Рішення № 78285120, 26.11.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2018
Номер справи
0340/1740/18
Номер документу
78285120
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2018 року ЛуцькСправа № 0340/1740/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Димарчук Т.М.,

за участю секретаря судового засідання Гуцалюк І.О.,

представника позивача Кондратюка В.В.,

представника відповідача Головного управління ДФС у Волинській області Федорчук І.Ю.,

представника відповідача Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області Мельник Л.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Промагроінвест" до Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області про стягнення коштів та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Промагроінвест" (далі - ТзОВ "Промагроінвест", позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області, відповідач 1), Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області (далі - ГУ ДКСУ у Волинській області, відповідач 2) про стягнення з Державного бюджету України відшкодування сум ПДВ по декларації за жовтень 2015 року в сумі 27 302,00 грн. та пені за порушення строків відшкодування податку на додану вартість у розмірі 8 580,90 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами позапланової виїзної документальної перевірки ТзОВ "Промагроінвест" з питань правомірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку, проведеною працівниками Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області, складено акт від 23.05.2016 №21/12-02/31102277 в якому зазначено, що в порушення абз. «б» п.200.4 ст.200, пп.188.1 ст.188 Податкового кодексу України товариством завищено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за жовтень 2015 року на суму 61 165,00 грн. та за лютий 2016 року на суму 109 207,00 грн.

На підставі акту перевірки Луцькою ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.06.2016 №0007181202, яким встановлено завищення суми бюджетного відшкодування за жовтень 2015 року в сумі 61 165,00 грн. та застосовано штрафну санкцію в сумі 15 291,00 грн. Також податковим повідомленням - рішенням №0007191202 встановлено завищення суми бюджетного відшкодування за лютий 2016 року в сумі 109 207,00 грн. та застосовано штрафну санкцію в сумі 27 302,00 грн.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 28.07.2016 у справі №803/973/16, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.10.2016 та залишеними без змін в цій частині Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27.09.2017, скасовано податкове повідомлення-рішення від 08.06.2016 №0007181202, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ на 61 165,00 грн. та застосовано штрафну санкцію на суму 15 291,00 грн.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 09.02.2017 у справі №803/1861/16, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.08.2017 зобов'язано Луцьку ОДПІ внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника ТзОВ «Промагроінвест» за жовтень 2015 року в сумі 61 165,00 грн.

01.03.2017 на виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 09.02.2017 у справі №803/1861/16, з загальної суми 61 165,00 грн., заявленої до відшкодування ПДВ за жовтень 2015 року, товариству відшкодовано суму ПДВ в розмірі лише 33 863,00 грн., а іншу частину суми - 27 302,00 грн. без згоди товариства податковим органом самостійно зараховано в рахунок сплати штрафної санкції за податковим повідомленням - рішенням №0007191202 від 08.06.2016.

Представник позивача зазначає, що ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27.09.2017 у справі №803/973/16 скасовано судові рішення суду першої інстанції від 28.07.2016 та апеляційної інстанції від 27.10.2016 в частині відмови у задоволенні позовних вимог ТзОВ «Промагроінвест» про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 08.06.2016 №0007191202, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ на 109 207 грн. та штрафні санкції на суму 27 302 грн. та справу направлено на новий розгляд.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 09.11.2017 у справі №803/973/16, залишеною без змін постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.03.2018 - визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 08.06.2016 №0007191202, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ на 109 207 грн. та штрафні санкції на суму 27 302 грн. Ухвалою Верховного Суду від 14.08.2018 у справі №803/973/16 постанову Волинського окружного адміністративного суду від 09.11.2017 та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.03.2018 - залишено без змін.

У зв'язку з визнанням протиправним податкового повідомлення-рішення Луцької ОДПІ від 08.06.2016 №0007191202, яким зменшено суму бюджетного відшкодування за лютий 2016 року в сумі 109 207,00 грн. та застосовано штрафну санкцію в сумі 27 302,00 грн., податковим органом було відновлено суму основного платежу 27 302,00 грн. по декларації з ПДВ за жовтень 2015 року, а відтак, у позивача є залишок невідшкодованої суми ПДВ по декларації за жовтень 2015 року у розмірі 27 302,00 грн., яка на даний час так і залишилась не відшкодованою та підлягає стягненню на користь товариства.

