
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 жовтня 2018 року м.Київ № 810/4520/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головенко О.Д., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області та просить суд:
визнати протиправними дії щодо направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідки № 1003008584 від 23.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у якій не вказано встановленої на час звільнення премії у розмірі 30 % грошового забезпечення, надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 56 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, щорічної виплати на оздоровлення в розмірі грошового забезпечення;
зобов'язати виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 із зазначенням як основних, так і додаткових видів грошового забезпечення у наступних розмірах: посадовий оклад (за посадою старшого слідчого відділу розслідування дорожньо-транспортних пригод при ГУ МВС України в Київській області) - 2 700,00 грн., оклад за спеціальне звання (майор міліції) - 2 000,00 грн., надбавка за стаж служби (22 календарних років - 40 %) - 1 880,00 грн., надбавка за особливо важливі завдання (56 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, встановленої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007) - 3 684,80 грн., премія (встановлена на момент звільнення - 30 % грошового забезпечення) - 3 079,44 грн. та щорічна доплата на оздоровлення - 1 112,02 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у березні та червні 2018 року звернувся до Ліквідаційної комісії із заявами про подання до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області повторної довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з внесенням до неї надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 56 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, щорічної виплати на оздоровлення у розмірі грошового забезпечення та премії у розмірі - 30 %, однак відповідач відмовив у видачі нової довідки.
На думку позивача, Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Київській області створила передумови для неврахування надбавки у належному розмірі під час перерахунку пенсії, чим порушила його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 04.09.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Засобами поштового зв'язку 14.09.2018 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач заперечує позовні вимоги та просить відмовити у задоволенні адміністративного позову, оскільки вважає, що перерахунок пенсії позивача здійснено відповідно до вимог чинного законодавства.
З відповіді на відзив від 26.09.2018 вбачається, що позивач вважає твердження відповідача безпідставними та необґрунтованими.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 263 КАС України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, оглянувши письмові докази, які були надані, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером ГУ МВС України в Київській області, з 28.12.2006 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Право на одержання позивачем пенсії підтверджується посвідченням № НОМЕР_2 серії НОМЕР_3, виданим 09.10.2007.
Посвідчення серії НОМЕР_4 підтверджує встановлення позивачу статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Листом Міністерства внутрішніх справ України від 22.03.2017 № 4019/02/22-2017 було повідомлено Пенсійний фонд України про підстави для проведення перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції), після чого пенсійні органи підготували списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку та направили ліквідаційним комісіям областей.
Головним управлінням МВС України відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», наказу МВС від 06.04.2016 № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання» була складена довідка про розмір грошового забезпечення № 1003008584 від 23.03.2018 для перерахунку позивачу пенсії.
Як вбачається з довідки 23.03.2018 № 1003008584 розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за прирівняною посадою поліцейського - старший слідчий УВВП до посади на день звільнення із служби - старшого слідчого відділу розслідування дорожньо-транспортних пригод ГУ МВС України в Київській області становить: посадовий оклад - 2 700,00 грн., оклад за спеціальним званням - 2 000,00 грн., надбавка за стаж служби - 40 % - 1 880,00 грн., премія - 6,06 % - 398,75 грн., всього - 6 978,75 грн.
На думку позивача, відповідачем безпідставно не внесено у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 56 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років, щорічної доплати на оздоровлення та невірно застосовано відсоток премії у розмірі 6,06 % грошового забезпечення, замість 30 %, який було встановлено на день звільнення позивача.
Позивач, вважаючи що перерахунок пенсії йому здійснено без урахування всіх складових грошового забезпечення, 21.03.2018 та 14.06.2018 звернувся із заявами до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області про видачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із внесенням вищезазначених окладів, надбавок та доплат.
У відповідях на звернення позивача № 29/М-437 від 17.04.2018 та № 29/М-763 від 10.07.2018 відповідач відмовив у видачі оновленої довідки, зазначивши, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Надбавки та доплати, які передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2015 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та наказом МВС України від 31.12.2015 № 499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», до перерахунку пенсії не включаються.
Позивач не погоджується з такою відмовою, тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
За приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.
Відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» № 580-VIII від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон № 580), пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII (далі - Закон № 900) ст. 63 Закону № 2262 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Враховуючи, що саме Постановою № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Положеннями ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262) передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абз.7 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абз. 6 цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Як вбачається з розрахунку пенсії по інвалідності позивача виплата надбавки за особливо важливі завдання здійснювалась у розмірі 56 %, що становило - 812,70 грн.
З урахуванням приписів абз. 7 п. 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії виплачувалась, тому таку надбавку неправомірно не вказано у довідці про розмір грошового забезпечення, що видана позивачу.
Щодо включення до довідки про розмір грошового забезпечення позивача щорічної доплати на оздоровлення, суд зазначає, що скільки розрахунком пенсії по інвалідності позивача по пенсійній справі № 1003008584 від 01.06.2017 від 26.09.2017 щорічної доплати на оздоровлення не передбачено, тому, враховуючи норми абз. 7 п. 5 Порядку № 45, у задоволенні такої вимоги слід відмовити.
Суд не бере до уваги твердження позивача про неправомірність зазначення відповідачем премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 6,06 % замість 30% з огляду на наступне.
Відповідно до абз. 5 п. 5 Порядку № 45 інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія здійснюються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Судом встановлено, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 20.04.2017 № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» довело до відома ліквідаційних комісій ГУ МВС України та пенсійних органів інформацію про розмір грошового забезпечення, зокрема, надбавок та премії.
При виготовленні довідки позивача, розмір премії встановлювався керуючись інформацією про середні розміри надбавок та премії поліцейських, що фактично виплачені в грудні 2015 року за переліком посад поліцейських Національної поліції, затвердженим Постановою № 988.
Середні розміри надбавок та премії, що були фактично виплачені у грудні 2015 року визначалися Сектором з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України відповідно до довідок, наданих фінансовими службами, бухгалтеріями структурних підпозділів за відповідними посадами.
Отже, вказаний відповідачем розмір премії 6,06 % є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абз. 5 п.5 Порядку № 45, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 30% немає.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що видана Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Київській області довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 23.03.2018 № 1003008584 не містить усі передбачені чинним на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії грошові складові, які враховуються при перерахунку пенсії, а тому дії відповідача в частині невключення у довідку надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 56% посадового окладу є протиправними.
При розгляді даної справи, судом було враховано позицію Верховного Суду у справі № 338/894/17 від 13.03.2018.
Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.ч. 1, 4ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
З огляду на зазначене та беручи до уваги докази, які наявні у матеріалах справи у їх сукупності, суд дійшов висновку, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 72-77, 90, 143, 194, 242-246, 250, 255 КАС України, суд -
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати дії Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області щодо направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідки № 1003008584 від 23.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії, у якій не вказано надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 56 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням протиправними.
Зобов'язати Ліквідаційну комісію ГУ МВС України в Київській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 із зазначенням надбавки за особливо важливі завдання (56 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Головенко О.Д.