
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" листопада 2018 р. справа № 0940/1574/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
за участю: секретаря судового засідання Хоми О.В.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до провідного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Богородчанському, Галицькому, Тисменицькому, Тлумацькому районах, м.Івано-Франківську та м. Тисмениці Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення №991/0/92-18-ДК/0223По/08/01/-18 від 21.08.2018 року та припису №991/0/19-18-ДК/0228Пр/03-01/-18 від 21.08.2018 року,-, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до провідного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у Богородчанському, Галицькому, Тисменицькому, Тлумацькому районах, м.Івано-Франківську та м. Тисмениці Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування припису №991/0/19-18-ДК/0228Пр/03-01/-18 від 21.08.2018 та постанови про накладення адміністративного стягнення №991/0/92-18-ДК/0223По/08/01/-18 від 21.08.2018.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувані постанова про накладення штрафу та припис про усунення порушень прийняті відповідачем на підставі помилкових висновків та з порушенням процедури накладення штрафу. Земельна ділянка належить ОСОБА_1 на праві приватної власності. У позивача наявна вся дозвільна будівельна документація, яка свідчить про законність будівництва житлового будинку з облаштуванням кафе на земельній ділянці з цільовим призначенням саме для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Приписом не визначено на який саме вид цільового призначення повинен позивач змінити власну земельну ділянку. Розгляд справи про адміністративне правопорушення проведено без врахування поданих заперечень, належної правової оцінки всім обставинам справи. Позивач зазначає, що застосування заходів адміністративного впливу здійснено провідним спеціалістом, а не державним інспектором, тобто неуповноваженою особою, при наявності постанови про закриття справи від 13.08.2018, якою встановлено відсутність події і складу адміністративного правопорушення, а також в порушення вимог ст.280 КУпАП, без з'ясування винуватості особи та інших обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
05.09.2018 у справі відкрито спрощене позовне провадження. Ухвалою суду від 10.10.2018 року суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
10.10.2018 до участі у справі залучено Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, як другого відповідача.
Ухвалою суду від 10.10.2018 відмовлено у задоволенні клопотання про закриття провадження в частині позовних вимог щодо визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення №991/0/92-18-ДК/0223По/08/01/-18 від 21.08.2018.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав, наведених в адміністративному позові (а.с.5-6). Додатково пояснили, що на земельній ділянці площею 0,15 із цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, позивачем побудовано житловий будинок з облаштуванням на першому поверсі кафе. При цьому, кафе займає не всю площу першого поверху, а лише частину. Просили позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні стосовно задоволення позову заперечила, з підстав зазначених у відзиві (а.с.56-61). Вважає, що відповідач діяв у точній відповідності до закону, правомірно наклав адміністративне стягнення за порушення земельного законодавства, у зв'язку з використанням позивачем у господарській діяльності частини земельної ділянки, що використовується не за цільовим призначенням, та правомірно виніс припис про усунення порушень земельного законодавства. Зазначила, що провідний спеціаліст, як посадова особа - державний інспектор, відповідно до Положення про Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області має право в межах повноважень розглядати справи про адміністративні правопорушення. На думку відповідача, позивач не має права використовувати земельну ділянку із цільовим призначенням для «будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) для облаштування кафе на першому поверсі житлового будинку, оскільки землі для «будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) не можуть прирівнюватися до земель із цільовим призначенням для «будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування», так як належать до різних видів цільового призначення житлової та громадської забудови. Також вказала на допущену описку щодо кадастрового номера земельної ділянки в протоколі про адміністративне правопорушення. Наявність постанови про закриття справи заперечує, з огляду на відсутність реєстрації такої у відповідній системі Головного управління, та зазначила, що готувався тільки проект такої постанови при розгляді справи про адміністративне правопорушення з метою наміру закрити справу, а згодом було прийнято рішення про наявність порушення позивачем вимог земельного законодавства, а відтак, притягнення його до відповідальності у вигляді штрафу. В задоволенні позову просила відмовити.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, взявши до уваги відзив на позов, дослідивши надані суду письмові докази, судом встановлено наступне.
