Постанова № 7826907, 05.02.2010, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.02.2010
Номер справи
2-а-7707
Номер документу
7826907
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2010р. № 2а-7707/09/1170

Кіровоградський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Пасічника Ю.П.,

при секретарі Валявська О.О.,

за участю представників:

- позивач - Кій А.О.,

- від відповідача - не зявився,

розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом прокурора Новоукраїнського району Кіровоградської області в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у Новоукраїнському районі (надалі - Позивач) до селянського фермерського господарства ”Світязь” (надалі - Відповідач) про стягнення податкового боргу.

Обставини справи

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача про стягнення податкового боргу.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач при здійсненні господарської діяльності використовує земельні ділянки державної власності на території Комишуватської та Глодоської сільських рад Новоукраїнського району Кіровоградської області, у звязку з чим відповідно до ст.5 Закону України ”Про плату за землю” є платником податку у вигляді орендної плати за землю. Однак за даними ДПІ у Новоукраїнському районі відповідач має непогашену суму податкового боргу зі сплати орендної плати за землю у розмірі 3553 грн. 59 коп.

Позивач в судовому засіданні просив позов задовольнити.

Відповідач в судове засідання не зявився, про час, дату та місце судового засідання повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив, правом подати відзив на позовну заяву не скористався.

Справа розглядається судом за наявними в ній матеріалами.

В судовому засіданні 05.02.2010 року на підставі ст. 160 КАС України було проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Складення постанови в повному обсязі відкладено до 10.02.2010р.

Розглянувши долучені до справи документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

в с т а н о в и в :

Селянське фермерське господарство ”Світязь” зареєстровано в Новгородківській районній державній адміністрації 16 березня 2001 року(а.с.32).

Статтею 2 Закону України ”Про державну податкову службу в Україні” від 14.12.1990р. № 509-ХІІ визначено, що завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повною і своєчасністю сплати до бюджету, державних цільових фондів податків і зборів, а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідно до п.1.1 ст.1 Закону України ”Про порядок погашення зобовязань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-Ш від 21.12.200р. платниками податків є юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також, фізичні особи, які мають статус субєкта підприємницької діяльності чи не мають такого статусу на яких згідно законом покладено обовязок утримувати та сплачувати податки і збори (обовязкові платежі), пеню та штрафні санкції.

Згідно ст.4 Закону України „Про систему оподаткування” від 26.06.1991 року №1251-XII передбачено, що платники податків і зборів у встановлені законом терміни зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів.

Відповідно до ст.2 Закону України „Про плату за землю” від 03.07.1992 року №2535-ХІІ використання землі в Україні є платним і для власників землі та землекористувачів передбачено сплачувати до бюджету земельний податок.

Податковий борг (недоїмка), відповідно до п.1.3 вказаної статті, це податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.

Відповідно ст. 14 Закону України „Про плату за землю” платники орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 01 січня і до 01 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Згідно податкової декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності з юридичних осіб (Комишуватська сільська рада) № 924 від 27.01.2009р. по строку сплати березень серпень 2009 р. нараховано 1299,48 грн. (а.с.24).

Відповідно до податкової декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності з юридичних осіб (Глодоська сільська рада) № 923 від 27.01.2009р. по строку сплати березень-серпень 2009р. нараховано 2289,00 грн. (а.с.27).

Згідно облікової картки платника за відповідачем рахується заборгованість в загальній сумі 3553,59 грн.(а.с.8-11).

Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України „Про плату за землю” і пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної або комунальної власності, визначене у податковій декларації, сплачується землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних термінів, визначених цим Законом, платник податків зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового зобов'язання;

- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового зобов'язання;

- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового зобов'язання.

Згідно податкового повідомлення-рішення №0000461530 від 20.03.2009р. за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобовязання нараховано штрафні санкції у розмірі 13,53 грн.(а.с.13).

Відповідно до податкового повідомлення-рішення №0000451530 від 20.03.2009р. за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобовязання нараховано штрафні санкції у розмірі 33,59 грн.(а.с.19).

У відповідності з пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення - рішення, крім випадків, коли протягом такого строку платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження. Сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених ст. 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, у відповідності із п. 17.3 ст. 17 цього Закону прирівнюється до сплати (стягнення) податку.

Позивач в зв'язку з несплатою відповідачем узгодженої суми податкового зобов'язання в установлені строки, у відповідності до пп.6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” направляла останньому податкові вимоги: 31.03.2009р. - першу податкову вимогу на суму 516,07 грн., 05.05.2009р. - другу податкову вимогу на суму 1167,27 грн., що підтверджується корінцями зазначених податкових вимог (а.с.29).

Таким чином, загальна сума заборгованості відповідачем з податку по орендній платі за земельні ділянки державної або комунальної власності та штрафних санкціях, станом на 17.09.2009р., становить 3553,59 грн.

Враховуючи, що згідно ст.11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України, суд приходить до висновку про обґрунтованість та законність накладених санкцій та заявленого позову.

Статтею 9 Закону України „Про систему оподаткування” від 25.06.1991р. №1251-ХІІ передбачено обовязок платників податків і зборів (обовязкових платежів) сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.

Підпунктом 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.

Доказів підтверджуючих сплату даного податкового боргу до суду надано не було.

Враховуючи викладене, адміністративний суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, у відповідності до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 86, 94, 159 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з селянського фермерського господарства "Світязь" (код ЄДРПОУ 31099301) суму податкового боргу з орендної плати за землю у розмірі 3553 грн. 59 коп.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови складений 10.02.2010р.

Суддя-підпис.

З оригіналом згідно:

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Пасічник Ю.П.