
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Головуючий І інстанції: Мельников Р.В.
27 листопада 2018 р. м. ХарківСправа № 820/2124/18Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Старосуда М.І.
суддів: Старостіна В.В. , Лях О.П.
при секретарі судового засідання Жданюк Г.О.
за участю представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Лантушенко Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.07.2018, повний текст складено 27.07.18 по справі № 820/2124/18
за позовом ОСОБА_3
до Головного управління ДФС у Харківській області
про скасування податкової вимоги та податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просила суд:
- ухвалити рішення про визнання протиправною податкової вимоги ГУ ДФС в Харківській області від 20.02.2018 року №24227-17 про стягнення з гр. ОСОБА_3 податкового боргу в сумі 26423,76 грн. та скасувати її;
- визнати протиправним у відношенні гр. ОСОБА_3 повідомлення-рішення ГУ ДФС в Харківській області від 21.05.2018 року №417387-1309-2018 за 2015 рік на суму 2763,17 грн. та скасувати його;
- визнати протиправним у відношенні гр. ОСОБА_3 повідомлення-рішення ГУ ДФС в Харківській області від 21.05.2018 року №417388-1309-2018 за 2016 рік на суму 3959,62 грн. та скасувати його;
- визнати протиправним у відношенні гр. ОСОБА_3 повідомлення-рішення ГУ ДФС в Харківській області від 21.05.2018 року №417386-1309-2018 за 2017 рік на суму 4197,20 грн. та скасувати його;
- визнати протиправним у відношенні гр. ОСОБА_3 повідомлення-рішення ГУ ДФС в Харківській області від 21.05.2018 року №417389-1309-2018 за 2018 рік на суму 4197,20 грн. та скасувати його;
- відповідно до ст.382 КАС України встановити судовий контроль строком у один місяць за виконанням ГУ ДФС в Харківській області судового рішення у адміністративних судах.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19.07.2018р. зазначений адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною та скасовано податкову вимогу ГУ ДФС в Харківській області від 20.02.2018 року №24227-17. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Стягнуто на користь ОСОБА_3 сплачену суму судового збору у розмірі 450 грн. 86 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Харківській області.
Позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на невірне застосування судом першої інстанції до спірних правовідносин норм процесуального та матеріального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати оскаржуване рішення в частині відмови у задоволенні позову та прийняти в цій частині постанову, якою задовольнити позов в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що при винесенні податкових повідомлень-рішень від 21.05.2018 року: №417387-1309-2018, №417388-1309-2018, №417386-1309-2018, №417389-1309-2018 контролюючим органом невірно визначено розмір земельного податку через невірне застосування методики розрахунку оцінки землі. Окрім того, приймаючи рішення про відмову в задоволенні позову, суд першої інстанції не врахував: що станом на день прийняття рішення - 19.07.2018 року 1095-ти денний строк дії прийняття податкового повідомлення-рішення за 2015 рік закінчився 30.06.2018 року; що дочка позивача - ОСОБА_4, якій належать частина власності в нежитловому приміщенні, 01 травня 2017 року досягла повноліття, а тому позивач не зобов'язана сплачувати за дочку земельний податок за 2017 - 2018 роки.
Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому, наполягаючи на законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.
Колегія суддів зазначає, що оскільки рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.07.2018р., яким визнано протиправною та скасовано податкову вимогу ГУ ДФС в Харківській області від 20.02.2018 року №24227-17, не оскаржено, тому апеляційному перегляду підлягає рішення суду в частині відмови в задоволенні позову щодо визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 21.05.2018 року.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу ОСОБА_3 та її дочці ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, належить на праві приватної спільної сумісної власності без виділення часток нежитлове приміщення в будівлі літ. "Б-1" загальною площею 100,3 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1
Відповідач податковими повідомленнями-рішеннями нарахував позивачу земельний податок з фізичних осіб: за 2015 рік від 30.06.2015 №322247 на суму 5069,03 грн., за 2016 рік від 30.06.2016 №632-1303 на суму 7263,91грн., за 2017 рік від 07.08.2017 №43397-1309 на суму 4197,20 грн.
Вказані податкові повідомлення-рішення вважаються відкликаними, оскільки 21.05.2018 року відповідачем були сформовані нові податкові повідомлення-рішення по земельному податку з урахуванням коригування площі земельної ділянки, якими позивачу нараховано земельний податок з фізичних осіб: №417387-1309-2038 за 2015 рік на суму 2763,17грн., №417388-1309-2038 за 2016 рік на суму 3959,62 грн., №417386-1309-2038 за 2017 рік на суму 4197,20 грн., №417389-1309-2038 за 2018 рік на суму 4197,20 грн.
