Рішення № 78286179, 03.12.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2018
Номер справи
0940/2028/18
Номер документу
78286179
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" грудня 2018 р. справа № 0940/2028/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скільського І.І., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії як державному службовцю та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії з 01.02.2018 в розмірі 80% заробітної плати державного службовця, з включенням до заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, згідно довідки від 25.10.2017 №32, з виплатою фіксованої індексації пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі також - позивач) звернулася в суд з адміністративним позовом до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (надалі відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії як державному службовцю та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії з 01.02.2018 в розмірі 80% заробітної плати державного службовця, з включенням до заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, згідно довідки від 25.10.2017 №32, з виплатою фіксованої індексації пенсії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що з 27 січня 2010 ОСОБА_1, отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 80 % від суми заробітної плати державного службовця. Однак, призначення такої пенсії відповідачем здійснено без урахування усіх нарахованих і виплачених сум та складових заробітної плати. У зв'язку з вказаним, позивач 24.07.2018 звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, в задоволенні якої Надвірнянське об'єднане управління ПФУ області відмовило. На думку позивача, відповідачем протиправно, в порушення статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", частини 1 статті 1, статті 2 Закону України "Про оплату праці", статті 33, 35, частини 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції Закону №3723-XII від 16.12.1993), статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відмовлено у перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до довідки про складові заробітної плати №32 від 25.10.2017, починаючи з 1 лютого 2018 року. Вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, з яких нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування входили до системи оплати праці державного службовця та повинні враховуватися при обчисленні розміру його пенсії. З даних підстав такі дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області позивач вважає неправомірними, що порушують її право на належний розмір пенсійного забезпечення.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.11.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін (а.с. 1-2).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 09.11.2018. В даному відзиві відповідач не погоджується з доводами позивача, викладеними у позовній заяві, оскільки згідно статті 33 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) заробітна палата державного службовця складалася із посадового окладу, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок. В свою чергу, відповідачем, при призначенні пенсії позивачу, враховано вищевказані складові, які передбачені чинним законодавством. Вказав, що підстави для проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1, із включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати відсутні. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), вивчивши доводи адміністративного позову і відзиву на позовну заяву, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, встановив таке.

ОСОБА_1, з 27.07.2010 призначена пенсія за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" (в редакції від 16.12.1993 за №3723-XII).

24.07.2018 позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та нарахованої індексації відповідно до довідки від 25.10.2017 №32 (а.с.18).

Як слідує із змісту вказаної довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії, позивачу у період з червня 2008 року по травень 2010 року нараховані та виплачені: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи в загальному розмірі 11 892,06 гривень, премія місячна - 9658,68 гривень та інші виплати - 4165,08 гривень (а.с. 16-17).

Відповідач, листом від 26.07.2018 за №271/К.15 повідомив позивача про те, що заробітна плата державного службовця складалась із посадового окладу, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок і премій. Матеріальна допомога та індексація грошових доходів населення не входить до складових заробітної плати державного службовця, а тому відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії. Крім того, зазначив, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаюся відповідно до Законів України «Про державну службу» пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються (а.с.19).

Не погоджуючись із відмовою Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області у проведенні перерахунку пенсії, позивач звернулась до суду, з метою захисту свого порушеного права.

Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступного.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частиною 2 статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року за № 3723-ХІІ "Про державну службу" (надалі по тексту також - Закон №3723-ХІІ), чинного на час призначення пенсії позивачу, передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частинами 2, 6 статті 33 Закону №3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина 7 статті 33 Закону №3723-ХІІ).

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 за №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів" (в тому числі в редакції станом на момент призначення позивачу пенсії) керівникам відповідних органів державної влади та місцевого самоврядування надано право у межах затвердженого фонду оплати праці, зокрема, надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.

Відповідно до частини 6 статті 95 Кодексу законів про працю України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Правові основи проведення індексації, а також об'єкти індексації визначені Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" за №1282-ХІІ від 03.07.1991 (надалі по тексту також - Закон №1282-ХІІ) та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2003 за №1078 (надалі по тексту також - Порядок №1078)

Законом №1282-XII передбачено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.

Відповідно до пункту 1-1 Порядку №1078, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення здійснюється наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року за № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Пунктом 2 вказаного Порядку №1078 (в редакції на час призначення пенсії) визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема: оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі; пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.

