Рішення № 78286501, 22.11.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2018
Номер справи
1340/3961/18
Номер документу
78286501
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1340/3961/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2018 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Карп'як О.О.,

секретар судового засідання Лубоцька Н.І.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним і скасування податкових повідомлень-рішень,-

в с т а н о в и в:

ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35), в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області №583-17 від 12.05.2017 року;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області № 596783-1317-1315 від 24.04.2018 року.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що між позивачем та Ушковицькою сільською радою укладено договір оренди від 25.11.2011 року згідно якого позивач отримав в оренду строком на 25 років земельну ділянку (кадастровий номер 462330004000050), площею 0,7882 га, яка знаходиться в с. Ушковичі Перемишлянського району Львівської області. Відповідно до умов договору орендна плата становить 2324,40 грн. на рік. В серпні 2018 року позивач отримав податкове повідомлення-рішення №596783-1317-1315 від 24.04.2018 року. Листом від 25.09.2017 року Буської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області ОСОБА_2 повідомлено про прийняте податкове повідомлення-рішення форми "Ф" №583-17 від 12.05.2017 року на суму 61 385,02 грн. та долучено його копію. Вважає прийняті податкові повідомлення-рішення незаконними та винесеними без наявності достатніх підстав і без проведення належних розрахунків. Оскільки, податковий орган, який не є суб'єктом цивільно-правових відносин у цій справі, прийнявши оскаржуване рішення фактично змінив умови договору в частині визначення збільшення розміру орендної плати, що в свою чергу є порушенням норм матеріального права та умов укладеного договору між позивачем і сільською радою. Індексація нормативної грошової оцінки є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати, шляхом внесення відповідних змін до договорів оренди землі учасниками. Зазначене не тягне автоматичну зміну умов договорів щодо розміру орендної плати, а відтак і відповідно донарахування податковим органом суми податкового зобов'язання з орендної плати за 2017-2018 роки за оскаржуваними податковими повідомлення-рішеннями. Тому, просить такі податкові повідомлення - рішення скасувати.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з мотивів, вказаних в позовній заяві, просив позов задоволити.

Заперечення відповідача викладені у письмовому відзиві від 01.10.2018 року. Вважає оскаржувані рішення такими, що прийняті з урахуванням вимог чинного законодавства. Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативно грошова оцінка земельних ділянок. Відповідно до статті 289.2. Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель. На підставі інформації, наданої Ушковецькою сільською радою ОСОБА_2 нормативно грошова оцінка даної земельної ділянки на 2017 рік становить - 2 046 167,20 грн., розмір орендної плати становить 3% від нормативно грошової оцінки землі. На основі вищенаведеної інформації сформовано податкове повідомлення-рішення форми "Ф" № 583-17 від 12.05.2017 року та від 24.04.2018 року № 596783-1317-1315, де нарахована сума орендної плати на 2017-2018 роки становить 61 385,02 грн. (2 046 167,20 Ч 3%= 61 385,02 грн.).

В судове засідання представник відповідача не прибув, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

25 листопада 2011 року між Ушковицькою сільською радою Перемишлянського району Львівської області (Орендодавець) та ОСОБА_2 (Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до умов якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка розташована за адресою: Львівська область, Перемишлянський район, село Ушковиця. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 77 480 гривень 06 копійок. В пункті 2 Договору визначено розмір земельної ділянки, а саме 0,7882 га.

Пунктом 4.5 вищевказаного договору визначено, що обчислення розміру орендної плати здійснюється з врахуванням цільового призначення земельної ділянки та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії,

Пунктом 9 Договору визначено, що розмір річної орендної плати на час укладання договору складає 2 324 гривень 40 копійок, що становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Обчислення розміру орендної плати на землю здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Орендар зобов'язується сплачувати орендну плату у грошовій формі. Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної платина розрахунковий рахунок Ушковицької сільської ради, не пізніше 10 числа, наступного за звітним місяцем.

В матеріалах справи наявна копія листа Виконавчого комітету Ушковицької сільської ради Перемишлянського району Львівської області №28 від 15.06.2016 року до Заступника начальника Перемишлянського відділення Буської ОДПІ, яким повідомлено, що відповідно до договору оренди землі від 25.11.2011 року та враховуючи Постанову Перемишлянського районного суду Львівської області від 25.01.2016 року орендарем ОСОБА_3 необхідно сплатити орендної плати за орендовану земельну ділянку в 2014 році - 2324,40 грн., в 2015 році - 2903,18 грн., в 2016 році - 4160,26 грн.

24 квітня 2018 року податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 596783-1317-1315, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання зі сплати орендної плати за землю за 2018 рік у розмірі 61385 гривень 02 копійок та 12 травня 2017 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 583-17, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання зі сплати орендної плати за землю за 2017 рік у розмірі 61385 гривень 02 копійок.

Листом від 25 вересня 2017 року відповідач надав відповідь позивачу, де зазначив, що нормативно грошова оцінка даної земельної ділянки на 2017 рік становить - 2 046167,20 грн., розмір орендної плати становить 3% від нормативно грошової оцінки землі. На основі вищенаведеної інформації сформовано податкове повідомлення - рішення форми "Ф" № 583-17 від 12.05.2017 року, де нарахована сума орендної плати на 2017 рік становить 61 385,02 грн. (2 046 167,20 грн. Ч 3 % = 61 385,02 грн.).