Відмовляючи у задоволенні позову про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 21.05.2018 року, суд першої інстанції виходив з правомірності нарахування контролюючим органом ОСОБА_3 земельного податку.
Колегія суддів частково не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідаю до ст.ст. 269, 270 Податкового кодексу України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, а об'єктом оподаткування - земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Згідно із п. 286.6 ст. 286 Податкового кодексу України за земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у спільній власності кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується з урахуванням прибудинкової території кожному з таких осіб.
Відповідно до п. 287.1 ст. 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Як передбачено положеннями п. 287.6 ст. 287 Податкового кодексу України при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку.
Згідно витягу №34505371 про державну реєстрацію прав, нежитлова будівля літ. "Б-1", загальною площею 100,3 кв.м., належить на праві приватної спільної сумісної власності ОСОБА_3 та її дочці ОСОБА_4
З довідки Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно також слідує, що приміщення, розташоване за адресою: АДРЕСА_2 площею 100,3 кв.м., знаходиться у спільній сумісній власності без виділення часток у ОСОБА_3 та ОСОБА_4
Положеннями п.б ст.266.2 ст.266 Податкового кодексу України визначено, що якщо об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб - власників, визначена за їх згодою якщо інше не встановлено судом.
Однак, відповідачем не надано до суду будь-яких об'єктивних даних, що за згодою ОСОБА_3 та ОСОБА_4, яка 01 травня 2017 року досягла повноліття, платником податку є саме ОСОБА_3, а тому податкові повідомлення-рішення від 21.05.2018 року №417386-1309-2038 за 2017 рік на суму 4197,20 грн., №417389-1309-2038 за 2018 рік на суму 4197,20 грн., якими позивачу ОСОБА_3 нарахований земельний податок з фізичних осіб є протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідно до пп.266.7.2 п.266.6 ст.266 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Доводи апелянта, що станом на день прийняття судом рішення - 19.07.2018 року 1095-ти денний строк дії податкового повідомлення-рішення від 21.05.2018 року №417387-1309-2018 за 2015 рік закінчився 30.06.2018 року, колегія суддів не приймає до уваги, оскільки 1095-ти денний строк прийняття податкового повідомлення-рішення по земельному податку за 2015 рік діяв до 30.06.2018 року, а спірне податкове повідомлення-рішення від 21.05.2018 року було прийняте в межах 1095-ти денного строку.
Отже, ГУ ДФС у Харківській області було нараховано ОСОБА_3 земельний податок за 2015 рік шляхом прийняття податкового повідомлення-рішення від 21.05.2018 року №417387-1309-2018 у строки, визначені Податковим кодексом України.
Відповідно до положень п. 271.1 ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування по платі за землю є: згідно пп. 271.1.1 - нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванні коефіцієнта індексації; згідно 271.1.2 - площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Згідно з пп.284.1 ст.284 Податкового кодексу України органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.
Прийняті рішення є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади об'єднаннями, підприємствами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на цій території.
Відповідно до рішення 4 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 12.01.2011 № 126/11 "Про врегулювання питань справляння податків на території міста Харкова відповідно до норм Податкового кодексу України", п.5.2. якого визначено, що ставка земельного податку за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб'єктів господарювання, становить 1 відсоток від їх нормативної грошової оцінки.
Рішенням 40 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 24.06.2015 №1894/15, затверджено Положення про плату за землю у місті Харкові, яке діяло в 2016 році. У 2017 податок розраховується відповідно додатку №2, затвердженого рішенням 11 сесії Харківської міської ради 7 скликання "Про місцеві податки і збори у місті Харкові" від 22.02.2017 №542/17.
Ставки земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку, яких проведено по м. Харків, встановлюються у відсотках від їх нормативної грошової оцінки.
Ставки земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких не проведено (відсутня довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки) становить 1 відсоток від добутку базової вартості одного квадратного метра земель міста Харкова, помноженої на коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, (під житлову забудову, для промисловості, транспорту тощо) (Кф) та на зональний коефіцієнт, який характеризує містобудівну цінність території в межах населеного пункту (економіко-планувальної зони) (Км 2), за квадратний метр бази оподаткування (підпункт 5.1 пункту 5 Положення про плату за землю у місті Харкові).
