
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 листопада 2018 р. Справа №480/4140/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шевченко І.Г.,
за участю секретаря судового засідання - Мельник О.П.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Черкасової І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 (далі - позивач, ОСОБА_3.) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Сумській області), в якій просив визнати незаконною бездіяльність ГУ Держгеокадастру у Сумській області, зобов'язати відповідача затвердити проект землеустрою та надати земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_2 - для ведення фермерського господарства площею 10,4309га у користування (оренду) строком на 14 років ОСОБА_3
Свої вимоги мотивував тим, що бездіяльність відповідача щодо затвердження проекту землеустрою або ж надання мотивованої відмови у затвердженні проекту землеустрою на заяву ОСОБА_3 від 30.08.2018 порушує його законні права та суперечить нормам Земельного кодексу України. Так, зазначає, що відповідно до ч.6 ст.123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про надання земельної ділянки у користування. Однак, відповідач, станом на момент звернення до суду жодної відповіді на вищевказану заяву позивача не надав.
Ухвалою суду від 12.11.2018 було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та призначено судове засідання на 28.11.2018.
27.11.2018 представником відповідача до суду було подано відзив на позов (а.с.68-72), відповідно до якого представник просила відмовити у задоволенні позову повністю, виходячи з того, що листом від 13.09.2018 №П-11122-4289/21-18 на заяву позивача про затвердження проекту землеустрою ОСОБА_3 було повідомлено, з посиланням на ч. 9 статті 118 Земельного кодексу України, що при розгляді наданих позивачем матеріалів встановлено, що до Головного управління на затвердження надано копію проекту землеустрою. Для вирішення питання по суті ОСОБА_3 необхідно надати до Головного управління оригінал першого примірника проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Додатково зазначила, що вимога зобов'язати відповідача затвердити проект землеустрою є втручанням в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства. Суд не вправі зобов'язати відповідача до вчинення тих дій, які згідно із земельним законодавством України можуть здійснюватися лише за його розсудом.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд їх задовольнити з підстав, викладених у позові.
Представник відповідача в судовому засіданні просила відмовити у задоволенні позову повністю з підстав, викладених у відзиві.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з огляду на наступне.
В судовому засіданні встановлено, що 17.03.2014 ОСОБА_3 звернувся до ГУ Держземагентства у Сумській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на сім років, орієнтовною площею 12га для ведення фермерського господарства за рахунок категорії земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту на території Кровненської сільської ради Сумського району Сумської області (а.с.17).
30.04.2014 позивачу наказом ГУ Держземагентства у Сумський області від 30.04.2014 №18-2112/16-14-СГ було надано ОСОБА_3 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 10,38га в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (сіножаті), для ведення фермерського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Кровненської сільської ради Сумського району Сумської області (а.с.18).
Товариством з обмеженою відповідальністю "Координат-БС" було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_2) ОСОБА_3 в оренду для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Кровненської сільської ради Сумського району Сумської області (а.с.8-60).
Вказаний проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки було погоджено без зауважень, відповідно до висновку від 19.12.2014 №7876-1/01-30 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду (а.с.50-51).
Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку підтверджується, що 23.12.2014 Управлінням Держземагентства у Сумському районі Сумської області на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ "Координат-БС" здійснено державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 (а.с.62-64).
Позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою від 30.08.2018 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_3 в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності розташованої за межами населених пунктів на території Кровненської сільської ради Сумського району Сумської області (а.с.61).
В судовому засіданні представник позивача наголосив, що станом на день подачі позову відповіді на вищевказану заяву від відповідача не надходило.
Разом з відзивом ГУ Держгеокадастру у Сумській області подано до матеріалів справи лист від 13.09.2018 №П-11122-4289/21-18 (а.с.72), відповідно до якого відповідач повідомив ОСОБА_3 про те, що відповідно до ч. 9 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. При розгляді наданих позивачем матеріалів встановлено, що до Головного управління на затвердження надано копію проекту землеустрою. Для вирішення питання по суті ОСОБА_3 необхідно надати до Головного управління оригінал першого примірника проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 116 Земельного кодексу України від 25.10.2001 №2768-ІІІ (далі - Земельний кодекс України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ч.4 ст.122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначені ст. 123 Земельного кодексу України, відповідно до якої надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) (ч.1).
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки (ч.2).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. (ч.3)
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу (ч.3).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування (ч.6).
Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Згідно з ч.13 ст.123 Земельного кодексу України підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у користування є завершальною стадією процедури відведення земельної ділянки. При цьому, стаття 123 Земельного кодексу України встановлює вичерпний перелік підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою, зокрема, його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, тобто, поданий проект за змістом, формою має відповідати вимогам законів та інших нормативно-правових актів.
