7 Закону України "Про архітектурну діяльність" передбачено, що внесення змін до затвердженого проекту проводиться виключно за згодою автора проекту, а в разі відхилення від технічних умов - за погодженням з підприємствами, установами та організаціями, які надали такі технічні умови, та замовником. Внесення до затвердженого проекту змін, пов'язаних із зміною державних стандартів, норм і правил, здійснюється за згодою замовника, якщо інше не передбачено законом. Зміни проекту, які відповідач вважає відхиленням, були узгоджені БМК "Факел" з замовником. Чому замовник ухилявся від їх затвердження наказом відповідачем не з'ясовано та не відображено в спірному рішенні. Отже, провадження у справі про притягнення відповідача до відповідальності було здійснено з порушеннями Закону, що не дають можливості встановити факт наявності правопорушення та вини у його вчиненні саме позивача.
За приписами ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлені ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, з урахуванням наведених вище обставин, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
Сума судового збору в розмірі 1600,00 гривень підлягає відшкодуванню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Щодо решти судового збору в розмірі 84,00 грн., зазначена сума підлягає поверненню на користь позивача за його клопотанням як надмірно сплачена.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, - -
ВИРІШИВ:
1. Позов Будівельно-монтажного кооперативк "Факел" (вул. Виноградна, 33,Галицинове,Жовтневий район, Миколаївська область,57286 20875344) до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61,Миколаїв,54056 37757888) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними та скасувати припис Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області №96 від 03.05.2017.
3. Визнати протиправними та скасувати припис Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області №45 від 03.05.2017.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61,Миколаїв,54056 37757888) на користь Будівельно-монтажного кооперативу "Факел" (вул. Виноградна, 33,Галицинове,Жовтневий район, Миколаївська область,57286 20875344) судові витрати в розмірі 1600,00 гривень (одна тисяча шістсот грн.)
5. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя В. В. Біоносенко
Повний текст рішення складено 30.11.18