За змістом Пункту 10-1 Порядку №1078 (в редакції на час призначення пенсії), обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації матеріального забезпечення безробітних здійснюється з місяця, в якому розпочата така виплата.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб, премії та індексації заробітної плати, надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важкої роботи, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування входили до системи оплати праці державного службовця.

Згідно вимог статей 83, 84 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсії проводиться на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду.

Відповідно частини 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Як слідує з матеріалів справи, позивач звернулася до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про перерахунок пенсії 24.07.2018 (а.с. 18).

Частиною 1 статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення"від 5 листопада 1991 року за №1788-XII визначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція зазначена у постановах Верховного Суду від 10.04.2018 у справі №520/5009/15-а (провадження №К/9901/19116/18), від 05.06.2018 у справі №442/4529/17 (провадження №К/9901/43584/18) та від 05.07.2018 у справі №522/25569/16-а (провадження №К/9901/43477/18).

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Дослідивши довідку про складові заробітної плати від 25.10.2017 за №32, подану позивачем для перерахунку пенсії, судом встановлено, що з усіх виплат, які до неї включено, нараховано страхові внески, а з 2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому відповідні виплати мають враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця (а.с. 16-17).

Суд відхиляє доводи відповідача з приводу того, що з 01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу" в новій редакції від 10.12.2015 за №889-VІІІ, відповідно до якого призначені пенсії державного службовця не перераховуються, оскільки в даних спірних правовідносинах відповідачем не включено до обрахунку при призначенні пенсії у відповідності до вимог Закону №3723-ХІІ всіх складових оплати праці, з яких утримано внесок на держане соціальне страхування, на які позивач мала право до набрання чинності Законом №889-VІІІ.

Аналогічна позиція зазначена у постановах Верховного Суду від 10.04.2018 у справі №695/3489/16-а (провадження №К/9901/18653/18) і від 04.09.2018 у справі №375/1392/16-а (провадження №К/9901/18403/18; №К/9901/18401/18).

У вказаних постановах Верховний Суд наголосив на тому, що державні службовці мають право на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з не включенням при обчисленні розміру пенсії сум виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне страхування, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, премії та індексації заробітної плати, надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важкої роботи, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат.

Враховуючи положення вимог Закону України "Про державну службу", Закону України "Про оплату праці", Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд дійшов висновку, що не включення до розрахунку пенсії позивача при її призначенні суми усіх складових заробітної плати є звуженням змісту набутих ОСОБА_1 прав та порушенням сутності конституційного права позивача на соціальний захист.

Таким чином, відмова відповідача перерахувати пенсію ОСОБА_1 як державному службовцю відповідно до Закону України "Про державну службу" з врахуванням вказаних в довідці виконавчого комітету Надвірнянської міської ради Івано-Франківської області від 25.10.2017 за №32 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" сум виплат з матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги вирішення соціально-побутових питань премії та індексації заробітної плати, надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важкої роботи, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, є протиправною.

З приводу вимоги позивача про здійснення перерахунку в розмірі 80 відсотків від заробітку суд зазначає, що вона в повній мірі відповідає положенням частини 2 статті 37 Закону України "Про державну службу" в редакції від 16 грудня 1993 року за № 3723-ХІІ, чинного на час призначення пенсії ОСОБА_1

Стаж роботи позивача понад 7 років на державній службі підтверджується відповідними записами у трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_2, копія якої наявна в матеріалах справи (а.с. 9-15).

Враховуючи вищевказане, суд дійшов висновку про підставність і обґрунтованість позовних вимог, які підлягають задоволенню.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, премії та індексації заробітної плати, надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важкої роботи, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат.

Зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити ОСОБА_1 з 01.02.2018 перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, що діяла на час призначення пенсії) у розмірі 80 відсотків заробітної плати, з включенням до заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, премії та індексації заробітної плати, надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важкої роботи, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат відповідно до довідки виконавчого комітету Надвірнянської міської ради Івано-Франківської області від 25.10.2017 за №32, з урахуванням виплачених сум.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

Позивач:

ОСОБА_1, адреса: АДРЕСА_1, номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1.

Відповідач:

Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, адреса: майдан Шевченка, 3, м.Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78405, ідентифікаційний код юридичної особи 40386749.

Суддя /підпис/ Скільський І.І.