Зазначає, що бюджетне відшкодування за заявами про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ до 01.04.2017 мало здійснюватися у раніше визначеному порядку, тобто із складанням контролюючим органом відповідного висновку та його наданням територіальному органу Державної казначейської служби України. Водночас, з 01.04.2017 передумовою для отримання платником податків належної йому суми бюджетного відшкодування ПДВ є відображення органом ДФС в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ інформації про її узгодження.

Однак, сума ПДВ по декларації за жовтень 2015 року в розмірі 27 302,00 грн., яка є узгодженою в складі суми 61 165,00 грн., та без згоди позивача зарахована відповідачем як сплата штрафних санкцій за вже скасованим ППР від 08.06.2016 №0007191202, залишилась не повернутою. На момент звернення з позовом до суду встановлено, що сума бюджетного відшкодування не була відображена контролюючим органом у жодному з реєстрів.

Враховуючи те, що ТзОВ «Промагроінвест» не було відшкодовано відповідні суми бюджетного відшкодування у встановлений законом строк, товариство набуло право на нарахування пені у порядку, встановленому п.200.23 ст.200 ПК України за період з 27.10.2016 по 20.08.2018 у розмірі 8 580,90 грн.

Представник Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області у відзиві на позовну заяву від 10.10.2018 (а.с.54-56) та у додаткових поясненнях від 21.11.2018 (а.с.80-81) позовні вимоги не визнала, просила відмовити у задоволенні позову, мотивуючи тим, що Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23.10.2017 у справі №803/1861/16 зупинено виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 09.02.2017 та ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.08.2017 в частині задоволення позовних вимог щодо зобов'язання Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника ТзОВ «Промагроінвест» за жовтень 2015 року в сумі 61 165 грн.

Окрім того, з 01.01.2017 набрав чинності Закон України від 21.12.2016 №1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», яким з 01.04.2017 змінений порядок повернення сум бюджетного відшкодування шляхом запровадження формування Реєстрів заяв про повернення сум бюджетного відшкодування.

По сумах ПДВ заявлених до бюджетного відшкодування до 01.02.2016, за яким станом на 01.01.2017 суми податку на додану вартість не відшкодовано з бюджету у порядку, визначеному ст.200 Податкового кодексу України, запроваджений Тимчасовий реєстр.

Отже, заявлена до відшкодування ТзОВ «Промагроінвест» сума податку на додану вартість за жовтень 2015 року - підлягає включенню до Тимчасового реєстру.

ГУ ДФС у Волинській області надано інформацію до ДФС України щодо включення до Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з ПДВ ТзОВ «Промагроінвест» по декларації за жовтень 2015 року в сумі наявного в АІС «Податковий блок» ІКП платника залишку невідшкодованих сум ПДВ - 27 302,00 грн.

Вважає, що ГУ ДФС у Волинській області вчиняються усі необхідні дії, щодо своєчасного відшкодування сум ПДВ по декларації за жовтень 2015 року у сумі 27 302,00 грн. на рахунок платника ТзОВ «Промагроінвест». З наведених підстав просила у задоволенні позову відмовити.

Представник ГУ ДКСУ у Волинській області у відзиві на позовну заяву від 09.10.2018 №13-12/812-4598 (а.с.59-61) позовні вимоги не визнала, просила відмовити у задоволенні позову та зазначила, що органи Казначейства в процесі відшкодування податку на додану вартість керуються ПК України. Законом України від 21.12.2016 №1797-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» (далі - Закон №1797-VІІІ) зі змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 23.03.2017 №1989-VIII, змінено порядок здійснення бюджетного відшкодування, який наразі не передбачає надання контролюючим органом висновку про відшкодування та його направлення до органу державного казначейства, оскільки таке відшкодування здійснюється в автоматичному порядку на підставі інформації, відображеної в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. Порядок визначення суми податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків, врегульовано статтею 200 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Пункт 200.15 статті 200 ПК України передбачає, що у разі коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.

У разі неузгодження контролюючим органом суми податку, заявленої до відшкодування, або її частини зобов'язання з бюджетного відшкодування податку в частині неузгодженої суми виникає з дня закінчення процедури адміністративного або судового оскарження, за результатами якої прийнято рішення на користь платника податків.

Таким чином, норми діючого законодавства не передбачають можливість бюджетного відшкодування ПДВ у спосіб судового стягнення коштів з державного бюджету України. Така вимога позивача не є правильним способом захисту прав платника ПДВ.

