Ухвала суду № 78286485, 27.11.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2018
Номер справи
0840/2951/18
Номер документу
78286485
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

УХВАЛА

ПРО ЗАКРИТТЯ ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВІ

27 листопада 2018 року (14 год. 59 хв.)Справа № 0840/2951/18 м. ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Конишевої О.В.

за участю секретаря судового засідання Бойко К.О.

за участю представників:

позивача - Переверзєв П.В.,

відповідача - не з'явився,

третя особа 1 - не з'явився.

третя особа 2 - Лісняк Є.О.,

розглянув у судовому засіданні питання про закриття провадження у справі

за позовом Державного підприємства «Запорізький експертно- технічний центр Держпраці» (69032, м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, 25, код ЄДРПОУ 24908201)

до Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради (69002, м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, 84, код ЄДРПОУ 40302133)

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Запорізька обласна державна адміністрація (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 164, код ЄДРПОУ 00731270)

Запорізька міська рада (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206, код ЄДРПОУ 02140892)

про визнання протиправним та скасування рішення, скасування запису про право власності,

ВСТАНОВИВ:

20.07.2018 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державного підприємства «Запорізький експертно- технічний центр Держпраці» (далі - позивач) до Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради (далі - відповідач), третя особи Запорізька обласна державна адміністрація (далі- третя особа 1), Запорізька міська рада (далі- третя особа 2), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 16030773 від 24.09.2014, на підставі якого внесено запис про право власності 7120718, про реєстрацію права власності на земельну ділянку площею 3,9147 га, розташовану за адресою: Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Ленська, 26, кадастровий номер 2310100000:04:041:0003, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 242880923101, за Державою Україна в особі Запорізької обласної державної адміністрації.

25.07.2018 ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду вказана позовна заява була залишена без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків. 27.08.2018 позивачем через канцелярію суду надані документи на виконання ухвали суду, якими були усунуті недоліки позовної заяви.

У зв'язку з тим, що суддя Запорізького окружного адміністративного суду Конишева О.В. перебувала у щорічній оплачуваній відпустці в період часу з 21 серпня 2018 року по 16 вересня 2018 року включно, розгляд питання про відкриття провадження у справі проводиться першого робочого дня, тобто 17 вересня 2018 року.

17.09.2018 ухвалою суду було відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі і призначено підготовче засідання на 02.10.2018.

02.10.2018 відкладалося підготовче засідання на 07.11.2018.

07.11.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 27.11.2018.

27.11.2018 було винесено на обговорення питання про закриття провадження у справі.

Позивач заперечив проти закриття провадження у справі, з підстав викладених у позовній заяві, вважає спір є публічно-правовим та таким, що має розглядатися в порядку адміністративного судочинства. Зокрема зазначив, що придбав нерухоме майно (дитячий оздоровчий центр ім.Ю.Гагаріна) у 2013 році, а проведена 15.08.2014 року державна реєстрація права власності на земельну ділянку з комунальної у державну власність без дотримання визначеного порядку передачі земельної ділянки перешкоджає погодженню управлінням Держгеокадастру відповідних розпоряджень облдержадміністрації, а наявний запис у Державному реєстрі заважає Підприємству реалізувати своє право на земельну ділянку. Просить позов задовольнити у повному обсязі.

Відповідач, у письмових поясненнях від 28.09.2018 зазначив, що не є правонаступником Запорізького міського управління юстиції та не несе за нього відповідальність, вважає себе неналежним відповідачем, не вважає за необхідне надавати пояснення так як не є належним відповідачем, вирішення справи покладає на розсуд суду. У судове засідання 27.11.2018 не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.

Третя особа 1 у письмових поясненнях наданих до матеріалів справи від 02.10.2018 зазначила, що 15.06.2018 зверталися до відповідача із завою про внесення змін до запису про право власності. Відповідач відмовив та зазначив, що внести зміни у зв'язку з технічною помилкою неможливо та поновити попередній правовий статус земельної ділянки, зазначивши комунальну власність по даній заяві також неможливо. Просить врахувати дані пояснення та відповідно до клопотання від 21.11.2018 просить розглядати справу без їх участі.

Третя особа 2 також 09.10.2018 надала письмові пояснення, які підтримала у судовому засіданні, зокрема зазначивши, що на підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого і самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки. На сьогоднішній день Запорізька міська рада відповідного рішення не виносила та акт прийняття-передачі не складався. Просить врахувати надані пояснення при винесенні рішення.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що провадження у справі підлягає закриттю, з наступних підстав.

29.04.2013 (зі змінами від 13.06.2013) відповідно до договору купівлі-продажу позивач спільно з іншими підприємствами придбав нерухоме майно (дитячий оздоровчий центр ім.Ю.Гагаріна), розташоване за адресою: Запорізька область, м.Запоріжжя, вулиця Ленська, буд.26, що знаходиться на земельній ділянці площею 39147,00 кв.м., кадастровий номер 2310100000:04:041:0003.

У 2015 та 2016 роках позивач звертався до Запорізької ОДА з клопотаннями про надання земельної ділянки у постійне користування (для розташування дитячого оздоровчого комплексу). Проте відповідні проекти розпоряджень не були погоджені Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області - з тих підстав, що розпорядження зазначеною земельною ділянкою відповідно до вимог ст. 122 ЗК України не входить до компетенції облдержадміністрації (копії листів Запорізької ОДА від 06.11.2015 та 03.02.2017 додаються).

