
Провадження № 4-с/537/42/2018
Справа № 537/6104/14-ц
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.11.2018 Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області у складі головуючої судді Фадєєвої С.О., за участю секретаря Герасименко Л.М., старшого державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби м. Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Івашковської В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Кременчука Полтавської області справу за скаргою Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області на неправомірні дії державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби м. Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області та скасування повідомлення про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, -
В С Т А Н О В И В:
Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області звернулося до суду зі скаргою на неправомірні дії старшого державного виконавця Крюківського ВДВС м. Кременчука ГТУЮ у Полтавській області Івашковської В.О., в якій просить суд визнати дії старшого державного виконавця Крюківського ВДВС м. Кременчука ГТУЮ у Полтавській області Івашковської В.О. щодо винесення повідомлення від 28.09.2018 про повернення виконавчого документа № 537/6104/14-ц про стягнення з ОСОБА_2 допомоги без прийняття до виконання неправомірними; скасувати вищезазначене повідомлення та зобов»язати старшого державного виконавця Крюківського ВДВС м. Кременчука ГТУЮ у Полтавській області Івашковську В.О. прийняти до виконання виконавчий лист № 537/6104/14-ц, виданий Крюківським районним судом м. Кременчука Полтавської області 07.05.2015 про стягнення з ОСОБА_2 допомоги згідно заяви Управління від 24.09.2018.
Скаржник свої вимоги обґрунтовував тим, що 28.09.2018 старший державний виконавець Крюківського ВДВС м. Кременчука ГТУЮ у Полтавській області Івашковська О.В. винесла повідомлення про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, а саме виконавчого листа № 537/6104/14-ц, виданого 07.05.2015 Крюківським районним судом м. Кременчука Полтавської області про стягнення з ОСОБА_2 коштів тимчасової державної допомоги дітям, батьки, яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме в розмірі 16 286 грн. 70 коп. на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради. Зазначене повідомлення про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання було винесене в зв'язку з ненаданням стягувачем підтвердження про сплату авансового внеску, передбаченого п. 8 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження». Скаржник вважає, що сплата авансового внеску для Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області не є обов'язковою, оскільки відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» від сплати авансового внеску звільнені державні органи, а Управління, в судовому порядку стягуючи кошти з боржника, виконує повноваження, делеговані йому державою, при цьому кошти, стягнуті з боржника, будуть направлені саме до державного бюджету. Також, зазначає, що від сплати авансового внеску звільняються стягувачі за рішенням про обчислення, призначення, перерахунок, здійснення, надання, одержання в тому числі інших соціальних виплат, доплат, якими є тимчасова державна допомога. В зв'язку з чим дії державного виконавця вважає неправомірними, такими, що суперечать засадам виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження, а саме обов'язковості виконанню рішення суду.
Старшим державним виконавцем Крюківського ВДВС м. Кременчука ГТУЮ у Полтавській області Івашковською В.О. подано до суду відзив на скаргу. В обґрунтування відзиву зазначила, що підставою для прийняття оскаржуваного повідомлення була несплата авансового внеску стягувачем, сплата якого для скаржника встановлена Законом України «Про виконавче провадження» і є обов'язковою. Оскільки Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області є органом місцевого самоврядування, а не державним органом, воно не звільняється від сплати авансового внеску. Законом України «Про виконавче провадження» не визначено, що від сплати авансового внеску звільняються органи місцевого самоврядування при виконанні останніми делегованих державою повноважень, зокрема, повноважень по відшкодуванню до державного бюджету. Крім того, від сплати авансового внеску дійсно звільняються стягувачі за рішенням суду про обчислення, призначення, перерахунок, здійснення, надання, одержання в тому числі інших соціальних виплат, доплат, але згідно рішення Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області №537/6104/14-ц, на підставі якого було видано виконавчий лист, стягненню підлягає відшкодування суми допомоги, а не обчислення, призначення, перерахунок, здійснення, надання чи одержання такої допомоги.
Представник Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області в судове засідання не з»явився, надав суду заяву, відповідно до якої скаргу підтримує в повному обсязі та просить справу розглянути у його відсутність.
В судовому засіданні старший державний виконавець Крюківського ВДВС м. Кременчука ГТУЮ у Полтавській області Івашковська В.О. в задоволенні скарги просила відмовити, обґрунтовуючи це доводами, викладеними у відзиві.
Суд, вислухавши старшого державного виконавця Крюківського ВДВС м. Кременчука ГТУЮ у Полтавській області Івашковську В.О., вивчивши матеріали справи, дослідивши і оцінивши наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому їх дослідженні, приходить до висновку, що скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено в судовому засіданні, 10 березня 2015 року Крюківським районним судом м. Кременчука Полтавської області у справі №537/6104/14-ц було ухвалено рішення, яким в рахунок відшкодування суми тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме стягнуто з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради кошти в розмірі 16 286 грн. 70 коп. шляхом перерахування їх на розрахунковий рахунок позивача. Рішення суду набрало законної сили 28.04.2015.