Казначейство здійснює бюджетне відшкодування на підставі даних Реєстру, що міститься на інформаційному ресурсі Мінфіну, а також з урахуванням вимог Бюджетного кодексу України та пункту 55 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України. Крім того, нормами чинного законодавства органам казначейства не надано повноважень нараховувати та виплачувати пеню на заборгованість з відшкодування ПДВ на підставі заяви та розрахунку, поданого платником податків. З наведених підстав просила у задоволенні позову відмовити.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені вимоги, просив позов задовольнити повністю.

Представники відповідачів у судовому засіданні підтримали пояснення, наведені у відзивах на позовну заяву та просили у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представника позивача, представників відповідачів, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ТзОВ "Промагроінвест" зареєстроване як юридична особа 13.09.2000, що підтверджується копією виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.43).

В травні 2016 року Луцькою ОДПІ проведено позапланову виїзну документальну перевірку ТОВ «Промагроінвест» щодо правомірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку у сумі 61 165 грн., відображеної у податковій декларації з ПДВ за жовтень 2015 року та у сумі 109 207 грн. відображеної у податковій декларації з ПДВ за лютий 2016 року.

Перевіркою, за результатами якої складено акт від 23.05.2016 №2188/12-02/31102277, встановлено порушення ТзОВ «Промагроінвест» абз. «б» п. 200.4 ст. 200, п. 200.1. ст. 200, п.п. 188.1 ст. 188 ПК України, а саме, ТзОВ «Промагроінвест» завищено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за жовтень 2015 року в сумі 61165 грн. та за лютий 2016 року в сумі 109207 грн.

На підставі акту перевірки Луцькою ОДПІ прийнято податкові повідомлення-рішення від 08.06.2016 №0007181202, яким встановлено завищення суми бюджетного відшкодування за жовтень 2015 року в сумі 61165 грн. та застосовано штрафну санкцію в сумі 15291 грн. та №0007191202, яким встановлено завищення суми бюджетного відшкодування за лютий 2016 року в сумі 109207 грн. та застосовано штрафну санкцію в сумі 27302 грн.

Не погоджуючись з вищевказаними рішеннями, ТОВ «Промагроінвест» звернулося до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 08.06.2016 №0007181202 та №0007181202.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 28.07.2016 у справі №803/973/16, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.10.2016 скасовано податкове повідомлення-рішення від 08.06.2016 №0007181202, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ на 61 165,00 грн. та застосовано штрафну санкцію на суму 15 291,00 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27.09.2017 у справі №803/973/16 скасовано судові рішення суду першої інстанції від 28.07.2016 та апеляційної інстанції від 27.10.2016 в частині відмови у задоволенні позовних вимог ТзОВ «Промагроінвест» про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 08.06.2016 №0007191202, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ на 109 207,00 грн. та штрафні санкції на суму 27 302,00 грн. та справу в даній частині направлено на новий розгляд.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 09.11.2017 у справі №803/973/16, залишеною без змін постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.03.2018 - визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 08.06.2016 №0007191202. Ухвалою Верховного Суду від 14.08.2018 у справі №803/973/16 постанову Волинського окружного адміністративного суду від 09.11.2017 та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.03.2018 - залишено без змін.

Крім того, постановою Волинського окружного адміністративного суду від 09.02.2017 у справі №803/1861/16, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.08.2017 зобов'язано Луцьку ОДПІ внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника ТзОВ «Промагроінвест» за жовтень 2015 року у розмірі 61 165,00 грн.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23.10.2017 у справі №803/1861/16 зупинено виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 09.02.2017 та ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.08.2017 року в частині задоволення позовних вимог щодо зобов'язання Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника ТзОВ «Промагроінвест» за жовтень 2015 року в сумі 61 165 грн.

З листів ГУ ДФС у Волинській області від 21.12.2017 та від 21.06.2018 вбачається, що 01.03.2017 на виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 09.02.2017 у справі №803/1861/16, ДФС в області відшкодовано на поточний рахунок товариства суму ПДВ у розмірі 33 863,00 грн., заявлену позивачем до відшкодування по декларації з ПДВ за жовтень 2015 року.