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керувався наступним.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 Земельного кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (ч.1 ст.124 Земельного кодексу України).

Відповідно до пункту 288.1 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Розмір та умови внесення орендної плати відповідно до пункту 288.4 тієї самої статті встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Податковий кодекс України у пункті 288.5 статті 288 визначає тільки обмеження щодо максимального та мінімального розміру орендної плати за землю. За цим виключенням, питання щодо розміру орендної плати регулюються виключно договором оренди.

Інші елементи механізму справляння орендної плати за землю - податковий період, порядок обчислення орендної плати, строку сплати та порядок її зарахування до бюджетів відповідно до пункту 288.7 статті 288 Податкового кодексу України встановлюються статтями 285-287 цього кодексу.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель (п. 289.2 ст. 289 Податкового кодексу України). Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

Суд дійшов висновку, що нормами Податкового кодексу України не передбачено проведення індексації орендної плати, натомість індексації підлягає нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Частиною першою статті 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (стаття 14 Закону України "Про оренду землі").

Згідно з ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобовязаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобовязаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статтею 15 зазначеного Закону визначені істотні умови договору оренди, серед яких є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Окрім того, статтею 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Таким чином, законодавством України чітко визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, Податковий кодекс України регулює лише строки внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, податковий період, порядок обчислення орендної плати та порядок її зарахування до бюджетів відповідно.

Як встановлено судом, в договорі оренди укладеному між Ушковицькою сільською радою Перемишлянського району Львівської області та позивачем у справі визначено, що розмір річної орендної плати на момент укладення договору складає 2 324 гривень 40 копійок, що становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Частиною 1 статті 23 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.

Статтею 14 Закону України "Про оренду землі" визначено, що договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.

Статтею 654 Цивільного кодексу України (який є загальним нормативно-правовим актом, що регулює зобов'язальні правовідносини) визначено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Судом встановлено, що в пункті 33 Договору сторони погодили, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. Тобто одностороння зміна умов договору не допускається.

Отже, суд погоджується з доводами позивача, що в п.33 Договору сторони погодили, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. Тобто одностороння зміна умов договору не допускається.

Договір оренди землі є цивільно-правовим, а отже, йому притаманні такі ознаки, як свобода договору, обов'язковість його виконання сторонами тощо. Суб'єкт владних повноважень, який не є учасником договору, не може здійснювати владні управлінські функції шляхом втручання у відносини сторін договору, але має право контролювати належність виконання договору та відповідність його умов чинному законодавству України, зокрема стежити, щоб такі умови не суперечили інтересам суспільства.

Відтак, податковий орган, який не є суб'єктом цивільно - правових відносин у цій справі, прийнявши оскаржувані податкові повідомлення - рішення фактично змінив умови договору в частині визначення збільшення розміру орендної плати, що в свою чергу є порушенням норм матеріального права та умов договору.

Таким чином, зміна індексації нормативної грошової оцінки є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договорів оренди землі його учасниками. Зазначене не тягне автоматичну зміну умов договорів щодо розміру орендної плати, а відтак і відповідного донарахування податковим органом суми податкового зобов'язання з орендної плати за 2017 рік та 2018 рік за оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 20.06.2018 року справа №813/3819/17 (реєстраційний номер рішення 74870513).

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Крім того, в судовому засідання пояснення дав експерт та до матеріалів справи долучено висновок експерта від 20.02.2018 року № 08/18. З пояснень експерта суд встановив наступне. Застосований коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки (Кф) у Витязі із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 462388000:12:002:0145, що був сформований головним спеціалістом сектору землеустрою та ринку земель Відділу Держгеокадастру у Перемишлянському районі Львівської області Баран І.М. 30.01.2017 року на замовлення Ушковецької сільської ради Перемишлянського району Львівської області не відповідає умовам Договору оренди землі від 25.11.2011 року, укладеного між Ушковецькою сільською радою в особі голови Горецького Петра Йосиповича та гр. ОСОБА_2, в частині того, що орендована земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення, а тому вище зазначений коефіцієнт повинен становити 1, а не 2.

При цьому, виходячи із принципу пріоритетності норм Податкового кодексу України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у пункті 5.2 статті 5 Податкового кодексу України щодо відносин оподаткування, розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір земельного податку, встановлений для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території.

Суд звертає увагу на те, що відповідачем не надано належних доказів на підтвердження правомірності прийнятого податкового повідомлення-рішення, як і жодних доказів правомірності здійснення нарахування розміру орендної плати. Копії листа Ушковецької сільської ради, на виконання п. 289.2 ст. 289 Податкового кодексу України, інформація по якому стала підставою для розрахунку суми орендної плати за 2017, 2018 рік відповдіачем до відзиву не подано. Суд звертає увагу на те, що у відзиві при покликанні та таку інформацію, відповідачем не вказується ні дати ні вхідного номеру такої інформації.

Згідно з ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Під час розгляду справи відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не надано суду належних і достатніх доказів, які спростовували б твердження позивача, не навів мотивів прийняття оскаржуваних рішень.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

в и р і ш и в:

Позов задоволити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області №583-17 від 12.05.2017 року та № 596783-1317-1315 від 24.04.2018 року.

Стягнути з Головного управління ДФС у Львівській області (адреса: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, ЄДРПОУ 39462700) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1) 1 409 (одна тисяча чотириста дев'ять) грн. 60 коп. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 03.12.2018 року.

Суддя Карп'як Оксана Орестівна