Позивачу на праві приватної власності належить житловий будинок, з кафе, за адресою: вулиця Ярослава Мудрого 5Б, смт. Богородчани, Богородчанський район, Івано-Франківська область, земельна ділянка місця розташування: кадастровий номер НОМЕР_2, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площа: 0,15 га (а.с.13).
Як слідує із змісту декларації про готовність до експлуатації об'єкта та технічного паспорту на садибний (індивідуальний) будинок з кафе, загальна площа зазначеного вище будинку становить 329,1 кв.м, з яких 172,0 кв.м - площа першого поверху (а.с.14-18).
Управлінням з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, на виконання наказу Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області №991-ДК від 025.08.2018 року, що виданий по результатах розгляду заяви ОСОБА_4 від 30.07.2018, здійснено захід державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів, у формі перевірки вимог земельного законодавства за об'єктом - земельних ділянок, які знаходяться за адресою: вулиця Ярослава Мудрого, смт. Богородчани, Богородчанський район, Івано-Франківська область, та належать позивачу, про що складено акт за №990/0/92-18-ДК/907/АП/09/01/-18 від 09.08.2018 (а.с.63).
Перевіркою встановлено порушення позивачем використання частини земельної ділянки не за цільовим призначенням, а саме: частина земельної ділянки (0,0172 га) площею 0,1500 га з кадастровим номером НОМЕР_2 цільове призначення якої - для житлової та громадської забудови, та яка згідно договору купівлі-продажу від 15.12.2011 за №3531 належить ОСОБА_1, використовується не за цільовим призначенням, що є порушенням вимог п. «г» ч.1 ст.121 Земельного кодексу України, відповідальність за яке передбачена ст.53 КУпАП (а.с.63). Актом від 09.08.2018 року проведено обстеження земельних ділянок та встановлено загальну площу та площу, на якій вчинено правопорушення, зокрема 0,0172 га (а.с.64).
09.08.2018, у зв'язку з виявленим порушенням вимог земельного законодавства відповідачем складено протокол про адміністративне правопорушення №991/0/92-18-ДК/0236П/07/01-18, яким встановлено, що частина земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_2 площею 0,0172 га цільове призначення будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована на вулиці Ярослава Мудрого, смт. Богородчани використовується громадянином ОСОБА_1 для обслуговування закладів харчування (кафе), що є порушенням п. «г» ч.1 ст.211 Земельного кодексу України та ст.53 Кодексу України про адміністративне правопорушення (а.с.65-66). Позивача повідомлено про розгляд справи про адміністративне правопорушення на 09:00 год. 13.08.2018 року.
13.08.2018 державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель Абрамчук А.Р. прийнята постанова №991/0/92-18-ДК/0223По/08/01/-18 про закриття справи, у зв'язку з відсутністю порушення п.«г» ч.1 ст.211 Земельного кодексу України та ст.53 КУпАП та відсутності в діях позивача складу адміністративного правопорушення (а.с.67).
21.08.2018 провідним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Богородчанському, Галицькому, Тисменицькому, Тлумацькому районах та мм.Івано-Франківську та Тисмениці Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Абрамчук А.Р. прийнято постанову №991/0/92-18-ДК/0223По/08/01/-18 про накладення адміністративного стягнення, якою позивача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.53 Кодексу про адміністративні правопорушення, та накладено штраф у розмірі 170 гривень (а.с.69). Визначено заподіяння матеріальної шкоди внаслідок нецільового використання земельної ділянки на суму 659,97 грн. (а.с.70).
21.08.2018 відповідачем винесено припис №991/0/19-18-ДК/0228Пр/03/01/-18, яким позивача зобов'язано усунути в 30-тиденний термін порушення вимог земельного законодавства (а.с.71).