За даними ПС «Податковий блок» 03.02.2017 по ІКП ТзОВ «Промагроінвест» зарахована сума 27 302,00 грн. по декларації за жовтень 2015 року в рамках сплати штрафних санкцій за податковим повідомленням-рішенням від 08.06.2016 №0007191202. У зв'язку з скасуванням податкового повідомленням-рішенням від 08.06.2016 №0007191202 відновлено суму основного платежу 27 302,00 грн. у декларацію за жовтень 2015 року.

За даними ПС «Податковий блок» станом на 21.06.2018 залишок невідшкодованих сум ПДВ по ТзОВ «Промагроінвест» становить 136 509,00 грн. (по декларації за жовтень 2015 року в розмірі 27 302,00 грн. та по декларації за лютий 2016 року в розмірі 109 207,00 грн.). Станом на 21.06.2018 по декларації за лютий 2016 року ГУ ДФС у Волинській області внесено дані щодо узгодження суми бюджетного відшкодування ТзОВ «Промагроінвест» до Реєстру заяв про повернення сум бюджетного відшкодування в розмірі 109 207,00 грн.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23.10.2017 у справі №803/1861/16 зупинено виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 09.02.2017 та ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.08.2017 в частині задоволення позовних вимог щодо зобов'язання Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника ТзОВ «Промагроінвест» за жовтень 2015 року в сумі 61 165 грн.

З 01.01.2017 набрав чинності Закон України від 21.12.2016 №1797-VІІІ «Про внесення змін до ПК України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», яким з 01.04.2018 змінено порядок повернення суми бюджетного відшкодування шляхом запровадження формування Реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. По сумах ПДВ заявлених до бюджетного відшкодування до 01 лютого 2016 року, за якими станом на 01 січня 2017 року суми податку на додану вартість не відшкодовані з бюджету у порядку, визначеному статтею 200 ПК України, запроваджений Тимчасовий реєстр.

Отже, заявлена до відшкодування ТзОВ «Промагроінвест» сума ПДВ по декларації за жовтень 2015 року до 01.02.20216 та не відшкодована станом на 01 січня 2017 року - підлягає включенню саме до Тимчасового реєстру. ГУ ДФС у Волинській області листом від 22.02.2018 надано інформацію до ДФС України щодо включення до Тимчасового реєстру заяв про повернення сум бюджетного відшкодування ПДВ ТзОВ «Промагроінвест» по декларації за жовтень 2015 року в розмірі 27 302,00 грн. та внесені всі необхідні дані до інформаційної таблиці розробленої ДФС України. Отже, залишок невідшкодованого ПДВ по декларації за жовтень 2015 року в розмірі 27 302,00 грн. підлягає відшкодуванню в порядку визначеному пунктом 56 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України (а.с.40-42).

Позивач, не погоджуючись з вищевказаними діями податкового органу звернувся за захистом своїх прав до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий кодекс України (далі ПК України).

Порядок визначення суми податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків, врегульовано статтею 200 ПК України.

Законом України від 21.12.2016 №1797-VІІІ «Про внесення змін до ПК України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» (далі - Закон №1797-VІІІ) зі змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 23.03.2017 №1989-VIII, змінено порядок здійснення бюджетного відшкодування, який наразі не передбачає надання контролюючим органом висновку про відшкодування та його направлення до органу державного казначейства, оскільки таке відшкодування здійснюється в автоматичному порядку на підставі інформації, відображеної в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Так, згідно із підпунктом 200.7.1пунктом 200.7статті 200 ПК України у чинній редакції формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

До такого Реєстру вносяться такі дані: 1) найменування платника податку та його індивідуальний податковий номер; 2) дата подання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку, поданої у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання); 3) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зазначена у кожній заяві, поданій у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), у тому числі окремо, яка підлягає перерахуванню на рахунок платника податку у банку та/або в рахунок сплати грошових зобов'язань, та/або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; 4) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зменшена на суму податкового боргу; 5) реквізити поточного рахунка платника податку для перерахування бюджетного відшкодування; 6) реквізити бюджетних рахунків для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; 7) реквізити бюджетного рахунка, з якого здійснюється бюджетне відшкодування податку; 8) дата початку та закінчення проведення перевірки даних, зазначених у податковій декларації або уточнюючому розрахунку (в разі їх подання), в складі яких подана заява про повернення суми бюджетного відшкодування, з обов'язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна); 9) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, та дата поданої до контролюючого органу заяви в разі виникнення у платника податку необхідності змінити напрям узгодженого бюджетного відшкодування; 10) дата складення та вручення платнику податків акта перевірки; 11) дата та номер податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування за кожною заявою з урахуванням (у разі подання) уточнюючого розрахунку, неузгоджена контролюючим органом; 12) дата початку оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, що оскаржується; 13) дата закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, узгоджена за результатами оскарження; 14) сума узгодженого контролюючим органом бюджетного відшкодування за кожною заявою та дата її узгодження; 15) дата та сума повернення бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку; 16) дата та сума зарахування (перерахування) в рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.