Таким чином, відповідач, розглядаючи заяву ОСОБА_3, повинен був прийняти одне з двох рішень: затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до вимог ст.123 Земельного кодексу України або надати мотивовану відмову у його затвердженні. При цьому, у випадку надання відмови, ГУ Держгеокадастру у Сумській області повинно було керуватись лише тими підставами, виключний перелік яких визначено у Земельному кодексі України.
Посилання відповідача на те, що позивачем не було надано оригінал першого примірника проекту землеустрою, не підтверджено доказами та спростовується заявою, наданою позивачем, в якій як додаток, крім наданих копій інших документів, значиться саме проект землеустрою, а не його копія (а.с.72). При цьому, вказана підстава для відмови у затвердженні проекту землеустрою є необґрунтованою та не передбачена приписами Земельного кодексу Україну.
Будь-яких інших підстав, визначених Земельним кодексом України, для відмови у затвердженні проекту землеустрою представник відповідача суду не надав.
Таким чином, за відсутності будь-яких, передбачених ст. 123 Земельного кодексу України, підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою, ГУ Держгеокадастру у Сумській, не вчиняючи дій щодо затвердження, поданого заявою від 30.08.2018 проекту землеустрою, у строки, визначені ч.6 ст. 123 Земельного кодексу України, допустив протиправну бездіяльність. Така бездіяльність не відповідає критеріям правомірності, визначених ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не затвердження ним проекту землеустрою та зобов'язання відповідача затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо доводів відповідача про те, що суд не може зобов'язати орган владних повноважень до прийняття конкретного рішення, оскільки це буде фактичне втручання в його дискреційні повноваження, суд зазначає, що згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Поняття дискреційних повноважень наведене у Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, відповідно до якої під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Тобто, дискреційними є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова "може".
Натомість, у цій справі, відповідач помилково вважає свої повноваження дискреційними. Відповідач не наділений повноваженнями за конкретних фактичних обставин діяти не за законом, а на власний розсуд, зокрема, прийняти відмову або надати дозвіл. Безперечно, правомірним у даному випадку є лише один варіант поведінки, залежно від фактичних обставин.
При цьому, слід зазначити, якщо відмова відповідного органу визнана судом протиправною, а іншого варіанту поведінки у суб'єкта владних повноважень за законом не існує, то суд має право зобов'язати такий орган влади вчинити конкретні дії, які б гарантували захист прав і свобод позивача. Отже, застосування судами зазначеного способу захисту права не можливо вважати втручанням у дискреційні повноваження такого суб'єкта владних повноважень.
Вказаний висновок узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеної у постановах від 22.03.2018 (справа №823/795/17), від 27.02.2018 (справа №816/591/15-а).
Враховуючи, що ГУ Держгеокадастру у Сумській області протиправно не вчинило дій щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування, фактично відмовивши у такому затвердженні, з підстав, не передбачених Земельним кодексом України, суд вважає, що в даному випадку не буде втручанням суду в дискреційні повноваження ГУ Держгеокадастру у Сумській області, а зобов'язання відповідача затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства площею 10,4309га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, яка розташована за межами населеного пункту на території Кровненської сільської ради Сумського району Сумської області, буде обґрунтованим, повним та належним способом захисту порушеного права позивача.
Щодо вимог про надання у користування спірної земельної ділянки суд, враховуючи, що відповідно до ч.10 ст. 123 Земельного кодексу України рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, вважає, що задоволення позовних вимог про зобов'язання затвердити проект землеустрою, є належним і достатнім способом захисту порушених прав ОСОБА_3, а тому приходить до висновку про відмову у задоволенні позовної вимоги про надання спірної земельної ділянки у користування.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вказане положення, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_3 за рахунок бюджетних асигнувань ГУ Держгеокадастру у Сумській області суму судового збору в розмірі 704,80грн., сплаченого ним за подання позовної заяви згідно квитанції від 06.11.2018 №34 (а.с.3).
Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, Сумська область, м.Суми, вул.Петропавлівська, буд.108, код ЄДРПОУ 39765885) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, яка полягає у не затвердженні ним ОСОБА_3 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території Кровненської сільської ради Сумського району Сумської області.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області затвердити проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_3 земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства площею 10,4309 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населеного пункту на території Кровненської сільської ради Сумського району Сумської області.
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, Сумська область, м.Суми, вул.Петропавлівська, буд.108, код ЄДРПОУ 3976885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) в рахунок повернення сплачений при подачі позову судовий збір в розмірі 704грн. 80коп. (сімсот чотири грн. 80коп.).
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 03.12.2018.
Суддя І.Г. Шевченко