Не погоджуючись із вказаними приписом та постановою від 21.08.2018, позивач звернувся з позовом до суду.
Відповідно до частини 1 статті 188 Земельного кодексу України державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15 затверджено Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, згідно пункту 1 якого Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Пунктом 4 цього Положення визначено, що Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі, за дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових договорів, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; використанням земельних ділянок відповідно до цільового призначення; складає протоколи про адміністративні правопорушення та розглядає справи про адміністративні правопорушення, накладає адміністративні стягнення; здійснює державний нагляд у сфері землеустрою; розраховує розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, та вживає заходів до її відшкодування в установленому законодавством порядку.
Згідно із пунктом 5-1 цього Положення головні та провідні спеціалісти, які безпосередньо здійснюють державний нагляд (контроль), є одночасно державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель.
Таким чином, провідний спеціаліст відділу контролю за використанням та охороною земель у Богородчанському, Галицькому, Тисменицькому, Тлумацькому районах та мм.Івано-Франківську та Тисмениці Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Абрамчук А.Р. є державним інспектором у сфері державного контролю та наділена повноваженнями щодо проведення перевірок в межах здійснення державного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі має право проводити розгляд справи про адміністративні правопорушення. Згідно посадової інструкції провідного спеціаліста - державного інспектора від 11.05.2017 року остання є державним інспектором (а.с.74-79). Відтак доводи відповідача про відсутність таких повноважень у відповідача є безпідставними.
Посадові особи Держгеокадастру та його територіальних органів, які є державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, в межах своїх повноважень мають право безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності (пункт 5 цього Положення).
Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи (пункт 7 цього Положення).
Відповідно до пункту 30 частини 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, яке є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр), затвердженого наказом Державної служби з питань геодезії картографії та кадастру від 17.11.2016 №308, Головне управління Держгеокадастру в області здійснює державний контроль за дотриманням вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, а також здійснює державний нагляд (контроль) за використанням земельних ділянок відповідно до цільового призначення.
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України N 6 від 19.01.2017 затверджено Інструкцію з оформлення державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель матеріалів про адміністративні правопорушення, яка визначає порядок оформлення матеріалів у разі виявлення державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель порушень вимог земельного законодавства, їх обліку, розгляду, а також оскарження та контролю за провадженням у справах про адміністративні правопорушення.
Відповідно до пункту 2 розділу 1 цієї Інструкції вимоги Інструкції є обов'язковими для виконання державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальних органів, яким відповідно до законодавства України надано право складати протоколи про адміністративні правопорушення, розглядати справи про адміністративні правопорушення та накладати адміністративні стягнення, які діють як державні інспектори сільського господарства відповідно до статті 244 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Розділом 2 цієї Інструкції визначено порядок складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Пунктом 1 розділу 2 вказаної Інструкції передбачено, що у разі виявлення порушення законодавства у сфері використання та охорони земель, за яке Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) передбачена адміністративна відповідальність, державний інспектор складає протокол про адміністративне правопорушення. У протоколі зазначаються, зокрема, місце, час вчинення та суть адміністративного правопорушення. Суть правопорушення описується якомога точніше згідно з вимогами відповідної статті КУпАП, на підставі якої складається протокол; нормативно-правові акти, вимоги яких порушено та які встановлюють відповідальність за вчинене правопорушення (з обов'язковим зазначенням статей (їх частин), пунктів, абзаців тощо; інші відомості, необхідні для вирішення справи (наприклад, відомості про наявність актів обстеження земельної ділянки, відмітки про наявність документів і речей, які підтверджують правопорушення, клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності); про заподіяну правопорушенням матеріальну шкоду земельним ресурсам, що призвело до втрат сільськогосподарського або лісогосподарського виробництва (пункт 5 розділу 2 цієї Інструкції).
Згідно пункту 7 розділу 2 Інструкції, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, державний інспектор виносить одну з таких постанов: про накладення адміністративного стягнення, про закриття справи.