Внесення даних до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування посадовими особами відповідних органів здійснюється з дотриманням вимог законів щодо електронного підпису та електронного документообігу.

Порядок ведення та форма Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно із підпунктом 200.7.2 пунктом 200.7 статті 200 ПК України заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.

Зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з однієї із таких дат, зокрема з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення («ґ» пункту 200.12 статті 200 ПК України).

У випадках, передбачених підпунктами «а», «г» і «ґ» цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

Узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.

Згідно із пунктом 200.13 статті 200 ПК України на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів.

Пункт 200.15 статті 200 ПК України передбачає, що у разі коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.

У разі неузгодження контролюючим органом суми податку, заявленої до відшкодування, або її частини зобов'язання з бюджетного відшкодування податку в частині неузгодженої суми виникає з дня закінчення процедури адміністративного або судового оскарження, за результатами якої прийнято рішення на користь платника податків.

При цьому, пунктом 52 підрозділу 2 Розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, якими цей підрозділ був доповнений Законом №1797, визначено, що до 10 січня 2017 року центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, зобов'язаний на підставі реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування платникам податку, які відповідають та які не відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 статті 200 цього Кодексу, в редакції, що діяла до 1 січня 2017 року, сформувати єдиний Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування у хронологічному порядку їх надходження.

Формування, ведення, бюджетне відшкодування та офіційне публікування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зазначеного у цьому пункті, здійснюються у порядку, визначеному статтею 200 цього Кодексу.

Пунктом 56 підрозділу 2 Розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, якими цей підрозділ був доповнений Законом №1797, визначено, що до 1 лютого 2017 року центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, формує у хронологічному порядку надходження заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість Тимчасовий реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, поданих до 1 лютого 2016 року, за якими станом на 1 січня 2017 року суми податку на додану вартість не відшкодовані з бюджету.

Формування, ведення та офіційне публікування Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зазначеного у цьому пункті, здійснюються у порядку, визначеному статтею 200 цього Кодексу.

Відшкодування узгоджених сум податку на додану вартість, зазначених у такому реєстрі, здійснюється в хронологічному порядку відповідно до черговості надходження заяв про повернення таких сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість в межах сум, визначених законом про Державний бюджет на відповідний рік. Розподіл сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначених законом про Державний бюджет на відповідний рік, між Тимчасовим реєстром заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зазначеним у цьому пункті, та Реєстром заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість здійснюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 №26 затверджено Порядок ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі - Порядок №26), який згідно з пунктом 3 постанови набирає чинності з 01.04.2017. При цьому постановою встановлено, що до набрання чинності Порядком бюджетне відшкодування сум податку на додану вартість за заявами, включеними до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, сформованого згідно з пунктом 52 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, здійснюється у порядку, що діяв до 1 січня 2017 року.

Відповідно до пункту 4 Порядку №26 орган ДФС вносить до Реєстру, зокрема, такі дані:

- найменування платника податку на додану вартість (далі - платник податку) та його індивідуальний податковий номер;

- дату подання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі - заява) на рахунок платника податку у банку, поданої у складі податкової декларації з податку на додану вартість (далі - податкова декларація) або уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість (далі - уточнюючий розрахунок) (в разі їх подання);

- суму податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зазначену в кожній заяві, поданій у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), у тому числі окремо, яка підлягає перерахуванню на рахунок платника податку у банку та/або в рахунок сплати грошових зобов'язань, та/або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;

- дату початку та закінчення проведення перевірки даних податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), в складі яких подана заява, з обов'язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна);

- суму податку, заявленого до бюджетного відшкодування, та дату поданої до органу ДФС заяви у разі виникнення у платника податку необхідності змінити напрям узгодженого бюджетного відшкодування;

- дату та номер податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування за кожною заявою з урахуванням уточнюючого розрахунку (у разі їх подання), не узгоджену органом ДФС;

- дату початку оскарження податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування, що оскаржується;

- дату закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування, узгоджену за результатами оскарження;

- суму узгодженого органом ДФС бюджетного відшкодування за кожною заявою та дату її узгодження.