Надану представником позивача незавірену належним чином копію витягу про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, колегія суддів не приймає до уваги, оскільки такий документ не є належним доказом і, окрім того, витяг видано гр. ОСОБА_5, а не позивачу.
Як підтверджено матеріалами справи, у позивача відсутня довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а відтак ставка земельного податку за земельну ділянку під нежитловим приміщенням, належним позивачу на праві сумісної приватної власності обраховується у відповідності до Положення про плату за землю у місті Харкові, затвердженого рішенням сесії Харківської міської ради.
Згідно матеріалів справи, розрахунок земельного податку за земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_2 проведено по формулі:
Цзд = Б*Кі*Км2*Км3_ср.*Кф*РL, де
Цзд - нормативно грошова оцінка окремої земельної ділянки;
Б - базова вартість 1 кв.м. земель м. Харкова;
Км2 - зональний коефіцієнт, (за адресою АДРЕСА_2 - зона 6906, Км2 - 3,03);
Км3 - коефіцієнт для зон впливу локальних факторів (1%);
Кф - коефіцієнт, що характеризує функціональне використання земельної ділянки (для вказаного платника Кф становить 2,5 - землі комерційного використання).
Земельний податок за земельну ділянку (за адресою АДРЕСА_2) за 2015 рік (291,18*1,249)*3,03*1%*2,5*10000 = 275490,59 (тариф) 275490,59*0,01003 складає 2763,17 грн., за 2016 рік (291,18*1,249*1,433)*3,03*1%*2,5*10000 = 394777,85 (тариф) 394777,85*0,01003 складає 3959,62 грн.
При цьому, 1,249 - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік; 1,433 - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2015 рік.
З огляду на наведене, колегія суддів вважає необґрунтованими доводи апелянта, що контролюючим органом невірно визначено розмір земельного податку через невірне застосування методики розрахунку оцінки землі.
З врахуванням встановлених під час судового розгляду справи обставин, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність нарахування контролюючим органом ОСОБА_3 земельного податку за 2015-2016 роки, а тому податкові повідомлення-рішення від 21.05.2018 року: №417387-1309-2038 за 2015 рік на суму 2763,17грн., №417388-1309-2038 за 2016 рік на суму 3959,62 грн., є правомірними та не підлягають скасуванню.
Таким чином, колегія суддів, переглянувши у межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції не вірно встановив фактичні обставини справи щодо податкових повідомлень-рішень за 2017-2018 роки та прийняв в цій частині рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому податкові повідомлення-рішення від 21.05.2018 року №417386-1309-2038 за 2017 рік на суму 4197,20 грн., №417389-1309-2038 за 2018 рік на суму 4197,20 грн., якими позивачу ОСОБА_3 нарахований земельний податок з фізичних осіб є протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідно до ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення, є, зокрема, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині відмови в задоволенні позову щодо податкових повідомлень-рішень за 2017-2018 роки з ухваленням в цій частині постанови про задоволення позову.
У зв'язку з частковим задоволенням апеляційної скарги та позовних вимог з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача підлягає стягненню сплачений позивачем судовий збір пропорційно до розміру задоволених позовних вимог за подання позову у розмірі 150 грн. та за подання апеляційної скарги у розмірі 550 грн.
Керуючись ст. 139, 308, 310, 315, 317, 321, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково .
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.07.2018 по справі № 820/2124/18 скасувати в частині відмови у задоволенні позову про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень ГУ ДФС в Харківській області від 21.05.2018 року: №417386-1309-2018 за 2017 рік на суму 4197,20 грн. та №417389-1309-2018 за 2018 рік на суму 4197,20 грн.
Прийняти в цій частині постанову, якою позов ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення ГУ ДФС в Харківській області, прийняті відносно ОСОБА_3, від 21.05.2018 року: №417386-1309-2018 за 2017 рік на суму 4197,20 грн. та №417389-1309-2018 за 2018 рік на суму 4197,20 грн.
В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.07.2018р. по справі № 820/2124/18 залишити без змін.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ - 39859695) на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, код - НОМЕР_1) сплачену суму судового збору за подання позову у розмірі 150 (сто п'ятдесят) грн. та за подання апеляційної скарги в розмірі 550 (п'ятсот п'ятдесят) грн. , а в загальному розмірі 700 (сімсот) грн.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, а у випадках, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, постанова може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення - з 03.12.2018 року.
Головуючий суддя (підпис)М.І. СтаросудСудді(підпис) (підпис) В.В. Старостін О.П. Лях