Постанова про закриття справи виноситься на підставі обставин, передбачених статтями 247 і 253 КУпАП (пункт 8 розділу 2 цієї Інструкції).
Пунктом 10 розділу 2 цієї Інструкції визначено, що відповідно до вимог статті 283 КУпАП постанова має містити: назву постанови (відповідно до вимог статті 284 КУпАП); повну назву посади державного інспектора, який виніс постанову, його прізвище, ім'я та по батькові); дату розгляду справи та номер постанови; відомості про особу, щодо якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові, дата і місце народження, місце проживання/реєстрації та роботи або навчання, посада (для посадових осіб), ідентифікаційний номер фізичної особи (за наявності)); опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативно-правового акта, який передбачає відповідальність за це адміністративне правопорушення; розмір шкоди, що підлягає стягненню, порядок та строк її відшкодування; рішення по справі; порядок виконання постанови; порядок і строк оскарження постанови; порядок набрання чинності постановою; строк пред'явлення постанови до виконання.
Згідно пунктів 12, 13 розділу 2 Інструкції постанова по справі про адміністративне правопорушення підписується державним інспектором, який розглянув справу та оголошується негайно після закінчення розгляду справи.
Статтею 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний, в тому числі, з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчинені та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до частини 2 статті 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, та за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису).
Як встановлено судом, 13.08.2018 державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель Абрамчук А.Р. прийнята постанова №991/0/92-18-ДК/0223По/08/01/-18 про закриття справи, у зв'язку з відсутністю порушення п.«г» ч.1 ст.211 Земельного кодексу України та ст.53 КУпАП та відсутності в діях позивача складу адміністративного правопорушення. Вказана постанова підписана відповідачем, вручена позивачу, набрала законної сили.
21.08.2018 відповідач повторно розглянула зазначену справу та прийняла оскаржувану постанову №991/0/92-18-ДК/0223По/08/01/-18, якою визнала позивача винним у вчинені адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.53 КУпАП.
Враховуючи, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбувся 13.08.2018 за результатами якого прийнято постанову про закриття справи від 13.08.2018, яка не скасована, набрала законної, суд приходить до висновку, про протиправність повторного прийняття відповідачем постанови про накладення адміністративного стягнення від 21.08.2018.
Крім цього, як слідує із змісту оскаржуваної постанови від 21.08.2018 року, відповідачем встановлено порушення позивачем вимоги пункту «г» частини 1 статті 211 Земельного кодексу України та статті 53 Кодексу України про адміністративні правопорушення та визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.53 Кодексу про адміністративні правопорушення і накладено штраф у розмірі 170 гривень.
Таким чином, постанова не містить викладення повної суті правопорушення та обставин, що встановлені при розгляді справи. Також, відповідачем не встановлено і не зазначено яку саме норму матеріального права порушив позивач, якщо відповідальність за порушення передбачена пунктом «г» частини 1 статті 211 Земельного кодексу України та статтею 53 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Так, пунктом «г» частини 1 статті 211 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення, зокрема, невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням.
Статтею 53 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність за вчинення адміністративного правопорушення, зокрема, використання земель не за цільовим призначенням тягне за собою накладення штрафу на громадян від п'яти до двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, суд приходить до висновку, що при розгляді справи відповідач не з'ясував суті адміністративного правопорушення. З формулювання обставин правопорушення, викладених у постанові, неможливо зробити висновок про те, яке саме порушення, передбачене диспозицією норми матеріального права, вчинив позивач.
За вказаних обставин, враховуючи все вищевикладене, а також наявну в матеріалах справи постанову про закриття справи від 13.08.2018, суд дійшов висновку, що постанова про накладення штрафу від 21.08.2018 є протиправною і підлягає скасуванню.
Твердження представника відповідача про те, що постанова про закриття справи від 13.08.2018 не зареєстрована у відповідній системі Головного управління не спростовує факту її прийняття, з огляду на підписання постанови державним інспектором та вручення позивачу.