Згідно із пунктом 6 Порядку №26 інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі органом ДФС на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

Суд звертає увагу на те, що у зв'язку з набранням чинності Порядком №26, з 01.04.2017 втратив чинність Порядок ведення реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2016 №68, який передбачав, що реєстри формуються ДФС за даними: прийнятих територіальними органами ДФС податкових декларацій з податку на додану вартість (далі - податкові декларації) або уточнюючих розрахунків з податку на додану вартість (далі - уточнюючі розрахунки), передбачених абзацом четвертим пункту 50.1 статті 50 Кодексу, та заяв, поданих у складі податкових декларацій або уточнюючих розрахунків; податкової інформації, зібраної та отриманої органами доходів і зборів, відповідно до глави 7 Кодексу.

Пунктом 10 Порядку №68 було передбачено, що друга частина реєстрів містить інформацію, зокрема, про: неузгоджену суму податку, заявлену до бюджетного відшкодування, що оскаржується; дату закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення; суму податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню, узгоджену за результатами оскарження.

Таким чином, Реєстри заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, які діяли як до 01.04.2017, так і після цієї дати, передбачають його інформаційне наповнення, зокрема, внесення інформації про узгоджену суму бюджетного відшкодування, яка підлягає перерахуванню платнику податків, саме контролюючими органами.

При цьому, у разі внесення заяви про бюджетне відшкодування до Реєстру відповідно до Порядку №68, який діяв до 01.04.2017, відповідна інформація мала бути включена у сформований до 10.01.2017 єдиний Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та у Тимчасовий реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, поданих до 01.02.2016, за якими станом на 01.01.2017 суми податку на додану вартість не відшкодовані з бюджету.

Бюджетне відшкодування за такими заявами до 01.04.2017 мало здійснюватися у раніше визначеному порядку, тобто зі складанням контролюючим органом відповідного висновку та його наданням територіальному органу Державної казначейської служби України.

Водночас з 01.04.2017 передумовою для отримання платником податків належної йому суми бюджетного відшкодування є відображення органом ДФС в Реєстрі інформації про її узгодження.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що норми діючого законодавства не передбачають можливість бюджетного відшкодування ПДВ у спосіб судового стягнення коштів з державного бюджету України. Така вимога позивача не є правильним способом захисту прав платника ПДВ.

Крім того, як уже було зазначено вище, сума, яку просить стягнути позивач в даній адміністративній справі, а саме 27 302, 00 грн. входить у суму бюджетного відшкодування за жовтень 2015 року у розмірі 61 165, 00 грн. Разом з тим, постановою Волинського окружного адміністративного суду від 09.02.2017 у справі №803/1861/16, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.08.2017 зобов'язано Луцьку ОДПІ внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника ТзОВ «Промагроінвест» за жовтень 2015 року у розмірі 61 165,00 грн. (в подальшому, виконання рішення зупинено Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23.10.2017).

Враховуючи вказані обставини та наявність рішення Волинського окружного адміністративного суду від 09.02.2017 у справі №803/1861/16, суд також вважає, що вимога позивача про стягнення з державного бюджету України суми 27302, 00 грн. є передчасною та такою, що не відповідає правильному способу захисту прав платника ПДВ.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що вимога про стягнення з Державного бюджету України відшкодування сум ПДВ по декларації за жовтень 2015 року у розмірі 27 302,00 грн. до задоволення не підлягає, а тому не підлягає також до задоволення і вимога позивача про стягнення з Державного бюджету України пені за порушення строків відшкодування податку на додану вартість, як похідна від неї.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Промагроінвест" до Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області про стягнення з Державного бюджету України відшкодування сум ПДВ по декларації за жовтень 2015 року у розмірі 27 302,00 грн., пені за порушення строків відшкодування ПДВ у розмірі 8 580,90 грн., відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складений 03 грудня 2018 року

Головуючий-суддя Т.М. Димарчук