Згідно з витягом з Державного земельного кадастру від 10.04.2014 року (копія додається), відповідна земельна ділянка перебувала у комунальній власності територіальної громади міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради.

Як зазначено у листі Міжрайонного управління ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області від 21.02.2017, будь-які рішення щодо передачі зазначеної земельної ділянки з комунальної до державної власності, до управління не надходили.

Таким чином, проведена 15.08.2014 року державна реєстрація права власності на земельну ділянку за Державою Україна в особі Запорізької обласної державної адміністрації перешкоджає погодженню ГУ Держгеокадастру відповідних розпоряджень облдержадміністрації (з підстав недотримання визначеного порядку передачі земельної ділянки).

Відповідно до ч.1 ст. 117 ЗК України, передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні.

На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки.

Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.

Враховуючи той факт, що зазначена земельна ділянка спочатку перебувала у комунальній власності, відповідно Запорізька міська рада повинна була прийняти відповідне рішення, щодо передачі земельної ділянки у державну власність, яке як пояснював представник Запорізької міської ради не приймалося та акт прийняття-передачі не складався.

Однак, як свідчать документи долучені до матеріалів справи, а саме: Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 25.09.2014, та Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 17.05.2018 (копії долучені до матеріалів справи), 15.08.2014 державний реєстратор Полтавець Д.В. (Запорізьке міське управління юстиції, Запорізька область) зареєстрував земельну ділянку кадастровий номер 2310100000:04:041:0003, площею 3,9147 га, як державну форму власності , власник: Держава Україна в особі Запорізької обласної державної адміністрації.

Таким чином, проведена 15.08.2014 року державна реєстрація права власності на земельну ділянку за Державою Україна в особі Запорізької обласної державної адміністрації була проведена без дотримання процедури передачі земельної ділянки з комунальної у державну власність, що в свою чергу перешкоджає погодженню ГУ Держгеокадастру відповідних розпоряджень облдержадміністрації та не дає можливості позивачу реалізувати своє право на земельну ділянку.

Суд зазначає, що реєстрація права власності є необхідною умовою, з якою закон пов'язує виникнення речових прав на нерухоме майно. Водночас реєстраційні дії є похідними від юридичних фактів, на підставі яких виникають, припиняються чи переходять права, зокрема, на майно і полягають саме в офіційному визнанні державою цих фактів.

Захист заявленого позивачем порушеного права, виходячи із суб'єктного складу правовідносин, може здійснюватися в порядку господарського судочинства.

Згідно із пунктом 13 частини 1 статті 20 Господарського процесуального кодексу України, вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, визнання недійсними актів, що порушують права на майно (майнові права), якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав чи спору, що виник з корпоративних відносин, якщо цей спір підлягає розгляду в господарському суді і переданий на його розгляд разом з такими вимогами.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України в постановах від 24 січня 2017 року (справа №21-1559а16), від 31 січня 2017 року (справа № 1237а16).

За приписами п.1 ч.1 ст.19 КАС України Юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Отже, компетенція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських повноважень.

Таким чином, беручи до уваги те, що визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі і обов'язок суб'єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень, на відміну від визначального принципу господарського судочинства, який полягає у змагальності сторін, суд, який розглянув справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися "судом, встановленим законом" у розумінні частини першої статті 6 Конвенції.

Враховуючи всі вище наведені обставини, суд приходить до висновку, що даному спору передує невирішений спір щодо визначення належного власника земельної ділянки площею 39147,00 кв.м., кадастровий номер 2310100000:04:041:0003, яка розташована а адресою: Запорізька область, м.Запоріжжя, вулиця Ленська, буд.26.

Рішення про закриття справи не обмежує сторони у реалізації захисту свого права в порядку господарського судочинства враховуючи суб'єктний склад правовідносин.

Керуючись статтями 183, 238, 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Закрити провадження у справі №0840/2951/18 за позовом Державного підприємства «Запорізький експертно- технічний центр Держпраці» (69032, м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, 25, код ЄДРПОУ 24908201) до Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради (69002, м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, 84, код ЄДРПОУ 40302133), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Запорізька обласна державна адміністрація (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 164, код ЄДРПОУ 00731270), Запорізька міська рада (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206, код ЄДРПОУ 02140892).

Повернути з Державного бюджету України Державному підприємству «Запорізький експертно- технічний центр Держпраці» (69032, м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, 25, код ЄДРПОУ 24908201) сплачений судовий збір у сумі 1762,00 грн. (одну тисячу сімсот шістдесят дві гривні 00 коп.), який сплачено 19.07.2018 на підставі платіжного доручення №2771, оригінал якого зберігаються в матеріалах адміністративної справи № 0840/2951/18.

Роз'яснити позивачу, що данні правовідносини повинні розглядатися в порядку господарського судочинства у господарському суді.

Роз'яснити позивачу, що на підставі ч. 2 ст. 239 КАС України у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі протягом 15 днів з дня її проголошення.

Ухвала виготовлено в повному обсязі та підписана 03.12.2018.

Суддя О.В. Конишева