Вирішуючи питання правомірності винесення державним інспектором оскарженого припису, суд зазначає наступне.
Припис - це обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, яка оформляється, вручається (надсилається) посадовим особам юридичних осіб та фiзичним особам (у тому числi фiзичним особам - пiдприємцям) щодо усунення порушень земельного законодавства.
Оформлення, вручення (надсилання) приписів державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальних органів особам, які вчинили порушення земельного законодавства, передбачено статтею 144 Земельного кодексу України, статтями 5, 6, статтею 10 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Положенням про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року №15, Положенням про Головне управління Держгеокадастру в області.
З метою усунення порушення земельного законодавства, усунення його наслідків, а також зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків, державний інспектор вручає (надсилає) особі, яка його вчинила, чи особі, яка є відповідальною за дотримання вимог законодавства, припис за відповідною процесуальною формою. Строк усунення наслідків правопорушення встановлюється державним інспектором, але становить не більше 30 днів.
Суд зазначає, що у приписі про усунення вимог земельного законодавства повинні бути вказані суть порушення земельного законодавства із зазначенням місцезнаходження земельної ділянки, категорії земель та її цільового призначення, стану земельної ділянки, назви нормативно-правового акта, вимоги якого порушено, стаття, пункт. Також у приписі повинно бути зазначені заходи, які необхідно здійснити для припинення порушення земельного законодавства, чи усунення його наслідків, а також строк їх виконання по кожному із заходів.
Землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення (стаття 19 Земельного кодексу України).
Відповідно до пунктів 1.2, 1.4 Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 р. № 548, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010 р. за № 1011/18306 (далі - Класифікація), код та цільове призначення земель застосовуються для забезпечення обліку земельних ділянок за видами цільового призначення у державному земельному кадастрі.
Згідно розділу ІІ Класифікації видів цільового призначення земель, земельні ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та земельні ділянки для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування відносяться до категорії земель житлової та громадської забудови.
Частиною 5 статті 20 Земельного кодексу України передбачено, що види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
Як встановлено судом, Управлінням з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області здійснено захід державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів, у формі перевірки вимог земельного законодавства за об'єктом - земельних ділянок, які знаходяться за адресою: вулиця Ярослава Мудрого, смт. Богородчани, Богородчанський район, Івано-Франківська область, та належать позивачу, про що складено акт за №990/0/92-18-ДК/907/АП/09/01/-18 від 09.08.2018. Перевіркою встановлено порушення позивачем використання частини земельної ділянки не за цільовим призначенням, а саме: частина земельної ділянки (0,0172 га) площею 0,1500 га з кадастровим номером НОМЕР_2 цільове призначення якої - для житлової та громадської забудови, та яка згідно договору купівлі-продажу від 15.12.2011 року №3531 належить ОСОБА_1, використовується не за цільовим призначенням, що є порушенням вимог п. «г» ч.1 ст.121 Земельного кодексу України, відповідальність за яке передбачена ст.53 КУпАП, за наслідками якого 21.08.2018 винесено припис №991/0/19-18-ДК/0228Пр/03/01/-18.
Оскаржуваним приписом позивача зобов'язано усунути порушення вимог земельного законодавства в 30-тиденний термін. При цьому відповідачем не зазначено порушеної норми матеріального права, а також заходи, які необхідно здійснити для припинення порушення земельного законодавства.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про протиправність припису та його скасування.
У відповідності до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Сплачений позивачем судовий збір становить 704,80 грн., який підлягає стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про накладення адміністративного стягнення №991/0/92-18-ДК/0223По/08/01/-18 від 21.08.2018 року.
Визнати протиправним та скасувати припис Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області №991/0/19-18-ДК/0228Пр/03-01/-18 від 21.08.2018 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 77701) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 39767437, вул.Академіка Сахарова 34, м. Івано-Франківськ, 76014) 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок) судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Біньковська Н.В.
Рішення складене в повному обсязі 30.11.2018.