Матеріалами справи підтверджується, що 07 травня 2015 2017 року на виконання ухваленого рішення Крюківським районним судом м. Кременчука Полтавської області було видано виконавчий лист № 537/6104/14-ц.
Згідно п. 5 рішення ХІV сесії VІІ скликання Кременчуцької міської ради від 27.09.2016 року назву управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту праці, соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області змінено на Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради.
24.09.2018 за вих. № 02/9014 скаржник направив на адресу Крюківського ВДВС м. Кременчука ГТУЮ у Полтавській області заяву про примусове виконання рішення суду та оригінал виконавчого листа. 28.09.2018 старшим державним виконавцем Крюківського ВДВС м. Кременчука ГТУЮ у Полтавській області Івашковською В.О. винесено повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання, на підставі п. 8 частини 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», в зв'язку з тим, що стягувач не надав підтвердження сплати авансового внеску. Повідомлення направлене на адресу стягувача за вих. № 42328 від 01.10.2018.
Відповідно до ст. ст.1, 2 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів», примусове виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) покладається на органи державної виконавчої служби та у визначених Закону України «Про виконавче провадження» випадках - на приватних виконавців. Правовою основою діяльності органів державної виконавчої служби є Конституція України, цей Закон, міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, інші закони, нормативно-правові акти, прийняті на їх виконання.
Згідно з положеннями статті 26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа в тому числі за заявою стягувача про примусове виконання рішення. До заяви про примусове виконання рішення стягувач додає квитанцію про сплату авансового внеску в розмірі 2 відсотків суми, що підлягає стягненню, але не більше 10 мінімальних розмірів заробітної плати. Відповідно до ч.2 цієї статті від сплати авансового внеску звільняються в тому числі державні органи. Відповідно до п. п. 1.1., 1.2. Положення про управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, що є додатком 3 до рішення ХІV сесії VІІ скликання Кременчуцької міської ради від 27.09.2016 року та є у відкритому доступі, Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області є виконавчим органом Кременчуцької міської ради. Управління є правонаступником управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука.
Систему, засади організації та діяльність, правовий статус і відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні». Частини 1, 2 ст. 11 цього Закону встановлює, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження у сфері соціального захисту населення: в тому числі делеговані, зокрема щодо вирішення відповідно до законодавства питань про надання пільг і допомоги, пов'язаних з охороною материнства і дитинства та інші. При цьому делегованими повноваження у ро Закону Українимінні зазначеного Закону (ст. 1) визначаються повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законом, а також повноваження органів місцевого самоврядування, які передаються відповідним місцевим державним адміністраціям за рішенням районних, обласних рад.
Крім того, згідно положень ч. 2. ст. 71 та ч. 2 ст.76 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи виконавчої влади, їх посадові особи не мають права втручатися в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування, а також вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, крім випадків виконання делегованих їм радами повноважень, та в інших випадках, передбачених законом. Органи та посадові особи місцевого самоврядування з питань здійснення ними делегованих повноважень органів виконавчої влади є підконтрольними відповідним органам виконавчої влади. З аналізу вищезазначених положень випливає, що органи місцевого самоврядування, включаючи їх виконавчі органи, у своїй діяльності виконують функції як органів місцевого самоврядування так і органів виконавчої влади, в межах делегованих їм повноважень. В частині виконання такими органами делегованих їм повноважень органів виконавчої влади вони підконтрольні відповідним органам державної виконавчої влади.
Зазначені положення узгоджуються й з нормами Конституції України. Так ст. ст. 6, 118 Конституції України, встановлено, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Згідно до ч. 3, 4 ст 143 Конституції, органам місцевого самоврядування можуть надаватися законом окремі повноваження органів виконавчої влади. Держава фінансує здійснення цих повноважень у повному обсязі за рахунок коштів Державного бюджету України або шляхом віднесення до місцевого бюджету у встановленому законом порядку окремих загальнодержавних податків, передає органам місцевого самоврядування відповідні об'єкти державної власності. Органи місцевого самоврядування з питань здійснення ними повноважень органів виконавчої влади підконтрольні відповідним органам виконавчої влади.
Як вбачається з п. 1.1. вищезазначеного Положення про управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, відповідне управління є підзвітним і підконтрольним департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області та функціонально Департаменту соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації. Відповідно до п 2.2., п. 3.1 вказаного Положення до основних завдань та функцій Управління відноситься в тому числі призначення та виплата соціальних допомог, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством, а також реалізація державних та місцевих програм соціального захисту та соціального забезпечення населення в межах наданих повноважень.
В свою чергу, згідно до Положення про Департамент соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації затвердженого розпорядженням голови Полтавської обласної державної адміністрації від 11.11.2016 за № 527, Департамент соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації є структурним підрозділом обласної державної адміністрації, утворюється головою обласної державної адміністрації і в межах Полтавської області забезпечує виконання покладених на нього завдань. Департамент підпорядкований голові обласної державної адміністрації, а також підзвітний і підконтрольний Міністерству соціальної політики України. Департамент, відповідно до визначених повноважень, виконує в тому числі функції з питань реалізації заходів соціальної підтримки населення, здійснює координаційно-методичні функції та моніторинг у сфері надання в тому числі державної допомоги сім'ям з дітьми, тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, а також інших видів державної допомоги відповідно до законодавства України.
За виконавчим листом № 537/6104/14-ц в судовому порядку з боржника ОСОБА_2 стягнута сума відшкодування тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме. У відповідності до ст. 181 СК України (в редакції, яка була чинною на час призначення допомоги), якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога, яка не може бути меншою ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги визначається Кабінетом Міністрів України. Роботу щодо призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері усиновлення та захисту прав дітей. Суми наданої дитині тимчасової державної допомоги підлягають стягненню з платника аліментів до Державного бюджету України у судовому порядку.
Відповідно до п. 5 п. 12 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 року №189, в редакції що діяла на момент ухвалення судового рішення, тимчасова допомога призначається та виплачується управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад. Якщо виникла можливість стягнення аліментів з одного з батьків, виявлено, що один з батьків може утримувати дитину або місце проживання (перебування) одного з батьків встановлено, у зв'язку з чим можливе стягнення з нього коштів на утримання дитини, орган соціального захисту населення звертається до суду із заявою про стягнення суми сплаченої тимчасової допомоги. Стягнуті кошти зараховуються до державного бюджету.
Викладене свідчить про те, що призначення, виплата та стягнення коштів тимчасової державної допомоги є наслідком державної програми, реалізація якої фактично делегована, в тому числі, структурним підрозділам з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад, і в цій частині виконання останньої вони підконтрольні саме органам виконавчої влади.
Таким чином, з аналізу наведеного законодавства вбачається, що Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області у своїй діяльності з питань стягнення коштів тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, здійснює державно - владні повноваження, делеговані йому відповідним органом виконавчої влади, та має всі притаманні державному органу ознаки, а відтак на нього також поширюється право щодо звільнення від сплати авансового внеску. З цих підстав суд приходить до висновку, що дії старшого державного виконавця Крюківського ВДВС м. Кременчука є протиправними, а повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття його до виконання підлягає скасуванню.
Щодо вимоги скаржника про зобов'язання головного державного виконавця прийняти до виконання виконавчий лист, суд приходить до висновку, що вона задоволенню не підлягає. Відповідно до ч. 2 ст. 451 ЦПК України у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльності неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника). Отже, такий спосіб захисту може бути застосований лише тоді, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади виключно в імперативній формі. У випадку, коли суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, суд може лише вказати норми закону, які відповідач повинен застосувати при вчиненні певної дії, з урахуванням встановлених судом обставин. Виходячи з викладеного, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача вирішити питання щодо прийняття виконавчого листа № 537/6104/14-ц до виконання.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 10, 12, 81, 447-451 ЦПК України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Скаргу Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області на неправомірні дії державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби м. Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області та скасування повідомлення про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання - задовольнити частково.
Дії старшого державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби м. Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Івашковської Вікторії Олегівни щодо винесення повідомлення від 28.09.2018 про повернення виконавчого листа № 537/6104/14-ц, виданого 07.05.2015 Крюківським районним судом м. Кременчука, про стягнення з ОСОБА_2 коштів в розмірі 16 286 грн. 70 коп. на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради без прийняття до виконання - визнати неправомірними.
Повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу, а саме виконавчого листа № 537/6104/14-ц, виданого 07.05.2015 Крюківським районним судом м. Кременчука про стягнення з ОСОБА_2 коштів в розмірі 16 286 грн. 70 коп. на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради , без прийняття до виконання від 28.09.2018, винесене старшим державним виконавцем Крюківського відділу державної виконавчої служби м. Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Івашковською Вікторією Олегівною - скасувати.
Зобов'язати уповноважену особу Крюківського відділу державної виконавчої служби м. Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області відповідно до заяви стягувача від 24.09.2018, вирішити питання щодо прийняття до виконання виконавчого листа № 537/6104/14-ц, виданого 07.05.2015 Крюківським районним судом м. Кременчука, про стягнення з ОСОБА_2 коштів в розмірі 16 286 грн. 70 коп. на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради.
В задоволенні іншої частини вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Полтавського апеляційного суду через Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області протягом п»ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя: С.О.Фадєєва
Повний текст ухвали суду складений 30 листопада 2018 року о 13 годині.